DAB+ Biała Podlaska

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: Max van Org »

Warszawa zasłużyła na dwie lokalizacje. W przypadku stoicy PkiN i Raszyn jeżeli operatorem sieci jest Emitel. Podobnie wygląda w Francji: Paryż i Meudon, w Sztokholmie wykorzystują również parę lokalizacji, w Berlinie Alexanderplatz i Scholzplatz, w Kopenhadze Gladsaxe, Lynetten i Hove.

KotPsot
Posty: 59
Rejestracja: 1 listopada 2020, o 18:12
Miejscowość: Biała Podlaska
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chotycze

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: KotPsot »

Od 9 grudnia 2020 po prostu mogę sobie posłuchać czegoś w eterze w Białej i jest to głównie Czwórka oraz Radio dla Kierowców :) Mała ilość reklam oraz ambitne audycje .
Zaliczam się do słuchaczy którzy to nie wytrzymają minuty słuchając stacji na FM z TOP 5 w kraju typu RMF czy ZET. Przez ich muzykę ,namolne reklamy, informacje czy też te żarty na poziomie terakoty w łazience :lol: I do tego czasu mieliśmy serwowane tylko to.
Teraz polubiłem na nowo radio .

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: DVB-T/S »

Jeden lubi dobrą muzykę a drugi PIS Radio. Jak dobrze że istnieje wybór.

andyw
Posty: 24
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 00:36
Miejscowość: Biała Podlaska
Odbiornik: Octagon SF8008,TV Panasonic,Hama
Instalacja antenowa: Dipol Tri Digit Mini k.36,43,52, VHF(Łosice), Yagi k.51(DVB-T Biał), Blok 4 p.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Łosice, Rakitnica Białoruś

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: andyw »

DVB-T/S pisze: 30 marca 2021, o 20:14 Jeden lubi dobrą muzykę a drugi PIS Radio. Jak dobrze że istnieje wybór.
Jeśli chcesz popolitykować to niestety nie jest te forum, może spróbuj swoich mądrości np. na stronie TVN24.

carlo-c4
Posty: 29
Rejestracja: 28 marca 2021, o 16:35
Miejscowość: Siedlce
Instalacja antenowa: ATV 21/24-49 , Dipol 1 RZ B
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chotycze

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: carlo-c4 »

Witam na forum .
Panowie ja grubo zastanawiam się nad tym Dab+ ale właśnie widzę że nie dają nam wyboru czyli jedynie stacje Polskiego Radia , ktoś może nie lubić zetki czy rmfu ale powinniśmy mieć możliwość wyboru . Ja prywatnie lubię eskę czy voxa ale te rozgłośnie nie nadają cyfrowo. Apropo jakości brzmienia to mam tuner onkyo z odpowiednią anteną na ukf , dobrana polaryzacja , kabel Triset i nie mogę narzekać na brzmienie a wręcz jest super. Dalej kolejna sprawa zetka rmf czy RDC z Chotycz nadają z konkretnymi mocami od 30 do nawet 120 kW dlatego na " drucie" można odbierać a dab+ z jaką mocą !? Ja zostaje przy analogu

KotPsot
Posty: 59
Rejestracja: 1 listopada 2020, o 18:12
Miejscowość: Biała Podlaska
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chotycze

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: KotPsot »

DVB-T/S pisze: 30 marca 2021, o 20:14 Jeden lubi dobrą muzykę a drugi PIS Radio. Jak dobrze że istnieje wybór.
Jakoś na stacjach których słucham na DAB+ zero polityki, chamskich reklam, muzyka dobra nie jakaś papka którą uwielbiasz. Mi to po prostu nie przechodzi to co ty się napawasz :? " PIS Radio " co to w ogóle za hasła ? Może jeszcze wolne media ?
Jestem bardziej wymagającym słuchaczem chyba niż ty. Więc dobrze, że mamy wybór.

To nie jest wina KRRIT , że stacji komercyjnych nie ma na DAB+ te stacje nie chcą tam po prostu nadawać, pewnie ze względu na koszty.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: DVB-T/S »

Stacje nie chcą nadawać bo to wywalanie pieniędzy w błoto! Za państwowe można nadawać - w końcu to jest ZA DARMO!!!

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: Max van Org »

Nie zgadza się, że nadawcy komercyjni nie są zainteresowani DAB+, bo nie ubiegali by się o koncesję. Wydano sporo koncesji:
http://www.archiwum.krrit.gov.pl/dla-na ... 0,1,0.html

Strategia KRRiT na lata 2017 – 2022 przewiduje przeprowadzanie konkursów na multipleksy DAB+
https://www.gov.pl/web/krrit/strategie-krrit

W 2020 r. KRRiT przeprowadziła konsultacje nt. DAB+
https://www.gov.pl/web/krrit/wyniki-kon ... frowym-dab

Dalsze konkursy:
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/k ... an-rzeszow

Nadawcy komercyjni dostępni są w różnych miastach:
https://radiopolska.pl/blog/2021/03/wro ... w-lokaldab

