DAB+ Biała Podlaska

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: wiertolot »

u mnie przerywa i czka ten DAB+ w odległości 33 km. od Łosice, ale na terenie mocno zalesionym jak wiatr zerwie i wkoło drzewami macha, podobne tv cała zrywa i przerywa nic wtedy nie pooglądasz, uciekać wtedy z domu lub to wyłączyć całkowicie do czasu, aż te warunki zewnętrzne nie poprawią.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: DVB-T/S »

Lepiej zainwestuj w antenę.

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: wiertolot »

Cała piwnica anteny nazbierałem,z rożnymi wzmacniaczami, zwrotnicami i.t.p teraz mogę sklep z antenami otworzyć.
A zalesionej lokalizacji i miejscowości i tak to nic nie pomaga..........

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: DVB-T/S »

Pomiary ktoś był i u Ciebie robił?

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: wiertolot »

Teraz mieszkam, jestem w druga lokalizacja niezalesiona z paroma tylko drzewkami, to mam dobry odbiór wszystkiego, tam tylko na weekend zajadę czasami w ta puszcza,
po patrze na lasek i ta hodowla, a odbioru jak nie było tak nie ma wcale. Nawet antena satelitarna nie da ustawić tam w żadne miejsce tak porobione, porobili i porosło........
Pomiary z UKE kiedyś robili, przy okazji po drodze znajomy ich zamawiał, przed zmianami na DVB-T2, HEVC i refarmingiem to robili z 5 lat temu,może wcześniej z 2,3 lata temu może.
Przyjechali trackiem z Białego w ładną pogodę słoneczną, bezwietrzną, liści na drzewkach nie było, drzewka były mniejsze,
maszt na 20 metry powyżej drzewa wysunęli to im odbierało i na tym sprawa zakończyła.
Wiatr zaczynał wiać, huczało wszystko dookoła, mało nie powaliło,machało tymi drzewkami, odbiór nadal kończył wszystkiego ju z przy lekkim wiaterku.
Zdemontowałem cała instalacja i powiedziałam, że tam w tej lokalizacji nic więcej nie będę robił nigdy jak ukształtowanie terenu nie zmieni dookoła budynków przynajmniej na 200 metry. A do tej pory nic nie zmieniło i tak zostało.
Teraz trocha przecieli ten lasek, ale niestety nie koło mnie tylko dalej z 1 km czy 2 km. 3 moze u mnie zostawili nieruszane na zabudowaniach jak było,
Więc kropla w morzu i odbioru tam jak nie było tak nie ma i nie będzie nigdy.

KotPsot
Posty: 59
Rejestracja: 1 listopada 2020, o 18:12
Miejscowość: Biała Podlaska
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chotycze

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: KotPsot »

Zastanawiam się jaki wpływ słaby zasięg w mieście i te tzw. "czkanie " ma wojsko na lotnisku . Przed stacjonowaniem jednostki nie było takich problemów.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: antypyra »

wiertolot pisze: 17 lipca 2022, o 19:29 Cała piwnica anteny nazbierałem,z rożnymi wzmacniaczami, zwrotnicami i.t.p teraz mogę sklep z antenami otworzyć.
A zalesionej lokalizacji i miejscowości i tak to nic nie pomaga..........
No widzisz..., A UKF trochę szumiał i jeszcze "nadal" grał...
Eee, wy fani DAB za wszelką cenę, czy to w Białej Podlaskiej czy w Dupencjach Wielkich, zmarnujecie sobie życie, czekając na większe moce i regulacje. A ktoś to już przemyślał: jak sprzedać badziew Polsce, by jej nie było słychać w radiu nawet w Polsce.

