Kodek dźwięku AC-4

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Kodek dźwięku AC-4

Post autor: Krosnoludek »

Skoro w testowum MUX-5 w Krakowie pojawiła się emisja kanału TVP Kultura HD i jedną że ścieżek dzwiękowych jest w AC-4, proszę podajcie odbiorniki telewizyjne i zewnętrzne tunery co ją poprawnie odbierają, bo nie każdy w Polsce może to sprawdzić, a kupując nowy sprzęt może się tym pokierować.

JSo
Posty: 23
Rejestracja: 8 października 2019, o 13:59
Miejscowość: Zabrze
Odbiornik: Openbox SX9
Instalacja antenowa: antena siatkowa, Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Lysa Hora, Ostrava

Re: Kodek dźwięku AC-4

Post autor: JSo »

Panasonic TX-65GZ2000 odbiera go poprawnie. Podejrzewam, że TX-55GZ2000 też, bo to praktycznie ten sam telewizor.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Kodek dźwięku AC-4

Post autor: dvbtowiec »

Sony seria XG z 2019 odbiera kodek poprawnie.
Także TCL seria EP64, co prawda ma wykrzyknik przy tej ścieżce i krzyczy że jest nieznany, ale dźwięk jest.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Kodek dźwięku AC-4

Post autor: Dobrycel »

Krasnoludek jesli masz moc sprawczą to działaj i niech zrobią jakąś ankiete dla DVBT-2. Telewizor, antena jakośc odbioru itp.

Awex23
Posty: 79
Rejestracja: 22 października 2011, o 08:44
Miejscowość: Pyskowice
Odbiornik: LG OLED
Instalacja antenowa: Televes V Zenit (max 58k)
Televes VHF
Televes FM
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy/Łysa Góra (CZ)

Re: Kodek dźwięku AC-4

Post autor: Awex23 »

LG
OLED55B8 / OLED65B7 - bez problemów odtwarza AC-4

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Kodek dźwięku AC-4

Post autor: Krosnoludek »

Maciejek pisze: 5 września 2020, o 21:57
Krosnoludek pisze: 5 września 2020, o 12:10 Adis - Podobno na TVP Kultura HD jedna że ścieżek dzwiękowych jest w AC-4, sprawdz proszę czy Philips 7334 ją odbiera prawidłowo?
Philips 7334 odbiera tą ścieżkę prawidłowo choć nie rozpoznaje nazwy określając ją jako "nieznane".
Adis pisze: 6 września 2020, o 09:52
Krosnoludek pisze: 5 września 2020, o 12:10 Adis - Podobno na TVP Kultura HD jedna że ścieżek dzwiękowych jest w AC-4, sprawdz proszę czy Philips 7334 ją odbiera prawidłowo?
Tak ostatnia czyli niezindyfikowana grają wszystkie

Awatar użytkownika
dylemat24
Posty: 120
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 15:24
Miejscowość: Kraków

Re: Kodek dźwięku AC-4

Post autor: dylemat24 »

Krosnoludek pisze: 5 września 2020, o 21:00 Skoro w testowum MUX-5 w Krakowie pojawiła się emisja kanału .............
Proszę podaj na ,którym kanale prowadzone sa testy DVB t2

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Kodek dźwięku AC-4

Post autor: dvbtowiec »

K27

Jeśli ktoś nie jest w zasięgu MUX-5 na dzień dzisiejszy, a ma dostęp do programów z satelity Astra, to kodek AC-4 można sprawdzić także na kanale "SES UHD Demo Channel". Jedną ze ścieżek dźwiękowych jest AC-4 właśnie.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kodek dźwięku AC-4

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Teoretycznie na TVP Kultura jakość ścieżki podstawowej w E-AC3 i ścieżki AC4 powinny być podobne.
(pomijam ewentualny minimalny brak synchronizacji dźwięku z obrazem).

AC-4 na 96kb/s powinno grać podobnie do DD+ na 128kb/s.
Słyszycie jakąś różnicę?

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 895
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Kodek dźwięku AC-4

Post autor: Maciejek »

U mnie na TV Philips 7334 ta ścieżka jest znacząco cichsza. To utrudnia porównanie.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Kodek dźwięku AC-4

Post autor: dvbtowiec »

Sony XG9505 próbowałem się wsłuchać zarówno na głośnikach telewizora, jak na i sprzęcie 5.1 podłączonym po HDMI eARC - różnicy nie słyszę.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Kodek dźwięku AC-4

Post autor: Dobrycel »

W czym jest lepsze AC-4 od pprzedników tj AC-3? Czy kabel HDMI eARC (lepsze pasmo przenoszenia) ma sens miedzy dekoderem DVB-T2 s telewizorem?

