Mux8- Głobikowa- trudna lokalizacja, czy warto?

nevoq
Posty: 7
Rejestracja: 25 listopada 2020, o 07:59
Miejscowość: Ropczyce

Mux8- Głobikowa- trudna lokalizacja, czy warto?

Post autor: nevoq »

Witam,
potrzebuję porady doświadczonych forumowiczów.
Czy warto pchać się w MUX8 w mojej lokalizacji? Ropczyce, Grunwaldzka 34, nadajnik Głobikowa, 1kW, pol. V, kanał 6, odległość 14km. Załączam profile terenu Emimaps, DVBTmap.eu. Obrazek, Obrazek
Jeżeli tak to jaką antenę kupić? Ta wystarczy? Antena telewizyjno-radiowa DIPOL 7/5-12 DVB-T/T2 DAB. Bo dłuższej nie chce.
Jest też taka: Antena telewizyjno-radiowa DIPOL 11/5-12 DVB-T/T2 DAB, ale ma 1,7m długości.

Lokalizacja w kotlinie, w tej chwili odbieram MUX1,2,3 z Suchej góry na antenie pasywnej 19/21-69 z symetryzatorem SA IV-V21-60. Wzmacniacz wewnętrzny z zasilaczem AWS-1134 SilverLine 26db (ustawione na max), rozdzielenie na 2 TV tym: Separator zasilania AZS-04/2 "F" AMS. Profil terenu mocno zasłonięty do Suchej Góry, więc wybrałem Głobikową, ale tam jest tylko 1kW mocy.

Przeczytałem już kawałek tego forum odnośnie MUX 8 i obawiam się że będzie problem z odbiorem. Nie chce wtopić kasę w antenę i dodatkowy kabel bez efektu. Poza tym jest zimno. Nie wejdę na dach na darmo :).

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: Mux8- Głobikowa- trudna lokalizacja, czy warto?

Post autor: Rzeszowiak »

Ja bym poczekał do odpalenia Suchej Góry i wtedy zobaczył czy sygnał do Ciebie doleci. Będzie na SG nowy system antenowy Mux 8 ma być na szczycie ale ze zmniejszoną mocą.

nevoq
Posty: 7
Rejestracja: 25 listopada 2020, o 07:59
Miejscowość: Ropczyce

Re: Mux8- Głobikowa- trudna lokalizacja, czy warto?

Post autor: nevoq »

No nie wiem, czy ten sygnał doleci. Jak zrobią anteny 20m wyżej, a moc spadnie do 10 kw, to nadal wg mnie będzie problem. Tu jest profil do SG. Obrazek

Teraz niby odbieram sygnał MUX 1,2,3 z SG, ale jest problem z sygnałem na kanale 29 (MUX3). Są duże skoki i pojawia się pikseloza. Na mux 1 i 2 tego nie ma. Sygnał jest siła 92 / jakość 100.

Nie wiem jak będzie na kanale 6 i przy pol. V. Dawno temu TVP1 szło z SG na pol. V, ale z ogromną mocą. Wtedy był wielki problem z odbiorem. To co dopiero przy 10kW, nie wspominając już o DVBT2.

Daw52
Posty: 59
Rejestracja: 29 kwietnia 2020, o 18:46
Miejscowość: Hyżne
Odbiornik: Tv Samsung MU6472 49cali
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno Sucha góra

Re: Mux8- Głobikowa- trudna lokalizacja, czy warto?

Post autor: Daw52 »

Antena mux8 ma być wyżej o 58 metrów mocą poniżej 10kw mux1,2,3 pójdzie z wysokości 127m o 15 metrów wyżej niż obecnie 112m i mocą 100kw,ponieważ też odbiór niewszedzie okolicach dociera i mux1 gorzej łapał z kanału 48 od niż kanał jakościowo poprawny z kanału 52.We środę zobaczymy czy zdążą do środy z modernizacją
i odbiorem radiowym czy nie co lepszym odbiorem.Jak narazie bywał odbiór lepszy siatkowy z odbić niż kierunkowy tylko dla mux 2,3.Z odbiorem średnim.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Mux8- Głobikowa- trudna lokalizacja, czy warto?

