Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
eter
Posty: 1295
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: eter »

"Moją wiarę zostaw w spokoju bo jestem katolikiem i się tego nie wstydzę pisać".
Dobra, jak dla mnie to starczy.
Ja o pierniku - ty o wiatraku...
Pora kończyć tę za długą dziwną polemikę .
Czas wracać do tematu tego wątku.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Przejdźcie proszę do rzeczowej dyskusji i konkretów.
Jeśli miałby to czytać ktoś, kto chciałby pomóc (a czyta albo zaraz zacznie :D ) po kliku postach da siebie spokój. Objawy, model/typ TV, podjęte próby rozwiązania problemu, itp. Od tego trzeba zacząć.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Sony XG9505. Tak jak pisali poprzednicy, firma i mnie odpowiedziała że telewizor jest sprawny, a problemy występują po stronie nadawczej. Odsyła mnie do nadawcy.
Zatem firma ten problem zna z wielu zgłoszeń i udziela już identycznych odpowiedzi na tego typu zgłoszenia.

To jest poważny problem na telewizorach Sony Android TV z roku modelowego 2019 i 2020 na pewno.
Problem występował zarówno w ub. roku na TVP 4K jak i teraz.
Oglądając TVP 4K telewizor od czasu do czasu wyrzuca z aplikacji TV do Home, robi się czarny ekran, a po kilku sekundach telewizor się sam restartuje.
Panie Jarosławie jeśli może Pan pomóc w tej sprawie to myślę że nie tylko w swoim imieniu bym prosił.
Producent odbija piłeczkę, nie dzieląc się wiedzą co w sygnale nadawcy jest niewłaściwego.
Nikt z forumowiczów szarych odbiorców telewizji naziemnej tego nie zgadnie, a za chwilę kanał znów zamilknie na minimum rok i tyle w temacie będzie :)

jerkre
Posty: 62
Rejestracja: 3 czerwca 2020, o 10:09
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Sony,
Samsung,
AMIKA A5 T2/CABLE 4k ULTRA HD
Instalacja antenowa: zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: jerkre »

Nikt ci nie pomoże jeżeli sobie sam nie pomożesz.
Masz do wyboru zwrot TV lub reklamacje.
Przetestowałem w tym roku cztery TV, dwa wymieniłem na nowe a jeden zwróciłem.
Każda firma sprzedająca TV ma inny model i oprogramowanie. Trudno się w tym połapać.
Aktualizacja oprogramowania do roku od kupienia danego modelu.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Jak widać nie da się podejść do tematu konkretnie i merytorycznie.

Prosiłem o: objawy, model/typ TV, podjęte próby rozwiązania problemu, itp., a my nadal mamy dyskusję o reklamacjach. Tak, wiem, to tez jest ważne, ale nie wątku "Testowe emisje DVB-T2 / HEVC" i nie w sytuacji gdy chcemy by np. przedstawiciel producenta mógł szybko zapoznać się z problemem.

jerkre
Posty: 62
Rejestracja: 3 czerwca 2020, o 10:09
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Sony,
Samsung,
AMIKA A5 T2/CABLE 4k ULTRA HD
Instalacja antenowa: zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: jerkre »

JaroslawMroczkowski pisze: 30 listopada 2022, o 17:52 Jak widać nie da się podejść do tematu konkretnie i merytorycznie.

Prosiłem o: objawy, model/typ TV, podjęte próby rozwiązania problemu, itp., a my nadal mamy dyskusję o reklamacjach. Tak, wiem, to tez jest ważne, ale nie wątku "Testowe emisje DVB-T2 / HEVC" i nie w sytuacji gdy chcemy by np. przedstawiciel producenta mógł szybko zapoznać się z problemem.
Co dadzą objawy - nic. Korespondencja z firmą daje jedno, aby TV restartować i tak wkoło.
Pozostajesz sam ze swoim TV w domu.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Nie wiem czy opisane objawy coś dadzą, jednak jest to specyficzny problem na konkretnym sprzęcie, na kanale testowym TVP 4K.
Wiele osób pisze to samo na forach.

Kanał 4K jest nadawany okazjonalnie, z informacją że może być na stałe. Osobiście nie miałem możliwości przetestować telewizora na kanale 4K w naziemnej w okresie gwarancyjnym.

Sony jedyne co sugeruje to przywrócenie odbiornika do ustawień fabrycznych, co pozwoli zmniejszyć uciążliwość problemu. Takie próby wykonałem już w ub. roku - nie pomogło. Kolejny raz tego nie będę robił, gdyż wymaga to później mozolnego konfigurowania aplikacji w Androidzie, a nie rozwiązuje problemu.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Krosnoludek »

Utwórzcie nowy temat o problemach z odbiorem kanału TVP 4K na telewizorach Sony, podać dokładnie model telewizora i jaka jest wgrana wersja oprogramowania, i dokładnie opisać co się dzieje, a najlepiej nagrać filmik z tym problemem. Czy to coś pomoże? Nie wiem, ja też walczę z Philipsem który dla odmiany ma problem z odbiorem kanału Wydarzenia24.

