Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: Dobrycel »

Panowie i Panie (jesli tutaj takowe sa) szukam tunera DVB-T/DVB-T2 z następującymi funkcjami:
- rozwijane oprogramowanie przez producenta lub społeczność
- reagowanie na błedy i poprawianie błędów
-najlepiej na linuxie jesli to możliwe bo tam sa możliwości
- wspieranie ipli
-wspieranie innych platform
Tak sobie myślę, ze chyba Nbox z Enigmą :D Jesli to coś ma DVBT-2

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: Dobrycel »

Niebawem jak mnie moj nos nie myli, pojawi sie Ariva T760i DVB-T/DVB-T2
http://ferguson-digital.eu/?wpfb_dl=1550
Dziwne jest, ze nowy dekoder ma instrukcje z starymi zdjeciami z 2012 roku.
Screeny w jezyku Angielskim, na nich kanaly Canal + HBO :)
Od kiedy to w PL w naziemnej jest HBO i Canal +?
Dali ciala troche z tym manualem

jacekdmtrade
Posty: 4
Rejestracja: 20 kwietnia 2018, o 12:22
Miejscowość: Koscian

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: jacekdmtrade »

Polecam do odbioru telewizji DVB-T/T2 i DVB-C odbiornik Qviart T2H265 z HEVC H.265

Qviart T2 H265 to dekoder odbierający sygnał DVB-T/T2 oraz DVB-C i obsługujący najnowszą kompresję obrazu H.265 HEVC dzięki czemu obraz wyświetlany z odbiornika jest ostrzejszy niż kiedykolwiek wcześniej.

Jeden z niewielu na rynku odbiornik sygnału DVB-T, który odbiera sygnał wejściowy w pasmach 177.5~226.5 MHz oraz 474~866 MHz
(niestandardowa funkcja, idealne rozwiązanie dla sieci, które nie przenoszą częstotliwości z zakresu UHF, a w których brak już jest miejsca w paśmie VHF) i pozwala na korzystanie z szerokiego wyboru serwisów internetowych.
więcej na tema odbiornika na:
https://www.dmtrade.pl/p9619,qviart-t2h ... h-265.html

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Wyjaśnij mi proszę w jaki sposób obsługa H.265 w odbiorniku ma wpływ na ostrość obrazu odbieranego z naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce.

Chciałbym również zauważyć, że zgodne z Rozporządzeniem Ministra Cyfryzacji z 7 lipca 2015 roku WSZYSTKIE odbiorniki naziemnej telewizji cyfrowej sprzedawane w Polsce MUSZĄ obsługiwać co najmniej zakresy VHF (174–230 MHz) w kanałach o szerokości 7 MHz i UHF (470–790 MHz) w kanałach o szerokości 8 MHz.
Obsługa pasma VHF to nie jest "niestandardowa funkcja", a wymóg określony we wspomnianym Rozporządzeniu.

Mógłbyś też napisać coś więcej na temat "pozwala na korzystanie z szerokiego wyboru serwisów internetowych" w przypadku tego odbiornika?


/edit 2018-04-28
No i kolega @jacekdmtrade zniknął. Wskoczył na forum napisał trochę bełkotu marketingowego i na wszelki wypadek się nie pojawia. A ja naprawdę chciałbym wiedzieć jak firma DMT Trade rozwiązała w tym dekoderze problem "szerokiego wyboru serwisów internetowych" skoro ten dekoder, według specyfikacji, wcale nie ma możliwości podłączenia do internetu...

ams8
Posty: 171
Rejestracja: 23 lutego 2010, o 09:39

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: ams8 »

Gdy chcę się czegoś dowiedzieć na temat urządzenia najczęściej szukam instrukcji obsługi, sprawdzam, czy są do pobrania aktualizacje firmware, jeśli są to moje zaufanie do firmy wzrasta. Aczkolwiek to niewiele daje. Zazwyczaj na forach znajduję opinie o urządzeniu, interesujących mnie właściwościach. W przypadku Qviart T2H265 nie znalazłem nic, co źle wróży.

