Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

szy
Posty: 22
Rejestracja: 11 grudnia 2011, o 14:48

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: szy »

- w standby pobierają prawie tyle samo prądu co podczas pracy i nie wyłączają wyjść obrazu. W reklamach chwalą się poborem 0,5W w spoczynku, ale już nie wspominają, że dotyczy to trybu deep standby, z którego wybudzenie trwa zazwyczaj ponad minutę.
To jest niezła lipa. Też to zauważyłem w Ferguson ARIVA T760i . Z wyłączonym "deep standby" jak go wyłączyłem to strasznie się grzał i grzał mi też pendrive. Bałem się, że 24h z takim grzaniem pendrive'a mi go po prostu rozpuści :lol: Zwróciłem złoma do sklepu. Jak dla mnie to tylko pamięć powinna być podtrzymywana a nie wszystko. Totalny idiotyzm projektantów. Szkoda, że w tych Octagonach też jest taki problem.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: DanielK »

Pendrive w moim tunerze jest normalny chłodny. Timeshift nie używam więc nie mieli non stop a tylko kiedy trzeba.

W tunerach z Linuksem nie może być domyślnie głębokie czuwanie gdyż to są zaawansowane urządzenia i np. nagrania z dysku możesz udostępnić po sieci lokalnej. Tak samo jak komputery - serwery. Jest to oczywiste. Ile zł rocznie zwiększy się rachunek za energię elektryczną? Jeśli już na to zwracamy uwagę to szukanie tunera jest bez sensu. Trzeba zmienić telewizor.

Poza tym wiem jedno wszystkim się nie dogodzi.

Ten temat założyłem po to aby pokazać, że istnieją STB, które spełniają niektóre wybredne zachcianki. Osobiście nie wyobrażam sobie używać innego tunera niż taki z systemem Linux. Komputera z resztą też.

szy
Posty: 22
Rejestracja: 11 grudnia 2011, o 14:48

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: szy »

Szkoda, że nie ma DVBT2.
Pendrive w moim tunerze jest normalny chłodny.
Mój jest bardzo mały i się grzeje jak jest zasilany.
np. nagrania z dysku możesz udostępnić po sieci lokalnej.
Nie pomyślałem o tym.
Ile zł rocznie zwiększy się rachunek za energię elektryczną?
Nie chodzi o rachunki tylko bardziej o bezsensowne grzanie i marnowanie prądu tam gdzie prawdopodobnie nie trzeba. Fergusona zwróciłem bo był nieziemsko gorący w standby. Bałbym się mieć w domu taką grzałkę 24h.
Swoją drogą to jest też tak jakby oszukiwanie użytkowników. Wyłączają tuner i myślą, że tuner jest wyłączony a on sobie hula na maxa. Powinni robić jakieś pomiary i takie tryby które udają standby a mają prawie taki sam pobór prądu jak w ON powinny być zakazane jako standby. Albo ogarniasz temat i w standby z wyłączonym deep sleep wyłączasz wszystko co możliwe i przełączasz procesor w low power albo nie możesz tego nazwać standby.
Może jednak ten Octagon ma mniejszy pobór jak deep sleep jest wyłączony? Czy grzeje się tak samo w standby jak w ON? Ja i tak będę używał deep sleep bo chcę go tylko do nagrywania i jako zegarek. Rozumiem, że z deep sleep włącza się odpowiednio wcześniej do nagrywania? :lol:

Mam genialny TV który ma wszystko świetne. Z deep sleep włącza się w 1 sekundę (WebOS). W quickstart odłącza pendrive i podejrzewam, że wszystko inne też. Wszystko ma co chcę. Ale szyfruje nagrania a wyciągnięcie klucza łamie gwarancję i nie jest takie proste.

Jeszcze plusem tych tunerów na linuxie jest user interface tych aplikacji. Wygląda to jakby ktoś kumaty z projektowania interfejsów ogarniał. Zawsze mnie śmieszą te tanie tunery z interfejsem który wygląda jak jakaś nakładka na DOSa.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: K63 »

szy pisze: 10 czerwca 2021, o 10:42 https://www.dmtrade.pl/p14852,qviart-lu ... ro-4k.html

Szkoda, że nie ma DVBT2.
Masz go w wersji combo https://www.dmtrade.pl/p12736,qviart-lu ... ro-4k.html

szy
Posty: 22
Rejestracja: 11 grudnia 2011, o 14:48

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: szy »

Masz go w wersji combo
Pospieszyłem się z zainteresowaniem tym tunerem. Jak pisałem wcześniej jednym z moich priorytetów jest zegarek. Dopiero zauważyłem, że go nie ma.
Tu znów sprzęty VU+ na Broadcomach mocno odstają bo temperatury notują nawet o kilkadziesiąt stopni niższe;
Na allegro ktoś w komentarzach napisał do Qviart LUNIX 4K: "Niestety, ale współpraca z modułem Cyfrowego Polsatu CI (ale również z CI+) powodowała, że tuner generował ogromne ilości ciepła. Wysoka temperatura powodowała zawieszanie działania modułu CI. Po wychłodzeniu modułu tuner współpracował prawidłowo, aż do kolejnego skoku temperatury."
Więc to chyba nie jest pewne, że Broadcomy się mniej grzeją.

