DAB+ Biała Podlaska

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
andyw
Posty: 24
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 00:36
Miejscowość: Biała Podlaska
Odbiornik: Octagon SF8008,TV Panasonic,Hama
Instalacja antenowa: Dipol Tri Digit Mini k.36,43,52, VHF(Łosice), Yagi k.51(DVB-T Biał), Blok 4 p.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Łosice, Rakitnica Białoruś

DAB+ Biała Podlaska

Post autor: andyw »

Biała Podlaska, blok czwarte piętro, antena na MUX-8 z małym wzmocnieniem ok. 6 dB na balkonie, sygnał DAB+ z Chotycz na amplitunerze Hama i na małym radyjku Dual Dab na 100% skali. Sygnał DAB+ z nadajnika w Piaskach, który odbieram na w/w sprzęcie od kilku lat jest na ok. 25-30%, w zależności od pory dnia, ale odbiór jest stały.

KotPsot
Posty: 59
Rejestracja: 1 listopada 2020, o 18:12
Miejscowość: Biała Podlaska
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chotycze

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: KotPsot »

Panowie wszystko jasne. A próbowałem odbierać w samochodzie w centrum okolice Placu Wolności w gęsto zabudowanym terenie.
Stąd brak zasięgu. Na otwartym terenie może być lepiej.
Ciekawe czy wzmocnią sygnał w przyszłości.

andyw
Posty: 24
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 00:36
Miejscowość: Biała Podlaska
Odbiornik: Octagon SF8008,TV Panasonic,Hama
Instalacja antenowa: Dipol Tri Digit Mini k.36,43,52, VHF(Łosice), Yagi k.51(DVB-T Biał), Blok 4 p.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Łosice, Rakitnica Białoruś

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: andyw »

Chyba o wzmocnieniu sygnału to możemy sobie tylko pomarzyć. Post wcześniej pisałem z nieukrywaną radością, że odbieram sygnał z DAB+ Chotycz na swoim sprzęcie na 100% siły sygnału, ale to już historia. W chwili obecnej pasek sygnału pokazuje zaledwie 50-60%, ale jak wspomniałem antenę ze wzmocnieniem mam na balkonie 4 piętra bloku, czyli wysoko, więc Ja zasięgu na pewno nie stracę w takich warunkach. Ale zapomnijmy, żeby taki sygnał odebrać w terenie zabudowanym na wysokości 2 metrów od ziemi.
Nie znam przyczyny takiego spadku sygnału, być może się mylę, ale podejrzewam ze została wytłumiona jeszcze bardziej wiązka sygnału w kierunku wschodnim, jeśli tak, to nie wiem po co montuje się nadajnik o tak dużej mocy (22,5 kW to naprawdę dużo), żeby od razu zmarnować połowę jego mocy, nadając tylko kierunkowo, a nie dookolnie.

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Ramirez »

Granica z Białorusią. Każdy kto mieszka przy granicy to jest poszkodowany. Pewnie trzeba coś uzgadniać z Białorusią i albo się nie da, albo nie chce.

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Robertus »

@andyw:
W wykazie prac konserwacyjnych operatora wskazano, że prace w obiekcie RTCN Siedlce/Łosice w zakresie emisji MUX R3 będą prowadzone od godz. 10:00 w dniu 10.12.2020 r. do godz. 18:00 w dniu 16.12.2020 r.
Oprócz tego, na stronie nadawcy zamieszczona jest informacja dotycząca emisji DAB+ z ww. obiektu: "w okresie 14-16.12.2020 w godzinach 08:00-18:00 emisja programu z obniżoną mocą".

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: wiertolot »

u mnie dobrze odbiera ten DAB+ 7 km. od granicy z Białorusią, a jest to 32 km. od RTCN Łosice na północny-wschód, w gmina 17-307 Mielnik nad Bugiem, powiat Siemiatycze, woj .podlaskie, Puszcza Mielnicka( bory tucholskie), tereny bardzo mocno zalesione i dochodzi ok, aby jutro coś nie pokręcili i nie zepsuli. :roll:

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: wiertolot »

wiertolot pisze: 15 grudnia 2020, o 18:30 u mnie dobrze odbiera ten DAB+ 7 km. od granicy z Białorusią, a jest to 32 km. od RTCN Łosice na północny-wschód, w gmina 17-307 Mielnik nad Bugiem, powiat Siemiatycze, woj .podlaskie, Puszcza Mielnicka( bory tucholskie), tereny bardzo mocno zalesione i dochodzi ok, aby jutro coś nie pokręcili i nie zepsuli. :roll:
gorzej mam z telewizją MUX-1 20 kW, tu jest mniejsza moc nadawcza od radia nawet tego FM nie podnoszą wcale i nie dochodzi wcale, podobnie sprawa przedstawia z MUX-8 10 kW też nie dochodzi i to na najmocniejszych wzmacniaczach, pozostaje mi MUX-2 i MUX-3 Lublin co mają większe moce nadawcze odpowiednio 50 kW i 100 kW i to jeszcze jest poprawnie dopiero jak nie wieje, nie ma liści na drzewach i nie ma śniegu na gałęziach. A o tych dwóch pierwszych mogę zapomnieć........... :ugeek:

andyw
Posty: 24
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 00:36
Miejscowość: Biała Podlaska
Odbiornik: Octagon SF8008,TV Panasonic,Hama
Instalacja antenowa: Dipol Tri Digit Mini k.36,43,52, VHF(Łosice), Yagi k.51(DVB-T Biał), Blok 4 p.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Łosice, Rakitnica Białoruś

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: andyw »

Wierzę w to, że powodem obniżenia mocy sygnału są rzeczywiście prace konserwacyjne na nadajniku i po tym czasie sygnał wróci do poprzedniej mocy. Chociaż to dla mnie trochę dziwne praktyki, żeby następnego dnia po uruchomieniu nadajnika prowadzić już na nim prace konserwacyjne, chyba że to była próba jak daleko poleci sygnał, aby potem skorygować jego moc w kierunku wschodnim.

mijossi
Posty: 12
Rejestracja: 5 marca 2013, o 20:30
Odbiornik: SONY KDL-32EX310
Instalacja antenowa: yagi 19/21-69 + wzmacniacz LNA 177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Siedlce/Łosice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: mijossi »

@wiertolot
"gorzej mam z telewizją MUX-1 20 kW, tu jest mniejsza moc nadawcza od radia nawet tego FM nie podnoszą wcale i nie dochodzi wcale, podobnie sprawa przedstawia z MUX-8 10 kW też nie dochodzi.... :ugeek: "

Dobrym wyjściem z sytuacji byłoby takie samo doświetlenie w Siemiatycze/Makarki jak zrobiono w za pomocą nadajnika Sokołów Podlaski/Chruszczewka.

Awatar użytkownika
czajnik23
Posty: 50
Rejestracja: 30 listopada 2011, o 19:57
Miejscowość: Łosice
Odbiornik: LG 55SM8600
Instalacja antenowa: Antena typu kółko do Junosta na balkonie. Radio DUAL DAB 4
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chotycze

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: czajnik23 »

Robertus pisze: 15 grudnia 2020, o 18:14 @andyw:
W wykazie prac konserwacyjnych operatora wskazano, że prace w obiekcie RTCN Siedlce/Łosice w zakresie emisji MUX R3 będą prowadzone od godz. 10:00 w dniu 10.12.2020 r. do godz. 18:00 w dniu 16.12.2020 r.
Oprócz tego, na stronie nadawcy zamieszczona jest informacja dotycząca emisji DAB+ z ww. obiektu: "w okresie 14-16.12.2020 w godzinach 08:00-18:00 emisja programu z obniżoną mocą".
Prawidłowy poziom sygnału powrócił dziś po godzinie czternastej, wygląda że prace zakończyły się sukcesem pracowników Emitela :D

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: wiertolot »

Odbiera ok, czyli nic nie popsuli. ;)
I w bory tucholskie 30 km. dochodzi na północny-wschód, gorzej na wiosnę jak liście na drzewkach puszczą, czy nie zniknie to pytanie? Spore opady śniegu też ten odbiór mogą utrudniać jeszcze, będzie zalegał ten śnieg i lód na drzewach oraz jak będzie wiało mocno na dworze, ale może nie zginie jak jest sygnał.

KotPsot
Posty: 59
Rejestracja: 1 listopada 2020, o 18:12
Miejscowość: Biała Podlaska
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chotycze

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: KotPsot »

Myślę o dobrej antenie na dach. Bo w pomieszczeniu nie ma zasięgu w Białej na pierwszym ani drugim piętrze.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: Max van Org »

Polskie Radio dokładnie narysowało, gdzie odbiór ma być możliwy a gdzie nie koniecznie:
Plik PDF Zamówienie

andyw
Posty: 24
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 00:36
Miejscowość: Biała Podlaska
Odbiornik: Octagon SF8008,TV Panasonic,Hama
Instalacja antenowa: Dipol Tri Digit Mini k.36,43,52, VHF(Łosice), Yagi k.51(DVB-T Biał), Blok 4 p.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Łosice, Rakitnica Białoruś

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: andyw »