Ponieważ od jakiegoś czasu zaczynają mi się 'sypać' tunery Hyundai R3250S i Manta DVBT05, próbowałem znaleźć coś nowego, ale mi się nie udało. Ostatnio przećwiczyłem Evolveo DT-4050HD oraz Xoro HRT 8772 HDD. Wszystkie wymienione urządzenia mają po dwa tunery. I niestety stwierdzam, że żadne z nich mnie nie satysfakcjonuje i gdyby tak połączyć je w jedno to było by super. Moje uwagi na temat Evolveo i Xoro są tutaj:

https://www.morele.net/tuner-tv-evolveo ... hd-843246/
https://www.morele.net/tuner-tv-xoro-hr ... 3-1717279/

Poniżej spis moich oczekiwań odnośnie tunera DVB-T:

1. 2 głowice czyli nagrywanie 2 audycji jednocześnie
2. w trakcie nagrywania możliwość odtwarzania dowolnego pliku, także jednego z 2 nagrywanych programów
3. po ponownym uruchomieniu odtwarzania nagranego pliku wznowienie odtwarzania w punkcie zastopowania
4. przynajmniej 2 złącza USB
5. obsługa dysków NTFS, przynajmniej 500MB
6. nagrywanie dłuższych audycji w jednym pliku a nie w kilku
7. nie kodowany format nagrywanych plików, żeby można było odtworzyć na komputerze
8. tytuł audycji w nazwie nagranego pliku
9. złącze Ethernet umożliwiające dostęp po sieci do dysku
10. możliwie obszerne informacje w EPG o emitowanych audycjach
11. odtwarzanie plików w formacje ISO (mój Hyundai to potrafi)
12. odtwarzanie filmów z kamery 50fps
13. wyjście SPDIF
14. wysoka czułość wejścia antenowego lub/oraz inteligentne buforowanie obrazu i dźwięku przy słabszej sile/jakości sygnału w antenie
15. informacje o sile i jakości sygnału
16. wejście i wyjście sygnału antenowego

Powie ktoś, że to nie realne...Wiem, i takie coś daje mi tylko komputer z dwoma tunerami podłączonymi po USB (Leadtek WinFast DTV200H oraz Not Only TV LV5DLX). Ale w przypadku komputera miałem zawsze problem ze zdalnym sterowaniem...

Ta lista to wynik moich przyzwyczajeń i doświadczeń z wymienionymi wyżej tunerami. Niestety odnoszę wrażenie, iż nowsze urządzenia potrafią coraz mniej. Wspomniałem, że Hyundai i Manta mi się sypią - miałem problemy z dyskami wewnątrz, zdecydowana poprawa nastąpiła po wyjęciu dysków i podłączeniu po USB dysków 2.5 calowych. Dyski 3.5 calowe z własnym zasilaniem niestety zbyt długo uzyskiwały gotowość przez co zaprogramowane nagrywanie nie startowało, te 2.5 calowe są znacznie szybciej 'gotowe'.

Będę wdzięczny jeśli ktoś, nie zrażony moim ględzenim, podpowie, czy jest na naszym rynku jakiś tuner, który spełni przynajmniej część moich wymagań.

Dopisane 2019.02.16:
Ostatnio zdobyłem nieco doświadczenia z tunerem Globo Multimedia Dekoder STB HD N3, występującym także pod szyldami Opticum oraz Skymaster. Ponieważ po tygodniu padł mi i nie daje się zreanimować, powiem tylko, że najbardziej mi się w nim spodobała obszerność informacji o audycjach w EPG oraz czytelne wyróżnianie kolorem audycji zaprogramowanych do nagrywania. Wydaje mi się też, że przy odtwarzaniu nagrania z chwilą pauzowania ekran pozostawał czytelny, co niestety jest uciążliwe w przypadku tunera Evolveo DT-4050HD - np. nie bardzo daje się wtedy odczytać 'lista płac' na końcu filmu (duży obszar ekranu jest zasłonięty informacją o pauzie).
Niestety STB HD N3, podobnie jak wspomniany Evolveo, dłuższe audycje nagrywa w kilku plikach, z odtwarzaniem nie ma problemów na tych tunerach, ale na innych - uciążliwe są długie przerwy przy przejściu do następnego pliku.
Tuner miał 2 wady, z którymi sobie poradziłem, działał znakomicie dopóki nie padł. Opis zamieściłem tutaj:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewt ... 7#17768427

