Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: DanielK »

Dekodery DVB-T2 z systemem operacyjnym Linux są na tyle ciekawymi urządzeniami, że zasługują z pewnością na osobny wątek.

Sprzętowo są solidne - mają sporą ilość pamięci, solidne procesory. Mnóstwo możliwości konfiguracji. Jako jedne z nielicznych pozwalają też na korzystanie - przynajmniej w części z telewizji hybrydowej (to trochę bardziej skomplikowane).

Przykładowy zrzut ekranu z grafiką OSD:
Obrazek

Wyraźne napisy, widoczny pasek postępu audycji, widać także ile zostało czasu do końca danej audycji i wiele więcej.

Postanowiłem nieco szerzej opisać część funkcji tych odbiorników i wklejam link do dłuższego opisu.
W opisie m.in. obsługa EPG, nagrywanie, więcej zrzutów ekranu z menu, oraz co działa z HbbTV (aktualizacja 9 maja 2021).

:arrow: Tunery DVB-T2 z systemem Linux

edit: usunąłem nieaktywny link do filmu
Ostatnio zmieniony 13 czerwca 2023, o 11:58 przez DanielK, łącznie zmieniany 8 razy.

adiq
Posty: 97
Rejestracja: 21 listopada 2020, o 02:48
Miejscowość: Polska

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: adiq »

Jak wygląda kwestia nagrywania w takich tunerach? Też bezproblemowo nagrywają wszystko co im się poda w nieszyfrowanych .ts jak zwykłe "chińczyki" za 50zł?

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: DanielK »

Tak nagrania są nieszyfrowane i można je pobrać na komputer przez FTP.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: dvbtowiec »

Minusy jak na razie które mnie powstrzymują przed takim rozwiązaniem:
- brak wszystkich serwisów VOD
- brak działania kanałów Live w HbbTV

Gdyby nie to, ani chwili bym się nie zastanawiał.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: DanielK »

Tak serwisy VOD to tylko na AndroidTV lub AppleTV. Z kolei na tych urządzeniach obsługa DVB-T jest taka sobie.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: Dobrycel »

Z jakiego dekodera ten zrzut?

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: Ramirez »

To jest zrzut z oprogramowania OpenATV które jest dostępne na kilkadziesiąt tunerów. Tutaj tuner combo SAT/DVBT. Spis http://images.mynonpublic.com/openatv/6.4/

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: DanielK »

@Dobrycel - w pierwszym poście tego wątku jest link do artykułu i tam znajdziesz więcej zrzutów ekranu.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: Krosnoludek »

Jak do przyszłego roku nic się nie pojawi "normalnego" trzeba będzie się przemóc i kupić Linuxa i jakoś sobie z nim poradzić, na dzisiaj mógłby być ten z nowym pilotem uczącym się: https://hollex.pl/odbiornik-octagon-sf8 ... -4215.html

Obrazek

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: dvbtowiec »

Jeśli korzystacie z wtyczki HbbTV na OpenATV, może bombardujcie autorów wtyczki informacjami że nie działa streaming w polskim DVB-T ?


Korzystał ktoś OpenPLi?
Tutaj https://wiki.openpli.org/Main_Page jest napisane:
OpenPLi - Information for advanced users
• Knowledge base
Many useful information on various subjects, to name but a few; GStreamer, HbbTV, Overscan, Satfinders, TV-headend, Unicable and VPN
A tutaj z kolei https://wiki.openpli.org/HbbTV jest coś takiego:
For example, background information about a program can be displayed, related programs can be displayed, and delayed TV viewing services can be used immediately. Boxes that have HbbTV support must be connected to the internet and the decoder must also be able to pass HbbTV signals. In the Netherlands, HbbTV is available through, among other things, DVB-T, satellite and a number of cable providers.
The following files will work with Gstreamer 1.x with can be found with OpenPLi 6.
Może sprawdzicie jak to działa?

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: DanielK »

OpenPLi trochę testowałem, ale nie HbbTV i nie przypadła mi do gustu. Wolę zdecydowanie OpenATV.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: dvbtowiec »

@DanielK
Mam na próbę Octagona., żeby się zorientować czy warto w niego inwestować.
Ogarniam pomału soft.
Jeden poważny mankament. Tuner, albo oprogramowanie OpenATV (jeszcze nie wiem) nie radzą sobie z kilkoma wersjami regionalnymi TVP zapisanymi na liście kanałów.
Fajnie je programuje, bo nie powtarza na liście całej paczki MUX3 z kolejnego nadajnika, a tylko wersję regionalną TVP3.
Jednak ta dodatkowa wersja nie działa.

Może chodzi o parametry zapisu nadawania (powiela z pierwszej paczki MUX3?), nie miałem czasu się temu przyglądnąć jeszcze i ewentualnie skorygować parametry emisji. Ale to duży problem jak na taki sprzęt że nie radzi sobie w standardzie po zaprogramowaniu z odtwarzaniem.


Jako kolejną dziwną sprawę odkryłem że skopiowana picona z kanału satelitarnego np. TVN HD do kanału naziemnego TVN jest przeskalowana, tym samym widoczne piksele, mało czytelna. To ciekawe, z czego to wynika? Różny standard wielkości pikony dla kanałów naziemnych i satelitarnych? :) Nie zdążyłem jeszcze tego przeanalizować, ale może na szybko będziesz znał odpowiedź. Wielkość pikony się paremetryzuje w sofcie?


