Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
modulator
Posty: 95
Rejestracja: 3 sierpnia 2020, o 10:41
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Octagon SF8008 combo
SDRplay RSP1/1A

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: modulator »

W muxach DvbT na tej samej częstotliwości można nadawać DAB+.
Nie. DVB-T/T2 i DAB+ poza samym typem modulacji (DAB+ OFDM z DQPSK, DVB-T OFDM z QPSK/16QAM/64QAM/256QAM(T2)) się różnią.

Poza tym rzeczywiście zaczęło się robić o wszystkim i o niczym jednocześnie.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Ja nie jestem zwolennikiem rozwiązania czeskiego. Szkoda miejsca na MUX'ach przeznaczonych dla telewizji na radio. Sporo pasma zostało zabrane pod internet i to co zostało trzeba wykorzystać na maksymalnie najlepszą jakość telewizji, a nie upychanie niszowych kanałów z Youtuba, których prawie nikt oglądał nie będzie, bo co mi z tego że zobaczę spikera na ekranie? Radia wolę słuchać, a nie oglądać. W testach HEVC zapowiadano kanał 4K i chciałbym zobaczyć tego rodzaju testy z wysokiej jakości obrazem i dźwiękiem treści na których zawiesi się oko z jakimś meczem, koncertem, filmem, a nie byle czym, gadającą głową (przy całym szacunku dla gadających głów) :)

Zatem @some83 to że Tobie coś się podoba, nie oznacza że wszystkim się to podoba. Dla mnie radio niech zostanie radiem. Ja go słucham w trasie. W domu oglądam telewizję, a nie radio z kamerą webową :)

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Krosnoludek »

Technisat ma w ofercie tuner DVB-T2 HEVC z DAB+ i HbbTV
https://www.technisat.com/pl_PL/DIGIPAL ... 792-11401/
Także i telewizor z takimi samymi możliwości chyba posiada w ofercie.

Ale to jest wątek o emisji testowej a nie połączenie DVB-T z DAB+

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: some83 »

Doprawdy istnieje technika co pozwala nadawanie na tej samej częstotliwości:
kanałów: [b]dvbH[/b], [b]DAB+[/b] oraz [b]dvbT[/b].
Przy czym są one do odbioru tylko na odbiornikach:
[b]dvbH[/b], [b]DAB+[/b] oraz [b]dvbT[/b].

No i są to przecież różne standardy, więc poza fizyczną częścią różnica to [b]Soft[/b].

Te urządzenie TechniSata do najtańszych nie należało, gdyby każdy sprzęt by to miał i to na całym kontynencie, to cena byłaby standardowa.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Kolego some83, czy mógłbyś mi wyjaśnić co Twoja ostatnia wypowiedź ma wspólnego z obecnie prowadzonymi emisjami testowymi DVB-T2 zanim dostaniesz "bana" na tym forum?

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: some83 »

Generalnie tą moją aktualną wypowiedź można usunąć, i poprzednią,
Ale nie chciałbym by ten podtemat skończył się nieprawdziwą wypowiedzią kolegi:
[quote=modulator post_id=238454 time=1601992834 user_id=17137]
[quote]W muxach DvbT na tej samej częstotliwości można nadawać DAB+.[/quote]
Nie.[/quote]
Bo to jest możliwe, co prawda tylko w paśmie [b]VHF[/b] ma sens, no i nie wiem, jakie są minusy, a jakie plusy, poza tymi oczywistymi.

A to, że:
[quote=modulator post_id=238454 time=1601992834 user_id=17137]
DVB-T/T2 i DAB+ poza samym typem modulacji (DAB+ OFDM z DQPSK, DVB-T OFDM z QPSK/16QAM/64QAM/256QAM[size=75](T2)[/size]) się różnią.[/quote]
Wszyscy wiedzą, inaczej dałoby się odebrać [b]DAB+[/b] na odbiornikach [b]dvbT2[/b]


No i, akurat nie ja zacząłem wątek radia w [b]Mux[/b]ach [b]dvbT2[/b].