Pozdrowienia,
ams8
Ostatnio zmieniony 16 lutego 2019, o 09:52 przez ams8, łącznie zmieniany 4 razy.

ams8
Posty: 171
Rejestracja: 23 lutego 2010, o 09:39

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: ams8 »

Dodaję jeszcze jeden punkt, dość istotny:

17. możliwość wprowadzania zmian w Audio i Video (jasność, kontrast)

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: Dobrycel »

Dlaczego uzytkownik jacekdmtrade nie zostanie usuniety lub jego post z kłamstwami nie zostanie usuniety?
Przeciez kodowanie HEVC H.265 dotyczy DVB-T2. Z tego co wiadomo to jest testowane w Warszawie moze, no i mozna odbierac z Czech jak ktos przy granicy mieszka. 99% ludzi nie dotyczy DVB-T2

To jest wrzucanie reklamy i okłamywanie ludzi. Jawna manipulacja.

przemo_one
Posty: 20
Rejestracja: 10 listopada 2013, o 12:03

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: przemo_one »

Witam,
potrzebuję pomocy przy wyborze tunera DVB-T. Interesuje mnie model ekonomiczny z HEVC i DVB-T2. Musi odtwarzać pliki z USB. Preferuję coś ze sklepu stacjonarnego, ale mogę też zamówić. Co polecacie?

przemo_one
Posty: 20
Rejestracja: 10 listopada 2013, o 12:03

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: przemo_one »

akcent pisze: 26 sierpnia 2019, o 10:49 pliki usb to już chyba wszystkie potrafią obsługiwać dekodery. Z tego co patrzyłem ostatnio w [...] to chyba nie mylę się specjalnie.
chyba złego linka wstawiłeś.

Kamilek.W
Posty: 29
Rejestracja: 25 września 2018, o 00:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Wiwa Maxx H.265
Instalacja antenowa: Libox Combo LB-2000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ornontowice

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: Kamilek.W »

Witam. Panowie potrzebuję porady w kupnie nowego dekodera. Otóż dałem się zrobić w bambuko kilka lat temu i to, że mój STB T90 Lite ma napisane, że wspiera DVBT2 wcale nie oznacza, że tak jest. Okazało się dzisiaj po uruchomieniu Polsat Film, że owszem wspiera lecz bez kodeka obrazu. Poszukuję zatem nowego dekodera, który będzie wspierał potrzebny kodek i tutaj pytanie czy wybrać najtańszą możliwą opcję jaką jest Wiwa H.265 czy może dopłacić do Fergusona Ariva T760i?

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: DanielK »

Jeśli chodzi o sprzęty "najtańsze", to pamiętajcie że zawsze jest to kosztem czegoś (szybkość działania, np. czas reakcji na pilota; czułość głowicy).
Można tu przywołać takie porównanie:
Najtańsza bułka - zjesz ale co dalej.
Najtańsze auto - dojedziesz do celu pytanie w jakim komforcie a i przyjemność z jazdy żadna.

Jeśli kupić to polecam najczęściej dopłacić te 30 zł w stosunku do najtańszego.

Dobrym wyborem są tunery na Linux. Mają zwykle dużo pamięci i są niemal nieograniczone pod kątem rozwoju oprogramowania, a do tego zwykle działa na nich HbbTV.
Z tunerów z własnościowym oprogramowaniem polecam odbiorniki Technisat i AB Cryptobox. W obu przypadkach można liczyć na wsparcie techniczne i aktualizacje oprogramowania w razie potrzeby.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: Dobrycel »

Wiwa i Ariva beda działać. W zasadnie to to samo. Oba mają wsparcie Youtube. Do Wiwy sie predzej dodzwonisz jak do Fergusona.
Ktoś mi powiedział, że procesory Wiwy Mstar sa lepsze od tego co w Arivie (nie jestem pewien, bazuje na tym co mi przekazali).
NA oba masz po 2 lata gwarancji więc ... W każdym bądź razie wiedz, że Polsat Film na obu ruszy. Co do procesora to prosze aby sie znawcy wypowiedzieli.

Ps Mozna namiary na wsparcie technicne do Cryptobox i Technisat ?
Jakoś mi sie nie udało odszukać tych co softy piszą itp.

