Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: DanielK »

@krosxc325 - możesz się z nim połączyć przez Wi-Fi.
Wejście do tunera przez przeglądarkę www. W adresie wpisujesz adres IP tunera.
Zobacz tutaj:
https://dvbt2wpolsce.pl/sprzet-do-odbio ... ux?start=4

krosxc325
Posty: 62
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 19:34
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: TV Panasonic 4K TX-43HX580E, Ustym 4k Pro
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa, segmentowa na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: krosxc325 »

Nie każdy tuner na linuksie ma wifi. A mam na oku 2 takie, które nie mają. Jeden z nich ma jedno wejście USB, którego będę używał do nagrywania na pena lub HDD (o ile kupię ten tuner). W drugim wypadku musiałbym dokupić kartę wifi na USB i liczyć, że będzie dobrze współpracować z tunerem.
Może po kablu jakoś da radę?

odziom91
Posty: 434
Rejestracja: 28 maja 2011, o 15:05
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: AB PULSe 4K Combo rev. 2
Octagon SF8008 Combo
Instalacja antenowa: Zbiorcza DVB-T/T2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN *Trzeciewiec*

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: odziom91 »

To kup dekoder z Wi-Fi. Nie szukaj problemu, szukaj rozwiązań.

Jako że siedzę pod Linuksem na co dzień, to jeszcze jedną kwestię warto poruszyć - nie każda zewnętrzna karta Wi-Fi zadziała, może wymagać firmware'u, a pytanie czy OpenATV ma je dostarczone do konkretnej karty Wi-Fi. Stąd też, jeśli nie chcesz połączenia kablowego to lepiej już zakupić tuner z Wi-Fi i mieć choć jedno z głowy.

Możesz jeszcze bawić się z "repeaterami", ale tu od razu trzeba powiedzieć, iż strata będzie znaczna.
No i jeszcze rozwiązania Wi-Fi typu mesh, ale to już droga zabawa i okablowanie również wchodzi tu już w grę.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: giaur500 »

Czy takie tunery obsługują catchup dla iptv? (oglądanie audycji z przeszłości)

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: hadam »

Czy ktoś spotkał się z tunerem Octagon SX88+ jest na Linux OS.
Wydaje się dosyć ciekawy, jak za cenę w granicach 250zł, ale mało jest informacji na jego temat w sieci.

krosxc325
Posty: 62
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 19:34
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: TV Panasonic 4K TX-43HX580E, Ustym 4k Pro
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa, segmentowa na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: krosxc325 »

odziom91 pisze: 22 czerwca 2022, o 02:17 To kup dekoder z Wi-Fi. Nie szukaj problemu, szukaj rozwiązań.
Właśnie szukam rozwiązania - Powinno dać się jakoś podłączyć po kablu.
Wifi to nie jest mój priorytet jeśli chodzi o wybór tunera. Co z tego, że będzie miał wifi jak z wielu innych
rzeczy będę nie zadowolony?. Ponadto transfer przez wifi nie będzie taki jak transfer przez kabel.
Czy nie można np. kupić switch albo router i postawić w moim pokoju obok komputera i podłączyć do niego
komputer oraz tuner? Albo inna opcja - podłączyć kablem sieciowym tuner z kompem na czas gdy coś chcę zrobić na tunerze, lub przekopiować pliki? Są na pewno jakieś opcje ale nie znam się która na co pozwala i jak to wykonać by prawidłowo funkcjonowało.

krosxc325
Posty: 62
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 19:34
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: TV Panasonic 4K TX-43HX580E, Ustym 4k Pro
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa, segmentowa na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: krosxc325 »

Problem rozwiązany metodą prób i błędów. Podłączyłem pod switch TV oraz komputer do jednej sieci LAN. Jak kupię tuner dołączę się tylko do sieci. Czy mając tuner na linuksie (enigma 2) można nim sterować z poziomu komputera, na zasadzie podglądu TV i nagrywania zdalnego? Jak to w praktyce wygląda? Czy obraz idzie oglądać online bez przycinek? Jaki soft jest do tego najlepszy? Połączenie LAN powinno być stabilne i szybkie. Jakby co mogę wymienić switch na inny, szybszy, bo ten ma 10/100Mbps.

DVB-T2
Posty: 171
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 07:52
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Święty Krzyż

