Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Yop
Posty: 23
Rejestracja: 1 lutego 2022, o 15:10
Miejscowość: dolnoslaskie

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: Yop »

tak własnie dzis w gosciach miałem moZliwosc sprawdzenia na innym mieszkaniu Dvbt2
Juz nie ma oznaczeń HEVC przy nazwie programu jak było to na początku

Jeszce nurtuje mnie tej problem z mecool Kt1

Nie znika pasek z nazwa programu na górze
Trzeba go recznie zamykać

I aktualizacja by się przydala do niego

markopolo
Posty: 3
Rejestracja: 3 sierpnia 2023, o 16:56
Miejscowość: Tychy

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: markopolo »

Posiadam tuner Opticum ma opcję nagrywania i z reguły zawsze brakuje końcówki zapisanego filmu. Istnieje taki tuner który nagrywa dokładnie tak żeby zapisał film od początku do końca?

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: eter »

Zawsze ustawiając nagrywanie z listy, wówczas czas nagrywania jest ściśle określony danego programu, można sobie ręcznie dodać z 15 minut do przodu zakończenie nagrywania i będzie OK.
Przynajmniej tak robiłem, kiedy mi też ucinało nagrywanie według automatycznego ustawiania.

zyggi
Posty: 91
Rejestracja: 27 maja 2021, o 08:12
Miejscowość: Toruń
Odbiornik: WIWA H265.MAXX
Instalacja antenowa: Emme Esse 560HVD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Konin "Żółwieniec"

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: zyggi »

brakuje przez reklamy itp - nagrywam czesto z tvp kultura i mniej wiecej do startu o 20 mozna ustawiac wg epg, pozniej trzeba dodac po kilka minut z obu stron inaczej sa niespodzianki, z kolei np. na antenahd start rowno z epg czesto powoduje utrate poczatku filmu...taka to precyzja :lol:

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: eter »

Wiadomo, to nie stare magnetowidy, które dostawały sygnał VPS/PDC (oczywiście nie w Polsce, ale na przykład w Niemczech) i uruchamiały się wówczas, kiedy dana zaprogramowana pozycja zaczynała się faktycznie i na końcu dostawały sygnał wyłączenia realnie, kiedy kończył się film a nie kiedy reklamy przedłużały jego koniec.
Ale to było kiedyś za analogu - teraz rządzi cyfra i mamy tylko łatwość programowania danej pozycji, bez żadnej korekty bieżącej i stąd prawie zawsze nie nagrywa się końcówka, bo jest obsuwa z reklamami.

Awatar użytkownika
neo69
Posty: 241
Rejestracja: 20 kwietnia 2011, o 14:12
Miejscowość: Stolica Górnego Śląska
Odbiornik: Panasonic TX-50GX830E
Mar. 29, 2022
Ver. 3.744
Instalacja antenowa: Yagi-Uda: Dipol 44/21-69 Tri Digit + symetryzator, balkon, 22 m n.p.t., 25,6 km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Ostrava-Hošťálkovice

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: neo69 »

Programując nagrywanie dodaję najczęściej 5 minut do czasu zakończenia wynikającego z EPG, rozwiązanie działa w 99% przypadków.

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: eter »

Więc kolega ma podpowiedź, że zamiast wymieniać tuner - wystarczy zrobić ręczną korektę wybranego nagrywania o kilka minut dłużej.

ams8
Posty: 171
Rejestracja: 23 lutego 2010, o 09:39

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: ams8 »

Studia obsługujące kanały nie trzymają ram czasowych. Im głębiej w noc tym gorzej. I nie tylko bywają opóźnienia ale i zdarzają się nieco wcześniejsze emisje. Z czasów magnetowidowych w naszej rodzinie funkcjonuje powiedzenie: brak początku, brak końca a środek na zielono. Oczywiście zawsze moja wina...

