Tunery DVB-T2 z Aliexpress - przestroga oraz krótka recenzja

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Tunery DVB-T2 z Aliexpress - przestroga oraz krótka recenzja

Post autor: @GUTEK@ »

Witajcie.
Ponieważ zakupy na Ali są obecnie bardzo popularne przejrzałem oferty tunerów DVB-T2, które tam są. Jednym słowem nędza. Owszem jest sporo tunerów, tanich tunerów, obsługujących DVB-T2. Jednak diabeł tkwi w szczegółach - te tunery w większości nie obsługują HEVC/h265. O czym sprzedawcy nie zawsze wprost informują. Dlatego przestrzegam osoby chcące kupować z Chin tunery.

NIE JESTEŚ PEWNY, CZY TUNER Z ALI BĘDZIE DZIAŁAŁ NIE KUPUJ!
Dodatkowo dorzucam link do artykułu na SatKurierze w tym samym temacie: https://satkurier.pl/news/197365/uwaga- ... vb-t2.html

W tym zalewie tunerów na Ali są jednak te obsługujące HEVC. Jednak ich ceny są zwykle dużo wyższe i praktycznie nie opłacalne jest ich kupowanie przy cenie najtańszych tunerów dostępnych u nas w kraju. Najtańszy jaki znalazłem kosztuje niewiele ponad 12$ co przekłada się na około 50zł.
Obecnie jest możliwość zamawiania do paczkomatów, więc tuner przyszedł w około 2 tygodnie. Od razu uprzedzam, recenzja pisana na szybko i dość chaotyczna.
Sam tuner jest bardzo mały, co widać na zdjęciach niżej. Niestety również bardzo mały jest pilot i ma duży skok przycisków, przez co jest bardzo niewygodny w obsłudze. Urządzenie poprawnie odbiera kanały nadawane w T2 i HEVC oraz dźwięk E-AC3. Nie wykrywa natomiast ścieżki AC-4 na testowym multipleksie. Również nie radzi sobie z czeskim testem kanału 4k - jest tylko dźwięk.
Sam interfejs jest bardzo zbliżony do tego co było w tunerach opartych o MStarach. Są dodane opcje internetowe - obsługa YT i jakiegoś serwisu VOD. Wymagane jest do tego posiadanie odpowiedniej karty Wi-FI na USB, ponieważ jej nie mam w ogóle się tym nie interesowałem.
Ale po kolei. Przy pierwszym włączeniu tuner wita nas wyborem języka, tak jest polski. Niestety częściowo wygląda jak z translatora. Czego się spodziewałem. Po tym tuner zaczyna automatyczne skanowanie, które można przerwać. Niestety nie wykrywa on MUX8 z Katowice - problemem są źle wpisane parametry częstotliwości dla kanałów VHF. Na szczęście idzie ręcznie wpisać częstotliwości, więc można ręcznie doskanować to czego brakuje. Co mnie zaskoczyło to poprawnie działanie LCN oraz opcja w menu pozwalająca na jego włączanie/wyłączanie. Tuner też obsługuje cyfrowe kanały kablowe DVB-C. Jak już wspomniałem interfejs jest praktycznie taki jak w "starych" tunerach. Co rzuciło mi się w oczy to możliwość zapisania lub przywracania kopii ustawień i/lub listy kanałów na pamięć USB. Jest też opcja aktualizacji oprogramowania z internetu, której niestety nie mam jak sprawdzić. Tuner ma zmieniony wygląd EPG, według mnie jest koszmarny i nieczytelny. Widać to na zdjęciach poniżej.
Jeśli chodzi o obsługę multimediów. Zaskoczyła mnie obsługa HEVC w wersji 10bit. Jednak też tylko do rozdzielczości 1080p, przy wyższej wyskakiwał komunikat o braku obsługi. Jest też koszmarna obsługa napisów do filmów. Polskie znaki udało mi się uzyskać tylko przy pliku napisów kodowanym w UTF-8, przy ANSI były krzaczki. Do tego napisy są potwornie małe, a czcionka brzydka. (teraz widzę, że nie zrobiłem zdjęcia, potem dorzucę)
Jeśli chodzi o kwestie sprzętowe. Tuner jest malutki, na zdjęciach porównanie do WIWY HD-95, również porównanie pilotów.
Tuner oparty jest o procek Montage LZ Technologies MT2203 oraz demodulator tego samego producenta M88TC6800 - http://www.montage-lz.com/Terrestrial/id/48.html.
Cała obudowa jest plastikowa, a elementy wewnątrz bardzo upchane. Również separacja od strony wysokiego napięcia nie budzi zaufania. Cóż, miniaturyzacja robi swoje. Na procesorze jest dość spory radiator. Co ciekawe nie ma osobnego układu z pamiecią RAM, albo jest ona wbudowana w procesor albo ten radzi sobie jakoś bez niej. Flash znajduje się w standardowym układzie SOP-8. Denerwujący jest również wyświetlacz w tunerze. Na którym po jego wyłączeniu wyświetla się napis OFF... chińska myśl techniczna lubi takie rzeczy.

