Antena do odbioru dvb t

kristof313
Posty: 6
Rejestracja: 2 lutego 2021, o 22:10
Miejscowość: Łódź

Antena do odbioru dvb t

Post autor: kristof313 »

Dzień dobry na wstępie przyznam się że za bardzo się nie orientuje w kwestiach anten dvb t i co jest obecnie dobre na rynku.
Chciałbym się zapytać o dobór anteny DVBT dla wujka niepełnosprawnego mieszkającego w mieszkaniu socjalnym, wiec utrudniony jest nawet montaż jakiejś anteny na zewnątrz, w obecnej chwili ma antenę kierunkową( wymagająca zresztą wymiany) zamontowaną w domu - dokładnie przykręconą do segmentu:), ale niestety odbiera tylko 8 kanałów, czasami mu wskoczy 16 ale bardzo rzadko. Myślałem o zamontowaniu mu anteny coś w stylu DIGIT ACTIVA lte na zewnątrz w oknie - tak aby za bardzo nie wystawała poza budynek i samo zamontowanie w okolicach okna spowoduje że nie będzie zbyt wysoko. Chodzi o to aby właśnie nie była za duża i żeby dobrze ściągała sygnał. Miejsce zamieszkania mojego wujka to Kłodawa woj.wielkopolskie wiec do najbliższego nadajnika jest ok 42 km nadajnik w m. Żółwieniec. Byłbym bardzo wdzięczny za doradzenie jakiegoś niedrogiego produktu.
Jak na złość na przeciw okna jest jeszcze w niedalekiej odległości ściana garażu.

bardzo dziękuje za odczytanie wiadomości i wszelką pomoc

kłaniam się
Krzysiek

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Antena do odbioru dvb t

Post autor: dvbtowiec »

w obecnej chwili ma antenę kierunkową( wymagająca zresztą wymiany) zamontowaną w domu - dokładnie przykręconą do segmentu:), ale niestety odbiera tylko 8 kanałów, czasami mu wskoczy 16 ale bardzo rzadko
Antena kierunkowa to bardzo dobry wybór. Problemy z odbiorem są właśnie dlatego że umieszczona jest w pomieszczeniu, a więc masz tłumienie ścian i dodatkowo zakłócenia pochodzące z wnętrza pomieszczenia.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby wystąpić do właściciela mieszkania, czyli jak rozumiem, miasta, gminy o zgodę na montaż anteny za oknem.

Ściana garażu nie koniecznie musi być przeszkodą. Pytanie w jakim kierunku wzgl. nadajnika masz położony budynek?

Co do anteny jaką proponujesz, nie wiem czy coś pomoże. To eksperyment. Możesz kupić i umówić się ze sprzedawcą na zwrot jeśli niewiele zyskasz.
Pamiętaj że ta antena jest wyłącznie na pasmo UHF, a w Polsce mamy 6 kanałów nadawanych w paśmie VHF również. Ta antena Ci to pasmo wytnie.
Już lepszym rozwiązaniem byłaby zwykła szerokopasmowa, siatkowa z symetryzatorem na pasmo 1-69.

kristof313
Posty: 6
Rejestracja: 2 lutego 2021, o 22:10
Miejscowość: Łódź

Re: Antena do odbioru dvb t

Post autor: kristof313 »

Dziękuje za odpowiedź tak antena będzie skierowana w stronę nadajnika, więc powinna cos więcej zadziałać.
Ta antena która jest zamocowana obecnie w mieszkaniu to było ( znaczy jeszcze jest ;) ) takie tymczasowe rozwiązanie.
Spróbuję z ta anteną szerokopasmową i najwyżej oddam po uprzednim uzgodnieniu ze sprzedawcą.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena do odbioru dvb t

Post autor: poxipol »