Bywają też i takie kwiatki: Warszawa, w sobotę 2024.01.22 Stopklatka jak zwykle wyemitowała rano dwa odcinki austriackiego "Komisarza Rex'a". Pierwszy odcinek miał zamienione ścieżki językowe, słychać było szwargotanie po niemiecku. Stosując metodę Homera Simpsona chaotycznie ratującego elektrownię jądrową przestawiłem z wersji polskiej na oryginalną (!) i usłyszałem mowę polską. Zaś następny odcinek już miał poprawnie, więc znowu pilotem zamieniłem wersje, żeby słyszeć mowę polską a nie niemiecką. I to tak wychodziło ze studia Stopklatki nie zależnie czy odbierałem z anteny DVB-T2 czy ze światłowodu Orange.
Oczywiście natychmiast w podświadomości zadziałała teoria spiskowa: czy było to działanie celowe a może przypadkiem ktoś zapinając spodnie zahaczył klamrą przełącznik na konsoli.
Ja sobie poradziłem ale ile osób starszych, zwłaszcza nie władających językiem niemieckim, pomstowało.

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: eter »

Czasem ręce opadają z emisjami.
Wiadomo, nikt nie ślęczy i nie sprawdza cały czas poprawności emisji, bo to fizycznie niemożliwe.
Puszcza się z automatu i tyle.
Tylko dziwi, że te "automaty" się mylą.
A jak widać, zdarzają się pomyłki.
Jednak, przeważnie to czynnik "ludzki" wprowadza niestety błąd.

chamartin
Posty: 3
Rejestracja: 24 stycznia 2024, o 19:42
Miejscowość: Kraków

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: chamartin »

Czy małe dekodery typu stick mają z reguły mniej czułą głowicę niż ich większe odpowiedniki? Mój dekoder Signal mini przestał odbierać wszystko poza Mux 1. Problemy zbiegły się w czasie z rozpoczęciem prac konserwacyjnych w Chorągwicy. W spółdzielni mówią, że wszystko jest ustawione poprawnie (Kraków, mieszkanie w bloku, antena zbiorcza). Nie mam pojęcia czy teraz pakować się w kolejny mini dekoder czy po prostu zakupić skrzynkę. Proszę o poradę.

MaxEvans
Posty: 1186
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: MaxEvans »

A może ktoś Ci pożyczy sprawdzisz czy będzie ok

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: eter »

Te nie wina twojego dekoderka.
Ostatnio w wielu lokacjach nie był możliwy "normalny" odbiór wszystkich muxów.
Działo się tak przez zwiększoną propagację nad Polską i występowały na obszarze całego kraju zakłócenia w odbiorze DVB-T/2.
Obecnie zakłócenia od ościennych nadajników już ustąpiły więc i u ciebie powinno być już lepiej z odbiorem.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: DanielK »

Propagacja to jedno. ALE jest sporo instalacji zbiorczych gdzie dobre parametry z anteny są tylko pozornie. Jest np. słaby LKM albo sygnały na całym zakresie częstotliwości (80-862 MHz) na wejściu na multiswitch są na granicy tolerancji i wystarczy +1 czy 2 dB i będzie się coś sypać, oczywiście losowo.
Miałem przypadek gdzie radio UKF powodowało spadek LKM praktycznie do zera na multipleksie na kanale 38, a jednocześnie np. kanały 21 i 45 działały prawidłowo :-)
Dobry miernik z certyfikatem kalibracji + praktyka + prawidłowa interpretacja pomiarów to klucz do sukcesu.