KotPsot pisze: 16 grudnia 2020, o 22:00 Myślę o dobrej antenie na dach. Bo w pomieszczeniu nie ma zasięgu w Białej na pierwszym ani drugim piętrze.
Jeżeli już odbierasz na jakiejś antenie MUX8 z Chotycz, to myślę że nie musisz kupować drugiej anteny do DAB+, ponieważ na antenie do MUX8 z powodzeniem odbierzesz także DAB+. Ja do odbioru radia DAB+ używam tej samej, 3-elementowej anteny Dipol, co do MUX8 i wszystko śmiga jak należy, powiem więcej, bokiem tej anteny odbieram też multiplex DAB+ z nadajnika w Piaskach, gdzie moc nadawania jest tylko 5 kW.
Czyli jeśli kabel antenowy masz doprowadzony tylko do telewizora, to musisz rozdzielić ten sygnał rozgałęźnikiem także do swojego radia z DAB+. Być może potrzebne będzie niewielkie wzmocnienie tego sygnału, jeśli posiadasz instalację antenową bez wzmacniacza. W mojej instalacji antenowej mam zamontowany dopuszkowy wzmacniacz LNA-101, czyli wzmocnienie ok. 8dB, i jest wystarczające. Tak, że moja rada, zanim zdecydujesz się na kupno anteny, rozważ tę opcję odbioru którą Ci proponuję.

KotPsot
Posty: 59
Rejestracja: 1 listopada 2020, o 18:12
Miejscowość: Biała Podlaska
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chotycze

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: KotPsot »

Odbieram MUX8 na antenie kierunkowej na samym symetryzatorze bez żadnych wzmacniaczy. Jakość i Siła sygnału 100%
Rozważę dzięki za podpowiedź. Szkoda tylko, że brak w samochodzie po mieście zasięgu.

@Max van Org wszystko jasne. Dzięki.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: pswiatki »

andyw pisze: 17 grudnia 2020, o 17:19 W mojej instalacji antenowej mam zamontowany dopuszkowy wzmacniacz LNA-101, czyli wzmocnienie ok. 8dB, i jest wystarczające.
To chyba tak w sam raz by skompensować rozdział między TV i radio, nie? (nawet jeszcze powinno kilka dB zostać w zapasie)

czupacz13
Posty: 48
Rejestracja: 22 września 2020, o 12:30
Miejscowość: Gdańsk
Odbiornik: Silvercrest. JVC .POP
DELUX.Technisat.Ferguson
Instalacja antenowa: DACH fm/dab+
Samochodowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno/Zieleniak

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: czupacz13 »

Ramirez pisze: 15 grudnia 2020, o 18:03 Granica z Białorusią. Każdy kto mieszka przy granicy to jest poszkodowany. Pewnie trzeba coś uzgadniać z Białorusią i albo się nie da, albo nie chce.
A widzisz ci co mieszkają przy granicy z Niemcami mają dobrze bo mają pełno stacji w DAB+ ( najlepiej
przy granicach Saksonii i Brandenburgii po polskiej stronie). Ale już po wschodniej i północnej granicy już lipa jest z Dab-em to fakt

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: antypyra »

Niedawno uruchomiony Mux DAB+ z Łosic - Chotycz dociera do mnie do Białegostoku. Odległość ok. 105 -110 km.Umieszczony na balkonie dipol pętlowy na VHF III umożliwia odbiór tego muxa na tunerze Onkyo 4030 raczej nocą z jakością 50-90%. Można posłuchać RDC - stacji naziemnie niedostępnej w Białymstoku. Przy mocniejszym sygnale możliwy jest odbiór na odbiorniku DUAL DAB 14 (na teleskopie - poziom błędów 12-16) , ale musi on się znaleźć na balkonie na zewnątrz mieszkania. Przypuszczam, że zewnętrzna antena umieszczona na dachu 11- piętrowego budynku zapewniłaby odbiór tego muxa również i w dzień.

KotPsot
Posty: 59
Rejestracja: 1 listopada 2020, o 18:12
Miejscowość: Biała Podlaska
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chotycze

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: KotPsot »

Ramirez pisze: 15 grudnia 2020, o 18:03 Granica z Białorusią. Każdy kto mieszka przy granicy to jest poszkodowany. Pewnie trzeba coś uzgadniać z Białorusią i albo się nie da, albo nie chce.
Jakoś nadawany [...] RMF i ZETki nie mają z tym problemu docierają pod granicę i na białoruską stronę z nadajnika z Łosic . Poza tym w Białej odbieram też białoruskie stacje np. ALFA.
Ale nie dało się w wzmocnić sygnału żeby odbierać normalnie w samochodzie DAB+ w Białej. Tylko żeby posłuchać Czwórki lub Radia Kierowców muszę wyrzucać anteny na dach. :|

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: DVB-T/S »

Niestety ale DAB+ z samej definicji jest skazany na porażkę :lol:
Jak widzę co się (nie) dzieje w cyfryzacji radia to jestem szczęśliwy. To dziś już nie ma żadnego sensu. Drogie, marna jakość, duże wymagania co do odbioru. To nie tak miało być :shock:

Zablokowany