Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

ams8
Posty: 171
Rejestracja: 23 lutego 2010, o 09:39

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: ams8 »

aquilaspqr pisze: 7 sierpnia 2022, o 23:09 Nie znam się na sprzęcie, więc spytam osoby lepiej obeznane w temacie:

Wymagania są dość proste -
Będę brutalnie szczery. Nie należy mieć zbyt wygórowanych oczekiwań: tunery mają odbierać DVB-T2 i to zadanie spełniają, ale reszta oferowanych możliwości stoi pod znakiem zapytania, ot ktoś coś dodał, ulepszył, ale nie do końca, i zostawił, bo business plan pogania. Pewnie za dużo miejsca nie ma w pamięci systemowej, może trzeba było zrezygnować ze szczątkowego Youtube, Wi-Fi i podnieść komfort posługiwania się podstawowymi funkcjami, bo w trakcie nagrywania okazuje się, że niektóre funkcje przestają działać. Ponieważ w znakomitej większości przypadków mamy do czynienia z urządzeniami jedno-tunerowymi to podczas nagrywania możemy poruszać się tylko w granicach jednego mux'a.

Tanie tunery nieźle nadają się tylko do oglądania DVB-T, podkreślam TYLKO, oraz przeglądania informacji o programach. Tu warto zwrócić uwagę na modele, które zapewniają obszerne EPG (np. WIWA H.265 Pro, Opticum AX LION NS). Obszerne, czyli np. rok produkcji, reżyser, aktorzy, opis – czyli można z grubsza po obsadzie ocenić czy warto czy szkoda czasu. Tu starsi ludzie narzekają na słabą czytelność informacji - za mała czcionka, przez chwilę na necie dostępne było oprogramowanie "Senior" dla Lion'a, ale na razie nie widać postępów w tej dziedzinie.

W cenie około 130 pln nie ma co liczyć na dodatkowe możliwości, strata czasu, firmware jest niedopracowane, co chwila odkrywam knoty, związane z nagrywaniem, odtwarzaniem. Mówię o wspomnianych wyżej modelach. Podczas nagrywania znika dostęp do kilku funkcji. A odtwarzanie plików z innych źródeł jest koszmarem nie do pokonania, tylko komputer sobie z tym dobrze radzi. Ostatnio odkryłem, że np. pilot Wiwy koliduje z niezłym switchem HDMI. Wiwa obsługuje poprawnie pliki z innych źródeł, z którymi nie radzi sobie Lion, bo ten choć odtwarza to ma problemy z przewijaniem. Wiwa i Lion mają zupełnie inne standardy zapisu na dysku. Mam dwa Liony NS i nie mogę z nich korzystać w jednym pomieszczeniu, bo oba reagują jednakowo na jednego pilota, tabele kodów pilotów są identyczna. Lion podczas nagrywania i przy naciśnięciu klawisza Power OFF po prostu się wyłącza (!!!), Wiwa na szczęście ostrzega.

Moje doświadczenia wykazują, że nieźle się sprawdza rozwiązanie dwu-tunerowe, mam na nyśli dwa niezależne urządzenia (patrz wyżej) - jedno do oglądania programów i informacji o nich, drugie do nagrywania. Pewnie w sumie może być taniej niż dual-tuner. Niestety tu pojawiają się kolejne "schody" - tunery powinny być wyposażone w wyjście antenowe, a nie są, wówczas jedynym rozwiązaniem jest rozdzielacz sygnału antenowego. Pasywne rozdzielacze osłabiają sygnał, więc nie zawsze się sprawdzą, wtedy konieczny jest rozdzielacz aktywny (ze wzmacniaczem).

To tylko niektóre z przypadłości.

Z tunerów droższych (około 350 PLN) radzę omijać XORO – mam tuner podwójny, spisuje się nieźle pod warunkiem, że tylko z niego korzystam do oglądania i odtwarzania tylko tego, co na nim nagrałem. EPG koszmarnie ubogie. Nie daje się przyzwoicie odtwarzać plików z innych źródeł, zawiesza się podczas przewijania. Producent nie robi nic w sprawie firmware od ponad trzech lat.
Od pewnego czasu do nagrywania i odtwarzania korzystam tylko z notebooka z podwójnym tunerem Hauppauge (USB) i oprogramowaniem DVBViewer, w EPG widzę wszystko, co nadawcy zamieszczają. Drogie rozwiązanie, ale nie widzę lepszego.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: DanielK »

Wiele razy tutaj już pisaliśmy, że nie ma prostych wyborów.

