Problem MUX-2 kanał 37 Św. Krzyż i Przysucha

fajnie81
Posty: 5
Rejestracja: 6 listopada 2020, o 22:10
Miejscowość: Radom
Odbiornik: Toshiba
Instalacja antenowa: Anetana dvb-t Yagi 16 elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Św. Krzyż; Przysycha

Problem MUX-2 kanał 37 Św. Krzyż i Przysucha

Post autor: fajnie81 »

Witam,
problem dotyczy [b]MUX-2 kanał 37 nadawany ze Św. Krzyża i Przysuchy[/b]. Odbiór w Radomiu i okolicach z tego MUX-u jest zakłócony. Na pomiarze miernikiem [b]nośna około 45-55 dB [/b]a SNR-y są poniżej 10 pomiar nie jest stabilny co powoduje powstawanie pikseli na obrazie . Proszę o poradę pomoc, co robicie w takiej sytuacji. Nadmieniam że instalacja jest nowa . Aneta yagi 16 elementów .
Z pozdrowieniami :)

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Problem MUX-2 kanał 37 Św. Krzyż i Przysucha

Post autor: VAHANARA »

Niski poziom. Ten miernik to pokazuje jakiś BER, MER?

A jak masz na innych mux-ach?

fajnie81
Posty: 5
Rejestracja: 6 listopada 2020, o 22:10
Miejscowość: Radom
Odbiornik: Toshiba
Instalacja antenowa: Anetana dvb-t Yagi 16 elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Św. Krzyż; Przysycha

Re: Problem MUX-2 kanał 37 Św. Krzyż i Przysucha

Post autor: fajnie81 »

Witam serdecznie
45-55 dB nie jest za niskim poziomem dla jednego dwóch telewizorów . Na innych kanałach tzn na 30; 47 podobny poziom sygnału i odbiór jest bez zakłóceń. Odstęp szumu od sygnału użytecznego SNR-y, MER powyżej 31dB dla kanałów 30 ;42 i 47 natomiast SNR-y dla kanału 37 około 10-14 i jest niestabilny tzn pojawia się i znika , MER brak pomiaru.
Podsumowując:
Kanał 42 nadawany z Radomia ma poziom 82 dB; SNR-y powyżej 31 dB .
kanał 30 poziom 58 dB ;snry > 31; mer >31dB; PRE BER 1,5E-03; POST PER>1,0E-08
kanał 37 poziom 51,8 dB snry 14 ; mer (brak pomiaru); PRE BER i POST BER brak pomiaru
Poniżej zdjęcia z pomiaru:
[img]https://zapodaj.net/7d4424a5571fe.jpg.html[/img]
[img]https://zapodaj.net/bdf36e6f3c8f2.jpg.html[/img]
[img]https://zapodaj.net/abc5c8c70f3d4.jpg.html[/img]
[img]https://zapodaj.net/a734e0a02f0a3.jpg.html[/img]
[img]https://zapodaj.net/6eef679056689.jpg.html[/img]
[img]https://zapodaj.net/d0ac934e759ef.jpg.html[/img]

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Problem MUX-2 kanał 37 Św. Krzyż i Przysucha

Post autor: VAHANARA »

fajnie81 pisze: 10 listopada 2020, o 20:13 45-55 dB nie jest za niskim poziomem dla jednego dwóch telewizorów .
Dla mnie za mało, sporo za mało. Ale wygląda, że to nie poziom powoduje problem.
fajnie81 pisze: 10 listopada 2020, o 20:13 natomiast SNR-y dla kanału 37 około 10-14 i jest niestabilny tzn pojawia się i znika , MER brak pomiaru.
Jeśli okresowo, to może jakieś tropo, jeśli długoterminowo to SFN z Przysuchą.

Próbowałeś regulacji położenia anteny, czyli odkręcania jej od kierunku na Święty Krzyż, w lewo i w prawo, tak do kilkudziesięciu stopni? Mozliwe, że antena łapie Przysuchę na listku bocznym lub tylnym, trzeba by spróbować ustawienia się pomiędzy listkami.

fajnie81
Posty: 5
Rejestracja: 6 listopada 2020, o 22:10
Miejscowość: Radom
Odbiornik: Toshiba
Instalacja antenowa: Anetana dvb-t Yagi 16 elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Św. Krzyż; Przysycha

Re: Problem MUX-2 kanał 37 Św. Krzyż i Przysucha

Post autor: fajnie81 »

Według zasady stosowanego w Polsce schematu nadawania (modulacja 64-QAM, FEC 3/4) wartości poziom sygnału wynosi min. 48dBμV. Tak próbowałem w różnych kierunkach ustawiać antenę . Mnie się wydaje ze nadajnik z kanałem 42 nadaje z taką mocą która to zakłóca kanał 37. Nie mam możliwości zmierzenia tych zakłóceń. Nie są to okresowe zakłócenia .

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Problem MUX-2 kanał 37 Św. Krzyż i Przysucha

Post autor: poxipol »

Pomiar sygnału jest na wystarczającym poziomie.
Kłopotem jest że ten sygnał użyteczny jest poddany zakłóceniom,których jednoznacznie ciężko określić.

