Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: Dobrycel »

Mamy finalny produkt nazwany prototypem. Spełnia wymogi, przeszedł testy i staje sie produktem. Czy to co testowali wymagało jeszcze zmian sprzętowych? Bo zmiany programowe może sobie wgrac redakcja czy testerzy w domu.

Jakie jest planowany koszt takiego urządzenia? Rząd wielkości. Zastanawiam się czy warto na to czekać. Jak wywalą kosmiczną cene to nie będe na to nawet czekać.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: dvbtowiec »

Krosnoludek pisze: 10 stycznia 2022, o 17:30 ma się pojawić w marcu od AXTechnology tuner DVB-T2 HEVC z HbbTV. Sat Kurier dostał do testu jego wersję przedprodukcyjną beta, i podobno bardzo ładnie z Polskim HbbTV współpracuje.
Skąd masz tego niusa? Jest jakiś artykuł w sieci?
Wiadomo jaką ma wersje HbbTV?

Podejrzewam że to nie będzie koszt 100zł za tego typu tuner. Raczej można się spodziewać coś bliżej 200zł

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: Krosnoludek »

Jak kupowalibyście drukowany Sat Kurier to dowiedzieli z niego o tym tunerze że się pojawi, i że już go przetestowali.
Cena, nie wiem, ja liczę co najmniej 300 zł

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: Dobrycel »

Dlaczego tak drogo? Co w nim jest takiego, ze go podraża 3 krotnie od zwykłego dekodera? Oni liczą na sprzedaż w takiej cenie?

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: Krosnoludek »

Tu macie adres, pytajcie się bezpośrednio u producenta, można również zadzwonić:
https://www.axtechnology.pl/contact/
Sklep firmowy: https://univision24.pl/

Przecież wiadomo, że cena musi być dużo wyższa, lepszy procesor, więcej pamięci, opłata licencji...

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: DanielK »

Czego się spodziewaliście? Nie ma nic za darmo.
Ja liczę na cenę bardzo bliską 200 zł.

Procesor (niektórzy producenci tunerów z procesorami 1GHz też twierdzili, że nie ma opcji aby tam zaimplementować HbbTV bo procesor za słaby), pamięć, licencje...

Już kiedyś pisałem, że sprawa z tym HbbTV i tunerów z tym nie jest prosta.

Cena 300 zł hmm. Musiałbym być zdesperowany żeby dla HbbTV wydać taką kwotę (i jeszcze wyświetlać ich reklamy). Co innego tuner na Linuxie na którym mogę zrobić 10 innych rzeczy i do tego jest combo.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: K63 »

DanielK pisze: 11 stycznia 2022, o 13:51 Co innego tuner na Linuxie na którym mogę zrobić 10 innych rzeczy i do tego jest combo.
Tylko dla odmiany chyba na żadnym poprawnie nie działa HbbTV. Mam Qviart-a Combo i HbbTV "działa" na nim tak samo nędznie jak na moim kilkuletnim telewizorze.
DanielK pisze: 11 stycznia 2022, o 13:51 Cena 300 zł hmm. Musiałbym być zdesperowany żeby dla HbbTV wydać taką kwotę.
Może rozważyłbym taki wydatek gdyby był to dekoder Combo. :?:
Być może także poprzez satelitę będzie można odbierać coraz wiecej treści HbbTV - także polskich? Np. na niemeieckim kanale Wir24.TV (Astra 19.2E) jest nadawany w ten sposób program poświęcony technice odbiorczej (Dr. Dish Magazin)

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: DanielK »

K63 pisze: 11 stycznia 2022, o 14:35 Tylko dla odmiany chyba na żadnym poprawnie nie działa HbbTV. Mam Qviart-a Combo i HbbTV "działa" na nim tak samo nędznie jak na moim kilkuletnim telewizorze.
Tak, jest wersja 1.0 niestety. Ktoś musiałby opłacić licencje (od jakiej ilości STB?) i napisać wtyczkę. Jednak o czym wspomniałem w tym wątku o HbbTV, to niemal wszystkie treści z Niemiec działają bardzo dobrze i przede wszystkim bardzo szybko.
Nawet działanie telewizji hybrydowej TVP działa szybciej niż w wielu modelach telewizorów.

Zdaję sobie sprawę, że w hybrydzie mogą być emitowane jakieś dodatkowe treści, tak jak to z resztą jest w naziemnej telewizji w Niemczech.
Pytanie jakim kosztem to wszystko. Czas pokaże na ile się to przyjmie.