KotPsot
Posty: 59
Rejestracja: 1 listopada 2020, o 18:12
Miejscowość: Biała Podlaska
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chotycze

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: KotPsot »

No widzisz...zrezygnowałem z FM na rzecz DAB+ słucham sobie PRK bez reklam ani wiadomości i to mi wystarczy. W internecie z bardziej ambitnych mam 3-5-7 lub NŚ
Eee ty pipidówka nie wiem czym ty jeszcze będziesz chciał przekonać kogoś do FM bo na pewno nie mnie. Wypalasz się już jak te twoje FM i wkrótce was wyłączą razem :lol:
Bez odbioru, temat ten sam wałowany co jest lepsze od ładnych paru lat. Bez sensu.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: DVB-T/S »

Póki co o DAB+ mało kto słyszał wśród ludzi słuchających radia :!: Jak wyłącza FM to będzie strzał w kolano bo nikt nie kupi szajs radyjka żeby słuchać siorbania.

pasjonat
Posty: 446
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: pasjonat »

Jak nie chcą słuchać to nawet na FM nie będą słuchać.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: DVB-T/S »

Piszę o tych co słuchają na FM. Jak to zamilknie to radio w Polsce umrze :cry:

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: Max van Org »

DVB-T/S pisze: 10 września 2022, o 22:35 Piszę o tych co słuchają na FM. Jak to zamilknie to radio w Polsce umrze :cry:
Na co masz jakieś dowody? Ty wiesz już dzisiaj z jakiego sprzęty będą korzystali słuchacze za 8 lat?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: DVB-T/S »

Obecnie zainteresowanie DAB+ jest marginalne i nic nie wskazuje na tłumy które się rzucą do sklepów bo nowe odbiorniki, jeśli by wyłączyli FM.

pasjonat
Posty: 446
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: pasjonat »

Brak reklamy, sponsoringu DAB+, brak informacji o wyłączeniu FM podobne było z T2/HEVC też mało kto miał odbiorników i wystarczy powiedzieć że wyłączamy i wzrośnie wiedza o tym i zainteresowanie.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: Max van Org »

DVB-T/S pisze: 11 września 2022, o 14:01 Obecnie zainteresowanie DAB+ jest marginalne i nic nie wskazuje na tłumy które się rzucą do sklepów bo nowe odbiorniki, jeśli by wyłączyli FM.
Prowadzicie typowo konserwatywną dyskusję. Problemem konserwatyzmu jest, że założenia progresywne wdrażają konserwatyści z 30 do 40 letnim opóźnieniem – kiedy już po prostu inaczej nie idzie. Analizy przeprowadzane już parę lat temu pokazują, że jeżeli nie uruchomi się DAB+, to FM również straci słuchaczy. Bez wprowadzania DAB+ udział UKF-u również spadnie.
Dwie niemieckie KRRiT niezależnie od siebie zleciły u Goldmedia Strategy Consulting analizę rozwoju rynku uwzględniając 4 scenariusze:
1. nic nie zmieniamy, rynek rozwija się bez wpływu regulatora rynku
2. transformacja do DAB+, regulator rynku ogłasza konkurs
3. transformacja do streamingu
4. transformacja cyfrowa (DAB+ i streaming)

Tylko scenariusz 2 i 4 prowadzą do sytuacji w której konsumpcja radia na UKF-ie i w DAB+ pozostaje na poziomie ponad 50 % w tym dziesięcioleciu, przy transformacji do streamingu UKF traci tak mocno, że koszt utrzymania może być nieopłacalny. Analizy rynku przeprowadzone przez Goldmedia przewidziały spadek dochodów z reklam na rynkach lokalnych od 2022 r. Do tych spadków doszło już w 2020 r. i słyszę, że na poprawę sytuacji rozgłośnie lokalne nadal czekają.

Tak długo jak KRRiT nie będzie publikowała danych ile słuchaczy preferuje już dzisiaj radio internetowe, podcasty i streaming (też wyłącznie muzyki) w porównaniu do UKF-u, to ta cała dyskusja nie ma sensu.
pasjonat pisze: 11 września 2022, o 14:05 Brak reklamy, sponsoringu DAB+, brak informacji o wyłączeniu FM podobne było z T2/HEVC też mało kto miał odbiorników i wystarczy powiedzieć że wyłączamy i wzrośnie wiedza o tym i zainteresowanie.
Już dzisiaj ludzie sprowadzają również samochody używane z zachodu z odbiornikami DAB+. Raz wypróbują, stwierdzą, że nie gra i już z tego nie korzystają. Osobiście byłem już pytany, dlaczego do granicy mogli odbierać 30 rozgłośni a w Polsce tylko Polskie Radio. Kiedy jadą do Czech na urlop, DAB+ po przekroczeniu granicy działa. Wracają do Polski i już znowu nie działa. Ostatnio pytał gość, dlaczego w Niemczech tak fajnie grają dużo muzyki a po przekroczeniu granicy sama gadka. Pytałem, czy słuchał tylko Polskie Radio, ale on narzekał również na RMF, Zet i Eskę.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: DVB-T/S »