Tuner z Linux, masz i YT wyglądające jak TV, nagrywanie też bardzo dobrze ogarnięte, ale cena 400 zł i w górę.

aquilaspqr
Posty: 3
Rejestracja: 2 czerwca 2020, o 14:45
Miejscowość: Wieliszew

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: aquilaspqr »

Akurat nagrywanie mnie najmniej interesuje, bo w ogóle nie korzystam. Najważniejsze rzeczy, w kolejności "ważności" to:
1. bezproblemowy odbiór TV
2. dobre odtwarzanie plików z pendrive (zarówno filmów z wakacji jak i zdjęć). Tutaj np ważne są takie detale jak możliwość wznawiania odtwarzania z ostatniego punktu. Poprzedni tuner tak miał, "Wiwa MAXX" już tak nie potrafiła i trzeba było ręcznie przesuwać do odpowiedniego momentu co było denerwujące.
3. youtube

I nic więcej.

ams8
Posty: 171
Rejestracja: 23 lutego 2010, o 09:39

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: ams8 »

..Najważniejsze rzeczy, w kolejności "ważności" to:

1. bezproblemowy odbiór TV - Wiwa H625 Pro, Opticum AX LION NS - akurat te modele mam i do odbioru nie mam zastrzeżeń

2. dobre odtwarzanie plików z pendrive (zarówno filmów z wakacji jak i zdjęć) - akurat mam sporą praktykę z odtwarzaniem filmów z kamery Full HD 50fps oraz ze smartfona - nie da rady odtwarzać filmów nagranych w 4K. Z pendrive'ami może być różnie, nie warto stosować tanich, sprawiają kłopoty, lepiej kupić coś markowego droższego. Ja stosuję dysk SSD 500GB w obudowie.

3. youtube - chyba tylko tunery na Linux'ie, te w.w. mają szczątkową postać Youtube, zupełnie nie wiem po co

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: DanielK »

Nie jest to YT takie szczątkowe bo moze wyglądać tak:
viewtopic.php?p=253904#p253904

Cała reszta w większości tez jest dobrze zorganizowana i w/w wymagania spełnia w tym 4k :-)

Osobna kwestia to jeszcze jakoś box z AndroidTV, jednak bez klawiatury numerycznej ale z wejściem DVB-T2 (np. canal+ box 4k).

W sumie wszystko juz napisalismy na forum nie dłużej niż pół roku wstecz. Wady i zalety większości rozwiązań.

ams8
Posty: 171
Rejestracja: 23 lutego 2010, o 09:39

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: ams8 »

Szczątkowe YT - mam na myśli tunery Wiwa H625 Pro, Opticum AX LION NS i inne z tej półki cenowej.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: DanielK »

Aha OK, tego do internetu to się nie da używać moim zdaniem ;-)

ams8
Posty: 171
Rejestracja: 23 lutego 2010, o 09:39

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: ams8 »

Ostatnio wykryłem następującą ciekawostkę dotyczącą Lion'a i odtwarzania filmów i zdjęć.
Otóż podłączyłem po USB jakiś stary dysk 2.5" w starej obudowie i okazało się, że nie można oglądać ani zdjęć ani filmów z tego dysku. Lion na coś czeka. Przekopiowałem wszystko na dysk SSD w obudowie z USB-3 i odtwarzanie ruszyło bez problemów.
Spróbuję jeszcze sprawdzić to samo z Wiwa Pro - sprawdziłem, jest podobnie.
Oba tunery mają problem z dogadaniem się ze starymi interfejsami dyskowymi.
Ostatnio zmieniony 28 sierpnia 2022, o 19:48 przez ams8, łącznie zmieniany 1 raz.

phasedArrayAnt
Posty: 7
Rejestracja: 3 sierpnia 2022, o 00:10
Miejscowość: Rypin
Instalacja antenowa: phased array ant

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: phasedArrayAnt »

bogdanzieba pisze: 28 lutego 2020, o 20:51 To mój wybór padł na WIWĘ H.265 MAXXX, mam poprzednie modele HD-90 i HD-95 i nigdy mnie nie zawiodły.
Kolego, twoja WIWA nie wspiera HbbTv a jest wymagany przez odpowiednie rozporządzenia. Sam się wpakowałem w wersje PRO która nie dość ze nie wspiera oczywiście HbbTv to jeszcze model roku 2022 vs 2021 jest okrojona o interfejs ethernet. Tak, nowsza wersja ma mniej :)

phasedArrayAnt
Posty: 7
Rejestracja: 3 sierpnia 2022, o 00:10
Miejscowość: Rypin
Instalacja antenowa: phased array ant