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: DVB-T2 »

krosxc325 pisze: 25 lipca 2022, o 21:49 Czy mając tuner na linuksie (enigma 2) można nim sterować z poziomu komputera, na zasadzie podglądu TV i nagrywania zdalnego?
Tak. Sterowanie można np. zrealizować przez webinterface dekodera, który w tym sprzęcie jest standardem.
Wchodzisz na lokalny adres IP przydzielony dekoderowi. W założeniu, że sterujemy wewnątrz lokalnej sieci. Jeśli chciałbyś sterować całkiem spoza mieszkania, to kwestia wystawienia dekodera na zewnątrz, ale zapewne każdy tu powie, że to dość niebezpieczne. Linuksowe STB są relatywnie słabo zabezpieczone, trzeba tu nieco hardeningu, żeby spać spokojnie.
Nagrania można rezerwować, jest dostęp np. do EPG.
Podgląd możliwy albo z OSD przez webinterface, albo bezpośredni dostęp do kanału, wtedy bez OSD z dekodera.
krosxc325 pisze: 25 lipca 2022, o 21:49 Jak to w praktyce wygląda? Czy obraz idzie oglądać online bez przycinek?
Bez przycinek na standardowym współczesnym PC, z webinterface dekodera można wyjąć URL, te wrzucić np. do VLC. W sumie poradzi sobie dowolny solidniejszy odtwarzacz multimedialny.
Switch 10/100 Mbit/s jest już wystarczający, zresztą wiele STB ma sieciowe 100 Mbit/s.

krosxc325
Posty: 62
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 19:34
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: TV Panasonic 4K TX-43HX580E, Ustym 4k Pro
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa, segmentowa na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: krosxc325 »

DVB-T2 pisze: 26 lipca 2022, o 00:12
krosxc325 pisze: 25 lipca 2022, o 21:49 Czy mając tuner na linuksie (enigma 2) można nim sterować z poziomu komputera, na zasadzie podglądu TV i nagrywania zdalnego?
W założeniu, że sterujemy wewnątrz lokalnej sieci.
Tak, to mój przypadek
DVB-T2 pisze: 26 lipca 2022, o 00:12 Jeśli chciałbyś sterować całkiem spoza mieszkania, to kwestia wystawienia dekodera na zewnątrz, ale zapewne każdy tu powie, że to dość niebezpieczne. Linuksowe STB są relatywnie słabo zabezpieczone, trzeba tu nieco hardeningu, żeby spać spokojnie.
Nie robisz sobie tutaj czasem żartów? :)
Rozumiem, że się tak nie da ale czy ściany miałyby być tu barierą dla internetu?
Co miałoby dać takie wystawienie tunera na zewnątrz?
A tak z czystej ciekawości, to jak ludzie się łączą ze swoim tunerem z dowolnego miejsca na świecie?
Jak wówczas tuner powinien być podłączony? U mnie przypomnę, że do mojego switcha idzie kabel od routera wifi, który rozdziela internet na inne komputery w domu (kablowo lub przez wifi). No a ten router z kolei podłączony do modemu, który jest ostatnim elementem sieci.
Zrobiłoby to różnicę w obsłudze spoza domu gdyby tuner miał wifi i łączył się do naszego wifi?
DVB-T2 pisze: 26 lipca 2022, o 00:12 Nagrania można rezerwować, jest dostęp np. do EPG.
Podgląd możliwy albo z OSD przez webinterface, albo bezpośredni dostęp do kanału, wtedy bez OSD z dekodera.
krosxc325 pisze: 25 lipca 2022, o 21:49 Jak to w praktyce wygląda? Czy obraz idzie oglądać online bez przycinek?
Bez przycinek na standardowym współczesnym PC, z webinterface dekodera można wyjąć URL, te wrzucić np. do VLC. W sumie poradzi sobie dowolny solidniejszy odtwarzacz multimedialny.
Switch 10/100 Mbit/s jest już wystarczający, zresztą wiele STB ma sieciowe 100 Mbit/s.
Czyli VLC bardziej do oglądania na bieżąco a ten drugi program do poruszania się po menu tunera i nagrywania na tuner ew. zaprogramowania nagrania?

Taki sprzęt sobie poradzi odbiorem obrazu (w tym obrazu 4K)?:
Procesor: Intel Core i5 4460 3.20GHz, grafika z procesora.
Pamięć: 32GB DDR3 RAM.

Wiem, że nie radzi sobie z odtwarzaniem z dysku wewnątrz komputera z plikami 4k/h.265 ale z 4k/h.264 już tak.
Obecnie co prawda nie ma kanałów 4k ale po pierwsze skoro ma taki problem na dysku z tym kodekiem,
to przy fullhd ale z sieci może być podobnie, po drugie jak będą kanały 4k w naziemnej, to może być chyba problem z takim podglądem?
Chyba, że problemem może być wysoki bitrate tych moich nagrań?. Tylko czemu z h.264 nie ma problemu?
A nagrania pochodzą z 2 kamerek 4k.
Kamerka nr. 1 4k/h.265 to 78Mb/s
Kamerka nr. 2 4k/h.264 to 100Mb/s.
W TV ten bitrate będzie znacznie niższy niż te 78Mb/s.
Te problemy z h.265 na PC to odtwarzanie po klatkowe w zwolnionym tempie obrazu i dźwięku.
TV 4K nie ma problemu z tymi plikami. Dłużej jedynie startuje wideo 4k/h.265.

