Televes V MIX - 25 km od RTCN Leżajsk - nowa antena a nie radzi sobie z MUX1 i 8. Co poprawić?

marek_g
Posty: 43
Rejestracja: 14 lipca 2011, o 02:05
Odbiornik: Samsung LE37D550
Instalacja antenowa: "antena siatkowa" + symetryzator/ 10 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżąjsk: RTCN *Giedlarowa*

Televes V MIX - 25 km od RTCN Leżajsk - nowa antena a nie radzi sobie z MUX1 i 8. Co poprawić?

Post autor: marek_g »

Witajcie. Wymianiam u znajomego antenę ze starej kiepskiej zewnętrznej która ostatnio przestała łapać MUX 1 i 2 a 8 w nigdy nie łapała (https://www.speckable.pl/media/cache/vi ... 2dfd76.jpg) na coś lepszego.
Kupiłem Televes V Mix https://www.televes.com/pl/112042-antena-v-mix.html, wydawała mi się na wystarczająca do odbioru wszystkich kanałów z nadajnika Leżajsk-Giedlarowa oddalonego o 25 km Obrazek. Antena jest pasywna ma zysk 14 dBi w UHF a w VHF 8,5 dBi. Do tego dokupiłem 15 metrów kabla Televes T100 czarnego. Antenę zmontowałem poprawnie (UHF w poziomie, VHF w pionie).

Dzisiaj zamontowałem. Najpierw były próby aby wybrać optymalny nadajnik: kierunek Przemyśl - brak MUX1, reszta OK, kierunek Krosno - brak MUX2, reszta OK. Został mi więc Leżajsk, tutaj MUX2 i 3 działa OK (poziom sygnału na TV Samsung 20-30%, jakość 70-90%), jednak MUX1 już łapie gorzej i czasami pojawiają się piksele, jednak jest znośnie, za to MUX8 ma poziom sygnału 7% i jest tylko pikseloza, dosłownie szczątki sygnału. Na razie w takim ustawieniu zostawiłem - odbiór TVP1,2, Polsat, TVN jest ważniejszy niż Metro czy WP.
Antena nie ma sprzyjających warunków, jest zamontowana na skraju dachu na wysokości około 7 metrów, w odległości 30 metrów jest metalowy elewator (postawiony dawno temu i nigdy nie przeszkadzał w odbiorze) a dalej przez jakieś 150-200 metrów ciągnie się lasek Obrazek.

Zastanawiam się teraz co z tym zrobić?
Pierwszy pomysł to wzmacniacz taki okrągły montowany na kabel, bo typowej płytki na założy do tej anteny. Tylko jeżeli wzmacniacz to jaki model wziąć?
Drugi pomysł to kupno innej anteny. Nie wiem tylko czy jest sens, bo ta co jest wydaje się dobra anteną. W sumie najlepiej byłoby jakąś na UHF na Leżajsk i drugą VHF na Zamość (o dziwo MUX8 odbiera najlepiej właśnie stamtąd).
Trzeci pomysł to montaż obecnej anteny na kominie, będzie jakieś 3 metry wyżej i ominie elewator. Jednak to będę mógł zrobić dopiero tak za 2 tygodnie.
Jeżeli możecie, poradźcie mi.

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: Televes V MIX - 25 km od RTCN Leżajsk - nowa antena a nie radzi sobie z MUX1 i 8. Co poprawić?

Post autor: Rzeszowiak »

Obecnie nadajniki (systemy antenowe) w Leżajsku i Suchej Górze przechodzą modernizacje i sygnał jest słabszy bo idzie z systemu zapasowego niżej zawieszonego za jakiś czas będzie z głównego systemu i na pewno poprawi się pokrycie sygnału w terenie. Poczytaj w wątkach z Podkarpacia na pewno jak uruchomią nadajniki to się tu dowiesz.

bynio00
Posty: 17
Rejestracja: 25 października 2020, o 19:57
Miejscowość: Lubaczów

Re: Televes V MIX - 25 km od RTCN Leżajsk - nowa antena a nie radzi sobie z MUX1 i 8. Co poprawić?

