Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: DanielK »

Na szybszym routerze zawsze też będzie szybciej chodzić np. strumieniowanie z tunera, czy pobieranie nagrań z dysku tunera na komputer itp.
Do tego powiedzmy router nie starszy niż 5 lat i powinno działać bez przykrych niespodzianek.

krosxc325
Posty: 62
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 19:34
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: TV Panasonic 4K TX-43HX580E, Ustym 4k Pro
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa, segmentowa na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: krosxc325 »

DanielK pisze: 10 września 2022, o 22:16 Na szybszym routerze zawsze też będzie szybciej chodzić np. strumieniowanie z tunera, czy pobieranie nagrań z dysku tunera na komputer itp.
Do tego powiedzmy router nie starszy niż 5 lat i powinno działać bez przykrych niespodzianek.
Czy Ty w ogóle czytasz moje posty? To, żeby kupić szybszy router (wymienić obecny) decyzja już dawno zapadła i jak już pisałem parę razy chcę taki router podpiąć pod sieć domową (pod drugi router), która jest wolniejsza, więc nie trzeba mnie przekonywać do zakupu szybszego routera. Zadałem jednak proste pytanie : "Czy ma znaczenie jaka sieć jest przed moim routerem?" Innymi słowy: Czy będę miał transfery 1Gb/s z tunera na mój komputer w takim wypadku (będąc na końcu sieci/za tym wolnym routerem)? Inne komputery w sieci mnie nie interesują. Zresztą inne są podpięte pod inny router. W mojej mini sieci jest tylko TV, komputer i będzie tuner.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: DanielK »

Jeśli DHCP będzie przydzielane przez Twój router to komunikacja po sieci lokalnej będzie szybka na tyle ile umożliwi Ci Twój router.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: dvbtowiec »

@krosxc325
Jeśli nowy 1Gb ruter wepniesz w swoją sieć na złączu WAN i tym samym zrobisz podsieć w sieci lokalnej, oraz tuner i komputer będą w tej podsieci z trzecim warunkiem każde urządzenie końcowe będzie mieć kartę sieciową 1Gb, osiągniesz swój cel i reszta sieci przed ruterem nie ma znaczenia.
Cały transfer LAN obsłuży nowy ruter.
Z sieci LAN przed nim będzie pobierał wyłącznie wyjście w internet.

krosxc325
Posty: 62
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 19:34
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: TV Panasonic 4K TX-43HX580E, Ustym 4k Pro
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa, segmentowa na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: krosxc325 »

dvbtowiec pisze: 11 września 2022, o 14:42 każde urządzenie końcowe będzie mieć kartę sieciową 1Gb, osiągniesz swój cel i reszta sieci przed ruterem nie ma znaczenia.
Cały transfer LAN obsłuży nowy ruter.
Z sieci LAN przed nim będzie pobierał wyłącznie wyjście w internet.
No i o taką odpowiedź mi chodziło. Na logikę tak właśnie powinno być ale wolałem się upewnić, bo jestem laikiem w tym temacie. Kwestię samych ustawień routera jakoś ogarnę z pomocą wujka google i instrukcji od routera.
W zasadzie to źle wcześniej napisałem. Mam teraz switch a nie router. Początkowo chciałem go wymienić na drugi, szybszy ale stwierdziłem, że przydałoby się mieć swoją sieć Wifi 5Ghz, bo wspólna sieć Wifi u nas słabo działa, wg. admina z powodu lokalizacji (dużo zakłóceń w okolicy na częstotliwości 2,4Ghz).
Minus jest taki, że router jest droższy i trzeba go umieć skonfigurować a obecny switch wyciągnąłem z szafy, podłączyłem i działa.

Zygzuś
Posty: 134
Rejestracja: 22 maja 2022, o 13:25
Miejscowość: Tarnów
Odbiornik: Wiwa Maxx
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON G.Św.Marcina

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: Zygzuś »

Zakładając, że sieć pracuje na sprzęcie dostawcy, zwykle to 1Gb jest na dzisiaj spokojnie osiągalny.
Sprzęt na własną rękę koniecznie musi wspierać sprzętowy nat, jeśli z wan mamy takie przepustowości.
Osiągi sieci wifi zależą od specyfikacji, karty wifi 6 powinny dać radę do 1 Gb.

krosxc325
Posty: 62
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 19:34
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: TV Panasonic 4K TX-43HX580E, Ustym 4k Pro
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa, segmentowa na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: krosxc325 »

Zygzuś pisze: 11 września 2022, o 21:56 Zakładając, że sieć pracuje na sprzęcie dostawcy, zwykle to 1Gb jest na dzisiaj spokojnie osiągalny.
Sprzęt na własną rękę koniecznie musi wspierać sprzętowy nat, jeśli z wan mamy takie przepustowości.
Osiągi sieci wifi zależą od specyfikacji, karty wifi 6 powinny dać radę do 1 Gb.
Nie wiem czy Cię dobrze zrozumiałem ale chyba piszesz o tworzeniu sieci 1Gb a mi chodzi tylko o taką podsieć w celach tylko i wyłącznie transportu plików z tunera do PC (ew. też streamu do PC), natomiast sygnał Wifi 5 Ghz będzie rzecz jasna ograniczony do takiej przepustowości jaką ma moja sieć główna czyli 10/100Mb/s.
Łącze mamy 70Mb/s pobieranie i 7Mb/s wysyłanie, więc nie potrzebujemy szybszych routerów jeśli chodzi o internet a nikt nie streamuje po LAN niczego. A te problemy z Wifi o których pisałem są takie, że szybkość pobierania to zaledwie 7Mb/s lub mniejsza i co ciekawe wysyłanie stabilniejsze i jak po kablu (7Mb/s). Ale jedno i drugie potrafi spaść do zera. Dlatego mając swój router Wifi 5 Ghz nie powinienem mieć już tych problemów. Z wifi rzadko korzystam jednak, więc jeszcze się trochę waham czy router czy switch zakupić.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: VAHANARA »

@ krosxc325:

ale masz świadomość, że dając drugi router będziesz miał podwójny NAT? U Ciebie sieć i korzystanie z niej wygląda na stosunkowo proste, więc i z podwójnym NAT-em może pewnie spokojnie działać, ale gdyby pojawiły się jakieś dziwne problemy z siecią, pamiętaj o tym.