A co do tunera, to mam na oku taki, co ma akurat złącze LAN 1Gb/s ale skoro 100Mb/s wystarczy....
Rozumiem, że nie bierzesz pod uwagę transkodowania, natomiast bierzesz obraz 4K? Nie każdy tuner chyba ma transkodowanie to raz a dwa chciałbym w miarę bez pogorszenia jakości przesyłać obraz. A sam tuner ma być 4K jak się pewnie już domyśliłeś.

DVB-T2
Posty: 171
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 07:52
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Święty Krzyż

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: DVB-T2 »

krosxc325 pisze: 26 lipca 2022, o 02:55 Nie robisz sobie tutaj czasem żartów? :)
Rozumiem, że się tak nie da ale czy ściany miałyby być tu barierą dla internetu?
Co miałoby dać takie wystawienie tunera na zewnątrz?
A tak z czystej ciekawości, to jak ludzie się łączą ze swoim tunerem z dowolnego miejsca na świecie?
Jak wówczas tuner powinien być podłączony? U mnie przypomnę, że do mojego switcha idzie kabel od routera wifi, który rozdziela internet na inne komputery w domu (kablowo lub przez wifi). No a ten router z kolei podłączony do modemu, który jest ostatnim elementem sieci.
Zrobiłoby to różnicę w obsłudze spoza domu gdyby tuner miał wifi i łączył się do naszego wifi?
Nie, niektórzy chcą mieć np. możliwość powiedzmy zaprogramowania nagrania będąc całkiem poza domem, albo nawet oglądania TV z tunera w domu, będąc poza domem.
Samo połączenie ma tu drugorzędne znaczenie, konfiguracja sieci jest kluczowa, bo aby jakieś urządzenie ze środka wewnętrznej sieci lokalnej stało się publicznie widoczne, konieczna jest już konfiguracja, aby pod twoim adresem IP, jaki masz przyznany przez dostawcę Internetu, pojawił się STB. Dodatkowo, jeśli przydzielany masz zmienny IP, trzeba zadbać, aby skorzystać wtedy z usługi, która podepnie ten IP pod jakąś domenę a'la DynDNS.
Żeby to ogarnąć - trzeba się mocno wkręcić w dwa tematy: konfiguracja sieci, aby odpowiednio przekierować ruch na switchach/routerach wewnątrz oraz drugi: zabezpieczenie samego tunera linuksowego. Choć Linuks jako taki jest z reguły bezpieczny, to na tunerach w systemach wykonano szereg uproszczeń, poustawiano stałe, znane publicznie hasła dostępu. Bez zabezpieczenia - wystawiając tuner na zewnątrz, pewnie w ciągu 24h ktoś się włamie i zacznie z niego korzystać, wręcz nawet cię odcinając, zmieniając hasła. Dlatego zabezpieczenia w takim przypadku są kluczowe.
Widzę, że celowałeś w użytek wewnątrz sieci lokalnej, także tu możemy nie komplikować.
krosxc325 pisze: 26 lipca 2022, o 02:55 Czyli VLC bardziej do oglądania na bieżąco a ten drugi program do poruszania się po menu tunera i nagrywania na tuner ew. zaprogramowania nagrania?
Tak to widzę, może ktoś tu dorzuci jeszcze inne pomysły.
krosxc325 pisze: 26 lipca 2022, o 02:55 Taki sprzęt sobie poradzi odbiorem obrazu (w tym obrazu 4K)?:
Procesor: Intel Core i5 4460 3.20GHz, grafika z procesora.
Pamięć: 32GB DDR3 RAM.

Wiem, że nie radzi sobie z odtwarzaniem z dysku wewnątrz komputera z plikami 4k/h.265 ale z 4k/h.264 już tak.
Obecnie co prawda nie ma kanałów 4k ale po pierwsze skoro ma taki problem na dysku z tym kodekiem,
to przy fullhd ale z sieci może być podobnie, po drugie jak będą kanały 4k w naziemnej, to może być chyba problem z takim podglądem?
Chyba, że problemem może być wysoki bitrate tych moich nagrań?. Tylko czemu z h.264 nie ma problemu?
A nagrania pochodzą z 2 kamerek 4k.
Kamerka nr. 1 4k/h.265 to 78Mb/s
Kamerka nr. 2 4k/h.264 to 100Mb/s.
W TV ten bitrate będzie znacznie niższy niż te 78Mb/s.
Te problemy z h.265 na PC to odtwarzanie po klatkowe w zwolnionym tempie obrazu i dźwięku.
TV 4K nie ma problemu z tymi plikami. Dłużej jedynie startuje wideo 4k/h.265.
Komp masz dobry. Bardzo ważna, kluczowa dzisiaj do grania wideo, jest karta graficzna. Rozważ zapakowanie czegoś, co może wziąć na siebie ciężar dekodowania wideo, nawet używki. Już od GeForce GT1030 powinieneś poczuć być może odbicie w HEVC, chociaż zależy jak jest enkodowany ten materiał z kamery, bo GT1030 ma jeszcze ograniczone możliwości wsparcia dekodowania sprzętowego HEVC.