Ale ponieważ emisja jest testowa [b]TVP[/b], może emisja być testowa [b]TVP[/b] + [b]Polskie Radio[/b].
JA wiem, że Szanowny [b]Emitel[/b] nie ma decyzyjności w tej sprawie, ale można by coś doradzić urzędnikom mediów publicznych.
Tym bardziej, że Polskie radio jest w [b]mux8[/b]. (Choć wiem, że urzędnik potrafi się czasem obrazić na porady)

Choć wydaje się, że mieszanie [b]DAB+[/b] z [b]dvbT2[/b] jest możliwie właśnie w paśmie [b]VHF[/b].

Nie znam się dokładnie, ale właśnie, jakiś specjalista mógłby potwierdzić:
wydaje się, że można na tej samej częstotliwości nadawać tak, że [b]DAB+[/b] zajmie szerokość pasma do [b]1,7MHz[/b], a resztę czyli od [b]1,7MHz[/b] do [b]8MHz[/b] zajmie transmisja [b]dvbT2[/b].
Nie znam się na tych fizycznych konstelacjach, ale wiem, że technika istnieje.
No i radio można odebrać tylko na [b]DAB+[/b], a [b]TV[/b] tylko na odbiornikach [b]dvbT2[/b]

Kojarzę, taką historię, jak jakaś telewizja w moim mieście chciała nadawać, ale mówiła, że nie znaleźli chętnych do [b]Mux[/b]a.
Nie wiem jak to możliwe, skoro [b]Mux[/b] można uwspólnić z radiem [b]DAB+[/b], co prawda tylko mux w paśmie [b]VHF[/b].
Mogliby też nadawać sami [b]Mux[/b]ie o mniejszym [b]bitRate[/b].
Może mieli nadzieję, że jak będą mieli partnera to jakieś koszty im się podzielą.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Przestań oznaczać słowa. Pogrubianie już u Ciebie nie działa.
Nie znam się dokładnie, ...
Masz rację i tego się trzymajmy.
wydaje się, że mieszanie DAB+ z dvbT2 jest możliwie właśnie w paśmie VHF. [...] wydaje się, że można na tej samej częstotliwości nadawać tak, że DAB+ zajmie szerokość pasma do 1,7MHz, a resztę czyli od 1,7MHz do 8MHz zajmie transmisja dvbT2. Nie znam się na tych fizycznych konstelacjach, ale wiem, że technika istnieje.
Skoro istnieje, zamiast teoretyzować, czy możesz przedstawić jakieś szczegółowe opisy, a najlepiej jakieś normy na przykład ETSI?

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: some83 »

Doprawdy nie wnoszę sprzeciwu by skasować poprzednie dwa moje posty.
Widać, że jest Pan specjalistą, bo nie wyklucza Pan możliwości istnienia, czegoś czego jako ekspert nie jest Pan w Pełni świadom.
Nie mówię tego ironiczne, jest to moim zdaniem pozytywna uwaga add Persona.

Wracając do meritum, temat przeczytałem raz w życiu na satkurierze.
Ale dobra:

https://docdb.cept.org/download/e7d4060 ... REP116.PDF

THE POSSIBILITIES AND CONSEQUENCES
OF CONVERTING GE06 DVB-T ALLOTMENTS/ASSIGNMENTS IN BAND III
INTO T-DAB ALLOTMENTS/ASSIGNMENTS
INCLUDING ADJACENT CHANNEL ISSUES
Athens, February 2008
Jak widać bardzo stara koncepcja, jeszcze z czasów dvbT1.
Moim nie eksperckim zdaniem (przeczuciem) dużo łatwiejsza do zastosowania i by DAB+ dołączyć do dvb-T2.
Na podstawie tego, że dvbT2 może zakłócać mniej sąsiadów.

Oraz od strony 51:

https://moam.info/queue/tech-3391-ebu-t ... b46df.html

Generalnie, by było sensowne stosować, napisali, że trzeba stosować tryb co najmniej Reference Planning Configurations 4 - odbiór przenośny lub RPC5 odbiór przenośny w domu.
Ale wydaje mi się, że z dvb-T2 powinno to być łatwiejsze.

Dodatkowo zaznaczę, zaleta byłaby taka, że w trybie odbioru przenośnego mux8 byłby dużo łatwiejszy w odbiorze na mniejszych antenach, na co jest zdaje się narzekanie.
Zapewne by spadła pojemność, ale można by mux8 podzielić na mux8a i mux8b.
Przy słabszych antenach wzrósłby zasięg techniczny.