Co do wifi, to "prosto i łatwo" było lata świetlne temu. Teraz zrobienie szybkiego i stabilnego wifi to bywa wyzwanie, do którego potrzeba wiedzy, kombinowania głową i szczęścia. A i tak nie zawsze się udaje, bo to tylko radio.

Na 5/6GHz przy korzystaniu ze sprzętu w tym samym pomieszczeniu w standardzie 'ac'/'ax' można mieć spokojnie 1Gbps i dużo więcej. O ile pamięta się, że o prędkościach i stabilnościach decydują tu głównie:
  • właściwości i możliwości routera / AP / MESH / repaetera...
  • właściwości i możliwości klienta wifi...
  • właściwości środowiska...

Zygzuś
Posty: 134
Rejestracja: 22 maja 2022, o 13:25
Miejscowość: Tarnów
Odbiornik: Wiwa Maxx
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON G.Św.Marcina

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: Zygzuś »

krosxc325 pisze: 12 września 2022, o 00:37
Zygzuś pisze: 11 września 2022, o 21:56 Zakładając, że sieć pracuje na sprzęcie dostawcy, zwykle to 1Gb jest na dzisiaj spokojnie osiągalny.
Sprzęt na własną rękę koniecznie musi wspierać sprzętowy nat, jeśli z wan mamy takie przepustowości.
Osiągi sieci wifi zależą od specyfikacji, karty wifi 6 powinny dać radę do 1 Gb.
Nie wiem czy Cię dobrze zrozumiałem ale chyba piszesz o tworzeniu sieci 1Gb a mi chodzi tylko o taką podsieć w celach tylko i wyłącznie transportu plików z tunera do PC (ew. też streamu do PC), natomiast sygnał Wifi 5 Ghz będzie rzecz jasna ograniczony do takiej przepustowości jaką ma moja sieć główna czyli 10/100Mb/s.
Łącze mamy 70Mb/s pobieranie i 7Mb/s wysyłanie, więc nie potrzebujemy szybszych routerów jeśli chodzi o internet a nikt nie streamuje po LAN niczego. A te problemy z Wifi o których pisałem są takie, że szybkość pobierania to zaledwie 7Mb/s lub mniejsza i co ciekawe wysyłanie stabilniejsze i jak po kablu (7Mb/s). Ale jedno i drugie potrafi spaść do zera. Dlatego mając swój router Wifi 5 Ghz nie powinienem mieć już tych problemów. Z wifi rzadko korzystam jednak, więc jeszcze się trochę waham czy router czy switch zakupić.
Dlatego opisałem kwestię 1Gb, nawet na chińskich chipach mtk nie będą mieć problemów z wysyceniem łącza wanu, a lan będzie miał te do prawie 950Mb, jeśli klienci, czyli telefony, karty wifi będą na tyle wydajne, aby obsługiwać minimum wifi 5/ac.
Można nabyć używane, koszty są niskie.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: dvbtowiec »

Panowie, uporządkujmy. Koledze nie chodzi o prędkość WAN, a prędkość w LAN.
Podsieć nie będzie żadnym problemem.
Najlepiej komputer, ruter i tuner połączyć ze sobą kablowo.

krosxc325
Posty: 62
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 19:34
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: TV Panasonic 4K TX-43HX580E, Ustym 4k Pro
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa, segmentowa na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: krosxc325 »

dvbtowiec pisze: 14 września 2022, o 21:28 Panowie, uporządkujmy. Koledze nie chodzi o prędkość WAN, a prędkość w LAN.
Podsieć nie będzie żadnym problemem.
Prędkość WAN, to prędkość całej sieci? Jeśli tak, to zgadza się, chodzi mi tylko o prędkość
podsieci, czyli LAN. Natomiast prędkość internetu Wifi z mojego routera jak pisałem wcześniej
będzie taka jak reszta sieci, czyli 10/100 Mb/s tyle, że na innej częstotliwości (5Ghz). O ile będę potrafił skonfigurować taki router, bo bladego pojęcia nie mam jak to się robi. Nie znam nawet słownika pojęć. Dlatego szukam takiego w którym można wyłączyć Wifi a router spełniałby tylko funkcję switcha. Zajmuje to trochę czasu bo sprzedawcy nie wiedzą takich rzeczy. Nie wiedzą nawet czy instrukcja jest szczegółowa i w j.pl. Można ręce załamać czasem. Nie chcę też najpierw kupować tunera, bo chcę mieć czas na testy jak działa w połączeniu z routerem i temat się przeciąga.
dvbtowiec pisze: 14 września 2022, o 21:28 Najlepiej komputer, ruter i tuner połączyć ze sobą kablowo.
Innej opcji nie przewiduję, urządzenia będą stać obok siebie. Koledzy wyżej chyba pisali o kwestii konfiguracji i użytkowania Wifi jako internetu czyli dla urządzeń przenośnych. Których rzadko używam generalnie i jak temat z konfiguracją sieci mnie przerośnie, to pewnie zwrócę router i kupię switch 1Gb.
Jeden zakup mam z głowy. Sprawdziłem w instrukcji płyty głównej, że mam w PC kartę sieciową 1Gb o czym
nawet nie wiedziałem. A jeśli chodzi o tzw. klientów, czyli urządzeń odbiorczych, to mam tablet mogący odbierać sygnał 5Ghz więc z połączeniem problemu nie powinno być.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: VAHANARA »

