Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Gregory67
Posty: 4
Rejestracja: 12 czerwca 2021, o 16:58
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: SONY KD65XH9505
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN Warszawa

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Gregory67 »

W Warszawie dzisiaj są problemy z odbiorem wszystkich kanałów TVP ledwo łapie mi sygnał z Raszyna ma TVP1,2,itp, a nadajnik na PKiN milczy.
Brak w ogóle kanałów testowych TVP HEVC :(
Lokalizacja Białołęka

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: K63 »

Na PKiN jest dzisiaj przerwa do 14-ej.

P29
Posty: 3
Rejestracja: 16 października 2019, o 17:12
Miejscowość: Gdańsk

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: P29 »

Witam wszystkich, rzekomo zaczęto testy w Gdańsku z budynku olivia star - https://radiopolska.pl/blog/2022/03/gda ... bt2-bcastu czyli 5 km ode mnie. Jednak u mnie w domu nie mam żadnego sygnału na kanale 31, a ustawiałem antenę w różnych kierunkach. Moje pytanie brzmi, bo korzystam z anteny pokojowej, czy to może być wina tej anteny? Czy może brak sygnału jest z jakiegoś innego powodu? Dziękuję za pomoc.

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: biopar »

karol3w pisze: 4 kwietnia 2022, o 14:54
Skoro jest napis nieobsługiwana usługa a nie brak sygnału to może znaczyć że być może Polsat koduje co jakiś czas ten kanał
Czy komuś też się to zdarza? Z Kisielic leci testowy MUX, ale za słabo na moją antenę, nie sięgam. Komunikat "nieobsługiwana usługa" pojawia się nieregularnie, czasem po minucie, czasem po 15.
To samo zdarzało mi się na niektórych kanałach satelitarnych. Nie zwracałem na to uwagi, bo sygnał z satki mam słaby, dekoder polsatu też wymiękał, więc dałem sobie spokój.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: DanielK »

@biopar - naprawa instalacji antenowej się kłania.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Dobrycel »

Czy sa jakies tanie mierniki DVBT godne polecenia do ustawiania telewizji naziemnej? Tak aby sygnał złapać tzn wiedziec, ze antena w dobrym kierunku patrzy?

speed
Posty: 1
Rejestracja: 10 kwietnia 2022, o 14:00
Miejscowość: Boguty-Pianki
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łosice/Chotycze

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: speed »

Czy u was od ponad tygodnia nie ma sygnału z testowego muxa dvb-t2 TVP z Łosic na k.39?

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: pasjonat »

biopar pisze: 11 kwietnia 2022, o 08:45
karol3w pisze: 4 kwietnia 2022, o 14:54
Skoro jest napis nieobsługiwana usługa a nie brak sygnału to może znaczyć że być może Polsat koduje co jakiś czas ten kanał
Czy komuś też się to zdarza? Z Kisielic leci testowy MUX, ale za słabo na moją antenę, nie sięgam. Komunikat "nieobsługiwana usługa" pojawia się nieregularnie, czasem po minucie, czasem po 15.
To samo zdarzało mi się na niektórych kanałach satelitarnych. Nie zwracałem na to uwagi, bo sygnał z satki mam słaby, dekoder polsatu też wymiękał, więc dałem sobie spokój.
U mnie gra bez problemów.

mw95
Posty: 26
Rejestracja: 7 lipca 2021, o 11:16
Miejscowość: Lubin
Odbiornik: MyGica T230A, Ariva T75
Instalacja antenowa: BX-1000-OLYMPIA
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: mw95 »

biopar pisze: 3 kwietnia 2022, o 21:21 Mam kłopot z kanałem Wydarzenia 24 - wszystko chodzi super, ale po chwili pokazuje się napis "Nieobsługiwana usługa". Nie ma reguły, czy to po minucie, czy po dziesięciu. Siła sygnału 30%, ale jakość 99. Może mieć znaczenie słaby sygnał? Obawiam się, że za miesiąc zostanę bez naziemnej
Ja mam podobnie na MUX-L1, a niby powinienem mieć perfekcyjny sygnał

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: XmuX »

Praktycznie wszystkie problemy opisywane obecnie na tym forum są związane z SFN. A dokładniej z echem i pre-echo. Winić za to należy: 1. złą instalację antenową, 2. złą liniowość łańcucha odbiorczego (symetryzatory, złącza, wzmacniacze, rozgałęźniki, kable), 3. niezbyt dobre tunery w odbiornikach. Mówiąc prościej, demodulator w odbiorniku myli się i nie wie, którego sygnału się trzymać, więc przeskakuje z jednego na drugi, demoduluje tu i tam, nie demoduluje tam, więc wyrzuca komunikat o braku sygnału lub nawet o nieobsługiwanej usłudze (nie ma to nic wspólnego z kodowaniem), ponieważ nie może się zorientować, który sygnał jest właściwy (jeśli masz taki sygnał). Nie sądzę, abym mógł to "wytłumaczyć" prościej pro laika.

Jak już pisałem w innym miejscu, SFN w T2,HEVC,256QAM to coś zupełnie innego niż SFN w T, ze względu na bardziej złożone kodowanie i wielokrotnie bardziej złożoną modulację. A także często bardzo oszukanych tunerów. Dla stabilnego odbioru T2 wymaga także wyższego C/N i MER niż T, a liniowość (SWR) całego łańcucha jest także o wiele bardziej istotna! To, co było grane na krawędzi w T, nie jest już grane w T2.