To takie moje spostrzeżenia na szybko. Pewnie o czymś zapomniałem albo nawet nie sprawdziłem. Jak coś to pytajcie.
Opinia moja jest taka, iż nie polecam tunera do "głównego" telewizora w domu. Zbyt niedopracowany i nieprzyjazny w obsłudze. Jeśli jednak ktoś szuka na przykład coś taniego na działkę to może się sprawdzić.

Wybór języka po pierwszym włączeniu:
Obrazek

Wygląd menu:
Obrazek

...i wersja oprogramowania:
Obrazek

Belka po zmianie kanału:
Obrazek

Opis programu z EPG:
Obrazek

Edytor listy kanałów:
Obrazek

Lista kanałów po naciśnięciu OK na pilocie:
Obrazek

Kanał 4K z czeskiego multipleksu:
Obrazek

Okno EPG z opisem programu:
Obrazek

...i bez włączonego opisu:
Obrazek

Dodawanie wpisu do harmonogramu:
Obrazek

Wygląd tunera wewnątrz:
Obrazek

Zbliżenie na głowicę:
Obrazek

Porównanie do WIWA HD-95:
Obrazek

Porównanie pilotów:
Obrazek

Zdjęcie przód gdy tuner jest włączony:
Obrazek

...i wyłączony:
Obrazek

Gniazda z tyłu:
Obrazek

Tuner z pilotem:
Obrazek


Jeszcze znalazłem dość dużo rozpisane o tych tunerach na jakiejś rosyjskiej stronce. Dorzucam link jak by ktoś chciał zagłębić się w temat:
http://dvbpro.ru/obzor-jefirno-kabelnog ... ge-mt2203/

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Tunery DVB-T2 z Aliexpress - przestroga oraz krótka recenzja

Post autor: Dobrycel »

Taa na Alledrogo peło tych ulepów i odpadów. Ja się śmieje jak to ludzie kupuja, już nawet przestałem komentować jak znajomi to pokupowali i mają z tym problemy. Jak chcesz doradzić, powiesz co jak na co uwagę mają zwracać to słyszysz pieprzysz pieprzysz. ty sie na wszystkim znasz. Ale jak sie coś zrypie to pomóż bo mi nie działa. Zasada. Jak się nie znasz, kup w sklepie, zapytaj kogoś kto się zna. No chyba, że chcesz zapłacić dwa razy, za to samo. Polacy są przemądrzali we wszystkim. Człowiek mówi na co uwage zwracać i co ma miec. Jak mówienie do ściany. Dla czytających ten wpis. Bo Gutek to wyjadacz i wie co i jak :) A jak dobrze się po sklepach w okolicy rozejrzycie, to kupicie w tej samej cenie lub czasem taniej jak na Allegro.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Tunery DVB-T2 z Aliexpress - przestroga oraz krótka recenzja