KotPsot
Posty: 59
Rejestracja: 1 listopada 2020, o 18:12
Miejscowość: Biała Podlaska
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chotycze

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: KotPsot »

A to, że coś tam w temacie pełza to wiem.
Ale czas kiedy cyfrowe radio wyprze na tyle analog, że młode dzisiejsze pokolenie będzie tyle pamiętało analog co ja teraz fale długie
to jakieś 10-15 lat. Oby szybciej.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: DVB-T/S »

Dzisiejsze pokolenie nie ogląda TV. Tylko NETFLIX i internet. Radio też nie słucha więc "przyszłość" cyfrowego radia jak i analogowego to wielka nie wiadomo. Temu pierwszemu nie wróżę sukcesu, co już widać po zainteresowaniu.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: Max van Org »

KotPsot pisze: 1 kwietnia 2021, o 14:04 A to, że coś tam w temacie pełza to wiem.
Ale czas kiedy cyfrowe radio wyprze na tyle analog, że młode dzisiejsze pokolenie będzie tyle pamiętało analog co ja teraz fale długie
to jakieś 10-15 lat. Oby szybciej.
Na razie wszystko wskazuje na to, że usługodawcy amerykańscy przyciągną słuchaczy do swoich usług. Wpierw zaatakowali radio przyciągając do serwisów muzycznych a następnym krokiem było utworzenie usług do dyskusji w sieci, czyli z bastionów rozgłośni z większym udziałem słowa niż w RMF-ie i Zetce. Zobaczymy jak Clubhouse (app), Dive (app), Locker Room (app) przejęty przez Spotify itp. Przecież radio nie jest w stanie udostępnić usługę, której jeszcze nie wymyślono w sieci. Jaką ofertę oczekują słuchacze?
DVB-T/S pisze: 1 kwietnia 2021, o 21:50 Dzisiejsze pokolenie nie ogląda TV. Tylko NETFLIX i internet. Radio też nie słucha więc "przyszłość" cyfrowego radia jak i analogowego to wielka nie wiadomo. Temu pierwszemu nie wróżę sukcesu, co już widać po zainteresowaniu.
Pełna zgoda, oni nie słuchają radia, bo nie posiadają odbiornik radiowy. Na żywo ogładzają tylko to, co jest naprawdę na żywo i tyko wtedy, kiedy podeśle ktoś link do streamu. Problem rozgłośni radiowych jest to samo z czym borykają się wydawcy gazet i czasopism. W redakcjach brakują młodzi ludzi, którzy wytłumaczyliby tym starym jak myślą młodzi ludzie. Rozgłośnie nie zrozumiały, że aby przyciągnąć młodych słuchaczy, muszą zaoferować im coś więcej niż 20 utworów na godzinę. Rozgłośnie nie potrafią budować wspólnot, oprócz może jednej rozgłośni, której się to w Polsce udało lepiej niż każdej innej.

KotPsot
Posty: 59
Rejestracja: 1 listopada 2020, o 18:12
Miejscowość: Biała Podlaska
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chotycze

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: KotPsot »

DVB-T/S pisze: 1 kwietnia 2021, o 21:50 Dzisiejsze pokolenie nie ogląda TV. Tylko NETFLIX i internet. Radio też nie słucha więc "przyszłość" cyfrowego radia jak i analogowego to wielka nie wiadomo. Temu pierwszemu nie wróżę sukcesu, co już widać po zainteresowaniu.
Takie to zainteresowanie jest , że jak im czegoś nie powiesz i napędzisz trendu na coś to nie pójdą za tym . O cyfryzacji radia nikt nie wie bo nie mówili o tym w mediach i to jest błąd mediów publicznych. Nie rzucili kauczukowej piłeczki :lol: Wiem dokładnie jak rynek reagował na cyfryzację TV w 2012
Ja o cyfrowym radiu dowiedziałem się ładnych pare lat temu w Szwajcarii. W sumie nie miałem wyjścia bo tam wtedy już chyba nie było nic w eterze z analogu. Wróciłem do kraju i zacząłem się interesować tematem jak to jest z tym Polsce. Wtedy akurat startowały nadajniki tylko z Warszawy i Katowic.

KotPsot
Posty: 59
Rejestracja: 1 listopada 2020, o 18:12
Miejscowość: Biała Podlaska
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chotycze

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: KotPsot »

Odbiera ktoś w Białej sygnał z nadajnika w Piaskach ?

andyw
Posty: 24
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 00:36
Miejscowość: Biała Podlaska
Odbiornik: Octagon SF8008,TV Panasonic,Hama
Instalacja antenowa: Dipol Tri Digit Mini k.36,43,52, VHF(Łosice), Yagi k.51(DVB-T Biał), Blok 4 p.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Łosice, Rakitnica Białoruś

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: andyw »

andyw pisze: 11 grudnia 2020, o 08:52 Biała Podlaska, blok czwarte piętro, antena na MUX-8 z małym wzmocnieniem ok. 6 dB na balkonie, sygnał DAB+ z Chotycz na amplitunerze Hama i na małym radyjku Dual Dab na 100% skali. Sygnał DAB+ z nadajnika w Piaskach, który odbieram na w/w sprzęcie od kilku lat jest na ok. 25-30%, w zależności od pory dnia, ale odbiór jest stały.
W pierwszym poście tego tematu napisałem że mam możliwość odbioru sygnału DAB+ z nadajnika w Piaskach, ale jeśli nikt inny jeszcze tego nie potwierdził, to wygląda na to że jestem jedynym odbierającym ten sygnał i wcale nie mam anteny skierowanej na Piaski a na Łosice, no ale wysokość zamocowania anteny robi swoje, dlatego odbiera nawet jeśli antena ustawiona jest bokiem do nadajnika.

