Zestaw anten do odbioru z Trzeciewca z 32km

lobudek
Posty: 7
Rejestracja: 13 września 2020, o 19:50
Miejscowość: Huta
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Zestaw anten do odbioru z Trzeciewca z 32km

Post autor: lobudek »

Witam. Czeka mnie wymiana starej anteny i szukam najlepszego rozwiązania na odbiór wszystkich muxów z Trzeciewca. Wieża oddalona dokładnie o 32km, widoczność dość dobra, bo w nocy widzę jak mruga. Zestaw antenowy ma być na 4tv i na 99% jestem zdecydowany na 2 anteny- jedna na uhf druga na vhf. Ktoś doradzi co wybrać?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Zestaw anten do odbioru z Trzeciewca z 32km

Post autor: poxipol »

Czy to właściwa miejscowość odbioru jak w opisie "Huta"
http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php? ... UmNTFhcHY=

lobudek
Posty: 7
Rejestracja: 13 września 2020, o 19:50
Miejscowość: Huta
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: Zestaw anten do odbioru z Trzeciewca z 32km

Post autor: lobudek »

Niee, to nie ta Huta. Ja mieszkam w małej wsi Huta na skraju gminy Koronowo, w sąsiedztwie gminy Sośno. Ogólnie stara 25 letnia antena coś tam odbiera, ale słabo sobie radzi z mux8.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Zestaw anten do odbioru z Trzeciewca z 32km

Post autor: poxipol »

Z twojego opisu wynika że profil terenu do nadajnika jest dobry.
Z odbiorem na starej instalacji problem jest tylko z odb.VHF,co może wynikać z niedostosowaniem anteny do odbioru tego pasma.
Obecnie pasmo UHF jest obcinane,a dostępne anteny w sprzedaży najlepsze parametry mają do odbioru 4G.
Myślę że spokojnie u ciebie wystarczy jedna antena np.
https://satsklep.pl/pl/p/Antena-DVB-T-U ... e-Esse/260
U siebie na podobnej nieco słabszej na balkonie z zasłoniętym kierunkiem odbioru test wypadł bardzo dobrze z nowy standardem T2,nawet przy pasywnym podziale na 4 odbiorniki.

Do coraz ostrzejszych warunków odbioru,dobre parametry spełniają anteny z lat 80-tych,co było wymogiem odbioru analogowego.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Zestaw anten do odbioru z Trzeciewca z 32km

Post autor: Robert03 »

lobudek pisze: 14 września 2020, o 09:22 Witam. Czeka mnie wymiana starej anteny i szukam najlepszego rozwiązania na odbiór wszystkich muxów z Trzeciewca. Wieża oddalona dokładnie o 32km, widoczność dość dobra, bo w nocy widzę jak mruga. Zestaw antenowy ma być na 4tv i na 99% jestem zdecydowany na 2 anteny- jedna na uhf druga na vhf. Ktoś doradzi co wybrać?
Ja mam w Świeciu klasykę (26 km od masztu w linii prostej nic nie zasłania) :
Maszt 5 m ma na dachu i :
1. ATV 19 elementowa dla UHF
2. TELKOM-TELMOR T-urbo-T V3 dla VHF
Całość spięta zwrotnicą TERRA i gniazda Signal na 6 telewizorów.
Całość pasywna w domku jednorodzinnym.
To jednak przerost formy nad treścią bo jeśli widzisz maszt i nie mieszkasz w środku Borów Tucholskich lub np. w Tleniu to wystarczy spokojnie antena:

https://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/oferta/antena-tv-kie ... 8631995900

Takich anten wiele zamontowałem u znajomych i rodziny. Instalacja pasywna (bez wzmacniacza) z gniazdami antenowymi Signal i na rozgałęźniku 4x out Signal. Kabel żelowany Triset.
Działa spokojnie bez problemów. Poziom sygnału na wszystkich Muxach 95-100 %, jakość 100%. Sygnał stabilny.

Zablokowany