krosxc325 pisze: 18 września 2022, o 19:44 Prędkość WAN, to prędkość całej sieci?
Nie, to prędkość na porcie WAN routera i części sieci, która jest podłączona pod ten port. O ile oczywiście pozostałe urządzenia łączące się z tym portem też mają porty 1G.
krosxc325 pisze: 18 września 2022, o 19:44 Jeśli tak, to zgadza się, chodzi mi tylko o prędkość
podsieci, czyli LAN.
Niezupełnie, porty WAN i LAN są generalnie od siebie niezależne (pomijamy fakt, że w niektórych sprzętach można konfigurować port jako WAN albo LAN). Czyli port WAN może być 1Gps, a porty LAN 100Mbps albo odwrotnie - WAN - 100Mbps a LANy - 1Gbps. Zdarzały się takie wynalazki, teraz już chyba takich nie ma. Ogólnie porty WAN/LAN są obecnie w nowoczesnych sprzętach przynajmniej 1Gbps.

Co się zresztą zmienia, bo w chwili obecnej może być np. WAN 1.2Gbps albo 2.5Gbps, a LANy po 1Gbps.
krosxc325 pisze: 18 września 2022, o 19:44 O ile będę potrafił skonfigurować taki router, bo bladego pojęcia nie mam jak to się robi. Nie znam nawet słownika pojęć. Dlatego szukam takiego w którym można wyłączyć Wifi a router spełniałby tylko funkcję switcha
Część routerów ma w menu opcję trybu pracy router / AP, i wtedy same sobie odpowiednio wszystko ustawiają. W pozostałych, które tego nie mają, prawie wszystkie można ustawić ręcznie w tryb AP. Poczytaj sobie, pierwsze z brzegu łopatologie -->
krosxc325 pisze: 18 września 2022, o 19:44 Koledzy wyżej chyba pisali o kwestii konfiguracji i użytkowania Wifi jako internetu czyli dla urządzeń przenośnych. Których rzadko używam generalnie i jak temat z konfiguracją sieci mnie przerośnie,
Dasz radę, jak poświęcisz minutę czasu na przeczytanie ze zrozumieniem powyższych linków i instrukcji od routera. W razie czego się podpowie. Grunt to spokój, wszystko jest dla ludzi ;)

Ale, jeśli mieszkasz w bloku czy szeregowcu warto rzucić okiem jak wygląda eter i dobrać kanały (na 2.4GHz i na 5GHz) pracy wifi. Często wystarcza ustawienie wyboru kanał na "Auto", ale, jak to się mówi "pańskie oko konia tuczy" ;)

krosxc325
Posty: 62
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 19:34
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: TV Panasonic 4K TX-43HX580E, Ustym 4k Pro
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa, segmentowa na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: krosxc325 »

VAHANARA pisze: 18 września 2022, o 22:26
krosxc325 pisze: 18 września 2022, o 19:44 Prędkość WAN, to prędkość całej sieci?
Nie, to prędkość na porcie WAN routera i części sieci, która jest podłączona pod ten port. O ile oczywiście pozostał urządzenia łączące się z tym portem też mają porty 1G.
Czyli całej sieci, bo pozostałe urządzenia też są połączone portami WAN. Do mojego routera będzie dochodził kabelek, który też podłączę do portu WAN. Ale jak pisałem prędkość sieci a więc tych portów WAN i LAN to 10/100Mb/s a nie 1Gb, więc tylko moja podsieć będzie 1Gb/s.
VAHANARA pisze: 18 września 2022, o 22:26
krosxc325 pisze: 18 września 2022, o 19:44 Jeśli tak, to zgadza się, chodzi mi tylko o prędkość
podsieci, czyli LAN.
Niezupełnie, porty WAN i LAN są generalnie od siebie niezależne (pomijamy fakt, że w niektórych sprzętach można konfigurować port jako WAN albo LAN). Czyli port WAN może być 1Gps, a porty LAN 100Mbps albo odwrotnie - WAN - 100Mbps a LANy - 1Gbps. Zdarzały się takie wynalazki, teraz już chyba takich nie ma. Ogólnie porty WAN/LAN są obecnie w nowoczesnych sprzętach przynajmniej 1Gbps.
No są niezależne ale czy to jest sprzeczne z tym co napisałem? Na porcie WAN będzie podłączony kabelek idący od portu LAN z innego routera (tak mam teraz switch podpięty). Z tym, że ten port LAN jest 10/100Mb/s a port WAN będzie 1Gb/s lub więcej (obecnie stary switch ma 10/100). Natomiast porty LAN w moim routerze będą 1Gb/s a więc prędkość mojej podsieci po kablu będzie 1Gb/s. Innymi słowy szybkość WAN w moim przyszłym routerze jest mało istotna, bo to jest wejście sygnału a nie wyjście. Być może tak jest jak piszesz ale ja mam w swojej sieci stare sprzęty więc...
VAHANARA pisze: 18 września 2022, o 22:26 Część routerów ma w menu opcję trybu pracy router / AP, i wtedy same sobie odpowiednio wszystko ustawiają. W pozostałych, które tego nie mają, prawie wszystkie można ustawić ręcznie w tryb AP. Poczytaj sobie, pierwsze z brzegu -->
Z pewnością się zaznajomię. Dzięki. Im więcej ułatwień w takim sprzęcie, tym lepiej ale wybrać taki to nie takie proste.
VAHANARA pisze: 18 września 2022, o 22:26
krosxc325 pisze: 18 września 2022, o 19:44 Koledzy wyżej chyba pisali o kwestii konfiguracji i użytkowania Wifi jako internetu czyli dla urządzeń przenośnych. Których rzadko używam generalnie i jak temat z konfiguracją sieci mnie przerośnie,
Dasz radę, jak poświęcisz minutę czasu na przeczytanie ze zrozumieniem powyższych linków i instrukcji od routera. W razie czego się podpowie. Grunt to spokój, wszystko jest dla ludzi ;)
Dzięki za chęć pomocy. Też uważam, że wszystko dla ludzi i często się okazywało, że nie taki diabeł straszny...
VAHANARA pisze: 18 września 2022, o 22:26 Ale, jeśli mieszkasz w bloku czy szeregowcu warto rzucić okiem jak wygląda eter i dobrać kanały (na 2.4GHz i na 5GHz) pracy wifi. Często wystarcza ustawienie wyboru kanał na "Auto", ale, jak to się mówi "pańskie oko konia tuczy" ;)
Ten router 5Ghz to świadomy wybór, więc ustawię na sztywno 5Ghz. Po to kupuję router z taką częstotliwością, by się odseparować od sieci 2.4Ghz, bo ponoć u nas są zakłócenia, za dużo sieci o tej częstotliwości i stąd problemy z naszą siecią Wifi (9x za niska prędkość pobierania i spada do zera czasami).