Niezależnie od statusu prawnego mieszkanie,montaż anteny za oknem nie wymaga żadnej zgody.
Jeżeli ściany są ocieplone,uchwyt antenowy montujemy w świetle okna,względnie do framugi okiennej.
Zgoda jest wymagana na montaż na dachu,względnie innym miejscu poza obrębem mieszkania.
Typowa antena siatkowa to pasmo UHF K 21-60.
Aby odbierać przyzwoicie pasmo VHF,do siatki musi być dodatek do tego pasma.
https://www.dipol.com.pl/antena_telewiz ... _A0060.htm
Lepszym rozwiązanie jest taka antenka,odbierająca w dowolnych polaryzacjach.
https://satsklep.pl/pl/p/Antena-DVB-T-U ... Esse/23027
Zakup w Dipolu nie umożliwia zwrotu zakupionego sprzętu.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena do odbioru dvb t

Post autor: VAHANARA »

Elewacja zewnętrzna budynku należy do części wspólnych budynku i jakakolwiek ingerencja w ścianę - w tym zawieszenie anteny - wymaga zgody właściciela budynku / wspólnoty mieszkaniowej.

Alternatywą są specjalne stojaki okienne bezinwazyjne, jak np. https://hollex.pl/stojak-bezinwazyjny-d ... -4454.html

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena do odbioru dvb t

Post autor: K63 »

kristof313 pisze: 3 lutego 2021, o 19:41 w obecnej chwili ma antenę kierunkową( wymagająca zresztą wymiany) zamontowaną w domu
Co to za antena? Dlaczego wymaga wymiany? Zanim kupisz inną, możesz wystawić ją za okno i "z ręki" spróbować czy odbierze coś więcej z Żółwieńca.

kristof313
Posty: 6
Rejestracja: 2 lutego 2021, o 22:10
Miejscowość: Łódź

Re: Antena do odbioru dvb t

Post autor: kristof313 »

Dzięki wszystkim za uwagi.
Obecna antena nie wiem co to za model jest to antena kierunkowa, ale wymaga wymiany bo jest po prostu pokrzywiona.
Kupiłem antenę Telmor ASR Classic w RTV AGD jak się nie sprawdzi mogę ją oddać w ciągu 14 dni - więc jest ok.
Mam zamiar zamontować tą antenę w oknie - przykręcę zwykły uchwyt w świetle okna - zobaczymy co będzie.
Antena ta będzie podłączona przewodem żelowym TRIEST 113 wszystko zakuje złączami koncentrycznymi długość przewodu max 5 m, będzie tylko do 1 odbiornika.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Antena do odbioru dvb t

Post autor: dvbtowiec »

Drogą Ci wcisnęli :)
Ta antena jest także tylko na pasmo UHF, zatem nie odbierzesz 6 kanałów z pasma VHF.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena do odbioru dvb t

Post autor: K63 »

kristof313 pisze: 4 lutego 2021, o 22:58 Mam zamiar zamontować tą antenę w oknie - przykręcę zwykły uchwyt w świetle okna - zobaczymy co będzie.
Wewnątrz czy na zewnątrz?

kristof313
Posty: 6
Rejestracja: 2 lutego 2021, o 22:10
Miejscowość: Łódź

Re: Antena do odbioru dvb t

Post autor: kristof313 »

Dzień dobry

nie Kolego dvbtoviec - nie wcisnęli mi tej anteny- sam ja wybrałem( nawet się napaliłem po prostu wydaje się jakościowo porządna i ma nawet dobre komentarze), sprawdzę ją, jak będzie naprawdę super to ją zostawię, jak będzie tak sobie oddam i będę testował inne zwracając uwagę na Wasze uwagi i propozycje.
Uchwyt montuje na zewnątrz - niestety wysokość tego montażu to ok 3- 4 metry od ziemi.
Zależy mi na niedużej antenie w sensie żeby nie wystawała na metr od okna/muru.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Antena do odbioru dvb t

Post autor: dvbtowiec »