Awatar użytkownika
HackerPolska
Posty: 43
Rejestracja: 22 listopada 2022, o 21:17
Miejscowość: Św.Katarzyna
Odbiornik: Samsung 4k
Samsung bez T2
Dekoder Wiwa LiTE-2
Instalacja antenowa: x2 Yaga 50ohm (1) 1-6, (2)21-69 własnej konstrukcji, obrotnica, kable H1500
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: HackerPolska »

Krosnoludek pisze: 30 listopada 2022, o 18:54 Utwórzcie nowy temat o problemach z odbiorem kanału TVP 4K na telewizorach Sony, podać dokładnie model telewizora i jaka jest wgrana wersja oprogramowania, i dokładnie opisać co się dzieje, a najlepiej nagrać filmik z tym problemem. Czy to coś pomoże? Nie wiem, ja też walczę z Philipsem który dla odmiany ma problem z odbiorem kanału Wydarzenia24.
Masz 100% racji, pokazywać też książkę co dostało się i danymi wraz z TV i kiedy się go zakupiło.
Z filmikami nie kombinujcie cięcia kadrów...da się to sprawdzić, nie jeden na YT kombinuje!
Już działem pomagam i inni tu czytają też ;) np. SonyPolska...słowa dotrzymałem :D
Widać...z twittera odpisali dawać dowody z emalii i rozmów telefonicznych nagranych że nie pomagają itd...Ok!
A bajkopisarze niech zamilkną.
Obrazek

eter
Posty: 1295
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: eter »

Prosiłem o: objawy, model/typ TV, podjęte próby rozwiązania problemu, itp., a my nadal mamy dyskusję o reklamacjach. Tak, wiem, to tez jest ważne, ale nie wątku "Testowe emisje DVB-T2 / HEVC" i nie w sytuacji gdy chcemy by np. przedstawiciel producenta mógł szybko zapoznać się z problemem.
@ dvbtowiec - podał przecież model TV i objawy a także proponowane przez producenta rozwiązanie (reset do ustawień fabrycznych), który nic nie dał.
Co ma jeszcze podać?

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

@eter ta uwaga nie była do mnie, a na post pod moim. Jestem w kontakcie z Panem Jarosławem.
Mam nadzieję że wspólne wysiłki pomogą ten problem rozwiązać.

Osoby które jeszcze się nie wypowiadały a mają ten sam problem, niech napiszą swoje modele telewizorów i krótki opis jak to się u nich objawia, żeby to podsumować - choć objawy pewnie są takie same jak u mnie, więc najważniejszy będzie model telewizora. W między czasie w dyskusji dodaliśmy szereg różnych podocznych wpisów i temat troszkę się rozmył.

Spróbowałem nieco sam odszukać wpisy użytkowników i zebrać w całość:
1. viewtopic.php?p=258015#p258015
sony kd 49 xh8505 pierwszy restart 16:15
2. viewtopic.php?p=258037#p258037
sony kd49 xh 8505 w czasie meczu trzy restarty, czyli tak jak podczas ostatniej emisji tvp 4k
3. viewtopic.php?p=258028#p258028
Mój sony, całkowicie się zawiesił na kanale tvp 4k, musiałem kanał skasować i oglądać na tvp 1 lub tvp sport.
Kolega ma w profilu: Sony Bravia KD-43XH8096
4. viewtopic.php?p=258031#p258031
Coś sobie przypominam że poprzednim razem, gdy był dostępny TVP 4K telewizory Sony z androidem, też miały właśnie taki problem, że się resetowały na kanale TVP 4K.
Wypowiedzi z innego forum:
1.
Kolejny reset tv Sony na tym kanale.
Xg9505 ale ja ogladam naziemnie
2.
Przed chwilą też miałem reset.
Model ten sam

W ub.r. założony wątek na stronach forum społeczności Sony:
https://community.sony.pl/t5/android-tv ... -p/3808497
Na podstronie nr 2 wymieniony konkretny model u jednego z użytkowników: Sony KD-65ZF9 - ten post jest świeży z poniedziałku 28.11.2022



https://community.sony.pl/t5/android-tv ... 510/page/3
Modele z wpisów:
KD-65XG8505
KD-49 XH 8505
KD-75 XH 8505 - o i tu kolega pisze to co ja zauważyłem u siebie
pomogło ustawienie na pierwszej dostępnej ścieżki dźwiękowej. Przy domyślnej telewizor wychodzi do HOME lub zawiesza się i konieczny jest restart poprzez wyłączenie tv z gniazda zasilania
Także zauważam restarty gdy telewizor odbiera domyślną ścieżkę AC-4 na której się ustawia na kanale TVP4K. Po zmianie na AC-3 nie obserwuję restartów, albo miałem szczęście.