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: VAHANARA »

krosxc325 pisze: 19 września 2022, o 01:22 Czyli całej sieci, bo pozostałe urządzenia też są połączone portami WAN. Do mojego routera będzie dochodził kabelek, który też podłączę do portu WAN.
Tak nie powinno się robić. Port WAN w routerze oznacza, że to wejście posiada NAT/DHCP (translację adresów, mówiąc bardziej po ludzku). Jak pisałem wcześniej, wykorzystany port WAN w sieci domowej powinien być jeden (dla internetu ze świata). Chyba, że podłączamy do wyjścia routera głównego, czyli jego portów LAN, inny router ustawiony do pracy w trybie AP, inaczej mówiąc z wyłaczonym NAT/DHCP.
krosxc325 pisze: 19 września 2022, o 01:22 Ale jak pisałem prędkość sieci a więc tych portów WAN i LAN to 10/100Mb/s a nie 1Gb, więc tylko moja podsieć będzie 1Gb/s.
Zgadza się.
krosxc325 pisze: 19 września 2022, o 01:22 No są niezależne ale czy to jest sprzeczne z tym co napisałem?
OK.
krosxc325 pisze: 19 września 2022, o 01:22 ale wybrać taki to nie takie proste.
No, nie jest proste, jak w większości urządzeń i czegokolwiek innego na rynku. Jeśli mogę coś dorzucić - nie bierz tych najtańszych i tych najdroższych. Archer c6 jest dość popularny jako AP, możesz sobie rzucić okiem w niego.
krosxc325 pisze: 19 września 2022, o 01:22 Ten router 5Ghz to świadomy wybór, więc ustawię na sztywno 5Ghz. Po to kupuję router z taką częstotliwością, by się odseparować od sieci 2.4Ghz, bo ponoć u nas są zakłócenia, za dużo sieci o tej częstotliwości i stąd problemy z naszą siecią Wifi (9x za niska prędkość pobierania i spada do zera czasami).
W nowoczesnych popularnych AP masz dwa niezależne pasma - 2.4/5GHz. Więc możesz sobie ustawić albo jedno, albo i dwa pasma. Zauważ, że część starszych urządzeń, i tych nowych też (mp. TV, osprzęt IoT...), ma tylko pasmo 2.4GHz.

Pasmo 2.4GHz zwykle bywa faktycznie zapchane na maxa, zwłaszcza w budownictwie wielorodzinnym, jak i szeregowym. Z pasmem 5GHz jest jeszcze trochę lepiej, ale też już bywa miejscami nieciekawie. Więc, jak pisałem, czasami trzeba się lekko nakombinować, żeby było cool.

Można zacząć od tego, aby zobaczyć, jak wygląda eter na obu pasmach. Robi się to analizatorem wifi na telefon z Androidem albo na PC (Windows). Tam możesz poczytać, co i jak --> https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3158772.html - TEST1. Acrylic Home czy InSSIDer na Windows albo bezpłatny WifiAnalyser na Androida.

Oglądasz sobie widmo obu pasm (takie obrazki --> https://obrazki.elektroda.pl/1297969600 ... gthumb.jpg) i widzisz, jak dużo sieci sąsiedzkich masz u siebie w mieszkaniu. I wtedy patrzysz, czy router / AP sensownie ustawił swój kanał, czy nie, i trzeba spróbować skorygować ręcznie.