Bitrate z kamer masz bardzo wysoki - poważnie aż tyle? W TV z naziemnej nawet 10% tego nie ma. Ale w grę wchodzić tu może, że H.264 gra płynnie, bo np. ma wsparcie sprzętowe w układzie graficznym, a H.265 nie. Wtedy H.264 spada sobie grzecznie na GPU i nie obciąża proca, a H.265 rzeźbi po CPU i to samo może być przy HD.

Możemy zrobić test, nagrać ci i wystawić coś z naziemnej, puścisz sobie i zobaczysz jak ci idzie teraz. Może to najprostsza opcja, żeby stwierdzić jak komp sobie da radę teraz, bez ruszania czegokolwiek.
krosxc325 pisze: 26 lipca 2022, o 02:55 A co do tunera, to mam na oku taki, co ma akurat złącze LAN 1Gb/s ale skoro 100Mb/s wystarczy....
Rozumiem, że nie bierzesz pod uwagę transkodowania, natomiast bierzesz obraz 4K? Nie każdy tuner chyba ma transkodowanie to raz a dwa chciałbym w miarę bez pogorszenia jakości przesyłać obraz. A sam tuner ma być 4K jak się pewnie już domyśliłeś.
To wynika głównie z tego, że kanały z naziemnej nie lecą nawet w 10 Mbit/s. Jeśli wrzucą 4K w naziemną, wątpliwe, aby doleciał do 20 Mbit/s. W ogóle cały multipleks naziemnej ze wszystkimi kanałami na raz, to jest obecnie jakieś 40 Mbit/s, więc nadal poniżej 100 Mbit/s i się nie poszerzy, bo pasmo UHF zakłada multipleksy po 8 MHz i tu się nie poszerzy. W porywach DVB-T2 przy jakichś super-abstrakcyjnych kombinacjach parametrów, może osiągnąć pojemność całego multipleksu 50 Mbit/s, co jednak się u nas nie wydarzy, bo SFN-y itp., a to nadal poniżej 100 Mbit/s.

Sens w 1 Gbit/s widzę w dwóch przypadkach:
- nagrywasz na dysk zamontowany do tunera, zrzucasz nagrania po sieci na komputer - może będzie coś szybciej, jeśli cała sieć będzie gigabitowa
- chcesz jednocześnie strumieniować po sieci wiele kanałów na raz, może np. mając wbudowane jednocześnie dwa tunery, ale to już zaczyna być domena hard-userów, którzy naprawdę mają duże potrzeby

Transkodowania nie biorę pod uwagę - zakładam, że nie ruszamy jakości - jeden do jednego. Transkodowanie zresztą jest mocno obciążające tuner, mało który sprzęt faktycznie to ma, przydatność średnia, do pewnych zastosowań ma sens, ale w większości - moim zdaniem nie ma.

krosxc325
Posty: 62
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 19:34
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: TV Panasonic 4K TX-43HX580E, Ustym 4k Pro
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa, segmentowa na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: krosxc325 »