adiq
Posty: 97
Rejestracja: 21 listopada 2020, o 02:48
Miejscowość: Polska

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: adiq »

szy pisze: 10 czerwca 2021, o 10:42 Może jednak ten Octagon ma mniejszy pobór jak deep sleep jest wyłączony? Czy grzeje się tak samo w standby jak w ON? Ja i tak będę używał deep sleep bo chcę go tylko do nagrywania i jako zegarek. Rozumiem, że z deep sleep włącza się odpowiednio wcześniej do nagrywania? :lol:
Wyczytałem o dwóch minutach zapasu przed godziną nagrania, ale to pewnie zależy od oprogramowania i nie zdziwiłbym się gdyby dało się samemu to ustawić.

Z włączonym zasilaniem wszelakich portów przy bezczynności może być jeszcze inny problem niż niepotrzebne marnowanie energii. Nie mówię, że Linuxowe przystawki też na to cierpią, ale w Android TV, np. przy MiBoxie podłączony do USB napęd mimo "wyłączonego" urządzenia co kilka minut non stop startuje i się wyłącza.
Przy pendrive jest to do wytrzymania, ale jeśli ktoś ma podpięty dysk talerzowy to nie dość że co chwilę słychać szum dysku obok telewizora, to prędzej czy później taki MiBox ten dysk wykończy i to w najgorszy możliwy sposób bo od ciągłego włączania i wyłączania zasilania 24/7 posypie się kontroler i z dnia na dzień, bez ostrzeżenia, dysk przestanie działać nie dając nawet możliwości wcześniejszego skopiowania danych.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: DanielK »

W menu jest opcja timerów zasilania.
Można ustawić na przykład godziny kiedy ma się przełączyć na głębokie czuwanie, oraz kiedy włączyć na zwykłe czuwanie.

Obrazek

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: DanielK »

W tunerach z Linuxem można zmieniać skórkę i bardzo często jej kolory i czcionki.

Wybór skórki:
Obrazek


Pasek z informacjami o programie - moim, zdaniem jeden z najlepszych (skórka LiteHD2):
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: DanielK »

Odpowiadając na kilka pytań forumowiczów z tego wątku napiszę tutaj aby było tematycznie.

LCN
Rozumiem, że chcesz mieć kolejność i numerację identyczna z przerwami w tejże numeracji identycznie jak jest w tym obecnym misz-masz z LCN. Mam nadzieję, że wraz z przejściem na DVB-T2 będzie nowa numeracja ale obawiam się, że do końca marca z tymi ustaleniami nie zdążą.
Czyli musiałbyś sobie jakieś wypełniacze wymyślić. Np. TV z internetu, coś się znajdzie z takich bezpłatnych stream-ów, na przykład TV Republika, czy 4Fun TV. Żaden problem. Tutaj jednak rzeczywiście trzeba użyć zewnętrznego programu Dreambox Edit, albo dobrego edytora tekstu. Albo po prostu wstawić jakieś puste pozycje - separatory.
Dla mnie z obecnej listy kolejności LCN akceptowalne są tylko pierwsze 3 pozycje :-)

Jedynie problem był z TVP 3 jeśli odbierasz kilka wersji. Jednak to też zostało już omówione w tym wątku.

Przenoszenie programów
Jeśli chodzi o samo przenoszenie programów to na liście programów naciskamy Menu i tam jest tryb przenoszenia. Zaznaczasz OK, potem idziesz na pozycję gdzie chcesz go umieścić i znowu OK. Prościej się nie da.

Obrazek


Drugi sposób to przeciągnij i upuść - ale robisz to przez przeglądarkę internetową na komputerze. Adres tunera do wpisania w przeglądarce to jego adres IP.

Czas usypiania dysku
Jeśli chodzi o coś takiego jak modyfikację czasu usypiania dysku, to nigdy nie używałem i się nie wypowiem.
Do nagrywania mam wpięty pendrive 16GB i mi wystarczy by raz na 2 tygodnie coś nagrać i co trzeba to sobie po sieci lokalnej zgrywa na dysk komputera i potem dalej na dysk zewnętrzny.

Małe podsumowanie
Znów odnoszę wszystkich do tego artykułu.
Są tam odpowiedzi na wiele pytań odnośnie tunerów z Linuksem.
Oczywiście są to specyficzne odbiorniki i na początku jak ze wszystkim trzeba się ich trochę nauczyć. Samo używanie jest niemal identyczne jak cała reszta odbiorników.