Pamiętaj, że na 5GHz kanały ogólnodostępne (free) są tylko w przedziale 36....48 (jeden kanał 80MHz) oraz 149...165 (jeden kanał 80MHz). Pozostałe kanały to kanały DFS (52...64 + 100...145), współdzielone ze służbami specjalnymi. W odróżnieniu, na paśmie 2.4GHz mamy trzy niekolidujące kanały 20MHz... ;)

krosxc325
Posty: 62
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 19:34
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: TV Panasonic 4K TX-43HX580E, Ustym 4k Pro
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa, segmentowa na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: krosxc325 »

VAHANARA pisze: 19 września 2022, o 16:55
krosxc325 pisze: 19 września 2022, o 01:22 Czyli całej sieci, bo pozostałe urządzenia też są połączone portami WAN. Do mojego routera będzie dochodził kabelek, który też podłączę do portu WAN.
Tak nie powinno się robić. Port WAN w routerze oznacza, że to wejście posiada NAT/DHCP (translację adresów, mówiąc bardziej po ludzku). Jak pisałem wcześniej, wykorzystany port WAN w sieci domowej powinien być jeden (dla internetu ze świata). Chyba, że podłączamy do wyjścia routera głównego, czyli jego portów LAN, inny router ustawiony do pracy w trybie AP, inaczej mówiąc z wyłaczonym NAT/DHCP.
Tym się zajmuje administrator naszej sieci i ja nie wnikam (bo się nie znam) jak skonfigurował urządzenia, widzę jedynie jak fizycznie są połączone. Ja się połączyłem w ten sam sposób switchem i sieć mi działa. Liczę na to iż z routerem będzie tak samo. Jeśli nie to albo się dogadam z adminem by zmienił ustawienia w sieci by mój router zadziałał, albo będę korzystał z routera tylko po sieci LAN, czyli router będzie działał jako switch.
VAHANARA pisze: 19 września 2022, o 16:55
krosxc325 pisze: 19 września 2022, o 01:22 ale wybrać taki to nie takie proste.
No, nie jest proste, jak w większości urządzeń i czegokolwiek innego na rynku. Jeśli mogę coś dorzucić - nie bierz tych najtańszych i tych najdroższych. Archer c6 jest dość popularny jako AP, możesz sobie rzucić okiem w niego
Zakupiłem router TP-Link Archer AX10 AX1500. Wczoraj go odebrałem. Można tam włączyć i wyłączyć sieć Wifi jak również 5Ghz osobno i 2.4Ghz osobno w prosty sposób - zaznaczając po prostu sieć która mnie interesuje. Albo wyłączyć po prostu Wifi i zostanie tylko LAN.
Menu można sobie obejrzeć w emulatorze na stronie TP-link, co uczyniłem przed zakupem. Obsługuje min. nowe zabezpieczenie WPA3 czego akurat w emulatorze nie ma, bo pewnie nie aktualizują samego emulatora.
VAHANARA pisze: 19 września 2022, o 16:55
krosxc325 pisze: 19 września 2022, o 01:22 Ten router 5Ghz to świadomy wybór, więc ustawię na sztywno 5Ghz. Po to kupuję router z taką częstotliwością, by się odseparować od sieci 2.4Ghz, bo ponoć u nas są zakłócenia, za dużo sieci o tej częstotliwości i stąd problemy z naszą siecią Wifi (9x za niska prędkość pobierania i spada do zera czasami).
W nowoczesnych popularnych AP masz dwa niezależne pasma - 2.4/5GHz. Więc możesz sobie ustawić albo jedno, albo i dwa pasma. Zauważ, że część starszych urządzeń, i tych nowych też (mp. TV, osprzęt IoT...), ma tylko pasmo 2.4GHz.
To, że w routerze (AP to router?) mam dwa pasma do wyboru, to wiem, przecież napisałem, że ustawię sobie 5Ghz i po to wybrałem oraz kupiłem taki a nie inny router. Tu innej opcji nie przewiduję.
VAHANARA pisze: 19 września 2022, o 16:55 Można zacząć od tego, aby zobaczyć, jak wygląda eter na obu pasmach. Robi się to analizatorem wifi na telefon z Androidem albo na PC (Windows). Tam możesz poczytać, co i jak --> https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3158772.html - TEST1. Acrylic Home czy InSSIDer na Windows albo bezpłatny WifiAnalyser na Androida.

Oglądasz sobie widmo obu pasm (takie obrazki --> https://obrazki.elektroda.pl/1297969600 ... gthumb.jpg) i widzisz, jak dużo sieci sąsiedzkich masz u siebie w mieszkaniu. I wtedy patrzysz, czy router / AP sensownie ustawił swój kanał, czy nie, i trzeba spróbować skorygować ręcznie.
Tak dla jasności: Nie mieszkam w bloku ale jest to dom rodzinny, tzw. bliźniak gdzie są 3 rodziny. Jest więc 3 sieci Wifi ale są też w sąsiedztwie firmy mające swoje sieci Wifi i admin (szwagier) już sprawdzał kwestię zakłóceń w naszej okolicy i jedyna rada wg. niego to przestawienie się na 5Ghz. Dlatego więc kupiłem taki a nie inny router.
Zatem teraz będzie u nas 4 sieci Wifi ale moja będzie 5Ghz. Moja będzie bardzo skromna, bo będzie tylko jedno urządzenie odbiorcze - mój tablet. PC i TV mam po kablu i tak pozostanie. Dojdzie po LAN jeszcze tuner Ustym 4K PRO.
VAHANARA pisze: 19 września 2022, o 16:55 Pamiętaj, że na 5GHz kanały ogólnodostępne (free) są tylko w przedziale 36....48 (jeden kanał 80MHz) oraz 149...165 (jeden kanał 80MHz). Pozostałe kanały to kanały DFS (52...64 + 100...145), współdzielone ze służbami specjalnymi. W odróżnieniu, na paśmie 2.4GHz mamy trzy niekolidujące kanały 20MHz... ;)
Zupełnie nie wiem o co chodzi, nie douczyłem się jeszcze :)
Mam nadzieję, że po douczeniu coś z tego zrozumiem.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: VAHANARA »