DVB-T2 pisze: 26 lipca 2022, o 05:26 Nie, niektórzy chcą mieć np. możliwość powiedzmy zaprogramowania nagrania będąc całkiem poza domem, albo nawet oglądania TV z tunera w domu, będąc poza domem.
To jest jasne i oczywiste, że do takich celów się stosuje zdalne sterowanie poza domem.
Tylko, że ja pytałem: Co osiągniesz wystawiając tuner na zewnątrz?
DVB-T2 pisze: 26 lipca 2022, o 05:26 Samo połączenie ma tu drugorzędne znaczenie, konfiguracja sieci jest kluczowa, bo aby jakieś urządzenie ze środka wewnętrznej sieci lokalnej stało się publicznie widoczne, konieczna jest już konfiguracja, aby pod twoim adresem IP, jaki masz przyznany przez dostawcę Internetu, pojawił się STB.
Widzę, że celowałeś w użytek wewnątrz sieci lokalnej, także tu możemy nie komplikować.
Jasne i dlatego nie idę i raczej nie będę szedł w kierunku takiej opcji zdalnego sterowania.
Już dużo prościej byłoby wystawić tuner na zewnątrz jak radziłeś ;)
DVB-T2 pisze: 26 lipca 2022, o 05:26 Komp masz dobry. Bardzo ważna, kluczowa dzisiaj do grania wideo, jest karta graficzna. Rozważ zapakowanie czegoś, co może wziąć na siebie ciężar dekodowania wideo, nawet używki. Już od GeForce GT1030 powinieneś poczuć być może odbicie w HEVC, chociaż zależy jak jest enkodowany ten materiał z kamery, bo GT1030 ma jeszcze ograniczone możliwości wsparcia dekodowania sprzętowego HEVC.
Rozważam taki zakup od ok. 6 miesięcy i dużo bym przepłacił w tamtym czasie. Celuję w lepsze ceny kart.
Nad tą właśnie kartą myślałem i do odtwarzania 4k/h.265 wg. innych by się nadawała ale do okazjonalnej nawet edycji 4k/h.265 już by była za wolna. Dlatego podniosłem poprzeczkę i celuję w karty tj. GTX 1660, RTX 3050 lub GTX 1650.
Z tym, że mam zasadę nie kupowania sprzętu używanego a nawet powystawowego, ze zwrotu itp.
Czekam więc na bardziej sensowne ceny. Do grania nie potrzebuję, bo nie gram, ale do edycji wideo, kompresji by się przydała.
DVB-T2 pisze: 26 lipca 2022, o 05:26 Bitrate z kamer masz bardzo wysoki - poważnie aż tyle? W TV z naziemnej nawet 10% tego nie ma. Ale w grę wchodzić tu może, że H.264 gra płynnie, bo np. ma wsparcie sprzętowe w układzie graficznym, a H.265 nie. Wtedy H.264 spada sobie grzecznie na GPU i nie obciąża proca, a H.265 rzeźbi po CPU i to samo może być przy HD.
Taki mam bitrate i dzięki temu nie wpływa to na jakość obrazu w np. dynamicznych sytuacjach czy np. w lesie.
To kamerki sportowe, zatem może dlatego taki bitrate. Jednej z nich nie mam, zostały tylko nagrania.
DVB-T2 pisze: 26 lipca 2022, o 05:26 Możemy zrobić test, nagrać ci i wystawić coś z naziemnej, puścisz sobie i zobaczysz jak ci idzie teraz. Może to najprostsza opcja, żeby stwierdzić jak komp sobie da radę teraz, bez ruszania czegokolwiek.
Nie ma potrzeby. Fullhd akurat sobie sprawdzę jak działa przesył wideo gdy już będę miał tuner, bo w domu są te tanie tunerki za ok 100zł i mogę coś nagrać. Natomiast czy puszczenie z pliku z tunera na PC to to samo co udostępnianie transmisji TV?
Co do samych plików FHD/h.265 nagranych z TV to PC odtwarza je bardzo dobrze, więc sam kodek nie jest problemem. Możliwe, że chodzi o sam bitrate i z 4k/h.265 z niskim bitrate'm nie będzie już problemu przy odtwarzaniu. A może i edycja będzie możliwa. Karta grafiki jednak by się przydała mimo wszystko.
DVB-T2 pisze: 26 lipca 2022, o 05:26 To wynika głównie z tego, że kanały z naziemnej nie lecą nawet w 10 Mbit/s. Jeśli wrzucą 4K w naziemną, wątpliwe, aby doleciał do 20 Mbit/s. W ogóle cały multipleks naziemnej ze wszystkimi kanałami na raz, to jest obecnie jakieś 40 Mbit/s, więc nadal poniżej 100 Mbit/s i się nie poszerzy, bo pasmo UHF zakłada multipleksy po 8 MHz i tu się nie poszerzy. W porywach DVB-T2 przy jakichś super-abstrakcyjnych kombinacjach parametrów, może osiągnąć pojemność całego multipleksu 50 Mbit/s, co jednak się u nas nie wydarzy, bo SFN-y itp., a to nadal poniżej 100 Mbit/s.
Dlatego raczej jestem dobrej myśli co do wydajności odtwarzania takich plików z dysku. Nie mam tylko pewności
co do wydajności przesyłu online nadawanego obrazu, szczególnie w 4K bez transkodowania.
DVB-T2 pisze: 26 lipca 2022, o 05:26 Sens w 1 Gbit/s widzę w dwóch przypadkach:
- nagrywasz na dysk zamontowany do tunera, zrzucasz nagrania po sieci na komputer - może będzie coś szybciej, jeśli cała sieć będzie gigabitowa
Właśnie - jeśli cała taka będzie. W kompie na płycie głównej mam raczej standardową kartę sieciową 10/100Mb/s
Jeśli gra byłaby warta zachodu to ew. bym wymienił switch oraz zakupił kartę sieciową na PCI o wyższych prędkościach. Pliki do PC będę albo przerzucał po prostu wypinając z USB dysk lub pendrive albo właśnie przez sieć. Tu muszę zdecydować jak będzie wygodniej albo jak szybciej. Pliki przecież będą i tak na zewnętrznym nośniku nagrywane, więc przełączenie kabla to nie problem tylko zostaje kwestia tej prędkości transferu.
DVB-T2 pisze: 26 lipca 2022, o 05:26 - chcesz jednocześnie strumieniować po sieci wiele kanałów na raz, może np. mając wbudowane jednocześnie dwa tunery, ale to już zaczyna być domena hard-userów, którzy naprawdę mają duże potrzeby
Nie mam takich potrzeb, dlatego nie muszę być hard-userem.
DVB-T2 pisze: 26 lipca 2022, o 05:26 Transkodowania nie biorę pod uwagę - zakładam, że nie ruszamy jakości - jeden do jednego. Transkodowanie zresztą jest mocno obciążające tuner, mało który sprzęt faktycznie to ma, przydatność średnia, do pewnych zastosowań ma sens, ale w większości - moim zdaniem nie ma.
Cóż może faktycznie nie powinno być problemu. Zobaczymy.