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: phasedArrayAnt »

Jeżeli zależy Ci na polskiej gwarancji, jakimś tam supporcie itd to dobrym pewniakiem jest Cryptobox 752HD (słowacka firma ABcom). Osobiście do dziś używam starszego modelu 652 HD (z DVB-T) i sobie go bardzo chwale. Ale to już cena około 300 zł.
z tym nagrywaniem bym nie przesadzał w 752HD boxie .. timeshift albo działał albo nie, nagrywanie zaplanowane najczesciej nie dziala, szyfrowane nagrania, wiele mankamentów z tymi funkcjami. W koncu zostałem z tym boxem dlatego ze ma slot na CI i programowanie pod C z satki i prawidłowo dziala z moim diseq z instalacji a po jakimś czasie dopiero poddałem sie z funkcjami PVR.

Model z innej instalacji z pelnym PVR od operatora C, nie wspiera prawidłowo mojego diseq w obecnej instalacji. Mimo prób obejścia tego problemu nie znalazłem w pełni automatycznego rozwiązania z automatycznym diseq. W najlepszym razie tylko część kanalow była dostepna na tunerze ktory potem zamienilem na Cryptobox.

Potrafi 752HD zeskanowac dvb-t2 (w sumie 34 kanaly) ale HbbTv tam nie ma. Taki kwiatek do kożucha. Kupujac nie kierowalem sie zadnym DVB-T/T2, obecnie pod DVB-T2 raczej go wycofają jesli juz tego nie zrobili. Moze funkcje PVR lepiej działają na DVB?

phasedArrayAnt
Posty: 7
Rejestracja: 3 sierpnia 2022, o 00:10
Miejscowość: Rypin
Instalacja antenowa: phased array ant

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: phasedArrayAnt »

ams8 pisze: 19 sierpnia 2022, o 10:33 Ostatnio wykryłem następującą ciekawostkę dotyczącą Lion'a i odtwarzania filmów i zdjęć.
Otóż podłączyłem po USB jakiś stary dysk 2.5" w starej obudowie i okazało się, że nie można oglądać ani zdjęć ani filmów z tego dysku. Lion na coś czeka. Przekopiowałem wszystko na dysk SSD w obudowie z USB-3 i odtwarzanie ruszyło bez problemów.
Spróbuję jeszcze sprawdzić to samo z Wiwa Pro.
zasilanie i wbudowane w fw stery sa problemem, czesto fizyczniy interfejs nie jest kompatybilny wstecznie lub w druga strone z dyskami. To jest loteria, nie ma nigdzie tego w specyfikacji a przerobiłem troche tunerów pod satki. Na żadnym nie działalo jak mozna oczekiwac :) Zawsze jakis kompromis albo nic.

Jednak z Wiwa Pro ad 2022 nagrywanie na żywo działa i nie jest kodowane. Za to PVR .. rozczarowanie :) Tylko nie chce mi sie rozpisywać. Używałem z pamięcią flash na USB (2.0), nie wiem co z dyskiem SSD/HDD.

moomintroll
Posty: 3
Rejestracja: 29 stycznia 2022, o 14:05
Miejscowość: Skarżysko
Instalacja antenowa: Dipol 28/5-12/21-48 DVB-T/T2 ze wzmacniaczem LNA-101

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: moomintroll »

DanielK pisze: 8 sierpnia 2022, o 21:27

W sumie wszystko juz napisalismy na forum nie dłużej niż pół roku wstecz. Wady i zalety większości rozwiązań.
W którym miejscu? Daj link.

Yop
Posty: 23
Rejestracja: 1 lutego 2022, o 15:10
Miejscowość: dolnoslaskie

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: Yop »

Pytanie do użytkowników mecool kt1
Dziś urządzenie przeszło w tryb awaryjny
Po wyłączeniu i włączeniu awaryjny wylwczony ale stwierdziłem nie działa asystent google
Jak w niego wchodzę to wciskam jak na obrazie volume - i OK
Zczyna mrugać dioda czerwona na pilocie a co dalej , skierować to w stronę Tv czy meccol
Bo nie ogarniam

Obrazek

krosxc325
Posty: 62
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 19:34
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: TV Panasonic 4K TX-43HX580E, Ustym 4k Pro
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa, segmentowa na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: krosxc325 »

U mnie w domu są dwa tunery podłączone do 2 TV. Jeden to model Technisat Alma 2820 a drugi Opticum premium box. Na obu występuje ten sam problem. Nagrania to sieczka w obrazie co chwila albo prawie cały czas. Czasem wręcz szary obraz i nic nie widać.
Nagrywam na pendrivie sformatowanym na NTFS. Czy ważne jest formatowanie? Materiałów nie da się oglądać. Losowe zacięcia obrazu i dźwięku i wysyp dużych bloków pikseli jakby nie było anteny podłączonej albo był słaby sygnał. A podczas oglądania gdy się nagrywało obraz był bez zarzutu oczywiście a sygnał dobry. Na penie są różne pliki pochodzące z kompa - nie wiem czy to ważne.

