Antena do odbioru dvb t

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: MUX-8

Post autor: XmuX »

Ile dziesiątek anten miałeś w rękach? A ile fizycznie zmierzyłeś w różnych rzeczywistych warunkach ??? :-) Nie obchodzi mnie to, wy narzekacie, a kiedy T-2 wystartuje z 256QAM i SFN, będziecie narzekać jeszcze bardziej, tak jak było i jest w Czechach. Laik ma pecha, ponieważ jest głupi przez masową reklamę czegoś, co ma niepotwierdzone „właściwości”, których nie ma możliwości zweryfikowania. Podobnie jak w Czechach ČTÚ i ČRa, także Twój Emitel, już ostrzegają, abyś zwracał uwagę na te wszystkie „cuda”. Nie można im zabronić reklamy i nie można polecić prawdziwej anteny, bo byłaby to nieuczciwa reklama. :-) Chcieliśmy więc tego, co chcieliśmy, a laik musi sobie z tym poradzić sam.

PS:Ale chodziło przede wszystkim o anteny VHF, ponieważ ta dyskusja dotyczy MUX8. Na UHF sytuacja jest jednak podobna. To moja skromna opinia po 35 latach praktycznego doświadczenia z dochodami we wszystkich możliwych pasmach.

https://www.televizniweb.cz/2021/10/ant ... ne-anteny/

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-8

Post autor: eter »

Wszędzie jest pełno szrotu i szajsu, ale w Polsce są też dostępne porządne anteny (można przecież kupić również w waszych sklepach).
Problemem jest to, kto co kupuje.
Każdy ma jednak wybór.
Prawdą jest oczywiście to co piszesz, że dobra antena to podstawa a wielu po prostu kupuje rozreklamowany szajs i potem ma zły odbiór.

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: MUX-8

Post autor: XmuX »

A czy możesz mi opowiedzieć o jakiejś dobrej polskiej antenie na VHF i UHF poniżej 700MHz? Chętnie go kupię i zmierzę !!! Każdy porządny technik antenowy odsuwa ręce od polskiej anteny, którą można kupić w Czechach i zrzuca ją z dachu (tak jak chińskie horrory). Nie mam nic przeciwko Polakom, w Czechach sytuacja z produkcją jest taka sama. Do tej pory produkowali to, co udało im się wyciągnąć za darmo (i często źle), teraz przy przejściu poniżej 700 MHz ich produkcja już upada, ponieważ nie są w stanie sami zaprojektować i zbudować nowej anteny.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: MUX-8

Post autor: Maciejek »

Jako, że mieszkam po sąsiedzku to kupiłem jakiś czas temu u p. Filipa (z DVB Schop) anteny i XmuX 20Y 2148 oraz Emme Esse 45UC i mogę tyle napisać, że obie są świetnie wykonane i doskonale radzą sobie w trudnych warunkach :shock: jednakże posiadam też ze starej dystrybucji niedostępne już HIRSCHMANNa FESA 815N k. 21-48 15dBd 17dBi oraz HIRSCHMANNa FESA 30 k. 21-53 14,5dBd 16,5dBi i one przewyższają zdolnością odbioru wspomniane Xmuxa i Emme Essa. Generalnie przy wyborze antenty nie zastanawiałbym się teraz wiele i brał Xmuxa to naprawdę dopracowany produkt i szkoda, że niedostępny u nas.

Edit. Natomiast do odbioru MUX8 niezastąpiona jest też wiekowa kanałowa HIRSCHMANN FESA 309 AN k.6 11dBi 9dBd niestety też niedostępna już w sprzedaży. bije na głowę wszystkie nawet UDA YAGI dostępne w sprzedaży.

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: MUX-8

Post autor: XmuX »

Hirsmann fesa a kathrein aos a aot to najmocniejsze anteny na rynku :-) Byli :-( I nie można po prostu porównać anteny o długości 1,3 metra i prawie 3 metrów. W T-2, QAM256 i SFN wymagania dotyczące jednorodności pola elmag muszą być również monitorowane, a oprócz wzmocnienia MER i LKM są nie mniej ważne, a może nawet ważniejsze. Niektóre wyniki pomiarów w klubie radiowym w Přerov można znaleźć tutaj:

https://www.digitalnitelevize.cz/forum/ ... b-t-255765
Pomiary wykonano z nadajników z różnych kierunków, o różnych natężeniach pola elmag i różnej jednorodności.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: MUX-8

Post autor: Maciejek »

No nie przesadzajmy, FESA 815N i FESA 30 to wymiarami takie same anteny jak XmuX 20Y i EmmE Esse 45UC wszystkie produkty są bardzo zgrabne i kompaktowe. :)

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: MUX-8

Post autor: XmuX »

Nie zauważyłem FESA815. Hirsmann były świetnymi antenami, ale nie uzyskują 17dBi. 18 dBi może być 817. Pożyczę i zmierzę gdzieś.

