Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

DVB-T2
Posty: 171
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 07:52
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Święty Krzyż

Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: DVB-T2 »

UWAGA! Zanim przejdę do opowieści: ostrzegam, że opisuję sprzęt ze zwrotów, ściągany z Niemiec. Nie polecam takich akcji dla osób chcących mieć pomoc i gwarancję. Opisywany sprzęt nie jest oficjalnie oferowany w Polsce. Jeśli padnie, to leci do kosza. Producent nie oferuje żadnego wsparcia dla tego urządzenia w Polsce. Nie musi ono poprawnie działać z naszymi transmisjami.

UWAGA! Dekoder nie jest zgodny z rozporządzeniem Ministra Cyfryzacji w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych z 7 października 2019. Ale ten model nie jest oficjalnie oferowany w Polsce. Każdy ściąga na własną odpowiedzialność.

UWAGA! Nie ściągam, nie sprzedaję, nie wiem kto ściąga, nic nie polecam, jeśli ktoś bardzo chce nabyć, proszę poszukać.

WSTĘP

Pisząc te słowa mamy prawie grudzień 2020. Za miesiąc ma wejść nowela rozporządzenia nieistniejącego już Ministra Cyfryzacji, uruchamiająca wymóg obecności HbbTV w odbiornikach naziemnej TV cyfrowej. Wchodzę na znany portal aukcyjny, szukam czegoś zewnętrznego z DVB-T2 i HbbTV i (poza niektórymi odbiornikami linuksowymi na Enigmie, której nie lubię) nie widzę nic. Chyba jest już jasne, że nawet jeśli to wejdzie w życie, to nagle z HbbTV nic się magicznie w miesiąc nie pojawi.

W związku z tymże – zacząłem szukać czegoś na przeczekanie, aż rynek naturalnie się dostosuje. Przypadkiem wpadł w moje oko sprzęt importowany z Niemiec, widzę jego niewielką ilość na różnych serwisach aukcyjnych. Normalnie w Niemczech jest droższy (ok. 88 eurosów, czyli ze 400 PLN) i byłoby to mało opłacalne, ale gdy mówimy o cenie poniżej 100 zł – za tuner DVB-T2 z HEVC i HbbTV – to już robi się interesujące. Nawet jeśli to jakieś tam sztuki po zwrotach, bez gwarancji itp., to jak dla mnie da się przeżyć za taką cenę.

Zaryzykowałem, poświęciłem kasę i tak wpadł w moje ręce Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL) 😊

Oto moja recenzja 😊

Jeśli ktoś nie chce czytać długiego tekstu – to zacznę od końca, od podsumowania 😊

Czy warto? Średnio. Plus za jakość wykonania, działanie, profesjonalne OSD. Wszystko, co powinno w odbiorniku naziemnej TV cyfrowej działać, a w produktach importowanych z Chin bywa zabugowane – tu naprawdę jest prima sort. Ale niestety Samsung, tworząc odbiornik na rynek niemiecki, przygotował go pod tamtejsze potrzeby, co generuje trochę różnych minusów – diabeł tkwi w szczegółach, np. brak obsługi LCN u nas, MUX 8 trzeba wyszukać ręcznie.

Urządzenie nie ma nagrywania, zapewne wycięte celowo (to STB „operatorski” dla freenet tv), a HbbTV, naturalnie spodziewałem się, że nie będzie działać najlepiej, gdyż odbiornik ma soft z końca 2018 roku, więc siłą rzeczy najnowszych specyfikacji nie może wspierać, ale nawet jak na to – zawiódł, HbbTV jest, ale do wygody mu daleko.

ZALETY:
  • Szybki (poza HbbTV) i stabilny
  • UI Samsunga, wygląda lepiej niż 99% tego, co mamy na Polskim rynku z zewnętrznych odbiorników
  • DVB-T2, HEVC
  • Solidne wykonanie
  • Pojawiające się zwroty i używki – są dość tanie, wyrównując cenowo najtańsze chińskie odbiorniki
WADY:
  • VHF (czyli MUX8) wymaga ręcznego skanowania
  • Nie udało się wyszukać Polsat News z MUX4, wprawdzie mam tam BER, ale wydaje mi się, że mimo wszystko coś się powinno zapisać. Być może nie pasuje mu coś w sygnalizacji
  • Nie czyta LCN
  • Brak nagrywania
  • Brak obsługi audio AC-4 (ale HD nie musi mieć – tylko UHD obowiązkowo)
  • HbbTV jest, ale pewnie w starszej wersji (brak szczegółów w menu STB)
  • HbbTV działa niezbyt szybko, wymaga cierpliwości, nie wszystkie serwisy są osiągalne – Legia TV mi się nie odpaliła, przy TVP Kultura 2 komunikat, że wystąpił błąd podczas odtwarzania kanału (za stara wersja HbbTV? brak kodeka?)
W PUDEŁKU

STB dotarł w pudełku, które było widać, że wiele przeszło. Naklejka „Warenrückgabe Elektrogeräte” wszystko tłumaczy – zwrot. Mimo wszystko w środku nie było źle, pilot wyglądał na nówkę (zaklejony fabrycznie, możliwe że podmieniony), odbiornik też, wszystko w foliach, kartonikach, złego słowa nie można powiedzieć.