pgrzes
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: pgrzes »

pgrzes pisze: 19 czerwca 2021, o 18:43
dvbtowiec pisze: 18 czerwca 2021, o 15:49 Co ciekawe, w przekazie satelitarnym na kanałach 4K FTA tego nie ma. Także na SES UHD Demo z Astry, który nadaje z HDR i z fonią AC-4.
Może być też inaczej. 6 ścieżek audio na TVP4K:
-polski
-dźwięk oryginalny
-polski
-polski AD
-angielski AD
-polski AD
Wybór pierwszej włącza pierwszą, drugiej drugą i tu się kończy normalne działanie. Po wyborze 3, jeśli spojrzy się ponownie do menu wyboru, to okaże się, że aktywna jest piąta AC4, ale jako AD. Wybór 4 lub 6-zawieszenie dekodera audio na wszystkich stacjach i źródłach z wyjątkiem fonii MPEG. Pomaga tylko pełny restart. Ma ktoś podobnie?
Panie Jarosławie, dla przypomnienia, post sprzed roku. Obecnie jest podobnie, o ile nawet dokładnie nie tak samo. Z ciekawości sprawdziłem na początku mundialu. Co ciekawe, po kilku minutach od zawieszenia dekodera dźwięku (funkcjonuje tylko MPEG, reszta, czyli DD, DD+, AAC, HE-AAC-już nie) pojawiają się dziwne zakłócenia na obrazie (!) - początkowo w górnej części, potem losowo na całości, nawet na elementach grafiki ekranowej i nie ważne, jaką akurat ogląda się stację. Potem zaczyna się "pokaz slajdów"-brak płynności obrazu), coraz wolniej następuje reakcja na komendy, wydłuża się czas synchronizacji obrazu i dźwięku po zmianie stacji i w końcu blokuje się wszystko. Pozostaje fizyczne odłączenie od prądu. Ponadto odbiornik mocniej nagrzewa się. Na innych przekazach z AC4 brak tych atrakcji, jestem przekonany, że problemem jest Atmos. Oglądanie z dźwiękiem AC4 bez tego dodatku, jak i TVP4K z innymi ścieżkami - ok.

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: wsz »

Dolby Atmos jest też z reguły nadawany na ścieżce z dźwiękiem oryginalnym, a tam nie masz problemów jak piszesz. Problemem pewnie są te mixy w AC-4. Tak naprawdę masz trzy ścieżki. W innych kanałach może być transmisja AC-4 bez mixów - tak chyba nadawała TVP Kultura HEVC.

bigdamian2
Posty: 24
Rejestracja: 29 lipca 2016, o 12:32

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: bigdamian2 »

HackerPolska pisze:
Krosnoludek pisze: 30 listopada 2022, o 18:54 Utwórzcie nowy temat o problemach z odbiorem kanału TVP 4K na telewizorach Sony, podać dokładnie model telewizora i jaka jest wgrana wersja oprogramowania, i dokładnie opisać co się dzieje, a najlepiej nagrać filmik z tym problemem. Czy to coś pomoże? Nie wiem, ja też walczę z Philipsem który dla odmiany ma problem z odbiorem kanału Wydarzenia24.
Masz 100% racji, pokazywać też książkę co dostało się i danymi wraz z TV i kiedy się go zakupiło.
Z filmikami nie kombinujcie cięcia kadrów...da się to sprawdzić, nie jeden na YT kombinuje!
Już działem pomagam i inni tu czytają też ;) np. SonyPolska...słowa dotrzymałem :D
Widać...z twittera odpisali dawać dowody z emalii i rozmów telefonicznych nagranych że nie pomagają itd...Ok!
A bajkopisarze niech zamilkną.
Obrazek
Naucz się pisać. Ta fotka ma być dowodem? Ale czego? Póki co to ty piszesz bajki.

pgrzes
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: pgrzes »

wsz pisze: 2 grudnia 2022, o 09:11 Dolby Atmos jest też z reguły nadawany na ścieżce z dźwiękiem oryginalnym, a tam nie masz problemów jak piszesz. Problemem pewnie są te mixy w AC-4. Tak naprawdę masz trzy ścieżki. W innych kanałach może być transmisja AC-4 bez mixów - tak chyba nadawała TVP Kultura HEVC.
Hmm, 1.polski to EAC3 2/0, 2.oryginalny to też EAC3 3/2.1. Czy faktycznie na ścieżce 2 też jest Atmos?
Tak czy inaczej, "normalna" ścieżka AC4 jest ok, natomiast mix na AC4 w TVP4K jest widziany jakby to były 4 kolejne ścieżki, stąd razem ich 6 na liście. Ładnie to rozrysowuje w formie grafu digitalbitrate.com. Mniej ładnie jak widać jest w praktyce.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: pikaczu »