Moim zdaniem naprawdę jest to tylko taki półśrodek, namiastka wybranych funkcji SmartTV, a zapewniam że z takich korzystam, ale na AndroidTV.

edit:
Jeszcze jedna uwaga. Niestety w ślad za tym rozporządzeniem pojawił się problem, że będzie ciężko kupić np. tuner combo, bo na cały świat oprócz Polski mogą mieć gniazdo LAN i nikt nie widzi problemu.
W efekcie będzie taki wybór:
- najtańsze boxy tylko do oglądania,
- tuner z HbbTV,
- telewizor w większości przypadków z mało wygodną obsługą kilku źródeł sygnału.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: Krosnoludek »

Odnośnie ceny, tu wypowiedział się Paweł Tutka ile taki tuner powinien kosztować
viewtopic.php?p=245623#p245623
Może tą całą dyskusję przenieść to tamtego wątku?

Awatar użytkownika
andigigant
Posty: 2
Rejestracja: 15 listopada 2021, o 11:20
Miejscowość: Zabrze
Odbiornik: Samsung UE37ES5500
Instalacja antenowa: UHF, VHF - klasyczna antena kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: andigigant »

Od kilku miesięcy obserwuję ten wątek. Poszukuję telewizora lub dekodera typu twin. Znalazłem tylko ten: https://www.komputronik.pl/product/7292 ... vb-t2.html
ale oglądając na YT kanał "Tabletradar / Smart-Test" zobaczyłem, ze materiał zapisywany/nagrywany nie ma tytułu np. filmu tylko kanał i datę. Tak na marginesie wszystkie do tej pory oglądane tunery (prócz tych na Linux) mają tą przypadłość. FATALNIE. Mam dwa telewizory Samsunga w których mam możliwość nagrywania i one z tym nie mają problemów.
Dowiadywałem się w Samsungu, LG i Sony czy przewidują produkcję telewizorów z podwójną głowicą DVB-T2 - niestety nie. A przecież są telewizory które mają trzy głowice (naziemna, satelitarna, kablowa). To chyba nie jest sztuka by taki wyprodukować. Nie ma zapotrzebowania? Myślę, ze gdyby w społeczeństwie była większa świadomość co do możliwości takiego TV to producenci by takie wyprodukowali. Znalazłem tuner Ferguson Ariva ATV TT który ma dwie głowice satelitarne.
Prośba do czytających. Może znaleźli gdzieś opis dekodera typu twin opartego na Linux/Android.

mihau
Posty: 49
Rejestracja: 1 lutego 2015, o 15:42
Miejscowość: Gryfino
Odbiornik: Fte MAX T220 HD

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: mihau »

Ja natomiast chcę kupić tuner z jak najlepszą czułością, który nie miesza stacji zapisanych na liście przy skanowaniu kanału i jeszcze dobrze by było jakby miał EPG z możliwością zobaczenia bieżących ramówek kilku stacji jednocześnie, tzn. w takiej postaci jak na obrazku poniżej
Obrazek

Pod wpływem tematu na tym forum o czułości tunerów postanowiłem zakupić tuner Opticum Nytrobox NS. Niestety, ten tuner rozwala listę kanałów przy skanowaniu multipleksa, EPG nie jest w takiej formie jak na obrazku powyżej i na dodatek gdy zrobiłem porównanie odbioru berlińskiego muxa na k.47 z odległości 109 km, ten Opticum kontra stary Ferguson Ariva T650i i wyszło, że przy ustawieniu anteny, przy którym w Nytroboxie NS obraz tnął się przez większość czasu, a w Arivie T650i nie licząc jednego momentu z drobnymi monoblokami, przez większość czasu był obraz bez zakłóceń.

No ale DanielK testował Nytroboxa bez NS w nazwie, być może Nytrobox bez NS miał lepszą czułość niż NS ma. Wg jego testów najlepszą czułość obok Nytroboxa ma Fte MAX T220. Ciekawi mnie, czy Fte MAX T220 przy przeszukiwaniu danego multipleksu dopisuje nowowyszukane stacje na końcu listy czy przestawia stacje na liście?
A co jeśli lepszy odbiór na T650i nie wziął się z tego, że Nytrobox NS jest gorszy od Nytroboxa bez NS tylko z tego, że Fergusony są jednak lepsze pod tym względem? Wszak DanielK nie napisał, że Fergusony były jednymi z najsłabiej wypadających w testach tylko, że problem niedawania rady przez Fergusona tam gdzie Nytrobox daje radę dotyczy tylko wybranych modeli czasem tylko danej partii.
Arivę T760i po tym co napisano w poście z tego linku raczej nie kupię ale jest przecież Ariva T75. Pytanie, czy wśród marek wymienionych przez forumowicza DanielK jako mające ,,problem z częścią tunerów - wybranych modeli czasem tylko danej partii'' Ferguson znalazł się z powodu Arivy T760i, czy Arivę T75 DanielK też testował?

