Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

pasjonat
Posty: 446
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: pasjonat »

charper pisze: 19 lipca 2021, o 23:23 Cześć, jak sądzicie, warto wybrać ten dekoder? Skusił mnie ten interfejs użytkownika, nigdzie za te pieniądze się tego nie uświadczy. Do tej pory korzystałem z Windows Media Center, jednak on nie wspiera DVB-T2. Po zmianie regionu widać kanał Polsat News HEVC jednak program wyświetla komunikat "usługa cyfrowego audio" i słychać dźwięk a nie widać obrazu. Nie ma żadnej możliwości, żeby zmusić ten program do odtwarzania materiałów h265 z tego co wiem. Wielka szkoda, bo to jedyny tego typu program, który działa i wygląda. Swoją drogą dramat, zmiana standardu nadawania telewizji co 10 lat :|
Może za rok wyłączą wszystkie sieci komórkowe poza aktualnie modna specyfikacją i dopóki będziemy się stosować i płacić, to nikt nas w mediach nie nazwie producentami odpadów niebezpiecznych.
Polsat news nadaję w 10 bitach, może masz testy hevc tvp dokument i może masz hevc

jestem w dobrej myśli :D

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: MarioPL »

charper pisze: 19 lipca 2021, o 23:23 Cześć, jak sądzicie, warto wybrać ten dekoder? Skusił mnie ten interfejs użytkownika, nigdzie za te pieniądze się tego nie uświadczy. Do tej pory korzystałem z Windows Media Center, jednak on nie wspiera DVB-T2. Po zmianie regionu widać kanał Polsat News HEVC jednak program wyświetla komunikat "usługa cyfrowego audio" i słychać dźwięk a nie widać obrazu. Nie ma żadnej możliwości, żeby zmusić ten program do odtwarzania materiałów h265 z tego co wiem. Wielka szkoda, bo to jedyny tego typu program, który działa i wygląda. Swoją drogą dramat, zmiana standardu nadawania telewizji co 10 lat :|
Może za rok wyłączą wszystkie sieci komórkowe poza aktualnie modna specyfikacją i dopóki będziemy się stosować i płacić, to nikt nas w mediach nie nazwie producentami odpadów niebezpiecznych.
Przyjmij sobie jakiś pułap cenowy. Ja kupiłem za 50zl i za tyle bym go kupił ponownie. Radzę poczytać o plusach i minusach tego urządzenia - poprzednie posty. Ale tak na szybko:
(minusy)
- nie można zaprogramować programu w EPG, które chce się obejrzeć np. wieczorem - nie ma takiej opcji
- nie odbiera testowego Polsat News i wcale nie chodzi o 8 czy 10 bitów; patrz posty wcześniej
- mux-8 trzeba ustawić ręcznie, trzeba znać parametry nadajnika
- skopane EPG na programach TVP - brak polskich znaków
(plusy)
Tu potrzebna jest lektura autora tego wątku, plus reszta wpisow:
+ wygląd
+ menu
+ kodek hevc
+ pilot z TV
...
Cześć tych minusów wynika z dziwnych zmian nadawcy, jak chociażby wspomniane EPG z TVP

charper
Posty: 8
Rejestracja: 20 kwietnia 2017, o 18:54
Nadajnik - obiekt nadawczy: warszawa

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: charper »

Nie przykładałem do tego większej uwagi, jednak program działał. Próbowałem jeszcze innych programów, np. sichboPvr ale ma ciekawy błąd polegający na tym, że po uruchomieniu go w trybie pełnoekranowym na drugim monitorze klatkował nie zależnie od kanału i tylko ten program tak miał. Nie wiadomo też czy wersja 3 rozpoznaje DVB-T2, wersja czwarta ponoć wspiera ale program stał się płatny i działa tylko na windows 10. No i to w sumie na tyle z ciekawszych wizualnie programów bo reszta (dvbdream i podobne) została w 2003 roku, lub obsługują telewizję trochę przy okazji (np. splash). Można powiedzieć, że mamy regres pod względem dostępności oprogramowania do oglądania telewizji. Dekodery też są robione na kolanie mimo, ze standard dvb-t2 jest znany od 2012 roku. Chyba kupię ten dekoder, jak coś to przynajmniej nie był drogi... :D

Orientujecie się, czy kanały UltraHD wspiera ten dekoder?

eter
Posty: 1295
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: eter »

Splash polski program - jakość obrazu żyleta.
Tyle, że faktycznie nie ma wielu potrzebnych funkcji dla TV.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: MarioPL »

...Orientujecie się, czy kanały UltraHD wspiera ten dekoder?
Nie, choć wyszukuje/zapisuje TVP 4K ale bez obrazu.

charper
Posty: 8
Rejestracja: 20 kwietnia 2017, o 18:54
Nadajnik - obiekt nadawczy: warszawa

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: charper »

Teraz trochę może nie na temat, ale może ktoś ma taka wiedzę i mógłby się podzielić. Wiadomo jak wiele kanałów będzie w 4K? Czy kanały w 4K będą miały swoje odpowiedniki w niższych rozdzielczościach? Bo jak widać wsparcie dekoderów dla h265 to jeszcze nie wszystko :lol:

Mam dziwne przeczucia, że za 3-4 lata będzie znowu cyrk z dekoderami.

pasjonat
Posty: 446
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: pasjonat »

4K i 10 bit i będzie grać

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: MarioPL »

charper pisze: 23 lipca 2021, o 17:13 Teraz trochę może nie na temat, ale może ktoś ma taka wiedzę i mógłby się podzielić. Wiadomo jak wiele kanałów będzie w 4K? Czy kanały w 4K będą miały swoje odpowiedniki w niższych rozdzielczościach? Bo jak widać wsparcie dekoderów dla h265 to jeszcze nie wszystko :lol:

Mam dziwne przeczucia, że za 3-4 lata będzie znowu cyrk z dekoderami.
Swój telewizor kupiłem 10 lat temu i nadal działa i odbiera. Gdyby nie chęć odbioru TVP Dokument , nie kupował bym dekodera. Na szczęście kupiłem i mam ;)

pacik
Posty: 19
Rejestracja: 10 stycznia 2021, o 20:52
Miejscowość: Pszów

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: pacik »

Jak z czułością głowicy? Czy w stand by jest przesyłane napięcie na antenę, oraz sygnał na przelotce? Interesują mnie ten sprzęt tylko jako dobry odbiornik DVB T2.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: MarioPL »

pacik pisze: 26 lipca 2021, o 21:24 Jak z czułością głowicy? Czy w stand by jest przesyłane napięcie na antenę, oraz sygnał na przelotce? Interesują mnie ten sprzęt tylko jako dobry odbiornik DVB T2.
Ci do anteny się nie wypowiem, ale wydaje mi się, że głowica jest bardziej czuła niż mój TV. Wnioskuję to po tym, że na TV nie łapie TVP Łódź, a tuner czasami złapie.

pacik
Posty: 19
Rejestracja: 10 stycznia 2021, o 20:52
Miejscowość: Pszów

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: pacik »

Jeszcze jedno pytanie: na niemieckich stronach znalazłem informację o max 40 programach pamięci. Prawda to?

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: MarioPL »

Niestety, na maxa, łapie 36-38 licząc z tymi HbbTV i nie mogę tego potwierdzić lub zaprzeczyć ;)

pacik
Posty: 19
Rejestracja: 10 stycznia 2021, o 20:52
Miejscowość: Pszów

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: pacik »

Wszystko pięknie, obraz ok, przesył sygnału i zasilania na max 4 godz. Ale mam jeden bardzo duży problem ze strojeniem: mieszkam niedaleko granicy z Czechami, do Ostrawy 23km. do Katowic Kosztowy 55 km. Wyszukuje ręcznie wszystkie muxy. Jednak po załączeniu z trybu uśpienia tuner wywala mi mux 1, kanał 21, 474 MHz. W zamian automatycznie programuje wszystkie dostępne stacje czeskie , w sumie jest ponad 100 programów ale wywala tylko mux1 na 474 mhz. Próbowałem różnych sposobów ale nie znalazłem rozwiązania. Ktoś może pomóc bo będę musiał oddać tuner? Nadmienię jeszcze że tuner jest b. czuły i ogólnie bardzo fajny, nie chciałbym go oddawać. Oprogramowanie, sprawdziłem, najnowsze.

pacik
Posty: 19
Rejestracja: 10 stycznia 2021, o 20:52
Miejscowość: Pszów

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: pacik »

Post pod postem, przepraszam ale mam pytanie do kol.@GUTEK@, który mieszka niedaleko: czy u Kolegi też tak się dzieje jak u mnie.
Nie wiem czy nie jest to wina oprogramowanie ponieważ po samoczynnym zaprogramowaniu czeskich stacji mam ich 98 a po dodaniu z powrotem I Mux-a jest ich ok 110. Po uśpieniu wywala MUX I i znów jest 98 programów. Ale wydaje mi się że tuner sam nie powinien się stroić i dodawać programy. Nie mogę wyeliminować czeskich nadajników, Ostrawa 165 kW, mimo że mam anteny yagi UHF 19 el. a VHF 12 el. i sygnał mam z boku. Proszę o pomoc, odpowiedź.
Ciągnę wątek dalej. Aby sprawdzić czy opisane zachowanie tunera to wina oprogramowania, zakupiłem następny egzemplarz i okazało się że te tunery tak mają. Wystarczy tylko przejść przez ustawienia początkowe, nie ruszać żadnego strojenia i wyłączyć tuner. Po włączeniu tunera, po czasie uśpienia, czyli min 10 min. tuner sam wyszuka wszystkie dostępne MUX-y, (programy). Dla kogoś kto nie ma dostępu do zagranicznych programów jest to wada bez znaczenia. Dla takich osób mogę tuner bardzo polecić. Mnie interesowało tylko DVB T2, bez części sieciowej.

swenk
Posty: 2
Rejestracja: 4 października 2021, o 01:40
Miejscowość: Warszawa

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: swenk »

Witajcie, czy któryś z użytkowników tego dekodera byłby uprzejmy sprawdzić czy działa za jego pośrednictwem kanał "Wydarzenia 24"? Byłbym bardzo wdzięczny, pozdrawiam:)

DVB-T2
Posty: 171
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 07:52
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Święty Krzyż

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: DVB-T2 »

Nic się nie zmieniło. Kanał działa, ale nie można go normalnie wyszukać, było to opisane w temacie jeszcze przy Polsat News HD HEVC, a kanał zachował jego parametry.