Post autor: @GUTEK@ »

Ja już stwierdziłem, że nie ma sensu na siłę kogoś uszczęśliwiać. Jak będzie chciał to się zapyta, a jak będzie wiedział lepiej sam co kupić to niech kupuje. Potem i tak przyjdzie, zapytać się co kupić by działało. Szkoda tylko, że na tym zarabiają marki typu Manta, które już dawno powinny paść.
Na Allegro to nawet nie popatrzyłem jakie tunery są w sprzedaży. Ale widząc jaki tam jest syf sprzedawany w inny kategoriach to pewnie i z tunerami jest tak jak na AE.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Tunery DVB-T2 z Aliexpress - przestroga oraz krótka recenzja

Post autor: Dobrycel »

Zgadza sie. Im wiecej robisz cos bezinteresownie, tym wiecej wymagan i pretencji.
Przestałem sie już przejmować bo to mowienie jak do ściany. Identycznie w dziedzinie routerów. Ludzie, którzy maja kasę. postawili by złom aby pare groszy zaoszczędzić, a nie zdają sobie sprawy ile mogą stracić.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Tunery DVB-T2 z Aliexpress - przestroga oraz krótka recenzja

Post autor: BiTCity »

Witam
poszukuje firmware do tunera Vmade K6 2019 w wersji minimum.
Model Vmade 7T10E K series
SW Version : 7T10ER836659A111
HW Version : 20200326C1.0

W tym filmie podana jest strona na której kiedyś to oprogramowanie było, ale aktualnie strona nie istnieje.
https://www.youtube.com/watch?v=ucZvNNniM64

Wszystko na nim działa DVB-T/T2 polskie litery w opisach. Szukam tego firmware bo bez niego nie działają funkcje multimedialne IPTV i Youtube.
Jedyny minus tego tunera to słaba czułość głowicy i gniazdo ANT OUT nie będzie działać jeśli tuner nie jest włączony.W trybie czuwania na gniazdo ANT OUT nie idzie napięcie.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Tunery DVB-T2 z Aliexpress - przestroga oraz krótka recenzja

Post autor: Dobrycel »

To napisz pod filmem po Włosku. Tutaj raczej takich dekoderów raczej nikt nie ma.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Tunery DVB-T2 z Aliexpress - przestroga oraz krótka recenzja

Post autor: BiTCity »

Napisałem bezpośrednio do sprzedawcy z Ali i dostałem link do nowszego oprogramowania.

marek1
Posty: 20
Rejestracja: 29 czerwca 2012, o 12:59
Odbiornik: WandTV USB DVB-T, Xoro 8730
Instalacja antenowa: Biquad
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca Wielka, Błeszno

Re: Tunery DVB-T2 z Aliexpress - przestroga oraz krótka recenzja

Post autor: marek1 »

Czy są na aliexpress jakiekolwiek tunery DVB-T2 (H.265) z czułą głowicą (takie co wystarcza im niezbyt dobra jakość, poniżej 50%) ?
Szukam drugiego tunera, jeden mam XORO 8730 i jestem zadowolony, do poprawnej pracy wystarczy mu kilka procent jakości i sygnału (nawet na stabilnych 5% jakości odbiera prawidłowo).
Nie szukam niczego drogiego, bo szukam do drugiego mniejszego tv, byleby też obsłużył NTSC (częstotliwość 60 Hz) bo to jest stary nieduży monitor zawieszony na ścianie. Myślałem o Pantesat HD-99, teraz mam podłączony Manta DVBT010, ale obawiam się, że za rok przestanie działać bo ma być tylko DVB-T2 w kodowaniu H.265.