Obrazek

W środku całkiem gruba instrukcja, ale po niemiecku. Na stronie: https://www.samsung.com/de/support/mode ... #downloads jest tak samo. Ale wiadomo, że prawdziwy mężczyzna do niczego instrukcji nie potrzebuje 😊

Obrazek

Poza manualem jest inna ważna kartka – kod rejestracji freenet tv. To urządzenie to tak naprawdę dekoder niemieckiej oferty naziemnej DVB-T2 freenet tv, z wbudowanym bezkartowym CA Irdeto (czyli prawie jak TV Mobilna u nas, tylko u nich to robią na poważnie 😊 ). Bez rejestracji dekoder śmiga, ale może przy granicy z naszymi zachodnimi sąsiadami dałoby się coś pooglądać ekstra? W Kielcach to nie bardzo…

Pilot jak pilot do TV lub monitora Samsunga – kto miał, to łatwo się przestawi, dodany jest GL59-00160A. W zestawie są baterie AAA (małe paluszki, markowego producenta Bexel xD )

Kabelki:
  • BN39-01154A (zwariowana przejściówka z jakiegoś cienkiego złącza na gniazdo SCART, aż musiałem wpisać w Google co to jest)
  • do zasilacza (miła odmiana od Chińskich tunerków w Polsce – solidny przewód, długi)
  • zasilacz, niestety dość nietypowy, Samsungowy 14V, 15W, z charakterystycznym wtykiem (model A1514_DSM, na szczęście w razie czego można kupić)
ODBIORNIK – WYGLĄD

Po wyjęciu – jest pozytywne wrażenie. Choć obudowa plastikowa, to kawał solidnego sprzętu, od razu czuć, że to Samsung, a nie jakiś Shenzhen Kalesony Global Company. Moja sztuka nie miała żadnych śladów użytkowania.

Obrazek

Z przodu: logo freenet tv, przyciski góra, dół i stand-by. Z lewej: USB 2.0 i czytnik kart pamięci. Z tyłu: wejście anteny naziemnej z wyjściem do kolejnego sprzętu, gniazdo Ethernet 10/100 Mbit/s, wyjście HDMI 1.4a, to dziwaczne złącze, do którego w zestawie jest przejściówka na EURO, optyczne wyjście audio S/PDIF i gniazdo dla zasilacza 14V, od góry: logo Samsung, Dolby Audio i HDMI (się płaci za licencje, się ma 😊 Samsung to Samsung).

Obrazek

Obrazek

Wymiary: 167x160x30

Ogólnie solidnie ubite pudełko, mały, a ciężki. Rzucisz np. Wiwą o ścianę, to się rozleci, rzucisz tym, zrobi dziurę w ścianie. Ale nie polecam rzucać.

INSTALACJA

Pierwszy start 22s od podpięcia zasilania do menu wyboru języka.

Obrazek

Kolejne kroki:
  1. Wybór języka menu: miła niespodzianka – Niemiecki, Angielski, POLSKI i Turecki (ha! jednak czują, że jest nas tam dużo w DE 😊 )
  2. Wybór typu TV (16:9 lub 4:3)
  3. Wybór rozdzielczości HDMI (Auto, 576p, 720p, 1080i lub 1080p 50 Hz)
  4. Strojenie automatycznie (nie wiem do czego to, w sumie tylko można sprawdzić paski sygnału na wybranych częstotliwościach, i tyle – do tego wyłącznie UHF! Czułość taka sobie, słabsze sygnały odbiera mi lepiej na TV, Paski wskakują po ok. 5 sekundach, można tu włączyć zasilanie dla anteny aktywnej – 5V, maks. 50 mA)
  5. Robi skanowanie całego UHF, lekko zbugowany, pokazuje sygnał na częstotliwości przed, ale zapisuje dobrze – tylko UI wyświetla dziwnie, skanowanie trwa jakieś 2:40
  6. Pyta o dostęp do Internetu, można pominąć, albo jeśli spięty – zatwierdzić, odbiornik sprawdzi, czy nie ściemniamy 😊 Do HbbTV Internet jest wymagany z logicznych powodów
  7. Odbiornik, jeśli ma dostęp do Internetu, szuka oprogramowania – mój go znalazł, zaproponował restart i załadowanie, na co się z radością zgodziłem 😊 Na początku jakieś 60 sekund stoi w miejscu, później rusza progres. Cała operacja od potwierdzenia, że chcę aktualizować do powrotu obrazu zajęła nieco ponad 5 minut, w tym w loaderze pokazał 263 sekundy.
Obrazek

Po uruchomieniu pokazał się dodatkowy komunikat, że można dekoder podpiąć po Wi-Fi, jeśli podłączy się modem USB, wspierane są: TP-Link T2U, TP-Link TL-WN823N, D-Link DWA-131, D-Link DWA-171, D-Link DWA-182, Edimax EW-7612UAN i ASUS USB-AC51. Pewnie działają też klony. Nie mam żadnego, więc nie sprawdzę tego, ale są do kupienia za 5 dyszek, może z ciekawości poszukam, jeśli komuś bardzo zależy, żebym sprawdził 😉

Po OK pojawia się informacja, że po aktualizacji warto zrobić skanowanie od nowa, bo jakieś serwisy mogą nie działać – pewnie to dotyczy niemieckiego freenet tv, ale niech im tam będzie, zrobiłem od nowa, w tle już grała TVP1 HD. Ponownie skanował tylko UHF.

CO Z MUX8?

A no właśnie – jeśli skanuje UHF, to czy można dodać MUX8? Na szczęście można 😊

Wchodzimy w Menu, Ustawienia, Kanał. Wybieramy Ręczne ustawienia kanałów tv naziemnej. Wybieramy system DVB-T, wpisujemy częstotliwość z palca, bez połówek (np. 191,5 = 191), przepustowość zmieniamy na 7 M. Sygnał wskakuje, wyszukujemy i gotowe 😊 Nie psuje obecnej listy kanałów.

Obrazek

CZY MUX5 DZIAŁA?

