Łomianki: Problem z MUX-1

majherek
Posty: 4
Rejestracja: 1 listopada 2020, o 19:03
Miejscowość: Łomianki
Odbiornik: Samsung UE46C6500
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-60 DVB-T/T2 rurka
Symetryzator antenowy SA I-V złącze"F"
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKIN/RTCN

Łomianki: Problem z MUX-1

Post autor: majherek »

Witam,

od pewnego czasu (dawno) przestały mi odbierać MUX1 i MUX8. W końcu zabrałem się do próby ustawienia i sprawdzenia anteny. Wymieniłem symetryzator na wszelki wypadek. Mieszkam w Łomiankach, 12km od PKiN, azymut do nadajnika 148. I tak mam mniej więcej ustawioną antenę.

O ile udało mi się przywrócić działanie MUX8 (chociaż czasami są "zgrzyty" i artefakty) - to rozumiem, że posiadana przeze mnie antena nie powinna odbierać k7 (VHF). Zapewne wymiana na H/V Dipol 28/5-12/21-60 DVB-T/T2, albo Dipol 15/5-12/21-60 DVB-T/T2 rozwiąże temat.

Ale ciągle nie jestem w stanie odbierać MUX1 k58. Telewizor przy dobrze ustawionej antenie, myśli, myśli, myśli, i... pokazuje 0 kanałów. Jak przestawię trochę antenę, to od razu (bez długiego myślenia) pokazuje, że znalazł 0 kanałów. Pomyślałem, że nadajnik na PKiN jest słaby (3 kW), ale MUX2, który zawsze mi łapie też ma 3 kW na PKiN. Co może być nie tak, że nie jestem w stanie odbierać MUX1 teraz?

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Łomianki: Problem z MUX-1

Post autor: VAHANARA »

Symetryzator powinien być na pasma III-V, ten I-V może już nie za dobrze działać na końcu V pasma, gdzie nadawany jest mux-1. Ale to nie tu jest główna przyczyna, to może tylko pogarszać jakość mux-a.

mux-1 odbierasz zarówno z PKiN, jak i Rszyna. Do którego nadajnika próbuje się synchronizować odbiornik pozostaje zagadką.

Co do samego problemu odbioru, może być spowodowany wieloma przyczynami, z których najpopularniejsze to mogłyby być:
* odbiór w SFN
* jakiś problem z instalacją, np. kablem antenowym
* problem z LTE / wifi lub innym źródłem zakłóceń.

Jeśli masz koło anteny lub przy odbiorniku jakieś urządzenia LTE lub wifi - powyłączaj to z prądu na chwilę i zobacz, czy sytuacja z mux-1 coś się zmienia.

Jakie masz wskazania poziomów i jakości na odbiorniku dla wszystkich odbieranych mux-ów?

majherek
Posty: 4
Rejestracja: 1 listopada 2020, o 19:03
Miejscowość: Łomianki
Odbiornik: Samsung UE46C6500
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-60 DVB-T/T2 rurka
Symetryzator antenowy SA I-V złącze"F"
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKIN/RTCN

Re: Łomianki: Problem z MUX-1

Post autor: majherek »