krosxc325 pisze: 23 września 2022, o 19:31 Zatem teraz będzie u nas 4 sieci Wifi ale moja będzie 5Ghz.
A ja bym sprawdził osobiście analizatorem, co tam się tak naprawdę odbywa na tym paśmie 5GHz. Obyś się nie zdziwił z tymi czterem sieciami - teraz albo za chwilę...
krosxc325 pisze: 23 września 2022, o 19:31 Moja będzie bardzo skromna, bo będzie tylko jedno urządzenie odbiorcze - mój tablet.
To ma wtórne znaczenie. Jak Ci router/AP ustawi kanał na którejś sieci sąsiedzkiej, a ta będzie silna, to może być i po stabilności twojej sieci. Różnie to bywa.
krosxc325 pisze: 23 września 2022, o 19:31 Zupełnie nie wiem o co chodzi, nie douczyłem się jeszcze
Chodzi o to, mówiąc prościutko, aby w miarę możliwości nie współdzielić kanału na którym pracuje twoja sieć z sieciami sąsiedzkimi. A jeśli już nie ma wyboru, to żeby sieci zakłócające były na jak najniższym poziomie.

Resztę doczytasz... ;)
krosxc325 pisze: 23 września 2022, o 19:31 Zakupiłem router TP-Link Archer AX10 AX1500.
A już poza konkursem, jak to się mówi - jakie ma zakresy kanałów wifi do ustawienia na 5GHz ma ten Archer?

krosxc325
Posty: 62
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 19:34
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: TV Panasonic 4K TX-43HX580E, Ustym 4k Pro
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa, segmentowa na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: krosxc325 »

VAHANARA pisze: 23 września 2022, o 20:09
krosxc325 pisze: 23 września 2022, o 19:31 Zatem teraz będzie u nas 4 sieci Wifi ale moja będzie 5Ghz.
A ja bym sprawdził osobiście analizatorem, co tam się tak naprawdę odbywa na tym paśmie 5GHz. Obyś się nie zdziwił z tymi czterem sieciami - teraz albo za chwilę...
A co uważasz, że u nas w domu jest więcej sieci niż 4? Co ma zresztą sieć 5Ghz (i co tam się odbywa) do ilości sieci 2.4Ghz w naszym domu?
U nas w domu na pewno jest sieć tylko 2.4Ghz a admin rekomenduje sieć 5Ghz a więc sąsiedzi mają zapewne tak samo i nie mam powodu by mu nie wierzyć. Zresztą i tak nie ma lepszego wyboru jak ustawienie na 5Ghz, bo wiadomo z praktyki, że sieć 2.4Ghz u nas działa bardzo słabo, więc nie ma sensu pchać się w tą samą częstotliwość. Jak będzie równie kiepsko na 5Ghz albo gorzej, to już nic się na to nie poradzi. Co mi dadzą testy analizatorem, skoro najważniejsze jest to jak będzie działać mi net na tablecie?. Analizator pokaże co może się dziać w przyszłości? Jeśli tak, to tylko wcześniej się o tym dowiem a wpływu na to i tak nie będę miał.
P.S. do drugiego zdania: Przypomnę, że ja pisałem tylko o naszych sieciach, urządzenia wykrywają więcej sieci ale są to sieci okolicznych firm.
VAHANARA pisze: 23 września 2022, o 20:09
krosxc325 pisze: 23 września 2022, o 19:31 Moja będzie bardzo skromna, bo będzie tylko jedno urządzenie odbiorcze - mój tablet.
To ma wtórne znaczenie. Jak Ci router/AP ustawi kanał na którejś sieci sąsiedzkiej, a ta będzie silna, to może być i po stabilności twojej sieci. Różnie to bywa.
Podałem to tylko informacyjnie by wyjaśnić jak będzie wyglądać cała sieć docelowo.
Na takich szczegółach się nie znam ale mam nadzieję poznać.
VAHANARA pisze: 23 września 2022, o 20:09
krosxc325 pisze: 23 września 2022, o 19:31 Zupełnie nie wiem o co chodzi, nie douczyłem się jeszcze
Chodzi o to, mówiąc prościutko, aby w miarę możliwości nie współdzielić kanału na którym pracuje twoja sieć z sieciami sąsiedzkimi. A jeśli już nie ma wyboru, to żeby sieci zakłócające były na jak najniższym poziomie.

Resztę doczytasz... ;)
Teraz dużo lepiej to brzmi :)
VAHANARA pisze: 23 września 2022, o 20:09
krosxc325 pisze: 23 września 2022, o 19:31 Zakupiłem router TP-Link Archer AX10 AX1500.
A już poza konkursem, jak to się mówi - jakie ma zakresy kanałów wifi do ustawienia na 5GHz ma ten Archer?
Jak mi napiszesz jak to sprawdzić, to Ci odpowiem :)