Czyli wybrałeś nieodpowiednią. Ona nie jest przeznaczona na pasmo VHF.
Nasze rady są zbędne bo sam dokonujesz wyborów :)

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena do odbioru dvb t

Post autor: poxipol »

Według specyfikacji asr classic ma dodatek pasma VHF.
Zysk energetyczny ma podany tylko w górnym paśmie UHF wynoszący 12 dBd..( siatka 14 )..Dodatkowo jest wbudowany przedwzmacniacz antenowy.
https://www.telmor.pl/Katalog-produktow ... c-DVB-T-T2
Nieodpowiednia jest pod względem odbioru pasma VHF z Konina.
Konin nadaje z polaryzacją pionową,a antena jest do polaryzacji poziomej.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena do odbioru dvb t

Post autor: K63 »

poxipol pisze: 5 lutego 2021, o 17:02 Według specyfikacji asr classic ma dodatek pasma VHF
Niby tak. Ale warunkowo - z uwagą ...
*Antena przystosowana do pracy w paśmie UHF(470-862). W niektórych przypadkach można uzyskać dobry odbiór również w zakresie 174-230 (VHF). Zachowanie w paśmie VHF zależy od polaryzacji nadawania, mocy nadajnika i odległości punku odbioru od nadajnika.
Dodatkowo - wg emimaps - Kłodawa leży niemal na pograniczu zasięgu mux-8 z Żółwieńca.

kristof313
Posty: 6
Rejestracja: 2 lutego 2021, o 22:10
Miejscowość: Łódź

Re: Antena do odbioru dvb t

Post autor: kristof313 »

Dzień dobry
tak ASR Clasic sprawdzone dziś ściągnąłem 28 (24 + 4 to te same powtórki) kanałów antena skierowana na Konin - ale ją oddaje, dlatego że sąsiad wujka - zawuazył jak montuje i powiedziałem że dałem za tą ASR ok 200 zł więc - dał mi jakąś antenę dookolną dvbt zewnętrzną taka w plastikowej obudowie i też ściąga 28 kanałów (24+ 4 te same powtórki) powiedział że jej nie potrzebuje więc wujek ma za darmo.
Tą antenę ASR kupiłem zgodnie z uwagą Kolegi poxipol - bo wybrałem antenę siatkową szerokopasmową, a wg mojej wiedzy uznałem ze ta ASR Clasic bedzie ok i dodatkowo jak mi nie podpasuje mogę ja oddać.
Panowie a możecie polecić niedrogie modele anteny z polaryzacją poziomą tak aby jeszcze coś wycisnąć więcej w tym moim przypadku( znaczy wujka) dla sygnału nadawanego z Konina, tylko właśnie ograniczenie jest takie żeby ta antena nie odstawała od tego mury za bardzo wiec wszelkie kierunkowe z długości 1m opadają:).
Czy może należałoby dołożyć jeszcze jedną w paśmie VHF do tej obecnej dookolnej - bo na uchwycie jeszcze miejsce jest:) - tylko wszystkie te VHF to takie jakieś wielkie dlatego może taką jak poniżej jeszcze da rade
https://dvbsklep.pl/antena-vhf-ca-rtv-3-mux-8
i do tego zwrotnice
https://dvbsklep.pl/zwrotnica-antenowa- ... ms-vhf-uhf

Ja to myślałem że kupię antenę za prawie 200 zł i będzie grała, tańczyła i garnki lepiła :D

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena do odbioru dvb t

Post autor: poxipol »

Przede wszystkim patrzy się na parametry anteny i jej wytrzymałość mechaniczną,stosowną do swojej lokalizacji.
Jeżeli chcesz dołożyć dodatkową antenę pasma VHF ( MUX-8 )
to z mojej strony
https://www.dipol.com.pl/antena_telewiz ... _dab_A0710.
montaż w dowolnej polaryzacji bez konieczności stosowania dodatkowego bocznego wysięgnika dla pol.V
Zwrotnica antenowa
https://www.dipol.com.pl/zwrotnica_ante ... _C0325.htm
dla UHF i VHF przejście DC