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Kodek dźwięku AC-4

Post autor: dvbtowiec »

Lepszy stopień kompresji osiągając podobne odczucia słuchowe.
Podobnie jak z MPEG4 i MPEG5

Dźwięk w HDMI przesyłasz cyfrowo bezstratnie.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: Kodek dźwięku AC-4

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Dolby Laboratories wspiera TVP w teście pierwszego w Europie kanału naziemnego wykorzystującego technologię Dolby AC-4.

Źródło informacji: http://satinfo24.pl/dolby-laboratories- ... olby-ac-4/.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Kodek dźwięku AC-4

Post autor: apk »

U mnie na SES UHD Demo Channel (19,2) 1 ścieżka dźwiękowa DD+ czy to znaczy że TV 4 letni nie będzie odbierał ?
Czy są inne testy na innych kanałach a może Czesi lub Niemcy nadają z naziemnej ?

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Kodek dźwięku AC-4

Post autor: dvbtowiec »

SES UHD Demo Channel nadaje w AC4, jeśli nie masz dźwięku, tzn. że nie ma AC4 na pokładzie.

prezeswk
Posty: 73
Rejestracja: 11 lutego 2010, o 00:49
Miejscowość: Poznań / Swarzędz
Odbiornik: ST-SB920,T-D500,Dual-DAB4,Bolero-DAB,LE32B650T,40BL5EA,T760i
Instalacja antenowa: Dipol: FM 1/RZ/B/ H, V, "kierownica", UHF 19/21-60, VHF/DAB 1/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań - Śrem

Re: Kodek dźwięku AC-4

Post autor: prezeswk »

Jak pisałem w innym wątku (viewtopic.php?f=2&t=8186&start=280), Sharp 40BL5EA w najnowszym oprogramowaniu ma problem z AC-4. W większości przypadków nie ma dźwięku włącznie z brakiem możliwości wyboru innych ścieżek dźwiękowych, ale kilka razy w czasie przełączania kanałów odpalił mi się dźwięk na TVP Kultura HD z MUXa 5 (domyślnie ścieżka audio 1/4), jednak próba wybierania innych ścieżek audio powoduje zawieszanie się dekodera audio i w konsekwencji "brak dźwięku" na tym kanale. Z kolei wejście w menu w opcje wybór ścieżki audio na TVP Kultura HD, wrzuca ekran startowy telewizora.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Kodek dźwięku AC-4

Post autor: hadam »

Po pierwsze przeniosłem dyskusję we właściwy temat.
viewtopic.php?f=2&t=8186&start=320

Trochę zmyliło mnie to że kol. @dvbtowiec napisał że u niego AC-4 telewizor pokazuje jako dźwięk oryginalny, widać różne marki telewizorów różnie to interpretują. Przez co zbyt wcześnie pospieszyłem się z przeprosinami bo jednak LG na ustawieniach „auto” wybiera najpierw ścieżkę AC-4 jak jest dostępna oczywiście. Powinienem najpierw przeczytać instrukcję użytkownika.
dvbtowiec pisze: 6 grudnia 2020, o 12:40 To chyba zależy od ustawień telewizora.
Ja mam domyślne ustawienia dla ścieżki polskiej w dźwiękach telewizora.
E-AC3 ma taki opis na liście w moim telewizorze i to ona jest domyślna. AC-4 wybieram ręcznie jako jedną z 3 pozostałych. Opisana jest "Dźwięk oryginalny"
ObywatelDVB-T pisze: 6 grudnia 2020, o 20:27 Przepraszam za wprowadzenie w błąd źle odczytałem ponieważ u mnie na LG nie ma opisu typu E-AC-3 czy AC-4 tylko jest Polski, Oryginalny, AUX i Audio, dodatkowo przy każdej ścieżce jest Dolby Audio i właśnie z automatu wybiera czwartą Audio - Dolby Audio, natomiast z opisu kół. @dvbtowca wynika, że Oryginalny - Dolby Audio to ścieżka AC 4.
U mnie na LG w elektronicznej instrukcji obsługi wygląda to tak:
https://naforum.zapodaj.net/b58c4788a409.jpg.html
W przypadku wyboru ustawienia Auto kolejność wyszukiwania jest następująca: AC4 / HE-AAC / Dolby Digital Plus / Dolby Digital / MPEG, a sygnał wyjściowy jest odtwarzany w pierwszym wyszukanym formacie audio.
W ustawieniach mam na „Auto” w innych telewizorach może to być np. „Polski” czy coś w tym rodzaju jak u kol. @dvbtowieca.
https://naforum.zapodaj.net/8d57f1366ea1.jpg.html