Kamilek.W
Posty: 29
Rejestracja: 25 września 2018, o 00:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Wiwa Maxx H.265
Instalacja antenowa: Libox Combo LB-2000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ornontowice

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: Kamilek.W »

Dekoder zakupiony i wybór padł na Wiwę Maxx bo wyszła o 20zł taniej niż Ferguson i 20zł więcej niż wersja podstawowa (nie Lite), czyli 120zł. Zależało mi na kodeku jak i na wsparciu technicznym dla aktualizacji, a doczytałem się na kilku forach, że Ferguson ma z tym problemy. Do tego fajną opcją są dwa gniazda USB bo do jednego mogę mieć podłączone WiFi, a do drugiego dysk twardy dla nagrań. Zobaczymy jak się będzie sprawować. Na pewno ma lepszą głowicę niż poprzedni STB T90 Lite bo kanał 47, którego nadajnik jest oddalony ode mnie o około 55km w linii prostej ma ponad 50% zasięgu, a na STB miałem skoki 39-42%. W sumie usuwając zbędne programy jak szyldy reklamowe TVP 4, TVP 7, itd., EmiTV, LegiaTV, i wszystkie pięć kanałów "test" znalazło 70 kanałów oczywiście wliczając w to kanały czeskie. Antena skierowana na nadajnik Rybnik KWK Chwałowice.

sawo
Posty: 50
Rejestracja: 2 stycznia 2017, o 11:01
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: Philips 32PFS5823/12;
CryptoBox 752HD Combo
Instalacja antenowa: UHF ATV 21/21-45, ATV 27/21-26; VHF FESA 9 BV k. 6-8
Zwrotnica pasmowa ZWR-400
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec; TON Człuchów

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: sawo »

To dobry wybór.
Kupiłem ten tuner jako drugi. Wszystko działa bez zarzutu. Odbiór bardzo dobry na wszystkich multipleksach. Nagrywa wszystkie zaprogramowane pozycje, internet funkcjonuje przez WiFi bez problemy, trzeba dokupić adapter. Kontakt z serwisem bardzo dobry.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: K63 »

Dobrycel pisze: 25 lutego 2020, o 21:19 Mozna namiary na wsparcie technicne do Cryptobox
https://www.abcomeu.com/download-software
https://cryptobox.sk/podpora/?cn-reloaded=1

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: bogdanzieba »

Jestem posiadaczem WIW: HD-90 i HD-95 i tak obecnie przymierzam się do zakupu WIWA H.265 MAXX, tylko zastanawiam się czy wspiera ona dźwięk Dolby Digital + (E-AC-3), który ma być obowiązujący w Polsce po wprowadzeniu DVB-T2.

W specyfikacji WIWA H.265 MAXX nic nie ma na temat wsparcia Dolby Digital + (E-AC-3).

Zgodnie z informacją Sposób kodowania kanałów z DVB-T1 na DVB-T2 zmieni się w naszym kraju dokładnie 30 czerwca 2022 r.
W dodatku nowszy i bardziej wydajny standard będzie wykorzystywał w naszym kraju kodek HEVC (H.265, MPEG-H część 2) oraz będzie wspierał dźwięk w formacie E-AC-3.

Kamilek.W
Posty: 29
Rejestracja: 25 września 2018, o 00:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Wiwa Maxx H.265
Instalacja antenowa: Libox Combo LB-2000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ornontowice

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: Kamilek.W »

W instrukcji jest napisane Digital Sound DVB-T/T2 ale to pewnie nie o to chodzi?

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: bogdanzieba »

No właśnie nie wiem, nie znam takiego standardu.

sawo
Posty: 50
Rejestracja: 2 stycznia 2017, o 11:01
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: Philips 32PFS5823/12;
CryptoBox 752HD Combo
Instalacja antenowa: UHF ATV 21/21-45, ATV 27/21-26; VHF FESA 9 BV k. 6-8
Zwrotnica pasmowa ZWR-400
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec; TON Człuchów

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: sawo »

Ten model wspiera kodek Dolby Digital + (E-AC-3).
Osobiście sprawdzałem na swoim tunerze.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: bogdanzieba »

To mój wybór padł na WIWĘ H.265 MAXXX, mam poprzednie modele HD-90 i HD-95 i nigdy mnie nie zawiodły.

Zablokowany