ams8
Posty: 171
Rejestracja: 23 lutego 2010, o 09:39

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: ams8 »

"...Poszukuję telewizora lub dekodera typu twin..."
Co do pojęcia "twin" to uwaga: znalazłem kilka tunerów, które były określane jako twin z racji dwóch głowic: DVB-T i SAT.
Szczerze polecam "Hauppauge Tuner WinTV dualHD" i oprogramowanie "DVBViewer". Działa mi to bezbłędnie w środowisku Windows-7 (jeśli chodzi o Win-10 to poległem bo komputer nie chciał się budzić z uśpienia). (Można dokupić soft, który umożliwi korzystanie z HbbTV). Jestem "wychowany" na dwu-tunerowych urządzeniach (stara Manta i Hyundai) dlatego uporczywie szukałem czegoś co pozwoli na zapisywanie dwu kanałów z tytułem w nazwie pliku no i żeby w EPG były informacje typu: rok, reżyseria, aktorzy, skrócony opis. Wspomniane rozwiązanie ma bardzo obfite EPG: widzę wszystko co nadawcy tam umieszczą, a przede wszystkim umożliwia jednoczesne nagrywanie wszystkich pozycji z dwu muxów, jest to właściwość DVBViewer'a. Oczywiście to jest sztuka dla sztuki bo szybko zaczyna brakować dysku no i życia nie starczy na obejrzenie wszystkiego. W komplecie z tunerem jest pilot, ale jeszcze go nie rozszyfrowałem na tyle, żeby swobodnie się nim posługiwać. Po prostu nagrywam a potem wybrane pozycje kopiuję na dysk podłączony do starej Manty.
Co do czułości tunera to podobno jest wysoka, nie wypowiadam się.
Radzę szerokim łukiem omijać Xoro - mam tuner HRT 8770 TWIN (to jest moje drugie podejście do tunerów Xoro, nigdy więcej), potrafi przysporzyć sporo kłopotów (m.in. zawiesza się tak, że trzeba wyłączyć, mułowacieje przy odbiorze kanałów HEVC, EPG jest bardzo skąpe i brzydko podane, brak edytora tytułów nagranych pozycji). Prawdopodobnie można to ulepszyć, ale producent nic nie robi.
Sądzę, że warto też zwrócić uwagę na linuxowe tunery, trochę mnie ten "Linux" peszy bo nigdy nie miałem okazji go poznać. Może kiedyś jeśli starczy czasu, cierpliwości i oczu...

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: DanielK »

Niestety problem z tym EPG jest bardziej poważny. Mamy mały wybór tunerów i jest to niestety pokłosie przyjętego rozporządzenia o czym pisałem tutaj.

Kiedyś były dostępne tunery z EPG takim jak post wyżej pokazał @mihau, oraz np. takie:

Obrazek


albo takie (STB z Linux):
Obrazek


Obecnie większość STB ma takie EPG i wiele innych pomniejszych wad. Komuś oczywiście takie EPG może przypadnie do gustu...
Obrazek


@ams8 - tunerów z Linuxem nie ma się co bać, tak samo jak komputera. Ogromną większość funkcji dostępnych jest z pilota i to się niczym nie różni względem innych odbiorników. Dopiero jak grzebiesz coś pod maską to już trzeba nieco wiedzy, podobnie jak z samochodem, czy z komputerem.
W przypadku komputerów Linux np. Mint bywa o wiele prostszy niż Windows 10 w wielu dziedzinach.

adiq
Posty: 97
Rejestracja: 21 listopada 2020, o 02:48
Miejscowość: Polska

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: adiq »

Pod maską? Panie, ja na tunerze z Enigmą pół dnia ogarniałem samo dodawanie i edytowanie programów. Coś co na tunerach za 100 zł robi się intuicyjnie w 3 minuty :D Oczywiście po konfiguracji efekt jest znacznie lepszy, ale... No i głupiego LCN do tej pory nie udało mi się ogarnąć.
To są tunery dla zapaleńców którzy lubią sobie pogrzebać, bo możliwości mają spore, choć problemów i ograniczeń też jest sporo. Do tego różnica w cenie między takimi przystawkami a zwykłymi tunerami do odbioru mała nie jest.