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: VAHANARA »

krosxc325 pisze: 23 września 2022, o 21:48 A co uważasz, że u nas w domu jest więcej sieci niż 4?
A czemu nie? Router + AP to już dwie sieci. Router plus dwa AP to już trzy sieci. A dostawianie AP to już standard w obecnych czasach... I razy ilość sąsiadów, firm itd...
krosxc325 pisze: 23 września 2022, o 21:48 Co ma zresztą sieć 5Ghz (i co tam się odbywa) do ilości sieci 2.4Ghz w naszym domu?
Nic, oba pasma rozważa się niezależnie. I obydwa pasma bywają pozapychane. Jeśli masz już zapchane 2.4GHz, to z 5GHz może być tak samo w przyszłości, bo ludzie, podobnie do Ciebie, będą migrować na 5GHz. Taki to jest związek pomiędzy obu pasmami.
krosxc325 pisze: 23 września 2022, o 21:48 Jak będzie równie kiepsko na 5Ghz albo gorzej, to już nic się na to nie poradzi.
A nieprawda - już jest dostępne PUSTE (póki co) pasmo 6 (sześć) GHz... :)
krosxc325 pisze: 23 września 2022, o 21:48 Przypomnę, że ja pisałem tylko o naszych sieciach, urządzenia wykrywają więcej sieci ale są to sieci okolicznych firm.
Bez znaczenie, czyja jest która sieć - liczy się tylko fakt zaśmiecania...
krosxc325 pisze: 23 września 2022, o 21:48 Jak mi napiszesz jak to sprawdzić, to Ci odpowiem
Już sprawdziłem sam na emulatorze.

Wchodzisz w menu routera, potem zakładka "Advanced", potem opcja "Wireless" i tam opcja "Channels", która umożliwia ustawienie kanał w automacie (sam router sobie to robi) albo ręcznie, wybierając wolny kanał. Z tym, że możesz na początek zostawić defaultowe "Auto".

Router nie obsługuje kanałów DFS, co trochę szkoda. Za to obsługuje kanały >149, czego nie zawsze potrafią obsłuzyć klienci wifi.

krosxc325
Posty: 62
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 19:34
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: TV Panasonic 4K TX-43HX580E, Ustym 4k Pro
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa, segmentowa na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: krosxc325 »

VAHANARA pisze: 23 września 2022, o 22:28
krosxc325 pisze: 23 września 2022, o 21:48 A co uważasz, że u nas w domu jest więcej sieci niż 4?
A czemu nie? Router + AP to już dwie sieci. Router plus dwa AP to już trzy sieci. A dostawianie AP to już standard w obecnych czasach... I razy ilość sąsiadów, firm itd...
To na każdy router przypada przynajmniej jedno osobne urządzenie w postaci Acess Point??? Operujesz skrótami zamiast podać pełną nazwę. Na serwerowni mam router Wifi i jakiś stary stwitch. Jako AP może działać zatem ten router, bo switch to raczej nie? Użytkownicy są podpięci pod router. Tak jest w naszej części domu. A jak to jest w drugiej części u 2 pozostałych rodzin, to nie mam pojęcia. Ja kupując ten router planowałem zrobić z niego router Wifi a nie AP, czyli zrobić jak ze switchem (obecnie jeszcze podpiętym), czyli podpiąć kabelek idący z serwerowni od routera z portu LAN(wyjście) i podpiąć go do WAN(wejście) u mnie a nie LAN do LAN. Z tą tylko różnicą, że router miałby Wifi i szybsze porty LAN. Na szczęście mam 4 wyjścia LAN w tym AX10 a urządzeń 3 (TV, PC, tuner) ale nie będę już miał wolnego portu LAN jeśli zrobię jak proponujesz i jak jest w tych instrukcjach do robienia z routera AP.
VAHANARA pisze: 23 września 2022, o 22:28
krosxc325 pisze: 23 września 2022, o 21:48 Jak będzie równie kiepsko na 5Ghz albo gorzej, to już nic się na to nie poradzi.
A nieprawda - już jest dostępne PUSTE (póki co) pasmo 6 (sześć) GHz... :)
Ale mój tablet nie obsługuje 6Ghz, więc taki router z takim pasmem na nic by się zdał.
A ścigać się technologicznie z sąsiadami nie zamierzam :)
Szczególnie w tym temacie.
VAHANARA pisze: 23 września 2022, o 22:28
krosxc325 pisze: 23 września 2022, o 21:48 Przypomnę, że ja pisałem tylko o naszych sieciach, urządzenia wykrywają więcej sieci ale są to sieci okolicznych firm.
Bez znaczenie, czyja jest która sieć - liczy się tylko fakt zaśmiecania...
Jasne ale pisałeś, że bym się zdziwił i że jest więcej niż 4 sieci. Bo jest i to nie jest dziwne, nie mieszkamy na wsi, jest masa firm w okolicy a ich sieci są widoczne. A skoro sieją jeszcze AP, no to rzecz jasna jest jeszcze więcej źródeł zakłóceń. Tyle, że to nie zmienia sytuacji. A sytuacja jest taka, że sieci 5Ghz jest z pewnością mniej albo nie ma wcale a sieci 2.4Ghz jest za dużo i stąd te zakłócenia o których mówił admin.
VAHANARA pisze: 23 września 2022, o 22:28
krosxc325 pisze: 23 września 2022, o 21:48 Jak mi napiszesz jak to sprawdzić, to Ci odpowiem
Już sprawdziłem sam na emulatorze.

Wchodzisz w menu routera, potem zakładka "Advanced", potem opcja "Wireless" i tam opcja "Channels", która umożliwia ustawienie kanał w automacie (sam router sobie to robi) albo ręcznie, wybierając wolny kanał. Z tym, że możesz na początek zostawić defaultowe "Auto".
Ok. Tak zrobię, dzięki.
VAHANARA pisze: 23 września 2022, o 22:28 Router nie obsługuje kanałów DFS, co trochę szkoda. Za to obsługuje kanały >149, czego nie zawsze potrafią obsłuzyć klienci wifi.
To dla mnie dobrze czy źle? Mogę mieć problemy z połączeniem przez to?