VAHANARA pisze: 2 listopada 2020, o 13:02 Symetryzator powinien być na pasma III-V, ten I-V może już nie za dobrze działać na końcu V pasma, gdzie nadawany jest mux-1. Ale to nie tu jest główna przyczyna, to może tylko pogarszać jakość mux-a.
Mam jeszcze taki:
https://www.dipol.com.pl/symetryzator_a ... _C0006.htm
Mogę wymienić, ale rozumiem, że wtedy najprawdopodobniej pożegnam się z MUX8, dopuki nie wymienię anteny? Którą z wymienionych anten wybrać?
VAHANARA pisze: 2 listopada 2020, o 13:02 mux-1 odbierasz zarówno z PKiN, jak i Rszyna. Do którego nadajnika próbuje się synchronizować odbiornik pozostaje zagadką.
Z punktu, w którym mam antene, Raszyn jest zasłonięty przez 12 metrowy budynek bliźniak. Wydawało mi się, ża zastosowana antena jest na tyle "selektywna", że raczej tylko z PKiN łapię sygnał. Jak obrócę antenę trochę w bok (+- 10 st), to nie mam juz sygnału. A do Raszyna musiał bym ją obrócić około 35 stopni. Chyba, że plotę bzdury.
VAHANARA pisze: 2 listopada 2020, o 13:02 Co do samego problemu odbioru, może być spowodowany wieloma przyczynami, z których najpopularniejsze to mogłyby być:
* odbiór w SFN
Tego nie rozumiem. Czy coś na to mogę poradzić? Bardziej selektywna antena z 12 km na PKIN?
VAHANARA pisze: 2 listopada 2020, o 13:02 * jakiś problem z instalacją, np. kablem antenowym
W to wątpię, ale nie mam jak tego udowodnić, bo żadnego oprzyrządowania nie mam. Położony ziemny Triset 11 (PE+żel) - ze 20-25m w sumie, potem ostatnie 5m od skrzynki do anteny triten 113 czarny (PE+żel), w domu triset 113. Nie rozdzielam sygnały, łączone na beczki i Fki kompresyjne.
VAHANARA pisze: 2 listopada 2020, o 13:02 * problem z LTE / wifi lub innym źródłem zakłóceń.
Tu być może jest problem. Mam dwa BTSy w odległości 150-200 metrów: T-Mobile Polska S.A. LTE 800 oraz Orange LTE 800. Czy taki filtr: filtr LTE LF003 masztowy Terra (https://www.dipol.com.pl/filtr_lte_lf00 ... R82009.htm) będzie OK? W ten sposób mogę wymienić także kabel od skrzynki do masztu (jakieś 4-5m na Triset-11 PE+żel) i ostatnie 50 cm puszczę Triset-113 czarnym od filtra do anteny.
VAHANARA pisze: 2 listopada 2020, o 13:02 Jeśli masz koło anteny lub przy odbiorniku jakieś urządzenia LTE lub wifi - powyłączaj to z prądu na chwilę i zobacz, czy sytuacja z mux-1 coś się zmienia.
Mam wifi, ale wyłączałem na testy. Tak samo jak magistralę i2c idącą w kablu: przewód sterowniczy w ekranie parowany LIYCY-P 300/300V 2x2x0,5 szary linka Bitner (https://www.speckable.pl/pl/product/258 ... nka-bitner). Bez różnicy dla MUX1. Z różnicą dla MUX8 (przy wyłączonym i2c jest lepiej, pomimo anteny UHF).
VAHANARA pisze: 2 listopada 2020, o 13:02 Jakie masz wskazania poziomów i jakości na odbiorniku dla wszystkich odbieranych mux-ów?
Niestety mój telewizor tego nie pokazuje ;-(

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Łomianki: Problem z MUX-1

Post autor: VAHANARA »

majherek pisze: 2 listopada 2020, o 16:19 Mam jeszcze taki:
https://www.dipol.com.pl/symetryzator_a ... _C0006.htm
Nie, taki z taką anteną znacznie utrudnia odbiór mux-8.
majherek pisze: 2 listopada 2020, o 16:19 Chyba, że plotę bzdury.
Nie, kąt połówkowy dla tego typu anten, to jakieś czterdzieści, czterdzieści kilka stopni. To przy połowie mocy, przy mniejszych zyskach widzi dużo szerzej, pewnie sporo powyżej 100 stopni. A Raszyn nadaje silnie, więc nawet z odbić można coś złapać.
majherek pisze: 2 listopada 2020, o 16:19 Tego nie rozumiem. Czy coś na to mogę poradzić? Bardziej selektywna antena z 12 km na PKIN?
Chodzi o odbiór na tym samym kanale dwu sygnałów - tu z Raszyna i PKiN. Odbiornik synchronizuje się do jednego, a drugi robi za zakłócenie. Jak się źle ułoży sytuacja - może być własnie problem z odbiorem. Często potrafi to występować właśnie przy odbiorach na zbliżonych kierunkach.
Ciężko to czasami zweryfikować. Masz jakiś punkt w ustawieniu kierunku anteny, kiedy masz mux-1, nawet jeśli nie ma innych mux-ów?
majherek pisze: 2 listopada 2020, o 16:19 Mam dwa BTSy w odległości 150-200 metrów:
Blisko. Zależy, jak mają wiązki skierowane.