Jak sprawa z tvp 4k u sony, będzie poprawka czy olali nas?

gery
Posty: 1
Rejestracja: 2 grudnia 2022, o 20:34
Miejscowość: Ząbki

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: gery »

Mój przypadek dot. kłopotów z odbiorem TVP4K na telewizorach SONY jest następujący:

telewizor: Sony KD-65XH9505
wersja softu najnowsza tj.: PKG6.5076.0635EUA
odbiór: antena naziemna

Podczas oglądania TVP4K (z anteny naziemnej) telewizor potrafi się kilkukrotnie zrestartować podczas oglądania jednego meczu. Poza tym na kanale TVP4k obraz co jakiś czas zmienia jasność - obraz na chwilę 5-15 sek staje się bardzo jasny, wręcz przepalony, po czym wraca do poprzedniego stanu, tj. normalnej jasności. Podczas tych rozjaśnień znika w menu ikonka HDR.
Po kontakcie ze wsparciem Sony dostałem standardową odpowiedź w stylu: zrób reset i wyłącz aplikację interaktywną HbbTV.
Problem w SONY znają, ponieważ w mailu z odpowiedzią na moje zgłoszenie znalazło się następujące zdanie:

Ponieważ nasi inżynierowie wciąż badają ten problem, nie możemy w tej chwili podać żadnych dalszych informacji. Przepraszamy za niedogodności i dziękujemy za cierpliwość.

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: wsz »

pgrzes pisze: 3 grudnia 2022, o 00:43 ...
Hmm, 1.polski to EAC3 2/0, 2.oryginalny to też EAC3 3/2.1. Czy faktycznie na ścieżce 2 też jest Atmos?
Tak czy inaczej, "normalna" ścieżka AC4 jest ok, natomiast mix na AC4 w TVP4K jest widziany jakby to były 4 kolejne ścieżki, stąd razem ich 6 na liście. Ładnie to rozrysowuje w formie grafu digitalbitrate.com. Mniej ładnie jak widać jest w praktyce.
Mój TV pokazuje 3 ścieżki, bo dla AC-4 jest "ułomny" i nie widzi mixów.
Mam amplituner z Dolby Atmos, który wyświetla parametry dekodowanego sygnału z eARC:
Pierwsza ścieżka DD+ 2/0
Druga ścieżka Dolby Atmos-DD+ - przy jednym meczu była transmisja DD+ 3/2.1 (widocznie Atmos gdzieś się zapodział)
Trzecia ścieżka Dolby Atmos-DD+

Dla transmisji TV możemy mieć Dolby Atmos jako nakładka na Dolby Digital+ (dla Blu-Ray 4k Atmos może być nakładką na Dolby TrueHD).

Każdy dekoder mający DD+, a nie mający Atmos, powinien poprawnie dekodować to co jest w DD+, a część dotyczącą Atmos ignorować.

pgrzes
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: pgrzes »

wsz pisze: 3 grudnia 2022, o 17:23 Mój TV pokazuje 3 ścieżki, bo dla AC-4 jest "ułomny" i nie widzi mixów. Mam amplituner z Dolby Atmos, który wyświetla parametry dekodowanego sygnału.
Pierwsza ścieżka DD 2/0
Druga ścieżka Dolby Atmos 3/2.1 - przy jednym meczu była transmisja DD+ 3/2.1 (widocznie Atmos gdzieś się zapodział)
Trzecia ścieżka Dolby Atmos 3/2.1

Każdy dekoder mający DD+, a nie mający Atmos, powinien poprawnie dekodować to co jest w DD+, a część dotyczącą Atmos ignorować.
Co w takim razie otrzymujesz na swoim LG na 3. ścieżce?
Jeśli Atmos jest jak piszesz również na EAC3 (2. ścieżka), to w obu odbiornikach trudność sprawia sam mix ścieżek charakterystyczny dla Atmosa. Ciekawe, jakby mix pojawił się w Atmosie na 2. ścieżce w EAC3. Raczej jednak sam standard EAC3/AC4 nie ma tutaj nic do rzeczy.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: hadam »

Na moim telewizorze LG jest 6 ścieżek dźwiękowych.
Mam WebOS 5.0, LG OLED55B9 ma 4.5

Zablokowany