Warszawa, Białołęka: problem z odbiorem MUX-2

Darkozwawy
Posty: 5
Rejestracja: 4 grudnia 2020, o 11:10
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: Philips
Instalacja antenowa: antena Dipol 28/5-12/21-60, na dachu, na wysokości ok. 8 m nad poziomem gruntu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa/PKiN

Warszawa, Białołęka: problem z odbiorem MUX-2

Post autor: Darkozwawy »

Jakieś dwa lata temu planując rozstanie z operatorem TV Sat, odświeżyłem instalację antenową DVB-T. Po tej operacji jestem przekonany, że wszystko działało OK. W lipcu tego roku ostatecznie porzuciłem TV Sat i zacząłem zaglądać na kanały telewizji naziemnej. Niestety okazało się, że kanały na MUX-2 działają kiepsko, co jakiś czas pojawia się pikselizacja i utrata dźwięku.

Szukając rozwiązania wykonałem kilka eksperymentów:
  • poszukiwałem optymalnego kierunku ustawienia anteny
  • eksperymentowałem z filtrem Terra LTE LF002
  • eksperymentowałem z wzmacniacz antenowy dopuszkowym LNA-101 15dB, ale ewidentnie następowało przesterowanie toru odbiorczego
  • wymieniłem masz antenowy na dłuższy i antena powędrowała wyżej na ok. 8 metrów nad poziomem gruntu
  • testowałem przy wyłączonych wszelkich urządzeniach sieciowych w domu
  • podłączałem telewizory bezpośrednio i pojedynczo z pominięciem multiswitcha.
Niestety nic to nie dało.

Kilka informacji dotyczących odbioru:
  • zabudowa niska, domki jednorodzinne, w promieniu kilkuset metrów brak wyższych przeszkód
  • antena podwójna Dipol 28/5-12/21-60 (+ symetryzatory)
  • zwrotnica ZA-104Ms FM/6-12/21-69/75
  • kabel TRISET-113 PE+żel Fca klasa A
  • multiswitch Signal
  • odległość od PKiN 10 km
Wskazania parametrów dla MUX'ów pokazywane przez telewizor:
MUX-1, 770 MHz
  • moc sygnału: 94/100
  • jakość sygnału: 100/100
MUX-2, 690 MHz ← problematyczny!
  • moc sygnału: 94/100
  • jakość sygnału: zmienna 4-100/100
MUX lokalny TVN, 538 MHz
  • moc sygnału: 100/100
  • jakość sygnału: 100/100
MUX-3, 522 MHz
  • moc sygnału: 100/100
  • jakość sygnału: 100/100
MUX-8, 192,5 MHz
  • moc sygnału: 100/100
  • jakość sygnału: 100/100
Identycznie zachowuję się 3 posiadane przez ze mnie telewizory różnych marek (Philips, Samsung, Sharp)

Konsultowałem temat z działem techniczny Dipolu, ale odpowiedzieli, że pewnie jest problem z synchronizacją nadajników SFN PKiN i Łazy, które z mojej lokalizacji są widoczne w jednej linii i że nie mają dla mnie żadnego rozwiązania.

Czy ktoś ma jakiś pomysł jak mogę poprawić odbiór, aby wszystkie MUX'y działały bez zarzutu?

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Warszawa, Białołęka: problem z odbiorem MUX-2

Post autor: VAHANARA »

Darkozwawy pisze: 9 grudnia 2020, o 22:00 Konsultowałem temat z działem techniczny Dipolu, ale odpowiedzieli, że pewnie jest problem z synchronizacją nadajników SFN PKiN i Łazy, które z mojej lokalizacji są widoczne w jednej linii i że nie mają dla mnie żadnego rozwiązania.
Może tak być. W Warszawie bywają problemy z mux-2, podobnie jak u ciebie - mux-2 z mniejszą jakością niż pozostałe.

Niestety, jeśli to SFN, to w twojej lokalizacji rzeczywiście walka może być problematyczna, jak podał ci to Dipol. Przy tak małych różnicach kątowych i do tego jeszcze takiej dysproporcji mocy nadajników ciężko jest coś zrobić skutecznie.

Jedyne co, to można spróbować testowego obniżenia poziomu sygnału dla mux-2. Taki ruch może spowodować "zepchnięcie" sygnału zakłócającego poniżej czułości odbiorników i w ten sposób sprawdzić, czy to faktycnie SFN jest odpowiedzialny za niską jakość sygnału. Wystarczy, jeśli z obniżaniem poziomu mux-2 pojawi się lepsza stabilność programu, a niekoniecznie lepsza jakość!!!
Wraz z obniżaniem wpływ sygnału zakłócającego może maleć, więc jakość i stabilność może rosnąć, ale jednocześnie z uwagi na obniżanie poziomu sygnału może w naturalny sposób spadać jakość sygnału zależna od szumów. Ale, lepsza może być niższa jakość sygnału pochodzenia szumowego, niż wysoka jakość z uwagi na wysoki poziom i mało szumów, ale za to z zakłóceniami od innego sygnału.

Czyli antena bezpośrednio w TV, tłumik w rękę i kręcić...

Darkozwawy
Posty: 5
Rejestracja: 4 grudnia 2020, o 11:10
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: Philips
Instalacja antenowa: antena Dipol 28/5-12/21-60, na dachu, na wysokości ok. 8 m nad poziomem gruntu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa/PKiN

Re: Warszawa, Białołęka: problem z odbiorem MUX-2

Post autor: Darkozwawy »

Dzięki VAHANARA, za radę.

Założyłem tłumik antenowy regulowany. Po obniżeniu poziomu sygnału idealnie nie jest, ale udało się uzyskać znośny odbiór.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Warszawa, Białołęka: problem z odbiorem MUX-2

Post autor: VAHANARA »

Czyli całkiem możliwe, że to właśnie SFN. Poobserwuj.

Jeśli by nastąpiło pogorszenie jakości pozostałych mux-ów po zastosowaniu tłumika, a mux-2 dalby się oglądać, to zamiast zwykłego tłumika można zastosować tłumik selektywny - wtedy mógłbyś regulować poziom na mux-2 nie ingerując specjalnie w poziomy pozostałych mu-xów. Użyć można np. --> https://www.dipol.com.pl/filtr_4_kanalo ... R90212.htm.

Ale, jak będzie znośnie to poczekaj do przejścia na DVB-T2.

Darkozwawy
Posty: 5
Rejestracja: 4 grudnia 2020, o 11:10
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: Philips
Instalacja antenowa: antena Dipol 28/5-12/21-60, na dachu, na wysokości ok. 8 m nad poziomem gruntu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa/PKiN

Re: Warszawa, Białołęka: problem z odbiorem MUX-2

Post autor: Darkozwawy »

To cenna uwaga — zacząłem się zastanawiać jak podejść do następującego tematu:

W tej chwili sygnał tłumię za zwrotnicą, bo łatwiej regulować w domu niż na dachu. MUX'y działają OK, ale jedno radio zaczęło gorzej odbierać na FM. Teraz już wiem jak do tego podjeść.

Darkozwawy
Posty: 5
Rejestracja: 4 grudnia 2020, o 11:10
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: Philips
Instalacja antenowa: antena Dipol 28/5-12/21-60, na dachu, na wysokości ok. 8 m nad poziomem gruntu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa/PKiN

Re: Warszawa, Białołęka: problem z odbiorem MUX-2

Post autor: Darkozwawy »

W uzupełnieniu, gdyby ktoś znalazł ten wątek.
Nie rozwiązałem problemu i zrezygnowałem z naziemnej TV.

Zablokowany