DVB-T2
Posty: 171
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 07:52
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Święty Krzyż

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: DVB-T2 »

krosxc325 pisze: 26 lipca 2022, o 21:51 To jest jasne i oczywiste, że do takich celów się stosuje zdalne sterowanie poza domem.
Tylko, że ja pytałem: Co osiągniesz wystawiając tuner na zewnątrz?
Eeee, chyba nie pomyślałeś, żeby fizycznie wystawić tuner poza dom? Chodzi o udostępnienie ruchu sieciowego, tak się mówi po prostu. Osiągnę zdalne sterowanie spoza domu, czyli to, o czym piszę. Wystawiając fizycznie i tak by to nic nie zmieniło, bo konfigurację sieci trzeba zrobić, żeby pozwolić dekoderowi na bezpośrednią komunikację ze światem zewnętrznym. Inaczej jest za tzw. NAT-em.
krosxc325 pisze: 26 lipca 2022, o 21:51 Natomiast czy puszczenie z pliku z tunera na PC to to samo co udostępnianie transmisji TV?
Moim zdaniem tak, na koniec to ten sam kodek, ten sam bitrate. Zamiast z dysku odbierasz z sieci, ale w obydwu przypadkach jest to bitrate mocno poniżej ograniczeń przepustowości czy dysku, czy sieci (jeśli mowa o kanałach TV, bo w przypadku kamer - rzeczywiście bitrate masz dość duże, więc tu sprawa nie jest oczywista).
krosxc325 pisze: 26 lipca 2022, o 21:51 Pliki do PC będę albo przerzucał po prostu wypinając z USB dysk lub pendrive albo właśnie przez sieć. Tu muszę zdecydować jak będzie wygodniej albo jak szybciej. Pliki przecież będą i tak na zewnętrznym nośniku nagrywane, więc przełączenie kabla to nie problem tylko zostaje kwestia tej prędkości transferu.
Tak, jest to jakiś dylemat. Przełączanie dysku jest trochę nużące, bo będzie wymagało też wcześniejszego odmontowania zasobu z tunera (odpowiednik bezpiecznego odłączenia w Windows, raczej wskazane pod Linuksem) - dodatkowe kroki.

Poza tym decyzja może mieć pewne następstwa dla konfiguracji partycji samego dysku. Jeśli przełączać między tunerem, a PC i jeśli ten PC będzie z Windows, to trzeba będzie użyć formatu partycji zrozumiałego dla Windows (są możliwości montowania ext3/4 instalując ekstra soft pod Windows, ale to zawsze jakaś kombinacja). Jeśli pozostawimy dysk pod tunerem, można byłoby go dać na ext4, co ma zalety dla użytku pod tunerem linuksowym - natywny system plików. Implementacja Microsoftowych FS w tunerach linuksowych jest słaba, zwłaszcza NTFS (głównie słaba odporność np. na awarie wynikające z przerw w zasilaniu itp.). W samym Linuksie się poprawiła w 2020 roku za sprawą wejścia implementacji NTFS3 do jądra, ale większość STB siedzi na archaicznych wersjach jajek linuksowych i nigdy tego nie otrzyma. Stąd ext4 wydaje się tu pewniejszym wyjściem, ale spychałby wtedy rozwiązanie w stronę zrzucania plików po sieci.

Ale - jeśli sieć jest 10/100, a USB masz 3.0 albo wręcz możliwość podpięcia dysku zewnętrznego prosto pod eSATA (były takie obudowy PC lub PC z kieszenią na dyski zewn.), to lepszą prędkość zrzucania uzyskasz pewnie jednak przepinając dysk, bo tu po drodze będzie kilka wąskich gardeł - sam STB musi odczytać i pchnąć w sieć, sieć będzie mieć swoje obciążenie...

Także zderza się tu parę spraw. Najczęściej jednak spotykam się ze zrzucaniem po sieci, nawet 10/100, można zapuścić transfer w tle, robić coś innego, w końcu się zgra. Zależy ile się nagrywa...

Może do wypróbowania już na żywym organizmie co będzie wygodniejsze w praktyce.


Reszta się zgadza, nie wymaga komentarza, dobrze kombinujesz.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: DanielK »

Web interfejs można podejrzeć na 4 stronie tutaj:
https://dvbt2wpolsce.pl/sprzet/tunery-d ... emem-linux

Ogólnie polecam cały ten artykuł.