Tak, z pomocą rodziny sprawdziłem, kanały się wyszukują i TVP Dokument jest. Natomiast mieliśmy szarpnięcia wideo i nie wiem, czy to było to samo, co było widoczne na TV Samsunga i było ostatnio coś korygowane, o czym pisał Pan Jarosław, czy może za słaby sygnał… Ale HEVC i DVB-T2 są obsługiwane, zachodni sąsiedzi przygotowali się dobrze 😊 Zostaje odrobina niepewności, czekam na Kielce! RTCN Kielce/Święty Krzyż to strategiczny obiekt, czas grzać 😊

Obrazek

LOOK & FEEL

Menu odbiornika to zasadniczo klon menu z TV Samsunga. W efekcie w dekoderze za niecałą stówkę mamy… Wersal! Wszystko dopracowane, paski, banery. To nie jak w sporej części chińskich tanich dekoderków, gdzie UI wygląda jakby przedszkolak dorwał się do MS Paint pierwszy raz w życiu. Solidne, porządne, ładne, dopracowane.

Baner info to bajka. W lewo-prawo można przeglądać kolejne programy z EPG, a w górę/dół – co jest na innych kanałach, bez przełączania na nie (przełączamy OK). I to włącznie z przeglądaniem opisów (Info). Trzeba tylko pamiętać, że w Polsce EPG nadawane jest w każdym MUX osobno, więc najpierw warto chwilę poskakać po kanałach, żeby miał co pokazywać.

Co poza tym na banerze: numer i nazwa kanału, tytuł audycji, czas trwania, pasek postępu, aktualna data i czas (z dniem tygodnia), zestaw różnych ikonek (HD, 16:9/4:3, audiodeskrypcja, napisy, teletekst, obecność w ulubionych, blokowanie) oraz info o dźwięku: Multi jeśli jest dostępne wiele ścieżek oraz tryb (Stereo albo np. Dolby Digital+).

Obrazek

Lista kanałów fajna, pokazuje nazwę trwającego programu z EPG, jeśli ma dane, a po najechaniu na kanał – pasek postępu ile już minęło, ile zostało. Tu jest schowany błąd, że jeśli aktualnych danych nie ma, to pokazuje ostatnie, które miał, z paskiem postępu zapełnionym w 100%. Wynika to ze specyfiki polskiego DVB-T i emisji EPG w każdym muxie osobno, ale też i Samsung mógł to zrobić lepiej, pewnie po prostu wystarczało na rynek niemiecki.

Obrazek

Istotna wada: kanały są poukładane wg kolejności skanowania. Niestety nie ma obsługi LCN, trzeba sobie poprzestawiać jak kto woli. W Niemczech nie potrzebowali, to Samsung wyciął.

Wracając do listy - można tworzyć ulubione, ale powiedzmy sobie szczerze: u nas jest tyle kanałów, że nie warto, nie badałem tego bliżej ;) Można też przełączać sortowanie - po numerach (nie LCN, a tych, co są) lub po alfabecie.

EPG działa prawidłowo, są oczywiście polskie znaki, ale też komplet danych – tytuł, pełny długi opis oraz tzw. „itemy”, czyli np. Reżyser, Aktor, Rok produkcji itp. – każdy w nowej linii.

Obrazek

W głównym oknie EPG widać dane dla 7 kanałów na kolejne 2 godziny. Jest możliwość skoku o 2 godziny lub dzień do przodu/do tyłu. Dane są na 7 dni, u góry widać podgląd kanału, a po prawej od niego - tytuł, czas trwania, gatunek i opis zaznaczonego programu. Zbyt długi opis przewija się automatycznie, ale można też po prostu wyświetlić go na cały ekran przez Info.

Obrazek

Niekoniecznie trzeba się trzymać tych 2 godzin – w menu jest możliwość przestawienia widoku w EPG na dokładniejszy (1 godzina) lub szerszy (4 godziny).

EPG ma wyszukiwarkę – można wybrać dzień, przedział czasowy (cała doba albo jedno z: 1:00 – 6:00, 6:00 – 11:00, 11:00 – 14:00, 12:00 – 17:00, 17:00, 19:00, 19:00 – 22:00 lub 22:00 – 1:00), gatunek, kategorię (tego mechanizmu nieco nie rozumiem, w polach zwykle jest to samo) i wpisać szukaną frazę.

Obrazek

Obrazek

Niestety EPG brakuje jakiegoś… celu (poza przeglądaniem programu). Nie ma ani rezerwowania nagrań (bo odbiornik nie obsługuje nagrywania, dojdę do tego), ani nawet dodawania jakichś przypomnień. Ale do samego działania nie można się doczepić – szybkie, wygodne, sprawnie pobiera dane z multipleksów.

Teletekst na kanałach działa, jest szybki, ma pamięć stron i podstron, ale poza tym bez bajerów np. typu przeźroczystość.

Napisy są OK i DVB (sprawdzone na TVP2 HD, może czcionka trochę mała, ale wyraźne, z obrysem) i teletekstowe (sprawdzone na Polsacie, litery na czarnych prostokątach).

Obrazek

Obrazek

HBBTV

HbbTV jest domyślnie włączone, więc po podpięciu od razu przywitała mnie… reklama Oponeo – dziękuję TVP za jak zwykle „ambitne” wykorzystanie technologii 😊 No ale na autostarcie zalety się kończą…

Niestety – i ta funkcja pada ofiarą dostosowania do rynku niemieckiego. Działa, ale wolno i dość wybiórczo. Legia TV, czy TVP Kultura 2 nie ruszyły w ogóle. HbbTV od TVP działa, ale dość wolno i topornie, np. aby odpalić The Voice of Poland z HbbTV TVP potrzebowałem 3 podejść, bo mnie wyrzucało. I nie działają kanały live.

Obrazek

Pewnie mogłoby to działać lepiej, bo na TV Samsunga raczej działa lepiej (działa lepiej?), ale odbiornik nie jest dostosowany pod nasz rynek i pewnie nigdy nie będzie, bo nie jest tu oferowany. Coś tam można pokorzystać, ale działanie jest dalekie od przyjemności.