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: Antena do odbioru dvb t

Post autor: XmuX »

Pomiary obejmujące AOT65 i AOS32 można obejrzeć tutaj:
https://www.digitalnitelevize.cz/forum/ ... b-t-255765

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Antena do odbioru dvb t

Post autor: Dobrycel »

@XmuX Ty myślisz, że Polaków stac aby za Twoją antenę płacić 250 pln? To bardzo dużo.
Ja mam taką antene i łapie na niej Czeskie kanały bardzo dobrze. Obrazek Mieszkam niedaleko Tychów.
Antena kosztuje 1/6 ceny Twojej anteny. Miałem ją na balkonie i złapałem wszystkie muxy z Polski. Obraz był stabilny!

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: Antena do odbioru dvb t

Post autor: XmuX »

Nie narzucam nikomu swoich anten i nie miałbym nawet czasu na ich produkcję w większych ilościach. I tylko cena materiału na 20Y2148 w Czechach wynosi obecnie 160 zł. A tam, gdzie jest wystarczająca ilość sygnału, gra każdy kawałek drutu :-)

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Antena do odbioru dvb t

Post autor: Dobrycel »

Nie gniewaj sie na mnie, bo to nie jest atak na Ciebie. Ja tylko mowie jak jest w Polsce. Nawet nie wiesz jakie złomy na domach wiszą. Nowe anteny, które ludzie instalują po roku się rozpadają (pewnie Chińskie).
Pytanie
Jak w terenie górzystym sie sprawdzają Twoje anteny?

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: Antena do odbioru dvb t

Post autor: XmuX »

Bez stresu :-) Dobrze wiem, co wszędzie wisi, do Katowic jeżdżę dość często, a mój kolega Filip półpolski co tydzień, bo mam tam dziewczynę :-) Dlatego wyżej pisaliśmy, że jest dość strasznie. Również w Czechach jest ich dużo, ale w waszym kraju jest to dość ekstremalne. Masz tę przewagę, że poza granicami wszędzie masz samolot.
A jak moje anteny grają w górzystym terenie ??? :-) Nie wiem :-) Chyba dobrze, jak ludzie je kupują i instalują w tak problematycznych miejscach :-) Ale w trudnych warunkach odbioru nie chodzi tylko o jedną konkretną antenę, ale też o dobór przepływu, który do tych konkretnych warunków w konkretnym miejscu będzie najbardziej „wygodny”, więc nie można go uogólniać.
I twoje następne pytanie - 4x20Y2148 to zasilacz szeregowo-równoległy i balun 1:1, wymuszony przez podwójną linię 150 Ohm na dwuotworowym rdzeniu z mostena.
Może być jednak również zasilany równolegle z UNUN z linii Lambda/4 lub Lambda/12 lub nawet „składaczem” firmy Emm-Esse.

Nie znam polskiego, więc nie wiem, czy dłuższe i bardziej skomplikowane pisanie przez tłumacza jest wystarczająco jasne :-)

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Antena do odbioru dvb t

Post autor: Dobrycel »

Takie pytanie mam. Znana i lubiana antena ANTENA DVB-T YAGI 19-elem. 21-69 + symetryzator
Teraz pod DVB-T2 musi być załkiem inna konstrukcja anteny jesli chodzi o zawężenie odbioru 21-48, czy też tylko wymiana symetryzatora?

Tak na marginesie, czy ktoś kiedyś robił pomiar tej anteny jak wypada widmo itp na niej? Tak z ciekawości. Dla znawców tematu, prosze też o info co się na niej zacznie dziac jak telefonia komorkowa zacznie wykorzystywać zwolnione czesttliwosci. Jak ona bedzie pracować.

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: Antena do odbioru dvb t

Post autor: XmuX »

Nie wiem jak dobrze działa ta antena, ale jeśli chcesz przenieść jej maksymalną wydajność z K21-69 na K21-48, musisz zmienić wszystko, długości, podziałki i średnice elementów, następnie skorygować smukłości elementów i skompensować wysięgnik i ustawić impedancję najlepiej w wymaganym zakresie roboczym, w tym człon równoważący i przekształcający. Jeśli do tej pory działał na K21-69, to zadziała też na K21-48, ale na dole pasma ma dość kiepski zysk. Wadą jest to, że klasyczna yagi 21-69 ma najlepsze właściwości na częstotliwości ok. 800MHz (LTE4G) a yagi 21-60 na częstotliwości ok. 700MHz (LTE5G), co jest obecnie naszym pierdnięciem i raczej wadą.