Dysk do tunera oczywiście podłączamy najlepiej pod USB 3 i w Menu - Inicjuj Dysk. Tuner sformatuje go na ext 4. Z komputera z Windows masz dostęp do dysku przez program do komunikacji FTP, więc nie ma tematu ;)
Ostatnio zmieniony 13 czerwca 2023, o 11:56 przez DanielK, łącznie zmieniany 2 razy.

krosxc325
Posty: 62
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 19:34
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: TV Panasonic 4K TX-43HX580E, Ustym 4k Pro
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa, segmentowa na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: krosxc325 »

DVB-T2 pisze: 27 lipca 2022, o 08:14
krosxc325 pisze: 26 lipca 2022, o 21:51 To jest jasne i oczywiste, że do takich celów się stosuje zdalne sterowanie poza domem.
Tylko, że ja pytałem: Co osiągniesz wystawiając tuner na zewnątrz?
Eeee, chyba nie pomyślałeś, żeby fizycznie wystawić tuner poza dom? Chodzi o udostępnienie ruchu sieciowego, tak się mówi po prostu. Osiągnę zdalne sterowanie spoza domu, czyli to, o czym piszę. Wystawiając fizycznie i tak by to nic nie zmieniło, bo konfigurację sieci trzeba zrobić, żeby pozwolić dekoderowi na bezpośrednią komunikację ze światem zewnętrznym. Inaczej jest za tzw. NAT-em.
Jak pisałem wcześniej, tak pomyślałem ale brałem to za żart (trochę dziwny ale jednak). Natomiast jak teraz czytam, to widzę, że twoje słowa brzmiały dwuznacznie a jak je wtedy czytałem miałem wrażenie, że jednoznacznie w kierunku wystawiania tunera fizycznie na zewnątrz i zabezpieczania przed deszczem :).
Mniejsza z tym :)
DVB-T2 pisze: 27 lipca 2022, o 08:14
krosxc325 pisze: 26 lipca 2022, o 21:51 Natomiast czy puszczenie z pliku z tunera na PC to to samo co udostępnianie transmisji TV?
Moim zdaniem tak, na koniec to ten sam kodek, ten sam bitrate. Zamiast z dysku odbierasz z sieci, ale w obydwu przypadkach jest to bitrate mocno poniżej ograniczeń przepustowości czy dysku, czy sieci (jeśli mowa o kanałach TV, bo w przypadku kamer - rzeczywiście bitrate masz dość duże, więc tu sprawa nie jest oczywista).
W zasadzie, to taka próba byłaby bez sensu. Nie wiem czemu o tym napisałem. Mając tuner nie będę potrzebował pliku nagranego w innym tunerze, bo przecież na tym nowym tunerze sobie nagram, potem puszczę obraz przez sieć albo po prostu puszczę obraz z TV. Pierwsza opcja raczej nie będzie wykorzystywana, bo pliki będą odtwarzane albo na PC albo na tunerze gdy komputer będzie wyłączony. Nie bardzo widzę sens odtwarzania plików przez sieć, siedząc w tym samym pokoju i mając jeden monitor/TV.
DVB-T2 pisze: 27 lipca 2022, o 08:14
krosxc325 pisze: 26 lipca 2022, o 21:51 Pliki do PC będę albo przerzucał po prostu wypinając z USB dysk lub pendrive albo właśnie przez sieć. Tu muszę zdecydować jak będzie wygodniej albo jak szybciej. Pliki przecież będą i tak na zewnętrznym nośniku nagrywane, więc przełączenie kabla to nie problem tylko zostaje kwestia tej prędkości transferu.
Poza tym decyzja może mieć pewne następstwa dla konfiguracji partycji samego dysku. Jeśli przełączać między tunerem, a PC i jeśli ten PC będzie z Windows, to trzeba będzie użyć formatu partycji zrozumiałego dla Windows (są możliwości montowania ext3/4 instalując ekstra soft pod Windows, ale to zawsze jakaś kombinacja). Jeśli pozostawimy dysk pod tunerem, można byłoby go dać na ext4, co ma zalety dla użytku pod tunerem linuksowym - natywny system plików. Implementacja Microsoftowych FS w tunerach linuksowych jest słaba, zwłaszcza NTFS (głównie słaba odporność np. na awarie wynikające z przerw w zasilaniu itp.). W samym Linuksie się poprawiła w 2020 roku za sprawą wejścia implementacji NTFS3 do jądra, ale większość STB siedzi na archaicznych wersjach jajek linuksowych i nigdy tego nie otrzyma. Stąd ext4 wydaje się tu pewniejszym wyjściem, ale spychałby wtedy rozwiązanie w stronę zrzucania plików po sieci.
Także zderza się tu parę spraw. Najczęściej jednak spotykam się ze zrzucaniem po sieci, nawet 10/100, można zapuścić transfer w tle, robić coś innego, w końcu się zgra. Zależy ile się nagrywa...
Zatem chyba będę zmuszony zrobić sieć 1Gb/s, bo tak jednak będzie i najszybciej i najwygodniej przesyłać nagrane pliki do PC. Najpierw sprawdzę jakie będą transfery przy 10/100Mb/s ale docelowo raczej to będzie 1Gb/s. Mam Windowsa 7. Nie brałem nawet pod uwagę tego, że trudności może przysporzyć różnica w systemie plików. Android np. ma fat32 i mogę między tabletem a PC pliki przenosić. Natomiast też jest ograniczenie w postaci ograniczeń fat32 czyli pliki pow. 4GB nie będą obsługiwane a pendrive'y w NTFS na tablecie nie są widziane.
Darmowego sposobu obejścia tego problemu póki co nie znalazłem.
DanielK pisze: 27 lipca 2022, o 10:41 Web interfejs można podejrzeć tutaj:
https://dvbt2wpolsce.pl/sprzet-do-odbio ... ux?start=4
Ogólnie polecam cały ten artykuł.