Post autor: bynio00 »

Weź no ten "wynalazek" wymień na normalną antenę to i odbiór się pojawi.... Ja Leżajsk odbieram (co prawda z małymi problemami - jakiś 1% czasu to kwadraty) z ponad 50km w dolinie otoczonej lasami..... MUX8 jak już to tylko Zamość, tam ma 40kW nadajnik. Choć bez anteny VHF wieloelementowej się nie obejdzie. Żadna zintegrowana tego muxa nie złapie.

horajnet
Posty: 5
Rejestracja: 23 lipca 2012, o 20:29
Miejscowość: Cewków
Instalacja antenowa: Antena TTV Turbo Combo Q100 UHF + VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Giedlarowa

Re: Televes V MIX - 25 km od RTCN Leżajsk - nowa antena a nie radzi sobie z MUX1 i 8. Co poprawić?

Post autor: horajnet »


bynio00
Posty: 17
Rejestracja: 25 października 2020, o 19:57
Miejscowość: Lubaczów

Re: Televes V MIX - 25 km od RTCN Leżajsk - nowa antena a nie radzi sobie z MUX1 i 8. Co poprawić?

Post autor: bynio00 »

Ale te wzmacniacze nadają się co najwyżej do podniesienia poziomu sygnału przy rozległej instalacji wielogniazdowej. Nie spotkałem się aby kiedykolwiek ten wzmacniacz był w stanie poradzić sobie ze słabym sygnałem ze zwykłej anteny pasywnej. No, może jak się pod nadajnikiem mieszka, tylko po co wtedy wzmacniacz? I w tym przypadku tak jest. Przecież to mała odległość od nadajnika. Antena nie jest w stanie poprawnie odebrać sygnału to żadem cudowny wzmacniacz nie pomoże bo niby co on ma wzmocnić? Śmieci? I demontuję sporo takich wynalazków na moim terenie, które ktoś zakłada z uporem maniaka do fatalnych a wcale nie tanich anten.... I zdziwienie klienta, że jednak można odbierać sygnał bez większych problemów na nieudziwnionych konstrukcyjnie antenach...

horajnet
Posty: 5
Rejestracja: 23 lipca 2012, o 20:29
Miejscowość: Cewków
Instalacja antenowa: Antena TTV Turbo Combo Q100 UHF + VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Giedlarowa

Re: Televes V MIX - 25 km od RTCN Leżajsk - nowa antena a nie radzi sobie z MUX1 i 8. Co poprawić?

Post autor: horajnet »

Zamontowałem już sporo takich wzmacniaczy przy antenach pasywnych i odbiór jest prawidłowy. Gdy antena pasywna jest mocna i nie radzi sobie z sygnałem to stosuję wzmacniacze. Warunek aby przy odbiorniku sygnał nie był mocniejszy niż 74 dBqV oraz poprawny SNR, MER, BER. Mieszkam 32 km od nadajnika w Giedlarowej i na antenie pasywnej nie ma szans na poprawny odbiór ponieważ przeszkodą jest las.

bynio00
Posty: 17
Rejestracja: 25 października 2020, o 19:57
Miejscowość: Lubaczów

Re: Televes V MIX - 25 km od RTCN Leżajsk - nowa antena a nie radzi sobie z MUX1 i 8. Co poprawić?

Post autor: bynio00 »

horajnet pisze: 5 grudnia 2020, o 17:16 Zamontowałem już sporo takich wzmacniaczy przy antenach pasywnych i odbiór jest prawidłowy.
Do momentu jak złączki i sam wzmacniacz nie skoroduje - a dzieje się to po 2-3 latach od montażu. Nikt tego nie zabezpiecza od warunków atmosferycznych a woda po kablu powoli ścieka pod izolację.....
Moje miasteczko jest 40-50km od nadajników - wiesz z resztą. Są miejsca gdzie pasywnie da się odebrać poprawnie MUX-y 1-3. Mimo że na mapach zasięgu miasto jest białą plamą. Ale nigdy, przenigdy się to nie udało tego dokonać na wymyślnych "krokodylach" czy innych wynalazkach tylko na zwykłych Yagi. Do tych anten nie trzeba też wzmacniaczy na kablach - prowizorki jakich mało. Jak już, to chowasz w puszkę przy antenie i 10 lat z głowy dopóki kabla słońce nie wypali.
A autor ma 25km do mocnego nadajnika - doradzać mu podparcie prowizorycznej anteny jeszcze bardziej prowizorycznym wzmacniaczem to chyba niezbyt dobry pomysł. Taki sygnał zwykłą "polsatówką" za 30 zł z symetryzatorem powinno dać się odebrać bez żadnego problemu.
Ale może kolega poczeka do 8 grudnia. Niby mają odpalić nowe anteny na nadajniku i na tej "atrapie anteny" zacznie w końcu odbierać.

horajnet
Posty: 5
Rejestracja: 23 lipca 2012, o 20:29
Miejscowość: Cewków
Instalacja antenowa: Antena TTV Turbo Combo Q100 UHF + VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Giedlarowa

Re: Televes V MIX - 25 km od RTCN Leżajsk - nowa antena a nie radzi sobie z MUX1 i 8. Co poprawić?