Dla większości oznacza to, że nie działa, bo nie ma jak tego prosto ominąć problemu z wyszukaniem bez dodatkowego sprzętu.
Dekoder nie ma problemu z 10-bit, to jest wyłącznie usterka tablic DVB w strumieniu.

Jeśli ktoś ma możliwość dopisania do listy [czyli posiada np. modulator i potrafi poprawić błędy w strumieniu zrobione przez Polsat], to działa (stara nazwa, ale zrzut z teraz):

Obrazek

Poza tym niewiele zmian, polskie znaki w EPG TVP nadal popsute z powodu zmiany kodowania znaków po stronie TVP. Nowy serwis HbbTV Polsatu ciężko uruchomić z uwagi na sterowanie OK, który jest od listy kanałów. Jeśli się uda, to materiały nie grają - utyka na reklamach (pokazuje np. Reklama 1/10 0:29 i stoi w miejscu). Lepiej na tym STB pewnie nie będzie - pod Niemcy, oprogramowania nie ma od dawna.

swenk
Posty: 2
Rejestracja: 4 października 2021, o 01:40
Miejscowość: Warszawa

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: swenk »

Dziękuje za odpowiedź. Proszę o wyjaśnienie - czy wymagany jest zakup modulatora i odpowiednie "przestawienie" dekodera, czy też musi on być cały czas dołączony do tv? Ciężko znaleźć fajnie wyglądający dekoder na rynku, dlatego zwróciłem uwagę na tego samsunga, tym bardziej że można pilotem od niego jednocześnie uruchomić telewizor. Chyba pozostanie mi czekać aż wyjdzie coś ciekawego..

DVB-T2
Posty: 171
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 07:52
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Święty Krzyż

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: DVB-T2 »

Jak na razie wystarcza jednorazowe odtworzenie na dekoder prawidłowego (poprawionego) strumienia, żeby dekoder tylko wyszukał kanał i dalej już się go ogląda bez niczego więcej poza anteną. Ale jest to słabe rozwiązanie na dłuższą metę, bo jeśli kanał zmieni parametry, a Polsat nic nie poprawi, to każda zmiana - konieczność poprawiania od nowa. Dlatego mam starą nazwę - musiałbym prosić o pomoc kogoś ze sprzętem.

Odbiornik ciekawy, ale brak wsparcia na Polskę, raczej można go uznać za ciekawostkę. Sam szukam dalej czegoś innego importowanego, ale bardziej zgodnego z naszymi emisjami. Nie jest to proste, inne kraje mają inne wymagania, zwykle mniej wyśrubowane, bo zaczynali z T2/HEVC oraz HbbTV wcześniej.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: MarioPL »

Uwaga! Uwaga! Moje odkrycie roku :o
Ja i chyba dwie osoby tu piszące, na forum, wspominały, że mają zakłócenia na tym dekoderze w odbiorze programów w dvb-t2 - testowych. Zakłócenia u mnie, głównie, to pojawiające się szare, zielone kostki. Od czasu do czasu, ale jednak. Tymczasem rozwiązanie, przynajmniej w moim przypadku, tego problemu przyszło z "naturą" ;)
Po ostatnich wichurach, które przeszły nad moim miastem, jedna z ich "ofiar" była moja antena, a konkretnie ta, która skierowana była na Śrem (mux 1,2,3 i 5 - testowy). Jej kierunek zmienił się o jakieś 70 stopni wzg dotychczasowego kierunku i... Sygnał spadł nieznacznie ogólnie, a przy okazji pozbyłem się zakłóceń na mux-5 :D
Czyżby sygnał z mux-5 był zbyt mocny, a zmiana ustawienia anteny spowodował jego poprawny (bez zakłóceń) odbiór?

mat1324
Posty: 7
Rejestracja: 16 października 2021, o 17:28
Miejscowość: Nowy Tomyśl

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: mat1324 »

Też odbieram kanały ze Śremu, ale z okolic Nowego Tomyśla i niestety problem też występuje, więc u Ciebie nie pomogło odstrojenie anteny. Ten dekoder słabo sobie radzi z "naszym" DVB-T2. Ogólnie nie oglądam telewizji i mam aż jeden TV w domu, ale instalację mam zrobioną "na bogato" :). Jestem instalatorem, więc nie może być inaczej :lol: .

Też szukam porządnego dekodera DVB-T2, ale nic nie ma. Wszystkie to tanie chińskie zabawki. Już sam wygląd pilota odstrasza, a menu jak sprzed 10 lat. Dodatkowo większość poprawnie nie dekoduje programu "Wydarzenia 24".

Zablokowany