Nie jest jasne jaką wersję wspiera Samsung, nie widzę w menu, ale ponieważ odbiornik jest dość stary, a ostatnie oprogramowanie pochodzi z grudnia 2018, to na 100% nie jest to 2.0.1.

Żeby zupełnie nie skasować tego sprzętu – serwis TVN i Metro bez problemów, podobnie na Stopklatce. Portal EmiTela z EmiTV działa, ale bez Programu TV (nie jest aktualizowany, czy to wina odbiornika?) oraz bez Playera stacji radiowych – cisza. Na Pulsach, Trwam i ATM Rozrywka chyba nie ma nic, podobnie na Fokus TV, Nowa TV, WP i Zoom TV, na Eska i Polo TV jakby coś było, ale nic się nie ładuje, pewnie tylko zbierają statystyki.

Obrazek

INNE FUNKCJE

Pilot ma funkcję wyłączania TV. Na Samsungu działa „z kopa”. Wg instrukcji powinno się dać go przeprogramować dla paru innych marek TV

Poza tym mamy: powrót do ostatnio oglądanego kanału, tzw. recall, przełączanie list TV/Radio (cóż, u nas stacji radiowych brak, ale w Czechach coś tam podobno grają), Mute, TV Portal (odpala freenet tv connect – niemiecki portal, niektóre funkcje działają, udało mi się odtworzyć jakieś wideo z Das Erste, grają pojedyncze stacje radiowe).

Obrazek

Plus za wygodne uruchamianie teletekstu, napisów i zmiany ścieżek audio. Są od tego osobne przyciski, ale wciskając je kolejno – kręcimy się poniekąd po jednym menu z wyborem audio, napisów, teletekstu i ścieżki wideo (może dla jakichś kanałów z wieloma wideo, u nas tak się nie nadaje, jakiś niemiecki wymysł).

Obrazek

MEDIA PLAYER

Na wstępie informacja, która zmrozi pewnie wielu. Odbiornik w ogóle nie obsługuje nagrywania. Są ślady w menu, że mógłby, ale pewnie pod operatora to wycięto i już. A przynajmniej nie znalazłem metody, aby jakoś to zmienić.

Z dyskami też współpracuje niezbyt chętnie, na moje 2TB i 4TB nie starczyło mu zasilania. 2TB tylko „cykał” próbując wystartować i gasząc się z braku wystarczającego zasilania na zmianę. Jak na STB z takim ponad-standardowym zasilaczem, to się nie popisali… Ale pewnie z dodatkowym zasilaniem by ruszył.

Sticki na USB widzi bez problemów, po wetknięciu domyślnie proponuje uruchomienie Media Playera. Oficjalnie obsługuje zdjęcia, audio i filmy.

Powinien rozpoznawać bogatą ilość systemów plików: ext2/3/4, FAT16/32 i NTFS. U mnie przeczytał FAT32. Nie widzę żadnych opcji do formatowania itp.

Z filmów – nie testowałem wszystkiego, ale wybiórczo zgadza się z tabelą z instrukcji – pliki z rozszerzeniami: AVI, ASF, MP4, MPG, MPEG, TS, MOV, MKV, kodeki wideo: AC1/WMV9, H.264, MPEG-4 (SP/ASP), XviD, MPEG-2, MJPEG, Sorenson, SPARK/FLV1, HEVC, kodeki audio: AC3, E-AC3, MPEG-1, MPEG-2, LPCM, AAC, HE-AAC (SBR+PS). Do tego mają być czytane napisy TXT lub SRT, ale nie mam nic z napisami.

U siebie miałem akurat jakieś MP4, MPG, MKV, FLV, TS, AVI i WMV – te poznał. VOB, M2V i M4V nie. Z tego co poznał – WMV nie zagrał, pewnie zła wersja enkodera.

Ze zdjęć rozpoznaje tylko JPG, nie mam nic RAW z aparatu. Inne (PNG, GIF, BMP) nie widzi na liście.

Z muzyki rozpoznaje MP3, M4A, WAV i FLAC. Nie zobaczył mi AIFF.

Obrazek

Samsung dodał parę przydatnych narzędzi – można pliki kasować, kopiować, przenosić, tworzyć katalogi i sortować po nazwie lub rozmiarze. Na plus też, że jeśli nazwa pliku się nie mieści – przewija się na liście.

Przy odtwarzaniu nie ma normalnego przewijania, ale można nawigować po wideo i audio za pomocą przycisków lewo/prawo. A pod przyciskiem Info są szczegółowe informacje techniczne o pliku.

STRUKTURA MENU

Menu główne nie wnosi nic szczególnie odkrywczego poza wejściem do Ustawień i Media Playera, resztę (EPG, listę kanałów, baner info) można wywołać na wygodniejsze sposoby.

W ustawieniach:

KANAŁ
  • TV freenet: informacje o usłudze freenet tv (m.in. ID klienta, ID systemu CA Irdeto, takie informacje)
  • Automatyczne skanowanie tv naziemnej (mówi co robi, startuje bez ostrzeżenia, tylko UHF)
  • Ręczne skanowanie kanałów tv naziemnej (podajemy standard, ale można dać Auto, częstotliwość i szerokość pasma – tylko 6-8 MHz, DVB-T2 pozwala na inne kombinacje)
  • Edycja kanałów (czerwony zmienia kanał, można blokować, kasować, przenosić – także całymi grupami zaznaczonych kanałów)
  • Wsparcie anteny aktywnej (odpala napięcie 5V dla anten aktywnych)
  • Zakres EPG (wspomniana ilość danych w oknie EPG – 1, 2 lub 4 godziny)
  • Ustawienia rodzicielskie (blokada wiekowa, można zablokować wszystko, odblokować wszystko lub ustawić dowolny wiek z zakresu 4-18 lat, pamiętając że i tak u nas nadaje się tylko "0", 7, 12, 16, 18)
  • Informacje o tunerze (okno z parametrami technicznymi oglądanego kanału, częstotliwość, szerokość pasma, kanał, ID komórki – dla DVB-T chyba pokazuje TSID, poziom mocy w dBm, CNR w dB, BER, czy tuner ma wstrojenie oraz są też klasyczne procentowe paski poziomu i jakości, jeśli dBm/dB komuś nic nie mówią 😉 )
  • HbbTV (można całkiem wyłączyć obsługę)
Obrazek

Obrazek

Obrazek
DŹWIĘK
  • Preferowany typ audio (stereo lub wielokanałowy)
  • Cyfrowa regulacja głośności (jeśli włączone, dźwięk będzie konwertowany do PCM, żeby dało się regulować poziom po stronie odbiornika, a jeśli wyłączone – dla audio Dolby będzie bitstream i regulacja na TV lub kinie domowym)
  • Podstawowe audio (preferowana wersja językowa ścieżki audio, wybranie polskiego OSD wybiera tu poprawnie język polski)
  • Drugorzędne audio (j/w, tylko drugi wybór)
  • Opis audio (czyli audiodeskrypcja – włączenie automatycznie uruchamia ścieżkę AD na kanałach)
OBRAZ
  • Rozdzielczość ekranu (rozdzielczość na HDMI)
  • Proporcje obrazu (16:9 lub 4:3)
  • Konwersja wideo (czyli jak wyświetlać niepasujący obraz: dodawanie pasów, zoom środka, rozciągnięcie, brak lub auto)
  • Teletekst VBI (można włączyć, zapewne byłby wtedy na tej śmiesznej przejściówce EURO, nie badałem)
  • Czas wygaśnięcia panelu informacyjnego (można go całkiem wyłączyć lub ustawić 1-5 sekund, 10 lub 15 sekund)
  • Wygaszacz ekranu (1, 5, 10, 15, 30, 45, 60, 90, 120, 240 minut albo wyłączony, sprawdziłem co to za wygaszacz – zegar z sekundami zmieniający swoje pozycje co 10 sekund)
  • Poziom powiadomień (tu nie do końca rozumiem – jaki typ komunikatów ma być wyświetlany przez odbiornik: wszystko, informacje, ostrzeżenia lub błędy, może coś dla freenet tv)
Obrazek
JĘZYK
  • Język OSD (wiadomo)
  • Automatyczne napisy (jeśli włączone, odbiornik uruchamia napisy sam i pojawią się, jeśli są tylko nadawane)
  • Podstawowe napisy (preferowana wersja językowa napisów – polskie OSD także tu poprawnie ustawia wersję polską)
  • Drugorzędne napisy (jak przy audio – alternatywa)
MEDIA
  • Ustawienia napisów (zmiana rozmiaru: małe, normalne, duże, bardzo duże; koloru: biały, żółty, zielony, czerwony, srebrny; pozycji Y od 0 do 5 i kodowania znaków: UTF-8. ISO 8859-1, ISO 8859-2, Windows-1250 lub Windows-1252)
  • Automatycznie włączanie mediów (jeśli włączone, to po podpięciu USB zaproponuje uruchomienie Media Playera)
  • Zmiana rozdzielczości filmów (zapytaj, włącz lub wyłącz, działa to tak, że jeśli jest film 24 kl/s lub 30 kl/s, to odbiornik może zapytać, czy przestawić rozdzielczość na 24/30 Hz na wyjściu, zrobić to bez pytania lub nie robić i odtwarzać bez zmian na wyjściu HDMI)
CAS
  • Status serwisu
  • Status programu ładującego
  • Status produktu
  • Status klienta
  • Skrzynka pocztowa
Wszystko jest of wbudowanego CAS freenet tv Irdeto, u mnie generalnie pustki, ale nie przeszkadza to odbiornikowi w pracy.

SYSTEM
  • Informacje o produkcie (np. model)
  • Automatyczne wyłączanie (1-4 godziny lub wyłączone)
  • Czas odłączenia od zasilania (pod tą zagadkową nazwą jest oszczędzanie energii, po wskazanym czasie odbiornik spada na głębokie czuwanie, 10, 30, 60, 120, 240 minut lub wyłączone)
  • Połączenie Internetowe (konfiguracja, tu można uruchomić Wi-Fi, jeśli zostanie podłączony modem na USB)
  • Ustawienia sieci (można tu wpisać adresy IP i DNS ręcznie, pokazuje przy okazji adres MAC wbudowanej karty sieciowej)
  • Przywróć ustawienia domyślne (wiadomo)
  • Czas lokalny (auto lub ręcznie, jeśli ręcznie to poniżej jest pole Strefa czasowa, gdzie trzeba ustawić przesunięcie)
  • Aktualizacja oprogramowania (wybór, czy OTA z sygnału, z Internetu, czy z USB i można uruchomić)
  • Zmień kod PIN dekodera (domyślnie: 0000)
  • Usuń pliki cookie (dla HbbTV)
  • Licencja open source (link i QR Code do przejścia na stronę ze szczegółami użytego kodu open source w oprogramowaniu)
Obrazek

PRZEMYŚLENIA NA KONIEC

Fajny sprzęt, ale szkoda, że software zrobiony pod Niemcy i do tego pod operatora, co pewnie było powodem wylotu nagrywania (są ślady w menu, że ogólnie odbiornik by to umiał, tylko wycięto).

Niestety Samsung robi STB tylko z partnerami biznesowymi – w Niemczech HD+ i freenet tv, w Polsce np. dla Orange. Szkoda, bo mają software praktycznie gotowy i przewyższający chińszczyznę. Ale rozumiem dlaczego. Cena tego MEDIA BOX Lite to circa 400 zł z 12-miesięcznym pakietem freenet tv. Załóżmy, że ten pakiet kosztuje stówę. Czy ktoś dałby za odbiornik naziemnej TV cyfrowej 300 zł? Nawet wypasiony? Wątpię, pewnie nieliczni, tak samo jak nieliczni kupują np. topowe odbiorniki satelitarne, a sprzedaje się masowo Ferguson itp.

Po prostu taki mamy rynek, u nas cena to wartość kluczowa. Samsung woli postawić na telewizory, niż wychodzić na rynek detaliczny z STB, na których i tak by nie zarobił.

Także rozumiem, ale szkoda. Nasze przyzwyczajenia zakupowe pewnie nie zmienią się nigdy, bo i zarabiamy ile zarabiamy, więc każdą złotówkę ogląda się zwykle z obydwu stron. Niestety pośrednio skazujemy się na zabugowane chińskie pudełka.

Nie chcę być złym prorokiem, ale nawet jeśli pojawią się jakieś sprzęty z HbbTV w odpowiedniej wersji i audio AC4, to będą po prostu byle jakie, zbugowane, awaryjne – bo tanie. Nikt w Polsce nawet nie robi badań wprowadzanego sprzętu, więc producent może walnąć na papierze HbbTV 2.0.1, a w praktyce będzie niżej i kto mu to udowodni? Coś nie zadziała, to zwalą, że bug i nie naprawią nigdy, tak jak już jest teraz z oprogramowaniem. Jeśli niektórzy mają problem z ogarnięciem głupiego banera info, to gdzie z HbbTV 😊

Z AC4 zresztą to samo. Dałbym sobie rękę uciąć, że gdyby dziś nagle kanały w DVB-T u nas zaczęły używać jakiejś bardziej zaawansowanej funkcji już stosowanego E-AC3, jakiegoś miksowania, czy czegoś, to na dzień dobry wyłożyłoby się pewnie na tym z 99% odbiorników, bo też nie sprawdza tego nikt, czy pełne i poprawne wsparcie w oprogramowaniu jest realne, czy tylko na papierze. Wejdzie AC4 i będzie to samo.

Gdyby na rynku pojawił się z odbiornikiem ktoś duży, poważna marka, która ma lata doświadczeń, to bylibyśmy uratowani, nawet jeśli miałoby to być coś droższego. A tak – czeka nas zalew kolejnych chińskich rozwiązań niskich lotów z oprogramowaniem trzymającym się na cienkich nitkach, bez specjalnej możliwości wyboru (ewentualnie wymiana całego TV).

Ale – zakupu tego Samsunga też jednoznacznie nie polecam, jeśli ktoś chce mieć sprzęt spełniający komplet wymogów, bo ten go też nie wspiera. Zbyt stary i zrobiony pod potrzeby rynku niemieckiego. Może być za to fajną ciekawostką, pokazującą jak różne rzeczy mogą być wykonane, rozwiązane. Przyjemnie się z tego korzysta, przynajmniej mi. Był warty swojej ceny!

Tyle ode mnie, jeśli macie pytania - zapraszam 😊
Edycja 1-01-2021: naprawione zdjęcia.
Ostatnio zmieniony 1 stycznia 2021, o 18:47 przez DVB-T2, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: Krosnoludek »

Wspaniały szczegółowy opis, to jest to co uwielbiamy 🤗 tak powinno wyglądać profesjonalne testowanie telewizorów, szczegółowo, dokładnie. Wielki szacunek od mnie, powinieneś zająć się tym profesjonalnie i testować telewizory i stb.
Jeszcze jak byś tylko tak rzucił okiem, czy ruszy Polsat News poprzez HbbTV który potrzebuje wersji HbbTV minimum 1.5

DVB-T2
Posty: 171
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 07:52
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Święty Krzyż

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: DVB-T2 »

Nie, niestety. Pojawia się banner - daję czerwony. Pojawia się zgoda - daję zielony (akceptacja). Zgoda się zamyka i nie dzieje się nic. Kolejne wciśnięcia czerwonego robią na moment czarny ekran, nie ma żadnego komunikatu błędu.
Dokładając brak live w TVP HUB pewnie brak obsługi MPEG-DASH...

Zerkam co ewentualnie innego z HbbTV od freenet tv można byłoby ściągnąć, ale obawiam się, że jako że ta usługa jednak ma swoje lata, to i HbbTV w odbiornikach będzie tam raczej stare... Sprawy nie ułatwia, że producenci nie chwalą się co mają i jedyny sposób to zasadniczo zakup.
Ostatnio zmieniony 29 listopada 2020, o 14:14 przez DVB-T2, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
PrzemekS
Posty: 51
Rejestracja: 16 marca 2018, o 15:10
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: Opticum Sloth Combo Plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem/SLR Piątkowo/UE Poznań

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: PrzemekS »

Dzęki za profesjonalną recenzję. Drukowane periodyki by się nie powstydziły.

Co do braku nagrywania się nie dziwię - nawet niezależne set-top boksy mają na rynku niemieckim często wyciętą tę funkcję, a co dopiero takie uszyte pod konkretną usługę telewizyjną. Zresztą to dotyczy nie tylko tego typu urządzeń - sam mam poniemiecki router z bramką VoIP (FritzBox) pochodzący z wyprzedaży firmy 1&1 i dopiero przeflashowanie na firmware "worldwide" przywróciło mu pełnię możliwości. I wcale nie mam pretensji do Niemców - usługi mają działać "prosto z pudełka". Nie każdy ma chęć i ambicję dłubać w ustawieniach zaawansowanych. Widać jednak jakie ma znaczenie dopieszenie softu. Porównuję to z moim Opticumem, hardwarowo naprawdę niezłym, ale o bardzo słabym, zabugowanym i niechlujnym oprogramowaniu (np. stacje radiowe które przestały działać jeszcze w 2012 roku, bo znikły z rynku, a od 2016 znajdowały się w każdych następnych firmwarach).

Co do konkluzji końcowych w pełni się zgodzę, niestety. Jestem ciekaw co Niemcy będą mieli do 2022 tak aby rozglądać się wtedy za używkami :-)

Awatar użytkownika
adam13
Posty: 32
Rejestracja: 8 października 2011, o 14:04
Miejscowość: K-J
Odbiornik: Samsug z niemiec,T-magneta
Instalacja antenowa: LOG 2-69 DIGITAL
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn i PKiN

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: adam13 »

Pozwolę sobie zapytać w tym miejscu:
Czy udało się któremuś z użytkowników w/w tunera pokonać ten problem:"Nie udało się wyszukać Polsat News z MUX4"
,mnie również nie mimo pasków na odpowiednim poziomie,czyli ten typ tak ma ;) .

DVB-T2
Posty: 171
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 07:52
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Święty Krzyż

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: DVB-T2 »

Udało, ale nie widzę szans na zrobienie tego poza warunkami laboratoryjnymi, póki Polsat nie poprawi emisji tego MUX.
Mam kolegów, którzy mają sprzęt i mi dograli ten MUX - poprawili błędy w emisji, które robi Polsat i gdy MUX jest poprawnie nadawany, to wtedy Samsung nie ma problemów.

Obrazek

Obrazek

Wyszukuje wszystkie stacje, także szyfrowane, co jest w jakimś sensie zrozumiałe - w końcu to STB do niemieckiej oferty płatnej ;)

Już gdy MUX jest wyszukany, to można go podpiąć pod antenę i normalnie oglądać.

Niestety nie tylko Samsung ma problemy z tym MUX. Gdyby był ktoś, to by był w stanie dotrzeć do ludzi z Polsatu i wskazać problemy, to po poprawie wszystkim na dowolnym STB i TV by się "odblokowało". Jestem w stanie wskazać co konkretnie jest źle, ale nie mam komu tego przekazać :cry:
Ostatnio zmieniony 1 stycznia 2021, o 18:45 przez DVB-T2, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
adam13
Posty: 32
Rejestracja: 8 października 2011, o 14:04
Miejscowość: K-J
Odbiornik: Samsug z niemiec,T-magneta
Instalacja antenowa: LOG 2-69 DIGITAL
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn i PKiN

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: adam13 »

Zastanawiające jest to że, w moim przypadku tylko ten tuner ma problem z tym kanałem testowałem na 3tv i 2 box-ach ?

DVB-T2
Posty: 171
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 07:52
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Święty Krzyż

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: DVB-T2 »

Jedne sprzęty są podatne na te problemy w emisji, inne nie, niewiele można poradzić :cry:

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: Krosnoludek »

Telewizory Philipsa z Androidem sobie z odbiorem Polsat News z MUX-4 radzą?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: hadam »

Może chodzi o to czy były produkowane na polski rynek czy nie. Mój stary telewizor też Samsung radzi sobie bez problemu, tuner Ariva T 60 także, podobnie jak nowy LG. Co ciekawe Ferguson Ariva T 60 i Samsung seria D6500 były wyprodukowane jak jeszcze Polsat News i MUX 4 nie było 2010/2011r.

DVB-T2
Posty: 171
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 07:52
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Święty Krzyż

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: DVB-T2 »

Myślę, że raczej to kwestia tego, jak bardzo dokładnie są weryfikowane tablice w strumieniu przy zapisie, czy jakieś błędy, które da się zignorować - są ignorowane, czy prowadzą do odrzucenia wyników. Akurat ten Samsung jest ekstremalnie precyzyjny. Dopiero po poprawieniu danych - zapisał kanały. Później już odbiór bez problemów, ale skanowania automatycznego nie puszczam, bo boję się, że mi go wyrzuci ;)

Awatar użytkownika
adam13
Posty: 32
Rejestracja: 8 października 2011, o 14:04
Miejscowość: K-J
Odbiornik: Samsug z niemiec,T-magneta
Instalacja antenowa: LOG 2-69 DIGITAL
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn i PKiN

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: adam13 »

Co by nie mówić moim zdaniem w cenie do 100pln mimo swoich wad jest to przyzwoity sprzęt,
podoba mi się wygląd i dopracowane menu i to że na razie nie zaliczył żadnej zwiechy i jeszcze + za pilota
którego nie strach wziąć w dłoń ,wady o których napisał autor wątku są do zaakceptowania ,jeśli komuś przeszkadzają
musi szukać innego pudełka :D .

Awatar użytkownika
PrzemekS
Posty: 51
Rejestracja: 16 marca 2018, o 15:10
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: Opticum Sloth Combo Plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem/SLR Piątkowo/UE Poznań

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: PrzemekS »

Mały wtręt - Polsat News jako kanał jest nadawany niechlujnie. EPG odd samego początku nadawania niekodowanego (a może i wcześniej - nie wiem) jest z czapy - ma parogodzinne przesuniecie względem rzeczywistości. W Poznaniu przez parę tygodni kanał znikał w całości (na telewizorze Loewe Bild 2) lub mu znikał mu dźwięk (w właściwościach był "unindentified sound") na Opticumie Sloth Combo Plus. Reszta kanałów nie ma takich problemów, z wyjątkiem EPG nie zgadzającego się z rzeczywistością na TVP Sport, ale to incydentalnie. Kanał Polsat News sam w sobie bardzo lubię ale technikalia tego kanału wołają o pomstę do nieba.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: hadam »

Ja myślę, że nie wynika to z niechlujstwa tylko z tego, że MUX4 nadają tak, aby mogły go prawidłowo dekodować ich dedykowane tunery.
Jeśli chodzi o EPG to ja też myślałem, że tak nadają dopóki oglądałem na starym Samsungu, zdziwiłem się gdy podłączyłem nowy LG a w nim na tym kanale EPG jest prawidłowe.