Max jak by się nie odezwał to by jutro słońce nie wstało :lol:
Jakieś tam badania sponsorowane przez lobby nie ma znaczenia.
Przejdź się i zapytaj ludzi co to jest DAB+. Gwarantuję że 80-90% nie będzie wiedziało o co pytasz.
To że za granicą jest dużo stacji ze skandaliczną jakością dźwięku z automatu oznacza że i w Polsce ma tak być, bo jest taki trend?
Piszesz że FM nie opłaca się trzymać to po co te wszystkie stacje "dokładają" do biznesu?
Pieprzysz głupoty i tyle. Jak RMF czy inne komercyjne stacje chcą nadawać i chcą płacić za to to w czym problem?

A to że sporo ludzi słucha streamów i trend jest w tym kierunku tym bardziej powinien NIE URUCHAMIAĆ DAB+ bo to strata kasy.

Po co mam kupować koszmarnie drogi odbiornik jak w internecie posłucham to samo ZA DARMO?

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: Max van Org »

DVB-T/S pisze: 11 września 2022, o 19:56 Jakieś tam badania sponsorowane przez lobby nie ma znaczenia.
Badania nie były sponsorowane przez lobby. Badania były podstawą ogłoszenia konkursu na multipleks. Takie badania przeprowadzają niemieckie odpowiedniki KRRiT na różne tematy.
DVB-T/S pisze: 11 września 2022, o 19:56 Przejdź się i zapytaj ludzi co to jest DAB+. Gwarantuję że 80-90% nie będzie wiedziało o co pytasz.
Spytam się ludzi, czy znają UKF albo FM i też nie będą wiedzieli. Radio jest urządzeniem, które się włącza i gra. Zaletą jest łatwa obsługa. Obsługa odbiorników DAB+ jest łatwiejsza.
DVB-T/S pisze: 11 września 2022, o 19:56 Piszesz że FM nie opłaca się trzymać to po co te wszystkie stacje "dokładają" do biznesu?
Gdyby było tak dobrze, to przecież Grupa RMF i Eurozet nie bronili by się przed DAB+, bo mogą tylko zyskać. Uruchomiliby RMF24 w całej Polsce. Nie stać ich na to?
DVB-T/S pisze: 11 września 2022, o 19:56 Po co mam kupować koszmarnie drogi odbiornik jak w internecie posłucham to samo ZA DARMO?
No właśnie, jeżeli w internecie posłucham za darmo, to dlaczego Polskie Radio utrzymuje sieć UKF za prawie 80 mln. zł? A może warto utrzymać jakąś sieć aż dojdzie do zupełnej transformacji konsumpcji do internetu. KRRiT twierdzi, że DAB+ spełnia te same cele za ok. 20 mln. zł. Jeżeli nie będzie akceptacji słuchaczy, to DAB+ szybciej zostanie wyłączony.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: DVB-T/S »

Na pewno odbiornik DAB+ nie są łatwiejsze w obsłudze. Typowe radio ma pokrętło strojenia i głośności a na "syfrowym" radyjku DAB+ tak prosto nie jest.
RMF i spółka nie przechodzą do DAB+ bo to jest bardzo drogie.
Jeśli PR wydaje nie swoje pieniądze na utrzymanie radia na FM 80 mln a an DAB+ jest 4x miej to dlaczego nie przestaną nadawać na FM? Odpowiedź jest oczywista :!: Prawie nikt tego syfu nie słucha a jak by znikli z eteru analogowego to słuchalność by spadła do 0,1% albo jeszcze mniejszej.