Efektem ustawień „Auto” (takie są ustawienia fabryczne), na TVP Kultura, jest wybór ścieżki jako podstawowej AC-4. Dodatkowo polski to MPEG a oryginalna wersja językowa to DD, tak to wygląda, zupełnie inaczej niż u kol. @dvbtowieca, a więc wszystko zależy od odbiornika.
https://naforum.zapodaj.net/dd4111682016.jpg.html

Być może starsze odbiorniki wybierają ścieżki inaczej, nie koniecznie na polski rynek, ale wydaje mi się, że to że telewizor najpierw szuka ścieżki AC-4 jest prawidłowe, bo to jest nowy model wprowadzony na rynek w drugiej połowie 2020. Obsługa AC-4 dla odbiorników 4K została wprowadzona obligatoryjnie, wcześniej tego nie było i z logicznego punktu widzenia ma to sens, bo z jakiegoś powodu ten wymóg jest.
Świadczy o tym też zapis w instrukcji: „kolejność wyszukiwania może ulec zmianie w niektórych krajach” jeśli rozumieć to dosłownie to oznacza, że taką kolejność wyboru ścieżek dźwiękowych LG wprowadził w naszym kraju.
Możliwe, że jak kiedyś będzie jakiś kanał 4K, to będzie to podstawowa ścieżka a inne jeśli będą to jako dodatkowe.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Kodek dźwięku AC-4

Post autor: dvbtowiec »

Ten mój telewizor nie jest taki stary - z 2019 roku :) W listopadzie tego roku dostał nową aktualizację softu i nic nie uległo zmianie. Ja po prostu myślę, że co producent to zasady.
W Sony przy wyborze ścieżki nie widać czym jest zakodowana.
Widać ich opisy:
Polski
Dźwięk oryginalny
Adiodeskrypcja
Dźwięk oryginalny


Jeśli w ustawieniach telewizora domyślną ścieżkę audio mam "Polski", bo tu nie ustawiam kodeka a język w jakim jest obsługiwana ścieżka, to wybierze domyślnie tą która ma taki opis.

Dopiero po rozwinięciu szczegółów informacji o programie widać rozszerzenie opisu ścieżki i ta ostatnia to AC-4 u mnie.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Kodek dźwięku AC-4

Post autor: hadam »

Rzeczywiście może tak być, że co producent to zasady.
Ja też dostałem aktualizację w zeszłym tygodniu i też nic się nie zmieniło.

Tak na prawdę, to rozporządzenie Ministra cyfryzacji w tej sprawie weszło w życie z dniem 1 grudnia 1019r, więc teoretycznie wcześniejsze odbiorniki w ogóle nie musiały obsługiwać tego kodeka, w dużej mierze zależało to od woli producenta.
https://dziennikustaw.gov.pl/D2019000212501.pdf

Ciekaw jestem jaki w takim razie priorytet wyboru ścieżki dźwiękowej powinny mieć odbiorniki wyprodukowane po tej dacie, chodzi mi o ustawienia "Auto" czy też fabryczne albo "Polski", czy w ogóle są jakieś wytyczne w tej sprawie, czy też każdy robi jak uważa, byle tylko odbiornik obsługiwał AC-4.
Wiadomo, że jeśli ktoś sobie ustawi według własnej woli to już inna sprawa.

Pan Jarosław odpowiedział mi gdzie są opisane priorytety wyboru w innym wątku, tylko, że ja tam nie mogę się doczytać nic o AC-4.
JaroslawMroczkowski pisze: 6 grudnia 2020, o 18:15 Wybór ścieżki zależy od telewizora i jego ustawień. Priorytety wyboru są opisane m.in w Stanowisku KRRiT w sprawie nadania programom i usługom w strumieniu DVB-T obowiązujących w Polsce numerów identyfikacyjnych ONID, NID, TSID, SID i LCN.
(strona 3, tabela 4). Dokument wymaga aktualizacji/nowelizacji, ale ogólne zasady pozostaną niezmienne.
Oczywiście odbiornik musi najpierw uwzględnić ustawienia językowe i ewentualne inne parametry ustawione przez użytkownika np Audiodeskrypcja.
Ostatnio zmieniony 15 grudnia 2020, o 11:19 przez hadam, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany