Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

technik28
Posty: 3
Rejestracja: 26 kwietnia 2022, o 10:06
Miejscowość: Łask
Instalacja antenowa: Lokalny Azart blokowy
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC-4 Lódż

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: technik28 »

Bardzo dziekuje za info o programowaniu pilota tego dekodera.
Są na tym forum jednak życzliwi uzytkownicy.
Pozdrawiam.

mat1324
Posty: 7
Rejestracja: 16 października 2021, o 17:28
Miejscowość: Nowy Tomyśl

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: mat1324 »

Pytałem się wcześniej, ale nikt nie potwierdził. Czy też macie czasami małe przycinki obrazu na kanałach w DVB-T2?

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: MarioPL »

@mat1324
Przeczytaj wcześniejsze posty. Tam opisałem poroblem, gdzie miałem przycinki, szare i zielone kwadraty. Problem zniknął kiedy antena zmieniła kierunek podczas wichury, lekko obracając się od właściwego kierunku. Może miałem zbyt silny sygnał, może... Działało dobrze. Poroblen dotyczył oczywiście tylko testowego mux-5.

mat1324
Posty: 7
Rejestracja: 16 października 2021, o 17:28
Miejscowość: Nowy Tomyśl

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: mat1324 »

W mojej instalacji antenowej pracuje programowalny wzmacniacz kanałowy Televes Avant 6, który idealnie wyrównuje wszystkie potrzebne kanały, a resztę dosłownie wycina włącznie z LTE :). Na dachu mam dwie anteny Televes DAT BOSS. Jedna skierowana jest na Śrem (wersja MIX, więc również VHF; ok. 59 km do nadajnika), a druga ustawiona jest na Bolewice (tylko UHF; ok. 16 km do nadajnika). Teraz mógłbym zdjąć tę skierowaną na Bolewice, bo jest teoretycznie niepotrzebna, ale zostawiłem, bo fajnie wyglądają na maszcie, ponieważ patrzą w przeciwne kierunki :D. Kiedyś MUX3 był nadawany ze Śremu na kanale 27 i w Bolewicach było doświetlenie MUX3 na tym samym kanale, więc powstawało echo sygnału, a na TV efekty w formie "puzzli". Walczyłem pułapkami, aby wyciąć 27 kanał ze Śremu i zwrotnicą dorzucić 27 kanał z Bolewic. Do tego dochodziły jeszcze zakłócenia LTE (sygnał mocniejszy niż w paśmie telewizyjnym), bo są akurat dwa nadajniki BTS na kierunku. Nie wszystkie pułapki przenoszą napięcie, tylko Śrem miał mieć uruchomiony przedwzmacniacz (z Bolewic sygnał bardzo dobry, a antena i tak miała uszkodzony przedwzmacniacz po burzy), więc musiałem kombinować z zasilaczem przelotowym, bo tylko takie są warte uwagi. Te zintegrowane z wtykiem IEC są zabawkami i nikt ich raczej nie używa w porządnych instalacjach. Teraz mam tylko dwie anteny oraz wzmacniacz kanałowy i nie potrzebuję żadnych pułapek, zwrotnic, filtrów LTE czy zasilaczy, bo wszystko zastępuje mi Avant 6, którego programuje się za pomocą apki w telefonie. Wcześniej miałem ustawioną antenę na Jemiołów, ale wtedy jest TVP3 Gorzów, a jednak bliżej mam do Poznania :). Dodatkowo testowe emisje DVB-T2 (Polsat Film itp.) były tylko ze Śremu, więc rozpocząłem walkę z uzyskałem zadowalającego mnie sygnału, a nie uznaję kompromisów. Po zmianach na DVB-T2 pomyśleli i Bolewice mają inne kanały, więc echo zniknęło, ale i tak biorę MUX3 z tego kierunku :). Ze Śremu mam kanał 7, 23, 29, 39 i 42, a z Bolewic 31. Wszystko pięknie wyrównane, bo użytecznego sygnału ze Śremu praktycznie są tylko szczątki, ale przedwzmacniacz w antenie robi swoje. Nawet jak zmieniają się warunki propagacyjne w ciągu dnia i sygnał z anteny się zmienia, to moc na wtyku IEC wchodzącym do dekodera i tak wynosi ok. 75 dBuV. Z ciekawości zmniejszyłem moc w Avancie, aby na wtyku było ok. 70 dBuV, ale bez zmian. Mniej się nie da, bo to wzmacniacz potrafiący zasilić cały blok mieszkalny (oczywiście z wykorzystaniem multiswitchy), a używam go aż dla jednego TV :lol:. Na kanałach DVB-T nie było i nadal nie ma tego problemu. Jedynie na programach w DVB-T2 są lekkie szarpnięcia. Z ciekawości przełączę TV na wyjście testowe Avanta i wtedy od razu będę miał tłumienie 20 dB. Możliwe, że sygnał jest zbyt silny i przy DVB-T2 powstaje przesterowanie głowicy dekodera. Jak przetestuję, to dam znać :).

EDIT: Po stłumieniu sygnału niestety, ale bez zmian :(.

GPSSTATION
Posty: 4
Rejestracja: 28 stycznia 2022, o 14:51
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung GX-MB540TL

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: GPSSTATION »

Z Choragwicy od dziś leci w DVB-T 2. Pozmieniały się częstotliwości dla dwóch mux-òw ( mux 1 i 2) ale fajne jest to że po ręcznym wyszukaniu poprostu podmienia częstotliwość na obecnych kanałach bez burzenia listy.

Pojawiły się wreszcie Wydarzenia 24.

Wszystko ładnie śmiga.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: @GUTEK@ »

No to się zaczęło...

Niestety tuner nie dogaduje się przez HDMI-CEC z telewizorem Samsung 32EH5300. Telewizor wyłącza tuner, można zmieniać kanały pilotem z telewizora... ale telewizor nie włącza tunera i odwrotnie tuner nie włącza telewizora.
Problemem jest raczej telewizor, bo przykładowo z nowym Philipsem funkcje HDMI-CEC działają doskonale. Możliwe, że spróbuje kupić jeszcze inny tuner na próbę, ale podejrzewam że nic mi to nie da.

mat1324
Posty: 7
Rejestracja: 16 października 2021, o 17:28
Miejscowość: Nowy Tomyśl

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: mat1324 »

Tylko u mnie są problemy z krótkotrwałym przycinaniem obrazu?

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: Kpc21 »

@GUTEK@ pisze: 23 maja 2022, o 21:06 No to się zaczęło...

Niestety tuner nie dogaduje się przez HDMI-CEC z telewizorem Samsung 32EH5300. Telewizor wyłącza tuner, można zmieniać kanały pilotem z telewizora... ale telewizor nie włącza tunera i odwrotnie tuner nie włącza telewizora.
Problemem jest raczej telewizor, bo przykładowo z nowym Philipsem funkcje HDMI-CEC działają doskonale. Możliwe, że spróbuje kupić jeszcze inny tuner na próbę, ale podejrzewam że nic mi to nie da.
Na innym modelu TV Samsunga (teraz nie pomnę, ale chyba mniej więcej z okolic czasowych, gdy wychodził twój model) dobrze po CEC dogaduje mi się AB Terebox 2T. Obsługa obu urządzeń pilotem od tunera.

Tuner Samsunga faktycznie się nie dogadywał (trochę zabawne, bo z Panasoniciem już działa – a ma problem z telewizorem tej samej firmy).

Bellon
Posty: 5
Rejestracja: 20 czerwca 2022, o 21:50
Miejscowość: Borzęcin
Odbiornik: Samsung MB540TL
ODIN SMT-01
Instalacja antenowa: UHF Televes DAT HD Boss 790 + VHF Televes 105001
dach 70 m.n.p.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: Bellon »

Dzień dobry Wszystkim
Aż specjalnie się zarejestrowałem, żeby ponarzekać na ten tuner.

Skuszony przede wszystkim pilotem, telewizor też mam Samsunga, zakupiłem ten tuner na portalu aukcyjny. Paczka przyszła dobrze zabezpieczona, pudełko całe, wszystko jak nowe, jak z fabryki.
Podłączyłem sprzęt do telewizora, po lekturze forum wiedziałem, że trzeba ręcznie wyszukać VHF, tak też zrobiłem, programy ładnie się wyszukały. UHF puściłem z automatu. Generalnie sam obraz, kryształ! Aczkolwiek na niektórych muxach, co dziwne bo wszystkie muxy mam z jednego nadajnika i wszystkie (oprócz VHF) są nadawane w tej samej mocy, pojawiały się "kwadraty". Same wskazania mocy i jakości nie wskazywały wahań, postanowiłem wejść na dach i doprecyzować ustawienie anteny (do tej pory DVB-T na odbiorniku w telewizorze działało bez zastrzeżeń). Po delikatnych dostrojeniach anteny wg wskaźników w tunerze zyskałem 60% mocy i 100%. Artefakty pojawiały się dalej. Postanowiłem zainwestować we wzmacniacz masztowy televesa (anteny mam televesa, jakiś rozgałęźnik pasywny i do 3 telewizorów po około 30 m kabla) i zamiast zwrotnicy dałem właśnie zwrotnicę z wzmacniaczem. Uzyskałem wg. tunera 80% i 100% jakości, ale w praktyce "kwadraty" zaczęły się pojawiać nawet częściej...wróciłem do samej zwrotnicy. Jeszcze na te pojedyncze artefakty, przymknął bym oko.
Jednak ręce opadły mi gdy stwierdziłem, że tuner gubi kanały. Następowało nieregularne wypadanie różnych programów, zazwyczaj całych muxów. Po wyłączeniu tunera po kilku godzinach, brakowało losowo któregoś muxa.

Piszę o tym tunerze w czasie przeszłym, bo żeby mieć problem z głowy byłem zmuszony zakupić jakiś chiński sprzęt. Kupiłem ODIN smt-01, wszystko działa. A nawet łapię eksperymentalny mux BCAST, nadawany z jakąś minimalną mocą coś około 1.5 kW. Widać że ten chiński dekoder walczy, bo jakość skacze, ale odbiór jest dobry chociaż antena nie jest dokładnie skierowany na ten nadajnik.

Od czasu do czasu będę zerkał na ten wątek, może z czasem pojawi się rozwiązanie gubienia kanałów.

DVB-T2
Posty: 171
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 07:52
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Święty Krzyż

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: DVB-T2 »

Z kwadratami - być może podążałeś w złym kierunku. Padało w temacie, aby spróbować pogorszyć sygnał zamiast poprawiać. Możliwe, że gubienie także dostałeś z tego powodu - dekoder zachowuje się źle na zbyt silnym sygnale i im bardziej poprawiamy, tym sytuacja się pogarsza. Jeśli masz czas i chęci, możesz zrobić eksperyment z delikatnym odjechaniem anteny od kierunku. Taki to paradoks tego sprzętu...

Bellon
Posty: 5
Rejestracja: 20 czerwca 2022, o 21:50
Miejscowość: Borzęcin
Odbiornik: Samsung MB540TL
ODIN SMT-01
Instalacja antenowa: UHF Televes DAT HD Boss 790 + VHF Televes 105001
dach 70 m.n.p.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: Bellon »

Na razie wyszło tak, że zmieniłem położenie anteny, skierowałem ją bardziej na eksperymentalny nadajnik, kosztem nadajnika z Chwaszczyna. I faktycznie siła odbioru Chwaszczyna wg wskaźników delikatnie spadła, ale jakość z dwóch nadajników jest taka, że w praktyce nie można się do niczego przyczepić.

Jednak dalej gubi muxy :/

mat1324
Posty: 7
Rejestracja: 16 października 2021, o 17:28
Miejscowość: Nowy Tomyśl

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: mat1324 »

U mnie jest mało rzeczywistego sygnału i gdyby nie przedwzmacniacz w DAT BOSSie, to nie byłoby praktycznie nic. Dodatkowo mam wyrównanie poszczególnych MUXów w Avant 6. Podłączyłem telewizor pod złącze testowe AVANTa 6, które daje tłumienie 20 dB. Na wtyku przy TV miałem wtedy ok. 55 dBuV. Czytałem, że tuner może mieć max 70 dBuV dla sygnału DVB-T2. Przecież nie będę odstrajał anteny, aby stracić na jakości sygnału, która jest najważniejsza, bo moc, to można sobie podbić wzmacniaczem.

EDIT:
Poniżej pomiary rzeczywistego sygnału oraz po "obróbce" już na wtyku przy TV (zdjęcia robione na szybko telefonem jakieś dwa miesiące temu). Kanał 31 jest w porządku, bo to inny nadajnik (Bolewice jako doświetlenie MUX3), do którego mam niecałe 20 km. Antena od niego nie ma nawet włączonego przedwzmacniacza. Teoretycznie po zmianach na DVB-T2 mógłbym wszystko brać ze Śremu, ale mam już antenę skierowaną na Bolewice, więc tak sobie zostawiłem. Gdybym odstroił antenę, to byłyby już tylko śmieci :lol: .

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

grzehu82
Posty: 2
Rejestracja: 24 listopada 2021, o 20:43
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Canal+ Box 4k
Instalacja antenowa: siatkowa szerokopasmowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: grzehu82 »

Witam forumowiczów.
Mam ten dekoder. Generalnie odbiera ok, z rzadka wrzuci jakiś kwadraty a tak odbiera ok. Menu fajne (poprzednio była WIWA-dlaczego nie można podejrzeć i zrobić w WIWIE podobnego menu tylko taki syf?). Pilot nie chciał współpracować z moim TV Panasonic kod 53 tylko mruga mi dioda w TV i nic się nie dzieje, pozostałe kody Panasonic nie działają wogóle.
Wkurzają krzaczki w polskich znakach na niektórych kanałach ( głównie TVP) no ale najgorsze to kolejność kanałów, w tym kanały kodowane, które chciałbym usunąć. Próbowałem ale tylko udało się zablokować przez pin wejście w dany kanał, czyli nie o to chodziło. Podobno idzie ustawić własną kolejność? W jaki sposób to można zrobić?
Opanowałem te kanały: CH List->Tools->Edytuj Kanały i tam już można kasować/przesuwać listę kanałów.

Bellon
Posty: 5
Rejestracja: 20 czerwca 2022, o 21:50
Miejscowość: Borzęcin
Odbiornik: Samsung MB540TL
ODIN SMT-01
Instalacja antenowa: UHF Televes DAT HD Boss 790 + VHF Televes 105001
dach 70 m.n.p.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: Bellon »

Kilka dni temu dałem jeszcze jedną szansę temu tunerowi, podłączyłem go do internetu poprzez skrętkę, ku mojemu zdziwieniu zaczął aktualizować soft. Mielił z 5 minut, ale warto było czekać, bo po podłączeniu dekodera do telewizora i ustawieniu kanałów, po kilu dniach obserwacji, wszystkie ustawione programy utrzymują się, nie gubi kanałów!
Aczkolwiek apetyt rośnie w miarę jedzenia, pozostała jeszcze kwestia tych sporadycznych artefaktów. Jak wspominałem powyżej, jestem w zasięgu MUXa eksperymentalnego BCAST, (17 km ode mnie) jest ona nadawany z mocą 1,26 kW , dla porównania pozostałe MUXy to 100 kW (25 km ode mnie) z Chwaszczyna. Dekoder, widać po wskaźnikach, walczy żeby odtwarzać ten MUX eksperymentalny, i wychodzi to jemu bardzo dobrze (moc 40-50%, jakość 90%-100%) artefaktów brak. Najwięcej artefaktów powstaje na MUXie 2 czyli 658 MHz (moc 70 - 80%, jakość 100%), zaczynam się zastanawiać czy to nie są zakłócenia LTE700, niby mam zasilacz z filtrem LTE (do aktywnej anteny televesa), ale jakie on ma tłumienie to dokładanie nie wiem, coś chyba koło 20 dB? Może to jest niewystarczające tłumienie?
Dzisiaj w ramach świątecznej wizyty byłem u ciotki, która mieszka w bloku, podpiąłem dekoder do jakiejś anteny zbiorczej, moc sygnału słabsza niż u mnie (50%), czasami nawet jakość spadała. Ten MUX eksperymentalny dalej elegancko, a Chwaszczyno dalej pojedyncze artefakty, im bliżej pasma 700 tym częściej.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: VAHANARA »

Bellon pisze: 27 grudnia 2022, o 00:23 Najwięcej artefaktów powstaje na MUXie 2 czyli 658 MHz (moc 70 - 80%, jakość 100%), zaczynam się zastanawiać czy to nie są zakłócenia LTE700, niby mam zasilacz z filtrem LTE (do aktywnej anteny televesa), ale jakie on ma tłumienie to dokładanie nie wiem, coś chyba koło 20 dB? Może to jest niewystarczające tłumienie?

Wychodzi, że Twoja lokalizacja to Borzęcin k/ Pruszcza Gdańskiego - coś przy małe wydają się być wskazania odbiornika na mux-2 dla takie lokalizacji. Może masz coś namieszane w samej instalacji rozprowadzającej sygnały po domu. Albo rzeczywiście LTE przeciąża wzmacniacz w antenie i ustawia się on z poziomami pod LTE.
Dodałbyś dla jasności wskazania poziomów i jakości sygnałów dla WSZYSTKICH odbieranych mux-ów.

To, że zasilacz ma filtr LTE to niewiele, albo i nic w realu nie daje - ważne, czy wzmacniacz w antenie ma jakiś filtr. Bo jeśli problemem są faktycznie zakłócenia od LTE a on nie ma filtra albo ma jakiś o niewielkim tłumieniu (właśnie np. 20dB) to mógłbyś być ugotowany.

No cóż, wstępną weryfikację mógłbyś podjąć przy pomocy filtra LTE o wysokim tłumieniu, rzędu co najmniej 50dB na paśmie 700. Np coś z Terry lub Telmora. Włączasz wtedy filtr na wejście TV i patrzysz, co się okaże. Gdyby problemy ustały na mux-2, szczęśliwe zakończenie, jeśli nie - oznaczać by to mogło problemy na wzmacniaczu w antenie.

A, i problemy jak opisałeś mogą generować też lokalne (Twoje) sprzęty do LTE / wifi, jeśli są gdzieś w pobliżu okablowania antenowego czy odbiornika. Sprawdza się to WYŁĄCZAJĄC Z PRĄDU WSZYSTKO, co ma cokolwiek wspólnego z dystrybucją LTE czy wifi (routery, modemy, AP, repeatery wifi, MESH-e itd.)


No to na razie tyle, co mi się nasuwa z informacji, które podałeś. Niezależnie, dla tematu zakłóceń, gdybyś chciał z nimi na poważnie walczyć, warto by było abyś otworzył wątek w którymś z działów stricte technicznych.

Bellon
Posty: 5
Rejestracja: 20 czerwca 2022, o 21:50
Miejscowość: Borzęcin
Odbiornik: Samsung MB540TL
ODIN SMT-01
Instalacja antenowa: UHF Televes DAT HD Boss 790 + VHF Televes 105001
dach 70 m.n.p.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: Bellon »

Obawiam się, że to właśnie mogą być zakłócenia z LTE700 które wdzierają się już poprzez samą antenę, gdyż moja antena to stary Televes DAT HD BOSS 790 LTE. Szkoda mi wymieniać tę antenę, spróbuję zaradzić temu problemowi poprzez zastosowanie sugerowanego filtra LTE. Chodzi mi po głowie żeby zastosować filtr masztowy LTE Terra TF001.
Jeszcze tylko wspomnę, żeby nie odbiegać od wątku samego tunera. Sygnał z Chwaszczyna mogę wzmocnić poprzez dokładne ustawienie anteny, tyko wcześniej w temacie tunera, pojawiła się sugestia że nie lubi on przesterowanego sygnału, i można spróbować osłabić go poprzez lekkie odstrojenie anteny od kierunku, wtedy też specjalnie skupiłem się z ustawieniem anteny na MUX BCAST, nadawany z kierunku o kilka stopni w bok od Chwaszczyna skąd mam pozostałe wszystkie MUXy.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: VAHANARA »

Bellon pisze: 27 grudnia 2022, o 15:48 Sygnał z Chwaszczyna mogę wzmocnić poprzez dokładne ustawienie anteny, tyko wcześniej w temacie tunera, pojawiła się sugestia że nie lubi on przesterowanego sygnału, i można spróbować osłabić go poprzez lekkie odstrojenie anteny od kierunku, wtedy też specjalnie skupiłem się z ustawieniem anteny na MUX BCAST, nadawany z kierunku o kilka stopni w bok od Chwaszczyna skąd mam pozostałe wszystkie MUXy.
A, to taka kombinacja. W takim razie, to przypadek indywidualny, i niewiele tu w zasadzie można konkretnie podpowiedzieć. Po prostu musisz sam rzeźbić

Co do przesterowania głowicy w odbiorniku przy użyciu wzmacniacza BOSS - trudna sprawa, jeśli instalacja jest prawidłowa. U Ciebie to raczej nie chodzi o potencjalne przesterowanie odbiornika, a raczej o sztuczne zmniejszenie różnicy poziomów z mux-ów podstawowych i tego nieszczęsnego BCAST. Bo pewnie przy ustawieniu anteny na Chwaszczyno BOSS spychał ten BCAST w niebyt.

Bellon pisze: 27 grudnia 2022, o 15:48 Obawiam się, że to właśnie mogą być zakłócenia z LTE700
A jest u Was testowane LTE700???

Bellon pisze: 27 grudnia 2022, o 15:48 że to właśnie mogą być zakłócenia z LTE700 które wdzierają się już poprzez samą antenę, gdyż moja antena to stary Televes DAT HD BOSS 790 LTE.
No, LTE800 mogą bruździć, jeśli masz w bezpośredniej bliskości maszt LTE albo coś u sąsiada...
Wzmacniacz pewnie nie ma żadnego filtra LTE, a nawet gdyby miał, to one i tak mają nie za rewelacyjne tłumienia LTE.

Bellon pisze: 27 grudnia 2022, o 15:48 Szkoda mi wymieniać tę antenę, spróbuję zaradzić temu problemowi poprzez zastosowanie sugerowanego filtra LTE.
Jeśli to LTE i problem generuje się na wzmacniaczu BOSS to rozwiązaniem podstawowym może być przestawianie anteny w tryb pasywny (usunięcie zasilania anteny), dodanie dobrego filtra LTE700, a za nim dopiero wzmacniacz (o ile w ogóle Ci potrzebny). Od razu napiszę, że większość wzmacniaczy, które mają wbudowane filtry LTE, mają te filtry o niewielkiej skuteczności (typowo 25...35dB). Ja bym celował we wzmacniacz domowy z dokręconym mu na wejściu filtrem. Mógłbyś dać zwykły wzmacniacz z tłumikami manualnymi albo odpowiednik BASS-a.

No i dalej rzeźba, jak teraz z dobraniem kąta ustawienia anteny i wzmocnienia wzmacniacza.

Bellon pisze: 27 grudnia 2022, o 15:48 Chodzi mi po głowie żeby zastosować filtr masztowy LTE Terra TF001.
Dobry filtr, tyle, że warty kasy, jeśli miałby być faktycznie na zewnątrz. Ja robiłbym zapewne w takim przypadku instalacje wewnętrzną, tylko z pasywną anteną na zewnątrz, jak napisałem wyżej.

Może zanim zaczniesz wydawać kasę na sprzęty, weź jakiegoś instalatora (albo kogoś z miernikiem) aby Ci przemierzył pasmo i zobaczył, czy to faktycznie LTE może ci TERAZ bruździć,

Bellon
Posty: 5
Rejestracja: 20 czerwca 2022, o 21:50
Miejscowość: Borzęcin
Odbiornik: Samsung MB540TL
ODIN SMT-01
Instalacja antenowa: UHF Televes DAT HD Boss 790 + VHF Televes 105001
dach 70 m.n.p.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: Bellon »

Dzień dobry, dalej walczę w temacie Samsunga GX-MB540TL ;)

Wprowadziłem dwie zmiany w instalacji antenowej.
Zastosowałem filtr LTE, taki najtańszy, kupiłem z drugiej ręki na OLX, Emos LTE 5G EM694F.
Wymieniłem spliter z niewykorzystanymi wyjściami na taki na styk, dzięki temu zyskałem około +10% na sile sygnału. Teraz jest 80-90%, jakość 100% (na mux 8, i na eksperymentalnym siła jest około 50%, jakość 100%, ale z tymi muxami nigdy nie było problemu, działają idealnie).
Obrazek
Obrazek

Na dachu nic nie zmieniałem, anteny UHF+VHF na pasywnej zwrotnicy.
Obrazek

Zmiany przyniosły pozytywny skutek, jest prawie OK. Na większości kanałów jest idealnie, jedynie jeszcze MUX 2 czasami "cyknie", ale zjawisko to teraz po zmianach, występuje rzadziej i jest mniej intensywne. Cały czas przypominam, że problem ten występuje tylko na tym Samsungu GX-MB540TL. To jest dobry tuner dla instalatorów, jeżeli na nim będzie wszystko dobrze, to znaczy, że na wszystkim innym będzie poprawny odbiór :lol:

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: MarioPL »

@Bellon. Nie jestem, specjalistą, a tylko laikiem 😉, ale czy te anteny nie są za blisko siebie?

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: VAHANARA »

Bellon pisze: 16 stycznia 2023, o 18:00 Zmiany przyniosły pozytywny skutek, jest prawie OK.
No i very good! ;)
Bellon pisze: 16 stycznia 2023, o 18:00 Na większości kanałów jest idealnie, jedynie jeszcze MUX 2 czasami "cyknie", ale zjawisko to teraz po zmianach, występuje rzadziej i jest mniej intensywne. Cały czas przypominam, że problem ten występuje tylko na tym Samsungu GX-MB540TL.
Widocznie pozostały jakieś drobne zakłócenia, ale jeśli są sporadyczne i za bardzo nie przeszkadzają to może i nie ma większego sensu na dalsze tracenie czasu. Kiedyś zawsze jest moment na powiedzenie "bedzie tego"... ;)

Może tylko takie uwagi na przyszłość, gdyby zdarzyło Ci się coś jeszcze rzeźbić:
  • Antena do odbioru w pol V powinna być montowana w ogólności na wysięgniku bocznym, dla VHF to tak z jeden metr. Przy zamontowaniu jej jak u Ciebie może być znaczny wpływ masztu na parametry anteny, co może finalnie objawiać się pogarszaniem odbioru. Może, nie musi.
  • Filtr jest taki sobie, ale lepszy taki niż nic. Tylko ja bym go dał po zasilaczu, żeby wcinał to co zasilacz dodatkowo zebrać może.
  • Rozgałęźnik zamontowałbym niżej, powiedzmy tak na wysokości filtra LTE, tak żeby zachować łagodne łuki przy wygięciu kabli idących do pokoi. Wbrew pozorom, kable koncentryczne wymagają odpowiedniego kładzenia, bo przy wysokich indeksach modulacji też "swoje" mogą się dokładać. Minimalne promienie gięcia dla koncentryków zwykle są w okolicach 30mm.
  • I do pełni szczęścia F-ki kompresyjne lub samokompresyjne.
To drobiazgi, ale czasami, jak to się mawia, diabeł tkwi w szczegółach... ;)

Zablokowany