Jaka antenę wybrać do odbioru w górach?

dyskusje o odbiorze, nie dające się zaklasyfikować do żadnego innego działu na forum
Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Jaka antenę wybrać do odbioru w górach?

Post autor: Dobrycel »

@beskidus jak sie spisuje ta antena u Ciebie? :) Jaka jest jakość i siła odbioru? Czy jest stabilny obraz przez cały rok?

beskidus
Posty: 4
Rejestracja: 19 grudnia 2016, o 21:43
Odbiornik: lg
Instalacja antenowa: siatka

Re: Jaka antenę wybrać do odbioru w górach?

Post autor: beskidus »

@Dobrycel, nie narzekam. Pojawiaja się sporadyczne zakłócenia ale odbiór mam stabilny.. Odbieram wszystkie stacje, nawet dwie regionalne z Krakowa i Katowic :D

Yamaha750
Posty: 11
Rejestracja: 24 stycznia 2021, o 11:57
Miejscowość: Kamesznica

Re: Jaka antenę wybrać do odbioru w górach?

Post autor: Yamaha750 »

Jestem po wstępnej próbie sygnału, bo nie doczekałem się nadal montażysty.

Wystawiłem antenę do okna i znalazło 22 kanały. Część idzie czysto a część przycina, ale jak dałem antenę trochę wyżej to potrafi iść nawet bez przycinania. Niestety nie znalazłem w TV niczego co wskaże jaki jest poziom sygnału i tak naprawdę nie wiem czy się łudzić na to czy coś z tego będzie. Sygnał oczywiście z odbicia, bo inaczej nic nie znajduje.

Mam jeszcze takie pytanie - mam instalacje od gniazda końcowego poprowadzoną na strych. Zasilacz antenowy z zestawu mam podpiąć między gniazdem końcowym a TV czy między anteną a kablem który idzie do gniazda końcowego?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antenę wybrać do odbioru w górach?

Post autor: K63 »

Yamaha750 pisze: 19 lutego 2021, o 16:18 Niestety nie znalazłem w TV niczego co wskaże jaki jest poziom sygnału
Podaj model tv.
Yamaha750 pisze: 19 lutego 2021, o 16:18 mam instalacje od gniazda końcowego poprowadzoną na strych. Zasilacz antenowy z zestawu mam podpiąć między gniazdem końcowym a TV czy między anteną a kablem który idzie do gniazda końcowego?
Jeżeli na strychu masz rozgałęźnik, to zasilacz najlepiej wpiąć między rozgałęźnikiem a anteną (wzmacniaczem), a jeżeli rozgałęźnika nie ma, to miedzy gniazdem a anteną. Między gniazdem końcowym a tv nie, bo najczęściej gniazda RTV nie przepuszczają napięcia w torze tv naziemnej.

Yamaha750
Posty: 11
Rejestracja: 24 stycznia 2021, o 11:57
Miejscowość: Kamesznica

Re: Jaka antenę wybrać do odbioru w górach?

Post autor: Yamaha750 »

@K63 Mój model tv Samsung UE40F6470SSXZG

Dziekuję za wyjaśnienie z tym podłączeniem zasilania, teraz wszystko jasne.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antenę wybrać do odbioru w górach?

Post autor: K63 »

W Samsungach sygnał na danym kanale najczęściej sprawdza się przyciskając i trzymając chwilę INFO na pilocie lub w Menu > Pomoc techniczna > Diagnostyka > Informacja o sygnale.

Yamaha750
Posty: 11
Rejestracja: 24 stycznia 2021, o 11:57
Miejscowość: Kamesznica

Re: Jaka antenę wybrać do odbioru w górach?

Post autor: Yamaha750 »

@K63
Witam ponownie. Dzięki twojej pomocy znalazłem informację na temat sygnału.

Korzystając z pogody, wyszedłem na balkon z anteną w ręku bo nie mam innych możliwości na chwilę obecną i sytuacja wygląda następująco:
Mux1 : siła syg. Max 95. Jakość max 75.
Mux2: siła syg max 92. jakość max 45
Mux 3 siła syg max 92 jakość max 35 sygnał jest z odbicia.
Na balkonie na wysokości ok 1,5 jest znaczna gorsza jakość niż jak uniosę antenę na wysokości ok 2,5m a jest opcja zamontowania jej jeszcze wyżej na szczycie nad balkonem, wtedy drzewa sąsiada nie przeszkadzałyby antenie.