Post autor: horajnet »

Modernizacja w Giedlarowej zakończona i u mnie sygnał wzrósł o kilka decybeli.
Co do wzmacniaczy to anteny pasywne, które mają puszkę to montuję, któreś z LNA w zależności jaki sygnał wyjściowy mam z anteny. Wzmacniacze APL 109e (nie nazwałbym go prowizorycznym) montuję przy antenach gdzie nie ma możliwości podłączenia LNA. Oczywiście zabezpieczam i do tego przewód antenowy zewnętrzny żelowany. Mam instalacje, które już kilka lat działają poprawnie. Nie montuję jakiś "drogich" wzmacniaczy, bo klienci patrzą na koszty.

bynio00
Posty: 17
Rejestracja: 25 października 2020, o 19:57
Miejscowość: Lubaczów

Re: Televes V MIX - 25 km od RTCN Leżajsk - nowa antena a nie radzi sobie z MUX1 i 8. Co poprawić?

Post autor: bynio00 »

Ok, ok, przecież nie twierdzę że na moim terenie takie prowizorki "stawiałeś". Ale mnóstwo takich anten wisi, ktoś to montuje i oszczędza nawet na nierdzewnych złączkach. Same anteny po 2 latach też aż "ściekają rdzą". W lokalnym sklepie a'la "nie dla idiotów" sprzedają anteny kompletnie niedostosowane do naszych warunków z marżą 200-300%, klient zadowolony że kupił porządną bo drogą antenę - nie potrafi zrozumieć że to śmieć nadający się jedynie do utylizacji. Czy to delikatny Televes czy inny plastikowy "krokodyl". Owszem, jakoś będą działać blisko nadajników, ale nic poza tym.
Co do wzmacniacza - ten jak i inne podobne mają zbyt wysoki próg sygnału niezbędny do prawidłowej pracy. Przy słabym sygnale i tak niewiele pomogą. Coś jak z mikrofonem i wzmacniaczem. W głośniku słychać dopiero od pewnego poziomu wyłapanego przez mikrofon, i mimo że mikrofon "łapie" cichsze dźwięki to giną one w szumach własnych, nie są w stanie przeładować pojemności wejściowych czy amplituda jest za mała aby w ogóle głośnik zareagował. Dlatego przy 30km od mocnego nadajnika te wzmacniacze działają - choć powinny być zbędne, tak 15-20 km dalej już niekoniecznie będą prawidłowo pracować szczególnie przy wyrobach antenopodobnych. Tutaj dopuszkowe LNA spisują się znacznie lepiej.

A co do kierunlu Łańcuta. Sprawdziłem ostatnio, bo nie siedzę tam często teraz - u mnie sygnał się pogorszył. Tzn stabilność odbioru spadła. Czas bezproblemowego odbioru to teraz ok 60-70% :( A przez ponad 3 lata nie było większych problemów na atx91...

bynio00
Posty: 17
Rejestracja: 25 października 2020, o 19:57
Miejscowość: Lubaczów

Re: Televes V MIX - 25 km od RTCN Leżajsk - nowa antena a nie radzi sobie z MUX1 i 8. Co poprawić?

Post autor: bynio00 »

bynio00 pisze: 8 grudnia 2020, o 17:38 A co do kierunlu Łańcuta. Sprawdziłem ostatnio, bo nie siedzę tam często teraz - u mnie sygnał się pogorszył. Tzn stabilność odbioru spadła. Czas bezproblemowego odbioru to teraz ok 60-70% :( A przez ponad 3 lata nie było większych problemów na atx91...
No i odbiór wrócił do poprzedniego poziomu. Ani lepiej ani gorzej. 99% czasu poprawnego odbioru.

Zablokowany