Dysk do tunera oczywiście podłączamy najlepiej pod USB 3 i w Menu - Inicjuj Dysk. Tuner sformatuje go na ext 4. Z komputera z Windows masz dostęp do dysku przez program do komunikacji FTP, więc nie ma tematu ;)
Często polecasz ten artykuł. Np. parę postów wyżej. Z pewnością się przyda gdy już będę miał tuner.
Od wielu lat używam Total Commandera jako menedżera plików na lokalnych dyskach. Do FTP go nie używałem zbyt często. Teraz się przyda i do tego.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: DanielK »

Tak często podaję ten artykuł, gdyż on wiele wyjaśnia szczególnie dla początkujących, albo dla zastanawiających się nad wyborem takiego odbiornika.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: dvbtowiec »

krosxc325 pisze: 27 lipca 2022, o 20:14 Często polecasz ten artykuł. Np. parę postów wyżej.
Kolega jest prawdopodobnie twórcą lub współtwórcą strony, linkowanie podnosi stronę w rankingu Google i przy okazji promocja :)
Artykuły na pewno pomocne dla wielu osób.

DVB-T2
Posty: 171
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 07:52
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Święty Krzyż

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: DVB-T2 »

Akurat przypadkowo wpadłem na świeży przykład w sieci na coś, o czym przelotnie wspomniałem. Jeśli decydujemy się na udostępnienie odbiornika Linux publicznie w sieci, trzeba uważać i zabezpieczyć go, bo jeśli nie, to: https://www.satclub.pl/uclan-ustym-f305 ... 21772.html
Tam użytkownik STB był na tyle świadomy, że zaobserwował, że ktoś mu te kanały podbiera (brawo - czujność to podstawa) oraz osoby, które to robią, nie zrobiły nic więcej (a niekiedy to możliwe) - przynajmniej nic widocznego, bo czy nie zostawili sobie jakiejś furtki? Tego nie wiadomo.
Dlatego jeśli ktoś chciałby udostępnić STB w sieci, co ma wiele fajnych zalet, zdalne sterowanie, zdalna rezerwacja nagrań, oglądanie spoza domu itp. - bez zabezpieczeń ani rusz. Domyślna konfiguracja większości obrazów systemów jest dość "otwarta", a w sieci istnieją narzędzia ułatwiające wyszukiwanie różnych otwartych urządzeń pozostawionych samopas (np. Shodan).

Zostawiam jako ciekawostkę, bez jakiegoś nawiązania - po prostu bądźcie czujni, jeśli ktoś chciałby tak zrobić ;)
Być może przydatny byłby artykuł, jeśli taki powstał może gdzieś, który opisałby zabezpieczenie tak udostępnionego (wystawionego) STB, hardening samego systemu, ale może też lepsze przyblokowanie portów, bo na pewno nie wszystko trzeba wystawiać na świat.

krosxc325
Posty: 62
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 19:34
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: TV Panasonic 4K TX-43HX580E, Ustym 4k Pro
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa, segmentowa na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: krosxc325 »

Jeszcze chciałem dopytać odnośnie tematu transferu plików z tunera na linuksie/enigmie na komputer.
Chodzi o stworzenie sieci 1Gb/s by transfer plików tuner>PC był szybszy. Czy ma znaczenie jaka sieć jest przed moim routerem? Nie chcę przerabiać całej sieci w domu a ta jest standardowa. Na logikę ważne jest to co jest między tunerem a moim komputerem ale wolę dopytać, zanim zakupię router wifi 5Ghz ze złączami LAN 1Gb/s oraz kartę sieciową 1Gb/s do PC.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: DanielK »

Wiesz szybsza sieć to zawsze są lepsze prędkości.
Pytanie czy tuner będzie miał kartę sieciową Gigabit?

krosxc325
Posty: 62
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 19:34
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: TV Panasonic 4K TX-43HX580E, Ustym 4k Pro
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa, segmentowa na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: krosxc325 »

Oczywiście, że będzie miał, planuję zakupić model Ustym 4K pro combo. Jednak nie odpowiedziałeś na pytanie. Nie chcę ingerować w sieć, bo nie ja jestem adminem a po drugie innym nie potrzebna jest sieć 1Gb/s, a co za tym idzie nikt nie będzie chciał wymieniać aktualnego routera. Ja się tylko chcę dołączyć ze swoim. A raczej wymienić swój na szybszy.

Zablokowany