Tutaj nie wiem, ale wydaje mi się, że specyfikacja dvbT2 nie zagłuszałaby tak DAB+ jak dvbT
Oni tam radzą, by w razie czego podnieść moc DAB+ ponad dvbT w razie problemów.

Ale ja specjalistą nie jestem i tego się trzymamy.

A swoją drogą, czy specyfikacja radiowa dvbT2 Lite jest częścią odbiorników dvbT2 czy nie?


Zresztą jak teraz dvb-T2 ma tryb szerokości 1,7MHz może nie być sensu bawić się w takie cyrki.



dvbT2 w wersji 1.3.1 wprowadza szerokość pasma 1,7MHz, oraz 5MHz.
I to się właśnie nazywa dvbT2 Lite.
nie spotkałem nigdzie w specyfikacji dvbT1 szerokości pasma 1,7MHz.
Ale może w celach kompatybilności jest używana szerokość pasma dvbT1: 5MHz + szerokość pasma 1,7MHz z DAB+ to w sumie 6,7MHz czyli około 7MHz w VHF.
Ostatnio zmieniony 8 października 2020, o 14:22 przez some83, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Echh, temat naszej coraz bardziej odbiega od tematu wątku, ale jeszcze raz odpowiem.

Żaden z powołanych przez ciebie przykładów nie wskazuje możliwość wspólnej emisji DAB/DVB w jednym kanale częstotliwości albo w jednym strumieniu danych.
> Konwersja pokrycia DVB-T na pokrycia DAB w paśmie VHF - To jedynie podział kanału telewizyjnego 7MHz na cztery kanały 1,7MHz radiofonii cyfrowej na potrzeby planowania emisji. Teoretycznie rezygnacja z MUX-8 pozwoliłaby na uruchomienie do 4 dodatkowych multipleksów DAB.
> Koegzystencja telewizji i radia - Koegzystencji TV i radia w tym samym zakresie częstotliwości. Dokładnie tak jak mamy teraz DAB i DVB w paśmie VHF.

DVBT2 Lite nie istnieje. Nikt tego nie wdraża, nikt nie potrzebuje.

Teoretycznie możliwe by było zastosowanie MPLP do nadawania usług przenośnych (np. radiowych) i stacjonarnej telewizji w jednym strumieniu, tylko pasmo w multipleksach telewizyjnych jest zbyt cenne by "tracić" je na inne usługi. Dodatkowe nie ma odpowiednich odbiorników. Cały czas mówimy o rynku masowym, a nie eksperymentach w laboratorium.

Wracamy do tematu wątku.
Koniec dywagacji na temat teoretycznych rozwiązań nie znajdujących odzwierciedlenia w normach, przepisach prawa i uzasadnienia biznesowego.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Dobrycel »

Jakie kanały wejdą w testową emisje? Bo nie wiem czy kupować Dekoder DVB-T2
Czy komercyjne stacje nie chcą wejsc?

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Krosnoludek »

Emitel jest tylko operatorem technicznym, nadawcą jest TVP więc nie licz na inne kanały niż TVP

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: hadam »

Obstawiam, że zapowiadany na 19 listopada TVP Dokument w wersji HD znajdzie się w tym MUX'ie.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Też tak sądzę. TVP przyspieszyła w zapowiedziach startu nowych kanałów tematycznych. Start TVP Dokument, to w zasadzie zaskoczenie, bo kanał był zapowiadany od dawna i do tych zapowiedzi wszyscy już przywykliśmy.

Wszystko wskazuje na to że to przyspieszenie ma związek ze startem tego MUX testowego w HEVC i kanały mogą trafiać tutaj, aby zachęcać widzów do modernizacji sprzętu. Zobaczymy czy to się potwierdzi 19-go listopada.

Szymon_Zy
Posty: 332
Rejestracja: 16 listopada 2010, o 12:30
Odbiornik: AF9015,IT9135,hd507,hd527,Samsung UE40D5500
Instalacja antenowa: Dipol-19
Nadajnik - obiekt nadawczy: Klepaczka/Błeszno

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Szymon_Zy »

Czy oprócz:
Kanał/blok częstotliwościowy Czestotliwość środkowa [MHz] Szerokość kanału [MHz] Nazwa stacji
42 642 8 Katowice/Kosztowy
36 594 8 ŁÓDŹ / ul. Sienkiewicza
7 191,5 7 MIECHÓW
31 554 8 Warszawa PKiN
44 658 8 Gdańsk / Chwaszczyno
27 522 8 Kraków / Chorągwica