Wypadałoby jakiś filtr założyć żeby zweryfikować sytuację. Filtr dajesz na wejściu odbiornika, a nie przy antenie. Tak, LF-03 jest jak najbardziej OK.
majherek pisze: 2 listopada 2020, o 16:19 Tak samo jak magistralę i2c idącą w kablu: przewód sterowniczy w ekranie parowany LIYCY-P 300/300V 2x2x0,5 szary linka Bitner
A jak ona ma się do kabla antenowego?
Jak masz uziemiony jej ekran?
majherek pisze: 2 listopada 2020, o 16:19 Niestety mój telewizor tego nie pokazuje ;-(
??? Każdy odbiornik pokazuje, co najwyżej tylko jakość sygnału. Co to za odbiornik?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Łomianki: Problem z MUX-1

Post autor: K63 »

majherek pisze:Samsung UE46C6500
majherek pisze: 2 listopada 2020, o 16:19 Niestety mój telewizor tego nie pokazuje
Pokazuje. Wybierasz kanał z określonego mux-a i ... Menu > Pomoc techniczna > Diagnostyka > Informacja o sygnale

majherek
Posty: 4
Rejestracja: 1 listopada 2020, o 19:03
Miejscowość: Łomianki
Odbiornik: Samsung UE46C6500
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-60 DVB-T/T2 rurka
Symetryzator antenowy SA I-V złącze"F"
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKIN/RTCN

Re: Łomianki: Problem z MUX-1

Post autor: majherek »

K63 pisze: 2 listopada 2020, o 18:08
majherek pisze:Samsung UE46C6500
majherek pisze: 2 listopada 2020, o 16:19 Niestety mój telewizor tego nie pokazuje
Pokazuje. Wybierasz kanał z określonego mux-a i ... Menu > Pomoc techniczna > Diagnostyka > Informacja o sygnale
Rzeczywiście ;-) Dzięki, jest. Zaraz odpisze...

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Łomianki: Problem z MUX-1

Post autor: hadam »

Jest jeszcze jeden sposób, szybszy.
Naciśnij na pilocie przycisk info ten od EPG i trzymaj tak długo, aż się nie pojawi.

majherek
Posty: 4
Rejestracja: 1 listopada 2020, o 19:03
Miejscowość: Łomianki
Odbiornik: Samsung UE46C6500
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-60 DVB-T/T2 rurka
Symetryzator antenowy SA I-V złącze"F"
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKIN/RTCN

Re: Łomianki: Problem z MUX-1

Post autor: majherek »

VAHANARA pisze: 2 listopada 2020, o 17:32 Nie, kąt połówkowy dla tego typu anten, to jakieś czterdzieści, czterdzieści kilka stopni. To przy połowie mocy, przy mniejszych zyskach widzi dużo szerzej, pewnie sporo powyżej 100 stopni. A Raszyn nadaje silnie, więc nawet z odbić można coś złapać.
Ok. Rozumiem. Zatem ma to związek z odbiorem w SFN, tak jak napisałeś.
VAHANARA pisze: 2 listopada 2020, o 17:32 Chodzi o odbiór na tym samym kanale dwu sygnałów - tu z Raszyna i PKiN. Odbiornik synchronizuje się do jednego, a drugi robi za zakłócenie. Jak się źle ułoży sytuacja - może być własnie problem z odbiorem. Często potrafi to występować właśnie przy odbiorach na zbliżonych kierunkach.
Ciężko to czasami zweryfikować. Masz jakiś punkt w ustawieniu kierunku anteny, kiedy masz mux-1, nawet jeśli nie ma innych mux-ów?
Nie, niestety nie mam, albo nie znalazłem takiego ustawienia.