Mogą to być zakłócenia lokalne jak i związane z synchronizacją dwóch nadajników pracujących w SFN.
Z zakłóceń lokalnych to wyjście z założenia że każde zródło energii potrafi generować zakłócenia.
Mocny lokalny nadajnik,bezpośrednio raczej nie będzie miał negatywnego wpływu.
Pośrednio już tak
Wystarczy w pobliżu jakaś kiepska instalacja antenowa z mocnym przedwzmacniaczem ( złe dopasowanie,deformacja anteny ) wytworzy nam harmoniczne,powtarzane na kilku częstotliwościach.
Dotyczy to również anten pokojowych,jak i jakiejś sieci bezprzewodowej bez wymaganej homologacji.
Sygnał taki może również dostawać się z pominięciem anteny.

Sprawa SFN to odbiór na tym samym kanale.
W warunkach miejskich ( obiekty odbijające sygnał ) dodatkowo dochodzi niejednodrożność powodująca opóznienie czasowe.
W takich warunkach odbiornik może sobie nie radzić,gdzie dla poprawnego odbioru decydują mikrosekundy.

fajnie81
Posty: 5
Rejestracja: 6 listopada 2020, o 22:10
Miejscowość: Radom
Odbiornik: Toshiba
Instalacja antenowa: Anetana dvb-t Yagi 16 elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Św. Krzyż; Przysycha

Re: Problem MUX-2 kanał 37 Św. Krzyż i Przysucha

Post autor: fajnie81 »

Od kilku lat nadajniki Przysucha i Św Krzyż pracują w SFN i problemu nie było . Całkowicie wykluczam fakt źle działającej sąsiedniej instalacji antenowej ponieważ jest to w różnych częściach Radomia i okolicach . Źle dopasowana antena DVB-T i przedwzmacniacz musiały by być nadajnikiem i to dużej mocy żeby zakłócać instalacje w pobliżu jak już pisałem to wykluczam. Z literatury branżowej wiem że odbicia w sygnale analogowym tworzyły problem nakładającego się obrazu, natomiast w cyfrowym obicia nie mają wpływu na zakłócenia w szczególności że zakłócenia dotyczą kanału 37 (MUX-2), reszta działa bez problemu ( kanał 27, 30 , 42, 47 brak zakłóceń)

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Problem MUX-2 kanał 37 Św. Krzyż i Przysucha

Post autor: VAHANARA »

fajnie81 pisze: 11 listopada 2020, o 13:40 Od kilku lat nadajniki Przysucha i Św Krzyż pracują w SFN i problemu nie było .
Instalacje odbiorcze DVB-T są TU i TERAZ. To, że odbiera poprawnie dziś, nie musi oznaczać, że NA PEWNO będzie odbierać tak samo dobrze jutro.
fajnie81 pisze: 11 listopada 2020, o 13:40 Źle dopasowana antena DVB-T i przedwzmacniacz musiały by być nadajnikiem i to dużej mocy żeby zakłócać instalacje w pobliżu jak już pisałem to wykluczam.
To bardzo złe podejście. Poziomy sygnałów mogących SKUTECZNIE zakłócać odbiór sygnałów CYFROWYCH mogą być ZNACZNIE MNIEJSZE od sygnałów odbieranych - nawet do kilkudziesięciu dB mniejsze...
fajnie81 pisze: 11 listopada 2020, o 13:40 Z literatury branżowej wiem że odbicia w sygnale analogowym tworzyły problem nakładającego się obrazu, natomiast w cyfrowym obicia nie mają wpływu na zakłócenia
Powiem tak, musisz się jeszcze dużo nauczyć o odbiorze DVB-T, zanim zaczniesz dalszą dyskusje

fajnie81
Posty: 5
Rejestracja: 6 listopada 2020, o 22:10
Miejscowość: Radom
Odbiornik: Toshiba
Instalacja antenowa: Anetana dvb-t Yagi 16 elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Św. Krzyż; Przysycha

Re: Problem MUX-2 kanał 37 Św. Krzyż i Przysucha

Post autor: fajnie81 »

Kolego VAHANARA na forum piszemy nie mówimy.
Skomentowałem post kolegi poxipol który to napisał że "Wystarczy w pobliżu jakaś kiepska instalacja antenowa z mocnym przedwzmacniaczem ( złe dopasowanie,deformacja anteny ) wytworzy nam harmoniczne,powtarzane na kilku częstotliwościach.
Dotyczy to również anten pokojowych"
Jak instalacja odbiorcza może być nadawczą jak przedwzmacniacze, które są małej mocy mogą zakłócać instalacje sąsiadującą lub oddaloną o kilka kilometrów , czy nawet metrów. Tu już piszemy o jakimś perpetuum mobile
Skomentowałem to "Źle dopasowana antena DVB-T i przedwzmacniacz musiały by być nadajnikiem i to dużej mocy żeby zakłócać instalacje w pobliżu jak już pisałem to wykluczam" Tak nadajnikiem dużej mocy ponieważ przy stosowanych urządzeniach odbiorczych małej mocy nawet nie może być nadajnikiem a zakłócenia nie będą się wydostawać po za obiekt/ gospodarstwo domowe. Odstrojenie anteny w małej instalacji przy dwóch trzech odbiornikach nawet o kilka stopni nie powoduje zakłóceń na tv przy takich odległościach anteny nadawczej od odbiorczej. Poziomy sygnału na gniazdku tv są regulowane przepisami i poziom 48-55 dB który jak piszesz jest niski wcale tak nie jest. Jednak pozostanę daleki od takich form pozyskiwania wiedzy. Miałem nadzieje uzyskać profesjonalną odpowiedz ale zawiodłem się. Zakańczam temat życząc i Tobie dalszego pozyskiwania wiedzy na temat DVB-T. Pozdrawiam

Zablokowany