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena do odbioru dvb t

Post autor: K63 »

kristof313 pisze: 6 lutego 2021, o 15:40 dziś ściągnąłem 28 (24 + 4 to te same powtórki) kanałów antena skierowana na Konin.
Jeżeli nie łapiesz mux-8, to wśród tych 28 programów powinieneś mieć chyba 5 dubli, bo podejrzewam że odbierasz dwie wersje mux-3 - poznańską i bydgoską.
kristof313 pisze: 6 lutego 2021, o 15:40 Panowie a możecie polecić niedrogie modele anteny z polaryzacją poziomą tak aby jeszcze coś wycisnąć więcej w tym moim przypadku( znaczy wujka) dla sygnału nadawanego z Konina, tylko właśnie ograniczenie jest takie żeby ta antena nie odstawała od tego mury za bardzo wiec wszelkie kierunkowe z długości 1m opadają:).
W polaryzacji poziomej z Konina odbierasz (chyba) wszystko. W przypadku anteny VHF do mux-8, problemem nie tyle może być długość, co jej szerokość. Musi być zamontowana w pionie, a nie wiem ile masz miejsca na tym uchwycie (w przypadku anteny zaproponowanej przez kol. @poxipol to ok. 0.5 m). Nie wspomnę już, że anteny powinny być zamontowane w określonej odległości (ok. 1 m).

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena do odbioru dvb t

Post autor: poxipol »

Jeżeli mamy mało miejsca do montażu anten,alternatywą może być kompletna antena UHF/VHF ze zwrotnicą.
https://www.telmor.pl/pl/Katalog-produk ... -VHF-DVB-T
Opcjonalnie do anteny VHF do jej nośnika można przykręcić tą antenkę w plastykowej obudowie, jak na rysunku anteny Telmora.
Wykonanie takie jest możliwe gdy odbieramy w dwóch różnych polaryzacjach.

kristof313
Posty: 6
Rejestracja: 2 lutego 2021, o 22:10
Miejscowość: Łódź

Re: Antena do odbioru dvb t

Post autor: kristof313 »

Dzięki Panowie bardzo za pomoc ( Pań chyba nie było)
Sprostuje tylko temat poszukałem trochę info na temat tej anteny od sąsiada i wygląda coś w tym stylu ( nawet identycznie)

https://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/oferta/zewnetrzna-po ... 8763554223

dodatkowo zamocuje wujkowi zgodni z propozycją Kolegi dvbtowca

https://www.dipol.com.pl/antena_telewiz ... _A0710.htm (oczywiście w pionie)
+
zwrotnicę
https://www.dipol.com.pl/zwrotnica_ante ... _C0325.htm

jedna antena od drugiej oddalone o 1 metr od siebie, od muru uchwyt odstaje ok 0,5 metra.
Mur jest centralnie skierowany na nadajnik w Koninie więc nie trzeba antenami kręcić pod żadnym kątem względem muru, napiszę ze taki ze mnie zawodowiec ze wspomagam się dodatkowo aplikacja dvbt finder.


wszystkiego dobrego, dziękuje za poświęcony czas i propozycje

podprundem
Posty: 9
Rejestracja: 11 sierpnia 2021, o 01:09
Miejscowość: Lidzbark

Re: Antena do odbioru dvb t

Post autor: podprundem »

Witam,

Czy taka antena będzie dobra do odbioru dvbt2? Sprzedawca podaje że zasięg do 190km.
Na obecnej antenie nie łapie wszystkich kanałów i na dekoderze ciągle pojawia się informacja o tym że są nowe kanały do wyszukiwania, ale podczas szukania ich nie łapie.
Obrazek

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Antena do odbioru dvb t

Post autor: Puma »

To nie musi być wina anteny, być może dekoder nie odbiera DVB-T2. Podaj model dekodera.

Zablokowany