VAHANARA pisze: 2 listopada 2020, o 17:32 Blisko. Zależy, jak mają wiązki skierowane.

Wypadałoby jakiś filtr założyć żeby zweryfikować sytuację. Filtr dajesz na wejściu odbiornika, a nie przy antenie. Tak, LF-03 jest jak najbardziej OK.
Skoro przy wejściu do odbiornika, to czy nie lepiej LF-06 zamiast LF-03? Chcialem to zrobić "ładnie" na maszcie, ale jeśli lepiej przy odbiorniku, to generalnie wszystko jedno. I tak pewnie muszę coś kupić.

VAHANARA pisze: 2 listopada 2020, o 17:32 A jak ona ma się do kabla antenowego?
Jak masz uziemiony jej ekran?
Kabel z I2C idzie na długości około 4-5m od skrzynki do masztu około 5 cm od kabla antenowego Triset 113. Prowadzi do stacji meteorologicznej z BME-280, która jest na maszcie. Okran nie jest uziemiony do niczego. Moge go podłączyć pod PE, ale nie wiem czy to dobre rozwiązanie...
VAHANARA pisze: 2 listopada 2020, o 17:32 ??? Każdy odbiornik pokazuje, co najwyżej tylko jakość sygnału. Co to za odbiornik?
Jak się okazało pokazuje:
Polsat - MUX2 - 72-74, BER=0
TVP1 HD - MUX3 - 90-92, BER=0
Metro - MUX8 - 72-73, BER skacze do 153 nawet.
Teraz to mogę spróbować dostroić antenę, a nie na oko.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Łomianki: Problem z MUX-1

Post autor: VAHANARA »

majherek pisze: 2 listopada 2020, o 22:14 Skoro przy wejściu do odbiornika, to czy nie lepiej LF-06 zamiast LF-03? Chcialem to zrobić "ładnie" na maszcie, ale jeśli lepiej przy odbiorniku, to generalnie wszystko jedno. I tak pewnie muszę coś kupić.
KF-06 ma trochę gorsze parametry tłumienia w paśmie 790...821 czyli tam, gdzie jest DL dla pasma LTE800, czyli na częstotliwościach, które nadaje BTS. A ponieważ u ciebie podejrzewamy głównie właśnie pobliskie stacje wybrałbym LF-03.

Przy TV to dlatego, że nie tylko antena "apie" LTE, ale również każdy element instalacji antenowej - w tym kable i złącza. Więc lepiej zablokować wyciąć wszystkie potencjalne drogi dostania się zakłóceń do odbiornika.
majherek pisze: 2 listopada 2020, o 22:14 Kabel z I2C idzie na długości około 4-5m od skrzynki do masztu około 5 cm od kabla antenowego Triset 113. Prowadzi do stacji meteorologicznej z BME-280, która jest na maszcie. Okran nie jest uziemiony do niczego. Moge go podłączyć pod PE, ale nie wiem czy to dobre rozwiązanie...
Zakłóca raczej sama stacja pogodowa. Z ekranowaniem takiego kabla jak twój IEC jest ten problem, że aby to ekranowanie było skuteczne należałoby PEWNIE uziemić oba końce kabla. Można spróbować uziemić z jednego końca, w ostateczności nawet do PE, choć powinno się użyć dedykowanego obwodu uziemiającego, i zobaczyć czy to coś pomoże.