DAB+ ma za niskie przepływności więc po co komuś gorsza jakość dźwięku i większe koszty na nowe odbiorniki?
Problem jest jeden - nikt nie będzie zmieniał radioodbiornika na nowy aby mieć to samo! No zaraz napiszesz że jest kilka innych stacji - racja - ale to i tak nie jest tego warte. Te same stacje są w internecie. Nie trzeba NIC inwestować aby je posłuchać, działają wszędzie na świecie, kosztują nadawcę tyle co nic i mają większą słuchalność niż DAB+.

Gdyby nie to że PR marnuje publiczne pieniądze na ta beznadzieją cyfrową radiofonię to by nikt w to nie wszedł!

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: Max van Org »

DVB-T/S pisze: 12 września 2022, o 20:49 Na pewno odbiornik DAB+ nie są łatwiejsze w obsłudze.
Dlaczego tak uważasz? Jak duże jest twoje doświadczenie?
DVB-T/S pisze: 12 września 2022, o 20:49 Typowe radio ma pokrętło strojenia i głośności a na "syfrowym" radyjku DAB+ tak prosto nie jest.
Aby znaleźć stację na UKF-ie, muszę znać właściwą częstotliwość. Po pierwszym uruchomieniu odbiornika UKF przeszukiwane jest pasmo. Odbiornik zapisuje rozgłośnie od najniższej do najwyższej częstotliwości. Nie spotkałem się jeszcze z odbiornikiem stacjonarnym, który wybiera częstotliwość z najlepszym sygnałem. Jeżeli stacje mogę odbierać na 3 albo 4 częstotliwościach, to zapisuje mi ją 4 razy. Jakiś idiotyczny system dla wielbicieli radia ale nie dla przeciętnego słuchacza.
DVB-T/S pisze: 12 września 2022, o 20:49 Problem jest jeden - nikt nie będzie zmieniał radioodbiornika na nowy aby mieć to samo!
I dla tego zmieniliśmy odbiornik na nowy, aby mieć DAB+, radio internetowe, podcasty i UKF. Naj gorzej było ustawić durny UKF. DAB+ ostawił się sam, radio internetowe szło średnio a UKF naj gorzej.
DVB-T/S pisze: 12 września 2022, o 20:49 Te same stacje są w internecie. Nie trzeba NIC inwestować aby je posłuchać
Internet oczywiście jest za darmo, odbiorniki wifi nic nie kosztuje, smartfon nic nie kosztuje. Chyba pomyliło ci się w głowie. Ja płacę rachunki za internet stacjonarny i komórkowy, wiem ile to kosztuje.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ Biała Podlaska

Post autor: DVB-T/S »

Płacisz za internet bo używasz go głownie do słuchania radia? Nie pieprz bzdur!!!
To tak jak byś napisał że prąd jest drogi i nie będziesz oglądał TV, a dobrze wiesz że masz wiele innych urządzeń które są podłączone do gniazda elektrycznego.

Co do radyjka DAB+ - trzeba je ZAPROGRAMOWAĆ. Uwierz że moja mama by tego nie zrobiła.
Chyba że jest tam magiczny przycisk do wyszukiwania stacji.
Poza tym po co komu potrzebne jest kilkadziesiąt stacji radiowych jak zwykle słucha kilku.

Zapomniałeś wspomnieć że odbiór poza miastem jest bardzo utrudniony i co chwilę przerywa.
To że na FM nadajniki mają BEZ POWODU po 120kW mocy jest dla Ciebie bez znaczenia! Na DAB+ w nowoczesnej technologii wystarczy 10kW na pokrycie tego samego obszaru.

Fizyki nie oszukasz i z marnymi mocami cała ta cyfryzacja to ślepy zaułek.

Są 3 główne problemy:
- niska moc nadajników a przez to pokrycie i GWARANTOWANY odbiór
- niska jakość dźwięku przez napakowanie kilkunastu stacji na jeden nadajnik
- bardzo wysoka cena odbiorników (tylko nie pisz o pierdziawkach za 100 zł z jednym głośnikiem bo to nadaje się do słuchania od biedy przy ognisku).

Zablokowany