Edit. Interesują mnie jeszcze 3 rzeczy zanim się zdecyduję na korzystanie z tego nowego routera Wifi (a nie switcha):
1. Czy będę potrzebował informacji o konfiguracji głównego routera Wifi lub trzeba będzie w nim coś zmieniać w ustawieniach?
2. Czy jedyna bezpieczna opcja, to ustawienie tego routera jako Access Point (czyli min. pominięcie złącza WAN)?
3. Porty LAN w nowym routerze w przypadku pominięcia portu WAN będą przesyłać internet po kablu do komputera jak to ma miejsce teraz po switchu?
Czytałem poradniki ale nie wszystko dobrze zrozumiałem jak również nie wszystko jest wyjaśnione.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: VAHANARA »

krosxc325 pisze: 24 września 2022, o 01:23 To na każdy router przypada przynajmniej jedno osobne urządzenie w postaci Acess Point??? Operujesz skrótami zamiast podać pełną nazwę.
Niestety, nazewnictwo w segmencie wifi bywa dowolne, stąd faktycznie możliwość nieporozumień.
  • "Router" (ang.) albo "ruter" (pol.) to urządzenie przeznaczone jest do przekierowań (adresacji) pakietów w sieci (inaczej mówiąc - organizuje ruch w sieci lokalnej - NAT/DHCP) i samo z siebie z wifi nie ma nic wspólnego.
  • Access Point (ang.) (w skrócie AP (ang.)) albo po Punkt Dostępowy / Punkt Dostępu (pol.) to zaś urządzenie rozgłaszające wifi w sieci lokalnej i samo z siebie nie ma nic wspólnego z routerem oraz w ogólności nie ma NAT/DHCP.
Ale, AP często dodawany jest do routera (integrowany z nim) i wtedy dalej mamy albo "router" albo "router wifi". Oczywiście, powinno się mówić "router wifi", ale potocznie używana jest również nazwa "router". Stąd nieporozumienia.

I faktycznie, ja pisząc "router + AP" miałem na myśli właśnie dwa urządzenia, czyli router z domyślnie zintegrowanym AP, plus drugi niezależny AP. Tak jest w znakomitej większości obecnie stawianych sieci wifi po domach.
krosxc325 pisze: 24 września 2022, o 01:23 Na serwerowni mam router Wifi i jakiś stary stwitch. Jako AP może działać zatem ten router, bo switch to raczej nie?
Tak. Prawie każdy router można ustawić w tryb AP (wyłączenie NAT/DHCP). Switch nie ma nic wspólnego z wifi.
krosxc325 pisze: 24 września 2022, o 01:23 Tak jest w naszej części domu.
Jakoś nie ogarniam z twoich opisów co się tam u Was dzieje, ale, że jest tam jakiś administrator systemu, to spokojnie przy jego pomocy ogarniesz.
krosxc325 pisze: 24 września 2022, o 01:23 A sytuacja jest taka, że sieci 5Ghz jest z pewnością mniej albo nie ma wcale a sieci 2.4Ghz jest za dużo i stąd te zakłócenia o których mówił admin.
A odpal sobie analizator wifi i zobacz, ile masz sieci na kanałach 36...48, bo tam zwykle routery i AP lokują w automatach swoje kanały...
krosxc325 pisze: 24 września 2022, o 01:23 VAHANARA pisze: ↑23 września 2022, o 22:28
Router nie obsługuje kanałów DFS, co trochę szkoda. Za to obsługuje kanały >149, czego nie zawsze potrafią obsłuzyć klienci wifi.
To dla mnie dobrze czy źle? Mogę mieć problemy z połączeniem przez to?
Nic złego, że nie masz. Ale, zawsze lepiej jest mieć taką możliwość, bo to daje większą swobodę.
krosxc325 pisze: 24 września 2022, o 01:23 1. Czy będę potrzebował informacji o konfiguracji głównego routera Wifi lub trzeba będzie w nim coś zmieniać w ustawieniach?
To pytanie do administratora waszej sieci dostępowej.
krosxc325 pisze: 24 września 2022, o 01:23 2. Czy jedyna bezpieczna opcja, to ustawienie tego routera jako Access Point (czyli min. pominięcie złącza WAN)?
Jak pisałem - samodzielne AP jest zawsze bez NAT/DHCP, AP robione z routera zasadniczo jest zawsze ustawiane bez NAT/DHCP. To jest najbezpieczniejsze.

Z portami WAN/LAN zaś bywa różnie dla routerów, z których robi się AP. Zwykle wchodzi się w nie właśnie na port WAN i wyłącza ręcznie NAT/DHCP albo przełącza się tryb pracy w menu routera na Access Point - o ile jest taka możliwość. W tym twoim TP-Linku pewnie wchodzi się na WAN i przełącza tryb na AP w menu. Instrukcja obsługi wszystko na pewno tłumaczy.

Tak na marginesie - ZAWSZE trzeba czytać instrukcje obsługi!!! ;)
krosxc325 pisze: 24 września 2022, o 01:23 3. Porty LAN w nowym routerze w przypadku pominięcia portu WAN będą przesyłać internet po kablu do komputera jak to ma miejsce teraz po switchu?
Czytałem poradniki ale nie wszystko dobrze zrozumiałem jak również nie wszystko jest wyjaśnione.
Porty LAN będą działać zawsze, bo to po prostu switch zintegrowany z routerem. Inaczej mówiąc - po przełączeniu się w tryb AP i podłączeniu sygnału z routera głównego pod port WAN, na portach LAN będzie internet ze świata i komunikacja pomiędzy urządzeniami w twojej sieci.

W razie czego masz tego admina.

Zablokowany