Są jakieś plany emisji testowych? Interesuje mnie przede wszystkim Częstochowa/Klepaczka lub Błeszno.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: blockbuster »

Szymon_Zy pisze: 10 października 2020, o 09:59
Są jakieś plany emisji testowych? Interesuje mnie przede wszystkim Częstochowa/Klepaczka lub Błeszno.
Poza tymi z listy obecnie prowadzona jest jeszcze emisja testowa TVP z Kosztów na k27 (ERP 30kW, ND).
Testy TVP, z tego co można wyczytać, mają być rozwijane o dalsze lokalizacje ale na razie brak szczegółów.

PS. Na tej liście, którą kolega wkleił, są pozycje które w praktyce z testami mają nie za dużo wspólnego a takie pozwolenie jest po prostu sposobem na nadawanie poza obszarem na który została wydana decyzja rezerwacyjna. Taki np. MUX-L3 w Łodzi na k36 jedyne co testuje to chyba tylko nerwy i wzrok odbiorców :lol:

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: giaur500 »

Ma ktoś testowe pliki ze ścieżką ac4? O hevc się nie boję, ale ac4 do testów nigdzie nie znalazłem. Ktoś coś? Może by ktoś mógł nagrać kawałek przekazu tvp/dvbt-2 ze ścieżką ac4? Ktoś tu wyżej wrzucał linki i faktycznie to hevc, ale audio ac4 tam nie ma

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: some83 »

Ja mam spore wątpliwości, że jakakolwiek TV w Polsce będzie nadawać w dvbT2 HEVC i ac4, bez żadnego innego kodeka audio.

Nie byłbym przeciw, ale podejrzewam, że i tak dadzą drugą ścieżkę językową,
i uważam, że może lepiej dać 1ną w 2x większym bitRate.

Żeby nie było nie mam nic do oryginalnych ścieżek językowych, albo dodatkowych ścieżek audio w innych językach.

modulator
Posty: 95
Rejestracja: 3 sierpnia 2020, o 10:41
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Octagon SF8008 combo
SDRplay RSP1/1A

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: modulator »

@giaur500 powinno być, TVP Kultura HD z T2 k.27. https://gofile.io/d/r6k3Tk

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: giaur500 »

Ja tam widzę hevc i 3 ścieżki eac3: pol, qaa i aux. Albo nie ma ac4 albo ani vlc ani Kodi nie obsługują i w ogóle nie pokazują że jest. Sprawdziłeś, że jest tam ac4 w tym pliku?

modulator
Posty: 95
Rejestracja: 3 sierpnia 2020, o 10:41
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Octagon SF8008 combo
SDRplay RSP1/1A

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: modulator »

Na komputerze obecnie chyba nic nie obsługuje AC-4. FFmpeg widzi ścieżkę AC-4 jako bin_data, jakikolwiek inny program nic.
Lista w MediaInfo (samej ścieżki nie widzi):

Kod: Zaznacz cały

302 (0x12E) (HEVC) / 303 (0x12F) (E-AC-3, Polish) / 304 (0x130) (E-AC-3, qaa) / 308 (0x134) (E-AC-3, aux) / 309 (0x135) (AC-4) / 5307 (0x14BB) ()
FFmpeg:

Kod: Zaznacz cały

    Stream #0:0[0x12e]: Video: hevc (Main) ([36][0][0][0] / 0x0024), yuv420p(tv), 1920x1080 [SAR 1:1 DAR 16:9], 50 fps, 50 tbr, 90k tbn, 50 tbc
    Stream #0:1[0x12f](pol): Audio: eac3 ([6][0][0][0] / 0x0006), 48000 Hz, stereo, fltp, 128 kb/s
    Stream #0:2[0x130](qaa): Audio: eac3 ([6][0][0][0] / 0x0006), 48000 Hz, 5.1(side), fltp, 256 kb/s
    Stream #0:3[0x134](aux): Audio: eac3 ([6][0][0][0] / 0x0006), 48000 Hz, stereo, fltp, 96 kb/s (visual impaired) (descriptions)
    Stream #0:4[0x135](org): Data: bin_data (AC-4 / 0x342D4341)
    Stream #0:5[0x14bb]: Unknown: none ([5][0][0][0] / 0x0005)

Zablokowany