Niezależnie jako odbiorca zawsze możesz sprawdzić elementy instalacji u siebie w lokalu. Końcówki na przewodzie, tanie "kabelki" połączeniowe na linii gniazdo - odbiornik. Może w tym pomóc ten artykuł:
https://dvbt2wpolsce.pl/porady/po-zmian ... z-sygnalem

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: eter »

Napisał, że ostatnio odbiór się diametralnie pogorszył - więc z uwagi na to, co się działo w eterze, mogło to być przyczyną.
Oczywiście, przyczyna może być inna, jednak dobrze odczekać kilka dni i się okaże, czy akurat to nie było to.
Co do zbiorczych instalacji, to po remoncie bloku u znajomej i ściągnięciu wszystkich anten, założono taką.
Działają tylko dwa muxy, reszta szczątkowy sygnał, w lokacji gdzie sygnał bardzo mocno dmucha ze wszystkich muxów.
Na monit znajomej "technik" stwierdził, że tak ma być i wszystko jest OK.
"Nie kopała się więcej z koniem" i kupiła satelitarną, gdzie też były kłopoty ze zbiorczej z sygnałem na niektórych transponderach, ale tutaj już nie miał wymówki i poprawił sygnał.

chamartin
Posty: 3
Rejestracja: 24 stycznia 2024, o 19:42
Miejscowość: Kraków

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: chamartin »

Dziękuję za pomoc. Dzisiaj zakupiłem Arive T40 i dalej ten sam problem, znajduję tylko kanały z Mux 1. Signal mini działał dobrze przez około 6 miesięcy aż do końca października 2023 roku. Wtedy właśnie zaczęły się pracę w Chorągwicy, które ostatecznie trwały do końca roku. Pozostaje tylko zadzwonić do fachowca. Polecacie kogoś w Krakowie?

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: eter »

Skoro na dwóch odbiornikach jest to samo, czyli odbiór tylko jednego muxa, to przecież wina zbiorczej.
Pewnie większość mieszkańców bloku odbiera sat i nie ma więcej skarg na DVB-T/2.
Stąd na odczepnego stwierdzenie, że wszystko jest OK.
Zgłoś to i niech technik przyjdzie do ciebie, to mu pokażesz jak wszystko jest OK organoleptycznie.
Skoro w zbiorczej jest DVB-T to mają obowiązek dostarczyć prawidłowy sygnał wszystkich dostępnych naziemnie muxów.
"W spółdzielni mówią, że wszystko jest ustawione poprawnie" a ty twierdzisz, że nie jest i niech to ktoś odpowiedzialny za zbiorczą sprawdzi u ciebie w domu.
Wszystkie muxy, których nie odbierasz są na początku pasma UHF a mux, który odbierasz jest na najwyższej częstotliwości.
Więc coś musi chyba zakłócać w tej waszej zbiorczej silnie sygnał.
Może nie przestroili wzmacniaczy, jeśli była taka zmiana po wymianie anten na nadajniku.
Jak ręcznie wybierasz dany kanał na przykład MUX3 22 to na tunerze nic nie pokazuje?
Żadnego sygnału?
A jaki wobec tego pokazuje na tym, który odbierasz, czyli MUX1 na kanale 43?

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: VAHANARA »

chamartin pisze: 2 lutego 2024, o 22:15 Pozostaje tylko zadzwonić do fachowca.
A podmieniałeś kabel antenowy idący z gniazda do dekodera? Kabel antenowy to jedna z najczęstszych przyczyn tego typu awarii w blokach. Wystarczy żona z odkurzaczem... ;)

Pytałeś sąsiadów albo spróbowałeś u nich odbioru?

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: eter »

Fakt, kabelek może niedomaga. Pierwsza sprawa na którą trzeba zwrócić uwagę.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: K63 »

VAHANARA pisze: 3 lutego 2024, o 14:20 Wystarczy żona z odkurzaczem... ;)
Żona może być niewinna. ;) Winowajcą często okazują się być "gotowce" z elektromarketów, (np. Link), które potrafią okrutnie stłumić lub zniekształcić sygnał.

MaxEvans
Posty: 1186
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

Post autor: MaxEvans »

Pytanie do posiadaczy

Ariva T75 vs Deko Pro2

Czułość głowicy.

Zablokowany