Moja babcia jakby żyła to używała by tunera na Linux ;)
Ostatnio zmieniony 13 czerwca 2023, o 12:00 przez DanielK, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: blockbuster »

DanielK pisze: 20 stycznia 2022, o 11:43
LCN
Rozumiem, że chcesz mieć kolejność i numerację identyczna z przerwami w tejże numeracji identycznie jak jest w tym obecnym misz-masz z LCN. Mam nadzieję, że wraz z przejściem na DVB-T2 będzie nowa numeracja ale obawiam się, że do końca marca z tymi ustaleniami nie zdążą.
Nie muszą się spieszyć, gdyż stosowne stanowisko w sprawie nadania numerów identyfikacyjnych (w tym LCN) KRRiT przyjęła w lipcu zeszłego roku. Wejdzie ono w życie w momencie pełnego przejścia na DVB-T2 (obecnie nadal obowiązuje poprzednie stanowisko z maja 2018r)

https://www.gov.pl/web/krrit/2021-rok3

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: DanielK »

Podane wyżej przez Ciebie stanowisko jest aktualnie obowiązujące. Poza tym jest tam np. Polsat Sport News...

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: DanielK »

Jeszcze kwestia LCN

Jest wtyczka LCN Scanner i tak wygląda dodatkowa lista programów - zapisuje się jako pierwsza z brzegu. Cała reszta kanałów na pozostałych listach uzyskuje numerację powyżej 1000.

Obrazek

Obrazek


Jednak niestety tak na szybko nie udało mi się sprawić aby do tej listy automatycznie dodał kanały z MUX-5.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: dvbtowiec »

Pięknie drożeją tunery linuxowe.
Jeden z najsłynniejszych Octagon SF 8008 w ciągu roku podrożał przeciętnie o 70zł

ams8
Posty: 171
Rejestracja: 23 lutego 2010, o 09:39

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: ams8 »

Nie mogę się połapać, mam pytanie:
Czy wewnątrz tunera Octagon SF8008 4K UHD DVB-S2X & T2/C Combo można zainstalować dysk SSD?

adiq
Posty: 97
Rejestracja: 21 listopada 2020, o 02:48
Miejscowość: Polska

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: adiq »

Nie, masz dwie wersje tego tunera: z wbudowanym dyskiem i bez.
Ale to niewielka strata bo możesz wrzucić kartę SD - do nagrywania wystarczy, lub dokupić za parę(dziesiąt) złotych kieszeń USB do dysku zewnętrznego.

adiq
Posty: 97
Rejestracja: 21 listopada 2020, o 02:48
Miejscowość: Polska

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: adiq »

DanielK pisze: 21 stycznia 2022, o 12:17 Jeszcze kwestia LCN

Jest wtyczka LCN Scanner i tak wygląda dodatkowa lista programów - zapisuje się jako pierwsza z brzegu. Cała reszta kanałów na pozostałych listach uzyskuje numerację powyżej 1000.
[...]
Jak zmusić tą wtyczkę do działania? Przy skanowaniu dostaję tylko komunikat o braku bazy LCN, w katalogu enigmy leży pusty plik LCNdb (jeśli to o niego chodzi), a jedyni providerzy dostępni z wtyczki to GB, Holandia i Włochy.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: DanielK »

Tak, też miałem ten komunikat. Ale potem wykonałem automatyczne skanowanie i pojawiła się osobna lista programów z numeracją LCN. Wszystkie poprzednie listy ponumerowały się od 1000 w górę.

Banister
Posty: 75
Rejestracja: 6 października 2011, o 13:41
Odbiornik: Philips 40"
Instalacja antenowa: Dipol z ATX91 + SWA9701
Nadajnik - obiekt nadawczy: dookolna + Raszyn

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: Banister »

Witam serdecznie !!
Planuję zakupić dekoder z sys. Linux.
Byłem zainteresowany Amiko Viper 4K V30 ale w specyfikacji technicznej nie doczytałem się czy obsługuje format AC4 oraz to co Nasze Ministerstwo napisało, że dla formatów 4K musi być obsługa Hybrid Log Gamma (HLG) 10 bitowy wariant Perceptual Quantizer (PQ-10).
W odpowiedzi wsparcie Amiko napisało mi, że nie ma wsparcia HLG i PQ-10. Ponadto przesłało mi specyfikację techniczną. Tam dźwięk jest w formacie HE-AAC, ale na YT widać, że dekoduje ten DD+.
Więc odpuściłem sobie.

Ale interesuje mnie teraz dekoder Octagon SF8008 / Mini.
No i właśnie jest dalej pytanie tak jak do Amiko, czy AC4 idzie. Z czytania wątku wygląda, że nie w pełni lub wcale. A czy ogarnia te HLG i PQ-10 ??

Jakieś najnowsze informacje odnośnie odbioru programów posiadacie??

odziom91
Posty: 434
Rejestracja: 28 maja 2011, o 15:05
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: AB PULSe 4K Combo rev. 2
Octagon SF8008 Combo
Instalacja antenowa: Zbiorcza DVB-T/T2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN *Trzeciewiec*

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: odziom91 »

W sumie "podpinam się do pytania" co do tunera Amiko i co ewentualnie można jeszcze polecić?
A co do tego dekodowania AC4 i ewentualnych funkcjonalności - czy to aby nie jest tak, że one mogą być obsługiwane lub dodane software'owo?

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: Ramirez »

Może głupio pisze, ale czy jakikolwiek tuner na enigmie2 ma te AC4? To są softy robione przez hobbystów, a za jakieś Ac4, CI+ trzeba płacić licencje.

Zablokowany