Jeśli nie rozumiesz, co to jest QAM, jak działa i co potrafią SW (fale stojące), nie ma sensu próbować opisywać tego laikowi, ważne jest to, że gdy coś pójdzie nie tak, to nie gra :-)

Instalacje, które przetrwały anolog i nadal działały w T, zazwyczaj nie będą już działać w T2. Instalacja do odbioru muxów 1-8 powinna wyglądać co najmniej tak, jak poniżej, jeśli nie lepiej:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... 417&type=3

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: eter »

No tak, piękne anteny na domkach jednorodzinnych.
Gorzej mają ci w kamienicach i blokach.
Tutaj już nie zawsze można sobie takie postawić.
Niestety z SFN to masz rację.
Jest i będzie z tym kłopot, zwłaszcza kiedy odbiera się na "bieda" tunerkach za 100 zł, które "głupieją" i niestety zacinają mając dwa sygnały.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Kamilx »

Kilkanaście minut temu trafiłem na testy w multipleksie testowym TVP. Na każdym kanale były dostepne napisy. Na TVP Dokument i TVP Kobieta była ścieżka dźwiękowa z oryginalnym dźwiękiem. Na TVP3 Warszawa i TVP Kultura była Telegazeta. Nie było EPG. A w ID TVP Rozrywki nie było HD, a w ID TVP Kobiety doszło HD. Ok. 15:05 nastąpiła kilkunastosekundowa przerwa i wróciło wszystko do stanu poprzedniego.

Mirek100
Posty: 24
Rejestracja: 12 czerwca 2021, o 11:20
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG 65SM8050PLC
Instalacja antenowa: Yagi
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Mirek100 »

Obecnie MUX4 wyłączony w mojej lokalizacji.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Puma »

Potwierdzam, z Trzeciewca jest wyłączony MUX 4... ciekawe co kombinują.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Brak sygnału nie oznacza że ktoś coś kombinuje, zwykła awaria może być.
Konserwacji nie widzę w rozpisce.

zyggi
Posty: 91
Rejestracja: 27 maja 2021, o 08:12
Miejscowość: Toruń
Odbiornik: WIWA H265.MAXX
Instalacja antenowa: Emme Esse 560HVD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Konin "Żółwieniec"

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: zyggi »

MUX4 w Trzeciewcu to już od jakiegoś czasu przechodzi "zmiany". Pewnie ma to związek w rezygnacją z TV Mobilnej. Przez kilka tygodni u mnie odbiór był praktycznie niemożliwy - poziom sygnału bliski zeru mimo że od zmiany anteny i tv było ok(11.2021) - przestawienie anteny pomogło ale sygnał nadal kiepski. Prawdopodobnie zredukowali moc, wszak prąd drogi jest 8-)

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: biopar »

XmuX pisze: 11 kwietnia 2022, o 21:38 Praktycznie wszystkie problemy opisywane obecnie na tym forum są związane z SFN. A dokładniej z echem i pre-echo. Winić za to należy: 1. złą instalację antenową, 2. złą liniowość łańcucha odbiorczego (symetryzatory, złącza, wzmacniacze, rozgałęźniki, kable), 3. niezbyt dobre tunery w odbiornikach. /ciach/
Co do 1. zacząłem podejrzewać instalację antenową odkąd zachciało mi się satelity... sygnał pojawia się i znika. Kilka lat temu, jak jeszcze miałem Polsat Cyfrowy, wszystko śmigało. Później przesiadłem się na naziemną i ostatnio zacząłem robić testy z SAT (tuner wbudowany w TV). Tam sygnał pojawia się i znika. Totalnie losowo. W między czasie w dom nasz przywalił piorun. Trochę rzeczy się popaliło, ale naziemna TV chodziła. Może faktycznie kabel został gdzieś upalony, wysokie częstotliwości nie przechodzą, albo są tłumione, co okazuje się, że na niskich częstotliwościach przy bardziej skomplikowanym sygnale również ma znaczenie.
2. Instalacja zawodowa :) robiona z 10 lat temu, ale - może faktycznie piorun ma tu conieco do gadania
3 - tuner w tv... nie podejrzewam, że jest kiepskiej jakości.

Wszystko okaże się w przyszłym tygodniu, wstrzymuje konie, do czasu przesiadki mojego nadajnika na T2.

Mirek100
Posty: 24
Rejestracja: 12 czerwca 2021, o 11:20
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG 65SM8050PLC
Instalacja antenowa: Yagi
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Mirek100 »

No i jest nowy system.
Zmieniły się kanaly,na 30 MUX1, na 41 MUX5-3.
Nie podoba mi się,że program lokalny i MUX8 nadają w kiepskiej jakości 576i.

phonetic90
Posty: 15
Rejestracja: 1 maja 2021, o 15:34
Miejscowość: Janikowo
Odbiornik: Samsung QE55Q77TATXXH
Instalacja antenowa: Televes Dat HD Boss (na kominie)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Żółwieniec (odległość ok. 41km)

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: phonetic90 »

Z tego co wiem TVP3 Warszawa jak i niedługo bo 1 maja TVP3 Poznań, który odbieram też będzie nadawał w HD. Co do TVP3 Bydgoszcz to nie wiem niestety kiedy będzie podniesiona rozdzielczość...

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Ale sygnału HD innych ośrodków regionalnych prędko nie zobaczysz, gdyż MUX3 pozostaje w starym standardzie i na nim miejsca na HD dla TVP3 nie ma. A na MUX testowym nie będzie nadawane więcej niż warszawski.

Zablokowany