andyw
Posty: 24
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 00:36
Miejscowość: Biała Podlaska
Odbiornik: Octagon SF8008,TV Panasonic,Hama
Instalacja antenowa: Dipol Tri Digit Mini k.36,43,52, VHF(Łosice), Yagi k.51(DVB-T Biał), Blok 4 p.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Łosice, Rakitnica Białoruś

Re: Tunery DVB-T2 z Aliexpress - przestroga oraz krótka recenzja

Post autor: andyw »

marek1 pisze: 30 kwietnia 2021, o 12:14 Czy są na aliexpress jakiekolwiek tunery DVB-T2 (H.265) z czułą głowicą (takie co wystarcza im niezbyt dobra jakość, poniżej 50%) ?
Szukam drugiego tunera, jeden mam XORO 8730 i jestem zadowolony, do poprawnej pracy wystarczy mu kilka procent jakości i sygnału (nawet na stabilnych 5% jakości odbiera prawidłowo).
Nie szukam niczego drogiego, bo szukam do drugiego mniejszego tv, byleby też obsłużył NTSC (częstotliwość 60 Hz) bo to jest stary nieduży monitor zawieszony na ścianie. Myślałem o Pantesat HD-99, teraz mam podłączony Manta DVBT010, ale obawiam się, że za rok przestanie działać bo ma być tylko DVB-T2 w kodowaniu H.265.
Niestety PANTESAT HD-99 to zły wybór, ponieważ nie obsługuje dźwieku AC3 i E-AC3. Jeśli chcesz coś kupić na Aliekspress, to polecam tuner DVB-T2 U-005 z H.265 HEVC i dźwiękiem E-AC3 w cenie ok. 60 zł.

marek1
Posty: 20
Rejestracja: 29 czerwca 2012, o 12:59
Odbiornik: WandTV USB DVB-T, Xoro 8730
Instalacja antenowa: Biquad
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca Wielka, Błeszno

Re: Tunery DVB-T2 z Aliexpress - przestroga oraz krótka recenzja

Post autor: marek1 »

andyw pisze: 30 kwietnia 2021, o 19:14 Niestety PANTESAT HD-99 to zły wybór, ponieważ nie obsługuje dźwieku AC3 i E-AC3. Jeśli chcesz coś kupić na Aliekspress, to polecam tuner DVB-T2 U-005 z H.265 HEVC i dźwiękiem E-AC3 w cenie ok. 60 zł.
Znalazłem wiele wersji modelu U-005 z różnymi procesorami, obsługą wifi, nie wiem który z nich najlepszy, podoba mi się ten z procesorem sunplus, choć droższy, ale nie wiem czy obsługuje NTSC (60 Hz monitor).

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Tunery DVB-T2 z Aliexpress - przestroga oraz krótka recenzja

Post autor: @GUTEK@ »

Wg mnie nie ma sensu się pchać w tuner z Ali, jeszcze w cenie 60zł.
Za 70 parę dostaniesz w Polsce, z gwarancją i w dodatku jeśli nie zadziała ci z tym monitorem zawsze możesz oddać.

marek1
Posty: 20
Rejestracja: 29 czerwca 2012, o 12:59
Odbiornik: WandTV USB DVB-T, Xoro 8730
Instalacja antenowa: Biquad
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca Wielka, Błeszno

Re: Tunery DVB-T2 z Aliexpress - przestroga oraz krótka recenzja

Post autor: marek1 »

@GUTEK@ pisze: 2 maja 2021, o 11:49 Wg mnie nie ma sensu się pchać w tuner z Ali, jeszcze w cenie 60zł.
Za 70 parę dostaniesz w Polsce, z gwarancją i w dodatku jeśli nie zadziała ci z tym monitorem zawsze możesz oddać.
Proszę podaj konkretne modele w cenie tych 70 zł w Polsce, które spełniają warunki: kodowanie H.265, obsługa NTSC (60 Hz), szybki procesor. Wydaje mi sié, że w PL w tej cenie są najtańsze tunery DVB-T2, czyli słabe i awaryjne Manty i Wiwy. Za 70 zł na ali jest spory wybór tunerów DVB-T2 H.265 które wydają się lepsze.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Tunery DVB-T2 z Aliexpress - przestroga oraz krótka recenzja