Post autor: K63 »

nevoq pisze: 26 listopada 2020, o 12:05 wybrałem Głobikową, ale tam jest tylko 1kW mocy
W kierunku Ropczyc masz ok. 0.05 kW.
Z Suchej Góry masz teraz ok. 9 kW, a będzie ok. 7 kW - tylko że z dużo wyżej zawieszonej anteny.
Daw52 pisze: 27 listopada 2020, o 16:45 Antena mux8 ma być wyżej o 58 metrów mocą poniżej 10kw mux1,2,3 pójdzie z wysokości 127m o 15 metrów wyżej niż obecnie 112m i mocą 100kw
Wg ostatniego pozwolenia (26 listopad):
- mux-3 ze 105 m na 125 m (+20 m),
- mux-1 i 2 ze 112 m na 125 m (+13 m),
- mux-8 z 89 m na 141 m (+52 m).
Dotychczas mux-3 nadawany był kierunkowo, a obecnie będzie - podobnie jak mux-1,2 - dookólnie (po 100 kW). Mux-8 kierunkowo - min. 2.8 kW, max. 8.1 kW.

nevoq
Posty: 7
Rejestracja: 25 listopada 2020, o 07:59
Miejscowość: Ropczyce

Re: Mux8- Głobikowa- trudna lokalizacja, czy warto?

Post autor: nevoq »

Jakim cudem na globikowej jest tylko 0.05kw.? Nadawane jest w prawdzie kierunkowo ale wg mapki emimaps jest jakiś sygnał. Profil tegenu jest prawie w 100% z widocznością. 50w mocy i leci na 14 km.?
Profil do wglądu w moim pierwszym poście.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Mux8- Głobikowa- trudna lokalizacja, czy warto?

Post autor: K63 »

Na azymucie Ropczyc (ok. 40°) masz tłumienie ok. 13 dB., co w efekcie daje ok. 50 W.
K63 pisze: 27 listopada 2020, o 17:44 Z Suchej Góry masz teraz ok. 9 kW, a będzie ok. 7 kW - tylko że z dużo wyżej zawieszonej anteny.
Przepraszam, ale tutaj wkradła się moja pomyłka - jest ok. 2 kW (tłumienie ok. 9 dB), będzie ok. 3 kW (tłumienie 4.3 dB).

nevoq
Posty: 7
Rejestracja: 25 listopada 2020, o 07:59
Miejscowość: Ropczyce

Re: Mux8- Głobikowa- trudna lokalizacja, czy warto?

Post autor: nevoq »

Po ostatnich doświadczeniach widzę, że lepiej jest odbierać sygnał z dużo większej odległości i profilem terenu niezasłoniętym, niż kombinować z nadajnikiem bliskim i dużej mocy, ale profil zasłonięty pagórkami.
Gdyby nie remonty w Leżajsku giedlarowej to nadal bym z niego korzystał choć mam do niego 60km ale czysty profil. Każdy sygnał z SG będzie u mnie słaby do tu jest kotlina.
Dlatego nie myślałem nawet o odbiorze mux8 z SG mimo że tam jest 10 czy nawet 18kw.
No chyba że te 50m wyżej zrobi cuda.

Daw52
Posty: 59
Rejestracja: 29 kwietnia 2020, o 18:46
Miejscowość: Hyżne
Odbiornik: Tv Samsung MU6472 49cali
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno Sucha góra

Re: Mux8- Głobikowa- trudna lokalizacja, czy warto?

Post autor: Daw52 »

Patrzyłem okolice twoje miejscowości wzrokowo do Krosna to masz daleko nie wiem jak masz z ogórkami nie wiem (niewyczytuje mi mapki)lecz zalesienia lasu.Też daleko masz Leżajska naj bliższy nadajnik to z Tarnowa Twoje okolice i Ropczyce to ciężko mają tam nadajnika niema .Tak jak w innych postach brakuje swobodnego sygnału na zachodzie Podkarpacia.A jak jest odbiór to z Tarnowa i w częściach na Suchej Górze a twoich okolic nikt się nie interesuje.Aż pasuje zrobić nadajnik albo twojej okolicy lub z góry Magdalenka s pod Rzeszowa i zlikwidować nadajnik na Baranówce .Radia dać z góry Magdalenki po pomiedzy 10 a 20kw lub bodajże BCast-a.

nevoq
Posty: 7
Rejestracja: 25 listopada 2020, o 07:59
Miejscowość: Ropczyce

Re: Mux8- Głobikowa- trudna lokalizacja, czy warto?