Ale rozwiązaniem skutecznym będzie wymiana anteny na combo albo dodanie anteny na VHF. Można jeszcze spróbować wymiany dipola w twojej antenie na taki dwuzakresowy, ale nie wiadomo, czy byłoby to wystarczające dla VHF z jednej strony i nie popsuło odbioru UHF z drugiej strony.
majherek pisze: 2 listopada 2020, o 22:14 Jak się okazało pokazuje:
Jakości na mux-2 i 3 są OK, ale widać, że poziom "siada" już na mux-2, więc na mux-1 może być po po prostu za mało sygnału, niezależnie od możliwych komplikacji z SFN. Może coś zmieniło się w okolicy, zmieniając i rozkład pół sygnałów, może to emitel coś gmera przy nadajnikach, może coś z kablami lub którymś ze złącz się porobiło... Jeśli jesteś pewny okablowania i złącz, to wypadałoby dodać jakiś mały wzmacniacz na próbę - taki z 10...15dB wzmocnienia i wysokim poziomem wyjściowym.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Łomianki: Problem z MUX-1

Post autor: VAHANARA »

majherek pisze: 2 listopada 2020, o 22:14 Skoro przy wejściu do odbiornika, to czy nie lepiej LF-06 zamiast LF-03? Chcialem to zrobić "ładnie" na maszcie, ale jeśli lepiej przy odbiorniku, to generalnie wszystko jedno. I tak pewnie muszę coś kupić.
LF-06 ma trochę gorsze parametry tłumienia w paśmie 790...821 czyli tam, gdzie jest DL dla pasma LTE800, czyli na częstotliwościach, które nadaje BTS. A ponieważ u ciebie podejrzewamy głównie właśnie pobliskie stacje, wybrałbym LF-03.

Przy TV to dlatego, że nie tylko antena "łapie" LTE, ale również każdy element instalacji antenowej - w tym kable i złącza. Więc lepiej zablokować wszystkie potencjalne drogi dostania się zakłóceń do odbiornika.
majherek pisze: 2 listopada 2020, o 22:14 Kabel z I2C idzie na długości około 4-5m od skrzynki do masztu około 5 cm od kabla antenowego Triset 113. Prowadzi do stacji meteorologicznej z BME-280, która jest na maszcie. Okran nie jest uziemiony do niczego. Moge go podłączyć pod PE, ale nie wiem czy to dobre rozwiązanie...
Zakłóca raczej sama stacja pogodowa. Z ekranowaniem takiego kabla jak twój IEC jest ten problem, że aby to ekranowanie było skuteczne należałoby PEWNIE uziemić oba końce kabla. Można spróbować uziemić z jednego końca, w ostateczności nawet do PE, choć powinno się użyć dedykowanego obwodu uziemiającego, i zobaczyć czy to coś pomoże.

Ale rozwiązaniem skutecznym będzie wymiana anteny na combo albo dodanie anteny na VHF. Można jeszcze spróbować wymiany dipola w twojej antenie na taki dwuzakresowy, ale nie wiadomo, czy byłoby to wystarczające dla VHF z jednej strony i nie popsuło odbioru UHF z drugiej strony.
majherek pisze: 2 listopada 2020, o 22:14 Jak się okazało pokazuje:
Jakości na mux-2 i 3 są OK, ale widać, że poziom "siada" już na mux-2, więc na mux-1 może być po po prostu za mało sygnału, niezależnie od możliwych komplikacji z SFN. Może coś zmieniło się w okolicy, zmieniając rozkład pół sygnałów, może to emitel coś gmera przy nadajnikach, może coś z kablami lub którymś ze złącz się porobiło... Jeśli jesteś pewny okablowania i złącz, to wypadałoby dodać jakiś mały wzmacniacz na próbę - taki z 10...15dB wzmocnienia i wysokim poziomem wyjściowym.

Zablokowany