Moduł DAB jako osobna część?

odbiorniki i zagadnienia związane z odbiorem
Radiowiec 2
Posty: 1
Rejestracja: 3 października 2020, o 14:49
Miejscowość: Strzelce Krajeńskie
Odbiornik: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorzów Wlkp.

Moduł DAB jako osobna część?

Post autor: Radiowiec 2 »

Witam serdecznie i dziękuję za przyjęcie do tak szacownego grona. Jestem fanem starego sprzętu UNITRy i w związku z tym mam pytanie. Czy istnieje w handlu zestaw lub moduł DAB do samodzielnego montażu. Chciałbym wyposażyć starego Radmora w taki moduł aby sobie posłuchac cyfrowej jakości na polskim super wzmacniaczu. Mowa o OR Radmor 5102T który wyposażyłem w nową głowicę FM z programatorem produkcji AM-BM i chodzi to wspaniale. jednak po wywaleniu odbiorkina AM i starego programatora pozostało tyle miejsca że w zasadzie wszystko tam wejdzie. Nawet myslałem o zrobieniu na Rasbpery odbiornika internetowego wia Wi Fi na wszystkie stacje świata poprzez Internet ale ... musze pomysleć. Czy spotkaliście się Państwo z modułem DAB do modernizacji starych urządzeń? Serdecznie pozdrawiam ! R-2

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Moduł DAB jako osobna część?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Praktycznie wszystkie odbiorniki DAB zbudowane są na gotowych modułach DAB.

Najprostsze radio to gotowy moduł DAB/DAB+/FM + zasilacz + prosty wzmacniacz i głośnik + kilka klawiszy + wyświetlacz. Bardziej skomplikowane mają jeszcze np. dodatkowy DAC. Nawet niektóre urządzenia "z wyższej półki" są tak zbudowane. Można też kupić sam "procesor" o obudować go elektroniką.

Przykładowi producenci procesorów i gotowych modułów:
Quantek: http://www.quantek-inc.com/product_list.php
Frontier-Silicon: https://www.frontiersmart.com/digital-radio-solutions

Dla bardziej ambitnych jest rozwiązanie w postaci tunera USB na układzie RTL2832U i jakiegoś mikrokomputerka typu Arduino czy Rapsberry. Oprogramowanie DAB dla linuxa jest w sieci.

A dla leniwych dostępne są gotowe odbiorniki DAB+ z wyjściem liniowym (albo BT, modulatorem FM, itp) do podłączenia do zestawu audio. Występują zarówno w wersji "stacjonarnej" z wyświetlaczem jak i do wbudowania w samochodzie.

Zablokowany