Post autor: nevoq »

Fajnie by było mieć jakiś nadajnik doświetlający w okolicy, ale nie liczę na to.

Co do Tarnowa, nie ma czystego profilu do tego nadajnika oraz bark regionalnej z Rzeszowa, na czym mi bardzo zależy. No wiecie, rodzina "starszej daty ma swoje wymagania". Na razie czekam na uruchomienie MUX 8 z SG. Tylko proszę, powiedzcie czy ta antena da radę. https://www.dipol.com.pl/antena_telewiz ... _A0710.htm
Jak będę musiał założyć antenę 1,7 m długości to chyba zrezygnuję. Oferta programowa MUX8 aż tak dobra nie jest.
Ponownie załączam profile terenu:

https://zapodaj.net/862f42d3f2c81.png.html
https://zapodaj.net/1008d056cf8f2.png.html
https://zapodaj.net/91f29ae6d7234.png.html
https://zapodaj.net/c01117c7c093e.png.html

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Mux8- Głobikowa- trudna lokalizacja, czy warto?

Post autor: K63 »

nevoq pisze: 27 listopada 2020, o 21:34 Gdyby nie remonty w Leżajsku giedlarowej to nadal bym z niego korzystał choć mam do niego 60km ale czysty profil.
Profil raczej niezbyt korzystny ...
Obrazek
nevoq pisze: 28 listopada 2020, o 11:37 Co do Tarnowa, nie ma czystego profilu do tego nadajnika oraz bark regionalnej z Rzeszowa
Z Tarnowa jest kierunkowa emisja (na wschód) wersji rzeszowskiej mux-3 na k.26. Ale w polaryzacji pionowej i Ropczyce są raczej poza zasięgiem.
https://radiopolska.pl/wykaz/dvbt/2998
Wg symulacji najlepszy profil i największą szansę odbioru masz z Głobikowej (pomimo tych 50 W). Być może konieczny będzie wzmacniacz. :?:
Poniżej masz symulację odbioru dla ul. Grunwaldzkiej. Jak widać poziomy sygnału z wszystkich okolicznych nadajników są bardzo niskie. To oczywiście teoria. W rzeczywistości może być gorzej lub ... lepiej. :?:

Obrazek

(dist. - odl. do nadajnika, azim. - azymut do nadajnika, PWR/rcwr - moc ERP w kierunku miejsca odbioru, PWR - moc max. nadajnika, dB - teoretyczne natężenie sygnału w miejscu odbioru na wys. 10 m n.p.t.)

nevoq
Posty: 7
Rejestracja: 25 listopada 2020, o 07:59
Miejscowość: Ropczyce

Re: Mux8- Głobikowa- trudna lokalizacja, czy warto?

Post autor: nevoq »

Sprawdziłem jeszcze raz ten profil do Leżajska i rzeczywiście jest zasłonięty. Nie wiem skąd mi się to wzięło, ale przez długi czas korzystałem właśnie z tego nadajnika i działało lepiej jak z SG.

Wielkie dzięki za tą symulację. Skąd masz takie dane. Czy one są ogólnodostępne?

Co do wzmacniacza to mam taki https://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ant ... B11601.htm
Złącze VHF teraz mam nieczynne. Mogę tam wpiąć antenę. Pytanie tylko czy pasywną, czy może jakiś przedwzmacniacz dać.
No i czy ona da radę https://www.dipol.com.pl/antena_telewiz ... _A0710.htm ?
Kabla od anteny na maszcie do wzmacniacza pod dachem będzie ~ 3m.

Aktualnie mam tylko pasywną UHF + 3m kabla do wzmacniacza i ustawione wzmocnienie na max (26dB). Jak obniżę trochę to wszystkie muxy UHF znikają.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Mux8- Głobikowa- trudna lokalizacja, czy warto?