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: MaxEvans »

Sformatuj pena w tunerze fat32

Yop
Posty: 23
Rejestracja: 1 lutego 2022, o 15:10
Miejscowość: dolnoslaskie

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: Yop »

Kolejne pytanie
Mecool kT1
Ktoś mi kliknął że znikła mi ilkonka
LIVE TV z lewej strony (zaznaczone na zdjęciu )
W dostosuj programy
zaznaczona że ma być ale tam jest info że kanał pusty

Nadal borykam się z problemem pilota
Nie działa asystent google
Foto na zdjęciu w poprzednim moim poście powyżej ObrazekObrazek

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: Ramirez »

DanielK pisze: 8 sierpnia 2022, o 12:17 Wiele razy tutaj już pisaliśmy, że nie ma prostych wyborów.

Tuner z Linux, masz i YT wyglądające jak TV, nagrywanie też bardzo dobrze ogarnięte, ale cena 400 zł i w górę.

Nagrywanie niezbyt dobrze ogarnięte. Przykład OpenATV gdzieś od wersji 6.3 czy 6.4 zepsuli wykrywanie konfliktów nagrywania z EPG z DVBT. Z satelity działa, z naziemnej już nie. I to nie jest kwestia tunera, tylko systemu OpenATV. Ten problem widziałem na tunerach które posiadałem - Zgemma H7s, Amiko V30, Ustym 4K W takim OpenPLI działa normalnie, w openatv już nie. I nikt tego nie zauważa :|

krosxc325
Posty: 62
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 19:34
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: TV Panasonic 4K TX-43HX580E, Ustym 4k Pro
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa, segmentowa na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: krosxc325 »

Ramirez pisze: 19 września 2022, o 21:26
DanielK pisze: 8 sierpnia 2022, o 12:17 Wiele razy tutaj już pisaliśmy, że nie ma prostych wyborów.

Tuner z Linux, masz i YT wyglądające jak TV, nagrywanie też bardzo dobrze ogarnięte, ale cena 400 zł i w górę.

Nagrywanie niezbyt dobrze ogarnięte. Przykład OpenATV gdzieś od wersji 6.3 czy 6.4 zepsuli wykrywanie konfliktów nagrywania z EPG z DVBT. Z satelity działa, z naziemnej już nie. I to nie jest kwestia tunera, tylko systemu OpenATV. Ten problem widziałem na tunerach które posiadałem - Zgemma H7s, Amiko V30, Ustym 4K W takim OpenPLI działa normalnie, w openatv już nie. I nikt tego nie zauważa :|
Ale jak sam zauważyłeś jest to wina oprogramowania a nie tunera, które w takim tunerze można zmienić na inne a w innych tunerach tego nie zrobisz. Nie kupiłem jeszcze tunera na linuksie ale na pewno bym zauważył taki problem z nagrywaniem. W takim razie będę musiał korzystać z OpenPLI, bo nagrywanie z EPG to podstawa.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: DanielK »

@Yop - spróbuj wykonać przywrócenie ustawień fabrycznych. Zwykle to pomaga. Choć raz miałem przypadek - nie pamiętam chyba z YouTube i przywrócenie fabrycznych nic nie dało, wina ewidentnie była po stronie Google.

@Ramirez - próbowałeś zgłosić to choćby na forum opena.tv?

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: Ramirez »

Nie próbowałem bo nie znam niemieckiego. Może to tylko kwestia polskiego DVBT??? np. MUX1, 2,3 z sobą nie wykrywa konfliktów timera. Ale np. MUX1 z MUX6 już tak :!: Nie rozumiem tego. Gdzieś do wersji 6.2 było dobrze, potem chyba w 6.3 coś popsuli i to będzie tak z dwa lata. Można ustawiać co się chce i nagrywa tylko urywki jak tuner jest zwolniony po wcześniejszym nagrywaniu. W innych softach zbliżonych do Openatv jest to samo, jak np. Pure2

Zablokowany