KotPsot
Posty: 59
Rejestracja: 1 listopada 2020, o 18:12
Miejscowość: Biała Podlaska
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chotycze

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: KotPsot »

Wiem pamiętam. Ja też odbierałem sygnał z Piask na radyjku bateryjnym z dachu piętrowego domu :lol:
Antena w bloku ? Powinieneś mieć lepszy sygnał z anteny zbiorczej który to sygnał ma dostarczyć administracja bloku za darmo.

andyw
Posty: 24
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 00:36
Miejscowość: Biała Podlaska
Odbiornik: Octagon SF8008,TV Panasonic,Hama
Instalacja antenowa: Dipol Tri Digit Mini k.36,43,52, VHF(Łosice), Yagi k.51(DVB-T Biał), Blok 4 p.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Łosice, Rakitnica Białoruś

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: andyw »

Niestety na moim bloku nie ma anteny zbiorczej (też już o tym pisałem, blok z lat 80-tych ubiegłego wieku), jestem zdany tylko na Telewizję Kablowa Vectra lub na własną antenę, która jest głównym źródłem odbioru sygnału.

KotPsot
Posty: 59
Rejestracja: 1 listopada 2020, o 18:12
Miejscowość: Biała Podlaska
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chotycze

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: KotPsot »

Skoro jest dostęp do kablówki do kwestia podłączenia bloku do anteny zbiorczej to tylko dobre chęci i zgodność lokatorów co to sprawy i mielibyście wszyscy dostęp do NTC/DAB+/FM. Wiem bo mam to za sobą. A operatorowi kablówki wiadomo na tym nie zależy bo straci abonentów. Prawdopodobnie większość lokatorów o tym nie wiem i wchodzą w umowy na dwa lata nieświadomie.
Ja rezygnuję z platform na rzecz DVBT-2 będę obserwował co dalej. Ale prawdopodobnie zostanę z NTC tylko.
Co do tematu bo troszeczkę odbiegłem. To lubelski MUX różni się tylko Radiem Lublin zamiast RDC więc gra nie warta przysłowiowej świeczki.

KotPsot
Posty: 59
Rejestracja: 1 listopada 2020, o 18:12
Miejscowość: Biała Podlaska
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chotycze

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: KotPsot »

Rano mam słabszy zasięg w porównaniu z wieczorem gdyż rano bardzo przerywa a wieczorem stały ładny zasięg. Postawiłem diagnozę , że może chodzić o brak filtra LTE . A czy pora dnia ma na to wpływ ?

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: wiertolot »

Pora dnia tu nie ma wpływu, chodź w nocy, nad ranem sygnały lepiej rozchodzą, mniej zakłócenia zakłady nie pracują,
z RTCN Łosice ten DAN+ ci nie dojdzie, bo jest to tam za słabo nadawane te 22,5 kW, inaczej też nakierowane na zachód, podobnie jak tamtejszy MUX-8 z 10 kW marnie nadawany, z Lublin Piaski tylko 5 kW ten DAB+, też ci dobrze nie dojdzie za daleko.
Potrzebne doświetlenie tego DAB+ dla Białej Podlaskiej i lokalny nadajnik tego DAB+ w Biała Podlaska lub bliższej okolicy np. Dubnica Duża lub Dobryń Duży. Inaczej tego dobrze tam nie będziesz odbierał. Do prezydenta miasta Biała Podlaska z wnioskiem niech robią tam doświetlenie tego DAB+, mają nadajniki tam przecież w Biała Podlaska doświetlające z Radiem Lublin i Radiem Maryja na FM na u.Warszawskiej oraz z Radiem Racja na Alei Solidarności. Pisz do Emitel, do prezydenta miasta może w końcu kiedyś na któryś tam dorzucą ten DAB+ zrobią doświetlenie. Innego wyjścia nie ma. Chyba, że z czasem zwiększą to z Łosice do 50 kW jak tv i tam dobrze pokryją, ale to na razie wątpliwa sprawa.

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: wiertolot »

Spróbuj jak wysoko mieszkasz na terenie niezalesionym wzmacniacz do anteny radiowej wstawić z zasilaczem na 12V na pasmo FM z VHF razem z 20 dB, inną antenę użyj, nakieruj dobrze na Łosice, też powinno poprawić.

Dajmy taki:
https://sklep-goldex.pl/pl/p/Wzmacniacz ... gIq3_D_BwE

Zablokowany