Czy przy takich parametrach jest szansa że to jakoś będzie działać? Najlepiej antenę byłoby ustawić na sztywno by zobaczyć skoki sygnału ale na chwilę obecną nie mam takich możliwości a jutro muszę podjąć decyzję w sprawie telewizji internetowej, której tak na prawdę nie potrzebuje.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antenę wybrać do odbioru w górach?

Post autor: K63 »

Yamaha750 pisze: 21 lutego 2021, o 12:48 Mux 3 siła syg max 92 jakość max 35 sygnał jest z odbicia
Myślisz o wszystkich mux-ach czy tylko o mux-3. Z mux-3 o tyle jest problem, że Skrzyczne - jaki wszystkie okoliczne lokalne doświetlenia - nadają synchroniczne na tym samym kanale 41. Zatem nie do końca wiadomo skąd ten sygnał dociera do anteny.
Yamaha750 pisze: 21 lutego 2021, o 12:48 Czy przy takich parametrach jest szansa że to jakoś będzie działać?
Może mux-1. :?: Ale pozostałe dwa - marnie to widzę.
Przy poszukiwaniu najlepszego sygnału, najlepiej włączyć sobie diagnostykę na danym kanale lub opcję wyszukiwania ręcznego i obserwując parametry, powoli kręcić anteną. W niektórych Samsungach jest to o tyle trudne, że ta funkcja po chwili się wyłącza.

Yamaha750
Posty: 11
Rejestracja: 24 stycznia 2021, o 11:57
Miejscowość: Kamesznica

Re: Jaka antenę wybrać do odbioru w górach?

Post autor: Yamaha750 »

@K63 Antenę zamontowałem sam nad balkonem. Sygnał jest podobny do tego co pisałem wcześniej, nie jest stabilny tylko skacze. Mux 1 idzie idealnie, 2 i 3 czasem idzie cały czas bardzo dobrze, czasem coś przytnie ale zobaczymy na dłuższą metę. Kupiłem jeszcze jedna antenę polecana przez użytkownika z Milówki jak będzie chwilą przetestuję też tamtą.

Mam do Ciebie jeszcze pytanie bo widzę że ogarniasz dobrze temat - da rady połączyć sygnał z dwóch anten? Np. Ten mux 1 bym złapał z innego nadajnika tylko czy da się to jakoś połączyć by te sygnały poszły do dekodera? Może głupie pytanie ale taki pomysł mi się nasunął :)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antenę wybrać do odbioru w górach?

Post autor: K63 »

Yamaha750 pisze: 9 marca 2021, o 11:18 ... da rady połączyć sygnał z dwóch anten? Np. Ten mux 1 bym złapał z innego nadajnika tylko czy da się to jakoś połączyć by te sygnały poszły do dekodera?
Można, ale nie sądzę byś w tej lokalizacji odebrał sygnał mux-1 i 2 z innego nadajnika niż Skrzyczne. Z najbliższego w Mysłowicach mux-y 1-3 nadawane są na tych samych kanałach. Prawdopodobnie jeden z mux-ów odbierasz lepiej także ze Skrzycznego, tylko z odbicia od innej góry. :?:
W tej lokalizacji używając dwóch anten, na każdej z nich odbierzesz zapewne ten sam sygnał, tylko z innych kierunków i z różnymi parametrami. Jeżeli sygnały z tych dwóch anten zsumujesz sumatorem, to trudno określić jaki będzie tego efekt. Być może gorszy niż masz obecnie z jednej anteny. :?:
Można by jednak użyć dwóch anten do lepszego odbioru mux-3. Na jednej starać się uzyskać najlepszy sygnał na mux-1 i 2, a drugą skierować na Koniaków gdzie masz doświetlenie mux-3. Ale do zsumowania sygnału trzeba byłoby użyć zwrotnicy kanałowej (na zamówienie), aby z jednej anteny przepuściła tylko k. 21 i 40 (a w przyszłości jeszcze 23, 24, 43), a z drugiej tylko k.41.

Zablokowany