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: Antena do odbioru dvb t

Post autor: XmuX »

Jeśli chodzi o kombajn do 4 x YAGI, jedynym powszechnie dostępnym do kupienia w sklepie jest Emme-Esse 83199CE, żadnego innego nie znam, ale nie znam polskiego rynku. Antena E-E 45UC jak na te pieniądze całkiem przyzwoita, filtr odgałęzienia działa dobrze, ale niestety od K39 zysk na górnym końcu pasma zaczyna się degradować a przy K46,47,48 to dużo. Ma i inne mankamenty, ale jest znacznie lepszym wyborem niż przeróżne siatki czy trójpłatowce.
Możesz znaleźć rozmowę z pomiarem tutaj:

https://www.televizniweb.cz/2020/06/vel ... l-nejlepe/

carlo-c4
Posty: 29
Rejestracja: 28 marca 2021, o 16:35
Miejscowość: Siedlce
Instalacja antenowa: ATV 21/24-49 , Dipol 1 RZ B
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chotycze

Re: Antena do odbioru dvb t

Post autor: carlo-c4 »

Panowie powtórzę się są dobre anteny w Polsce ma je Buro a konkretnie seria ATV w moim przypadku to Atv 21/24-49 . Trzeba je zamawiać podobno podrożały ja kupiłem za 90 zł z przesyłką teraz ponad stówkę ale warto. Chyba że wolicie szukać za granicą ja wolę nasze polskie.
Co do anten na kanały 21-48 to zauważyłem że producenci tworzą marketing a nie produkty bo anteny które do tej pory w opisach miały pasmo pracy dla kanałów 21-60 albo 21-69 są raptem opisane 21-48 !?
Co do symetryzatorów to nie ma potrzeby zmiany ani szukania nowych dotychczasowe będą dobre.

sawo
Posty: 50
Rejestracja: 2 stycznia 2017, o 11:01
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: Philips 32PFS5823/12;
CryptoBox 752HD Combo
Instalacja antenowa: UHF ATV 21/21-45, ATV 27/21-26; VHF FESA 9 BV k. 6-8
Zwrotnica pasmowa ZWR-400
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec; TON Człuchów

Re: Antena do odbioru dvb t

Post autor: sawo »

Potwierdzam, to bardzo dobra antena, mam wersję na kanały 21-45 i spisuje się znakomicie.
To solidna firma i nie ma potrzeby szukania anten za granicą.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Antena do odbioru dvb t

Post autor: Dobrycel »

@XmuX
Wejdz tutaj i napisz maila o antene Atv 21/24-49. to antena na zamówienie
https://buro.pl/o-nas
Bardzo chetnie przeczytam ocene po dokonaniu pomiaru.

Kolego @sawo oraz @carlo-c4 Ta antena jest składana? To ramie sie w połowie składa? Nie dynda to? Jest to stabilne?
Ciekawy ma zysk :)
@XmuX
Mam pytanie jeszcze o Emme-Esse 83199CE. Gdzie to można kupić aby wysłali do Polski?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena do odbioru dvb t

Post autor: K63 »

Dobrycel pisze: 11 listopada 2021, o 11:05 Bardzo chetnie przeczytam ocene po dokonaniu pomiaru
Myślisz że @XmuX zamówi antenę po to, by zrobić dla ciebie pomiary? Zapewne robi pomiary anten dostępnych na rynku czeskim, a ATV nie jest tam importowana.
Dobrycel pisze: 11 listopada 2021, o 11:05 Nie dynda to?
Profesjonalnie zrobione anteny nie "dyndają się". Chyba że są źle zamontowane.
Dobrycel pisze: 11 listopada 2021, o 11:05 Emme-Esse 83199CE
Można wiedzieć po co ci taki akurat sumator?

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Antena do odbioru dvb t

Post autor: Dobrycel »

Przecież sam pisał, ze chce kupić i przetestować Polską antene. On jeździ do Katowic (lub okolice), to może sobie do Katowic zamówić :) Sumator mi po to, aby z różnych kierunków sygnał zebrać. A on ma fajne parametry i chyba niskie tłumienie :)
Ja go przecież nie zmuszam. Sam zrobi jak zechce prawda? :)

Zablokowany