Post autor: K63 »

nevoq pisze: 28 listopada 2020, o 13:14 Skąd masz takie dane. Czy one są ogólnodostępne?
https://fmscan.org/
nevoq pisze: 28 listopada 2020, o 13:14 No i czy ona da radę https://www.dipol.com.pl/antena_telewiz ... _A0710.htm ?
Trudno powiedzieć. Musisz spróbować, a zacznij od pasywnej. Jeżeli sygnał będzie za słaby, powinien wystarczyć AWS. Teoretycznie antenę mozna zamontować bezpośrednio na maszcie, ale bywa że lepsze parametry można osiągnąć montując na wysięgniku bocznym poziomym (co najmniej 60 cm).
viewtopic.php?t=7788#p226252

Awatar użytkownika
cherubin
Posty: 73
Rejestracja: 13 listopada 2020, o 12:44
Miejscowość: Rzeszów
Odbiornik: LG UM7450PLA
Instalacja antenowa: UHF: MAGURA ATZ-19 pasywna
VHF: DIPOL-1/5-12 pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Rzeszów Baranówka/Sucha Góra

Re: Mux8- Głobikowa- trudna lokalizacja, czy warto?

Post autor: cherubin »

Daw52 pisze: 28 listopada 2020, o 01:36 Aż pasuje zrobić nadajnik albo twojej okolicy lub z góry Magdalenka s pod Rzeszowa i zlikwidować nadajnik na Baranówce .Radia dać z góry Magdalenki po pomiedzy 10 a 20kw lub bodajże BCast-a.
Nie wiem czy nie tanszą opcja byłoby wydłużenie wieży na Baranówce tak jak to zrobiono na Suchej Górze.

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: Mux8- Głobikowa- trudna lokalizacja, czy warto?

Post autor: Rzeszowiak »

@cherubin Baranówka ma słaby zasięg i nic by nie dało wydłużenie obiektu w mieście, nawet stacje radiowe nadają z innych obiektów. Jedynie Magdalenka zwiększa zasięg dla okolic Rzeszowa i dalej.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Mux8- Głobikowa- trudna lokalizacja, czy warto?

Post autor: K63 »

Emitel zaplanował budowę kilkunastu nowych nadajników. Pytanie tylko, czy dotyczy to okolic Rzeszowa. :?:
Andrzej Kozłowski, prezes Emitel SA pisze:Podkreślam, że refarming to nie jest kilka operacji na klawiaturze komputera, czy też przeprogramowanie nadajników na inne częstotliwości. To przede wszystkim fizyczna praca w terenie, taka jak przebudowa istniejących masztów, których wysokość sięga 300 metrów, lub budowa nowych obiektów. (...) Planujemy budowę kilkunastu nowych obiektów. Jest to konieczne ze względu na zagęszczenie kanałów i częstsze wykorzystywania tych samych zakresów w niewielkiej odległości.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Mux8- Głobikowa- trudna lokalizacja, czy warto?

Post autor: DVB-T/S »

Jak ktoś potrzebuje anteny mam kanałowe na k6, k7, k8, k9 i k12. Zysk około 11dBi.

Daw52
Posty: 59
Rejestracja: 29 kwietnia 2020, o 18:46
Miejscowość: Hyżne
Odbiornik: Tv Samsung MU6472 49cali
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno Sucha góra

Re: Mux8- Głobikowa- trudna lokalizacja, czy warto?

Post autor: Daw52 »

K63 pisze: 30 listopada 2020, o 13:42 Emitel zaplanował budowę kilkunastu nowych nadajników. Pytanie tylko, czy dotyczy to okolic Rzeszowa. :?:
Andrzej Kozłowski, prezes Emitel SA pisze:Podkreślam, że refarming to nie jest kilka operacji na klawiaturze komputera, czy też przeprogramowanie nadajników na inne częstotliwości. To przede wszystkim fizyczna praca w terenie, taka jak przebudowa istniejących masztów, których wysokość sięga 300 metrów, lub budowa nowych obiektów. (...) Planujemy budowę kilkunastu nowych obiektów. Jest to konieczne ze względu na zagęszczenie kanałów i częstsze wykorzystywania tych samych zakresów w niewielkiej odległości.
Oby.Zwłaszcza na Podkarpaciu z powodu stabilnego odbioru.Możliwości masztów i nadajników na górkach a nie na niskich terenach miastowych gdzie odbiór dochodzi do 5-10km i terenach dość górzystych.

Zablokowany