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: Ramirez »

A po co komu tam jakieś LCN jak można wygodnie na komputerze edytować listę stacji i bezpośrednio wysłać z komputera na tuner tą listę w kilka sekund programem dreamboxEDIT.

ams8
Posty: 171
Rejestracja: 23 lutego 2010, o 09:39

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: ams8 »

Ramirez pisze: 19 stycznia 2022, o 09:56 A po co komu tam jakieś LCN jak można wygodnie na komputerze edytować listę stacji i bezpośrednio wysłać z komputera na tuner tą listę w kilka sekund programem dreamboxEDIT.
Pierwszo słyszę, ale czy na tunery DVB-T także i po jakim łączu?

Suarez
Posty: 15
Rejestracja: 17 czerwca 2021, o 23:27
Miejscowość: Cracow

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: Suarez »

Witam wszystkich zastanawiam się już poważnie który dekoder wybrać do odbierania dvbt 2 hevc. Telewizora to panasonic txl32e30e Miejscowość Kraków. Czy któryś z tych 3 jest dobry?
Ariva T75
BLOW 4615
TechniSat TERRABOX T3
Nie zależy mi na bajerach internetowych choć jeśli by były to ok.ox tunera oczekuje plynosci działania dobrego obrazu dźwięku wiadomo, i w miarę ladnej szaty graficznej Czy waszym zdaniem lepiej jeszcze czekać az pojawi się jeszcze coś fajnego. Pozdrawiam

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: Ramirez »

ams8 pisze: 19 stycznia 2022, o 10:31
Ramirez pisze: 19 stycznia 2022, o 09:56 A po co komu tam jakieś LCN jak można wygodnie na komputerze edytować listę stacji i bezpośrednio wysłać z komputera na tuner tą listę w kilka sekund programem dreamboxEDIT.
Pierwszo słyszę, ale czy na tunery DVB-T także i po jakim łączu?
Internet mam z modemu który idzie do switcha (podejrzewam że i router też może być)do którego mam podłączony tuner na enigmie2, komputer itd. Tuner na enigmie ma swój numer w sieci np 192.168.0.2 i przez ten program do edycji wpisujesz w opcjach ten adres na stałe z hasłem które jest ustawione w tunerze i masz w sieci urządzenie. Możesz sobie w windowsie połączyć się z tunerem i możesz kopiować nagrania z dysku HDD tunera na komputer przez sieć, możesz na komputerze czy telefonie oglądać nagrania, możesz oglądać programy TV z tunera w sieci domowej wifi (na telefonie z androidem programem DreamDroid), możesz tego programu używać jako pilot tunera. Dużo jest możliwości. Do najtańszych tunerów DVBT raczej nikt nie zrobił programów do edycji kolejności stacji. Chociaż się coś takiego trafiało do niektórych droższych modeli. Jakiś program istnieje np do obsługi tunera Opticum Sloth Combo Plus (PC_Editor_Tool????), ale to już zabytek i nieudany model. Do niektórych telewizorów jest program ChanSort.

adiq
Posty: 97
Rejestracja: 21 listopada 2020, o 02:48
Miejscowość: Polska

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: adiq »

Ramirez pisze: 19 stycznia 2022, o 09:56 A po co komu tam jakieś LCN jak można wygodnie na komputerze edytować listę stacji i bezpośrednio wysłać z komputera na tuner tą listę w kilka sekund programem dreamboxEDIT.
No to podpowiedz mi, jak na liście 28 kanałów przypisać poprawną numerację, np. TVP Sport pod nr 32? Próbowałem kilku wtyczek, ale na razie bezskutecznie. Na tanich przystawkach to po prostu działa, tutaj albo nie działa wcale, albo jeszcze nie udało mi się tego rozgryźć.
Tymczasem tutaj mamy inną (poprawną) numerację na TV oraz zwykłych STB za 100zł i całkiem inną na "wszystkomającej" enigmie. W dodatku pojawienie się nowego kanału (np. TVP Kultura migrująca w tę i we wtę po multiplexach) i przesunięcie go w poprawne miejsce listy rozdupca połowę numeracji.
Jeśli ktoś tylko "przepstrykiwuje się" przez kanały to może mu to nie przeszkadza, ale korzystając z klawiszy numerycznych dobrze wiedzieć, na co chce się przełączyć, a taką wygodę zapewnia właśnie LCN.

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: Ramirez »

Prawidłowa lista kanałów to jest taka jaką sobie zażyczysz a nie narzucona przez operatora. Nie rozumiem problemu. Jak chcesz takie numery to sobie ręcznie te numery poustawiaj a potem przy zmianach ręcznie poprawisz. Dla mnie to logiczne że jak masz 28 stacji to ustawiasz kanały od 1 do 28 a nie z LCN jakieś 1-20 potem np 90- 95 a potem jakieś 800-810 itd. Bezsens. Wątpię aby ktoś zrobił sortowanie według LCN w takich tunerach.

Zablokowany