DVB-T2
Posty: 171
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 07:52
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Święty Krzyż

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: DVB-T2 »

Teraz to już nawet na ich własnych dekoderach to się sypie, np. Polsat News jest na liście dwa razy, na 101 i 109. Na 101 działa, na 109 nie, bo jest źle nadawany (samo audio, zresztą niepotrzebnie powielone) :)

EPG też jest nadawane źle. W tablicy z Present/Following są zdarzenia sprzed ok. 8 godzin. I znów jest sytuacja, że jedne urządzenia sobie dadzą z tym radę, zabierając dane ze Schedule, a inne ugrzęzną, bo w P/F spodziewają się mieć bieżące dane, a nie historyczne.

Dorzucając popsute SDT (śmieci po Rock Radio) oraz oznaczenie Polsat News jako zaszyfrowanego - mamy obraz "belejakości" (i do Kino Polska są źle podpięte chyba napisy, ale to szyfrowane, więc jeśli im dekodery ogarniają takie cuda, to obojętne). Może są to jakieś utrudnienia, żeby faktycznie jako-tako działały dobrze tylko ich dekodery, bo w sumie i tak niemal wszystko jest tam zaszyfrowane, ale Polsatu News szkoda. Widać nie zależy im, żeby docierać szeroko, jak się komuś uda, to ma, jak nie, to trudno :)

Nikt inny ich nie pogoni, bo nikomu nie zależy, zresztą są sprzęty, na których mimo różnych "utrudnień" jakoś ten kanał wlatuje, wbrew przeciwnościom ;) To też zmniejsza nacisk na kompleksowe ogarnięcie sytuacji. Może kiedyś, gdy ich zmuszą do DVB-T2, to przy okazji ktoś siądzie i to ponaprawia.

Wracając do tematu: jeśli komuś bardzo, bardzo zależy na odbiorze Polsat News na tym STB i mieszka w Warszawie, to znajomy zobowiązał się pomóc za darmo*. Trzeba podrzucić dekoder na Mokotów i zaczekać z 10 minut na zimnie (no cóż... nawet mnie nie wpuszcza, natomiast byleby dekoder nie zmarzł, bo trzeba będzie czekać dłużej, aż dojdzie do temp. pokojowej). Kolega robi to, co dla techników Cyfrowego Polsatu jest niewyobrażalne :mrgreen: :lol: Szczegóły - namiar na priv. Ale to naprawdę jak ktoś strasznie potrzebuje, bo szkoda mi truć zadek dobremu przyjacielowi dla zabawy. No i po zrobieniu raczej skanowania automatycznego bym już nie używał. To nie ogłoszenie - w ramach samopomocy chłopskiej user-userowi ;) Nie działa poza Warszawą, bo zasadniczo pod każdą lokalizację trzeba byłoby programować inaczej, znając częstotliwość emisji w danym miejscu (ale da się, czego jestem przykładem - po prostu za dużo komplikacji z dostarczeniem STB itp.).

* za darmo, bo nie ma gwarancji, że to podziała na dłużej.
Ostatnio zmieniony 7 grudnia 2020, o 23:44 przez DVB-T2, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: MarioPL »

Aż musiałem się zalogować, żeby pogratulować fachowego, a co najważniejsze, przyjaznego opisu urządzenia jakim jest Samsung Media Box Lite. Bravo @DVB-T2! Gdyby choć w części były tak opisywane "urządzenia"... ehhh...
Gdzieś tam nawet zacząłem rozpatrywać kupno tego urządzenia (co prawda w tej cenie to nie znalazlem), bo w połączeniu z moim starym Samsungiem, tchnęło bo to w niego "nowe możliwości", a co najważniejsze jeden pilot do wszystkiego, co wcale nie jest bez znaczenia ;-)
Jest tylko jedno ale, oprócz ceny, to brak odbioru Polsat News, a ten kanał *odbiera nawet mój 9-cio letni Samsung i choć kolega proponuje rozwiązanie problemu, to nadal jest to problem... Polsatu ;-)

* i tylko ten. Reszty, tych zakodowanych, nie widzi. Co dziwne, o rok starszy Soniacz, wyświetla w spisie kanałów, nawet radia :-)

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: @GUTEK@ »

A to nie jest tak, że ten tuner potrafi zgrać kopię listy kanałów na USB i potem można ją jakimś programikiem edytować?
To chińskie gówienko co ostatnio opisywałem ma taką możliwość i ostatnio szukałem wlasnie jakiegoś programiku, który by ten pliczek otworzył. Wydaje mi sie, że w jakimś programie mignął mi format listy kanałów Samsunga.
Miałbyś możliwość załączyć plik z listą kanałów - jeśli oczywiście tuner pozwala zgrać ?

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: MarioPL »

Myślę, że zgrywanie i wgrywanie jest możliwe , aczkolwiek jeśli wymaga to osobnego "strojenia" pod każdy STB, to wcale nie jest takie "hop siup" ;-)
...
No chyba, że jest ;-)

DVB-T2
Posty: 171
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 07:52
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Święty Krzyż

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: DVB-T2 »

Byłoby to niezłe, ale nie widzę opcji eksportu listy, nie działa też patent z Vol- i Enter, nie udało mi się wyciągnąć danych :/

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: MarioPL »

Szkoda :-(
Tak już z ciekawości zapytam. Czy kolega modyfikuje w jakiś sposób soft dekodera, czy tylko listę (ustawiając na sztywno parametry Polsat News) programów?

Zablokowany