Post autor: @GUTEK@ »

No skoro tunery z Ali za 70zł są lepsze od takiej Wiwy, to bierz.

marek1
Posty: 20
Rejestracja: 29 czerwca 2012, o 12:59
Odbiornik: WandTV USB DVB-T, Xoro 8730
Instalacja antenowa: Biquad
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca Wielka, Błeszno

Re: Tunery DVB-T2 z Aliexpress - przestroga oraz krótka recenzja

Post autor: marek1 »

@GUTEK@ pisze: 2 maja 2021, o 17:23 No skoro tunery z Ali za 70zł są lepsze od takiej Wiwy, to bierz.
Sprawdziłem, wiwy po 75 zł mają w opisie tylko system PAL, więc raczej NTSC nie obsługują. Te, które obsługują niższe rozdzielczości a więc prawdopodobnie NTSC zaczynają się od 100 zł + dostawa. Co ciekawe na allegro są też U-005 za 120-130 zł + dostawa, więc 2 razy drożej niż ali. Nie wiem czy do starego małego monitora opłaca mi się kupować tuner za ponad 100 zł, potrzebuje taki który się uruchomi i ma kodek h.265, żeby za rok jeszcze działał jak przejdziemy na dvb-t2 a w ostatniej chwili to ceny będą jeszcze wyższe.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Tunery DVB-T2 z Aliexpress - przestroga oraz krótka recenzja

Post autor: giaur500 »

Te gui ze ze zrzutów w pierwszym poście jest i tak lepsze, niż np to z tunerów od Orange. Tego bym się akurat nie czepiał

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Tunery DVB-T2 z Aliexpress - przestroga oraz krótka recenzja

Post autor: Krosnoludek »


Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Tunery DVB-T2 z Aliexpress - przestroga oraz krótka recenzja

Post autor: @GUTEK@ »

Będziesz ściągał cały kontener :D
Bo na Ali ich nie widziałem.

marek1
Posty: 20
Rejestracja: 29 czerwca 2012, o 12:59
Odbiornik: WandTV USB DVB-T, Xoro 8730
Instalacja antenowa: Biquad
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca Wielka, Błeszno

Re: Tunery DVB-T2 z Aliexpress - przestroga oraz krótka recenzja

Post autor: marek1 »

@GUTEK@ pisze: 3 maja 2021, o 09:48 Będziesz ściągał cały kontener :D
Bo na Ali ich nie widziałem.
Niestety, te lepsze wersje tunera dvb t2 u-005 z wbudowaną kartą sieciową (jest pewniejsza niż dokładana wifi na usb) też są tylko na serwisie alibaba, gdzie trzeba zamawiać po 100 czy 1000 szt.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Tunery DVB-T2 z Aliexpress - przestroga oraz krótka recenzja

Post autor: Krosnoludek »

@GUTEK@ pisze: 3 maja 2021, o 09:48 Będziesz ściągał cały kontener :D
Bo na Ali ich nie widziałem.
No faktycznie, nie da się mniej kupić, niż 50 sztuk :x

marek1
Posty: 20
Rejestracja: 29 czerwca 2012, o 12:59
Odbiornik: WandTV USB DVB-T, Xoro 8730
Instalacja antenowa: Biquad
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca Wielka, Błeszno

Re: Tunery DVB-T2 z Aliexpress - przestroga oraz krótka recenzja

Post autor: marek1 »

Zainteresował mnie na ali taki tuner: https://m.pl.aliexpress.com/item/1005001695726770.html za 79 zł
Jak go oceniacie ?

Zablokowany