Kolejna dziwna sprawa, nie można ułożyć wspólnej listy kanałów FTA IPTV, z pozostałymi FTA z satelity i kanałów naziemnych. Widoczne są w bukiecie, ale nie da się ich wymieszać. Ciekawe :)

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: DanielK »

dvbtowiec pisze: 24 marca 2021, o 08:37 @DanielK
Mam na próbę Octagona., żeby się zorientować czy warto w niego inwestować.
Ogarniam pomału soft.
Jeden poważny mankament. Tuner, albo oprogramowanie OpenATV (jeszcze nie wiem) nie radzą sobie z kilkoma wersjami regionalnymi TVP zapisanymi na liście kanałów.
Fajnie je programuje, bo nie powtarza na liście całej paczki MUX3 z kolejnego nadajnika, a tylko wersję regionalną TVP3.
Jednak ta dodatkowa wersja nie działa.
Problem z kilkoma wersjami TVP 3 ładnie jest opisany przez Satkurier.pl - gotowe rozwiązanie.:
:arrow: Problem z TVP3 na tunerach Linux
Wynika to ze specyfiki tunera.
dvbtowiec pisze: 24 marca 2021, o 08:37 Kolejna dziwna sprawa, nie można ułożyć wspólnej listy kanałów FTA IPTV, z pozostałymi FTA z satelity i kanałów naziemnych. Widoczne są w bukiecie, ale nie da się ich wymieszać. Ciekawe :)
Da się. Zrobiłem normalnie listę ulubionych. Tylko jeszcze nie rozpracowałem jak zrobić Piconę dla kanałów IPTV i ewentualne EPG. To w sumie jest na dalszym planie jak mi się będzie mega nudziło :D

Obrazek

Zobacz to jest kod z listy której screen jest powyżej:

Kod: Zaznacz cały

#SERVICE 1:0:16:1A:2:2268:EEEE0000:0:0:0:
#SERVICE 1:0:16:33:1:2268:EEEE0000:0:0:0:
#SERVICE 1:0:1:427F:2BC0:13E:820000:0:0:0:
#SERVICE 1:0:16:1B:1:2268:EEEE0000:0:0:0:
#SERVICE 1:0:16:1D:1:2268:EEEE0000:0:0:0:
#SERVICE 1:0:1:428D:2BC0:13E:820000:0:0:0:
(tu mój komentarz: --- IPTV ---)
#SERVICE 4097:0:1:0:0:0:0:0:0:0:https%3a//live.m2.tv/hls3/720/stream.m3u8:M2
#DESCRIPTION M2
#SERVICE 4097:0:1:0:0:0:0:0:0:0:https%3a//54627d4fc5996.streamlock.net/tzik/tzik/chunklist_w1456692791.m3u8:TZiK
#DESCRIPTION TZiK
#SERVICE 4097:0:1:0:0:0:0:0:0:0:http%3a//94.246.169.19/ttv_hls/live_720p/index.m3u8:Twoja TV
#DESCRIPTION Twoja TV
(tu mój komentarz: --- EmiTV ---)
#SERVICE 1:0:16:63:7001:2268:EEEE0000:0:0:0:

Zaloguj się do Open Webif przez przeglądarkę - tam masz edytor bukietów. Możesz pobrać backup na komputer w wgrać ponownie z poprawkami. Adres IP tunera znajdziesz w Menu -> Informacje -> Sieć. Ten IP wpisujesz w pasku adresu w przeglądarce internetowej.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: dvbtowiec »

Wszystko robię przez przeglądarkę lub dodatkowe oprogramowanie, klikanie w tunerze za długo by trwało :)

Dzięki za przypomnienie artykułu. Czytałem go, ale to było "lata świetlne" temu. Nie miałem sprzętu wówczas, wyleciało mi to z głowy. Tak właśnie myślałem że problemem są parametry nadawania zapisywane w kanale. Pewnie bym to sam obszedł programując każdy MUX osobno i porównując zawartość informacji o częstotliwości w przeglądarce .

Masz może aktualny zestaw wszystkich pikon do DVB-T?

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: DanielK »

dvbtowiec pisze: 24 marca 2021, o 12:18 Masz może aktualny zestaw wszystkich pikon do DVB-T?
Mam takie które sam robiłem - DVB-T Polska + Polskie FTA. Wymiary 400x240px. Pikony w wersji beta z białym tłem zobaczysz na poniższym filmie. Może udostępnię do końca tygodnia, także przeźroczyste i z innym tłem.

Jeszcze polecam zobaczyć film z tunera combo na linux - widać jak działa w czasie rzeczywistym.
ZAP - Polska DVB-T i TV-SAT FTA - OpenATV
https://www.youtube.com/watch?v=xGfVGFxfQow

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: some83 »

Ktoś wie, jak na tych tunerach zainstalować VVC?

w ostatnie południe wypuścili wersję finalną dekodera: 1.0
dekoder:
github.com/fraunhoferhhi/vvdec


Ktoś na SoCu iPhonea 12pro ( Apple A14 SoC) odpalał
i uzyskał:
FHD: 53fps (RA and LB)
UHD: 32fps (RA)

arxiv.org/abs/2103.03612

Więc chyba na stacjonarny Linuxie czy innej enigmie powinno dać się więcej uzyskać niż na iPhone?
A TVP z TVN testują sobie HEVC, zamiast VVC.... :lol:


VTM kompilowałem już na Linuxa...

adiq
Posty: 97
Rejestracja: 21 listopada 2020, o 02:48
Miejscowość: Polska

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: adiq »

Czy OpenATV, albo inny system wyświetlają kompletne nazwy przyszłych programów w EPG? Najprościej to sprawdzić na TVP Sport, gdzie w tytule często jest nazwa wydarzenia, miejsce, faza rozgrywek i drużyny.
Na TV Sony wyświetla całość, ale już tanie przystawki mniej lub bardziej ucinają te tytuły. Widać np, że w środę będzie mecz eliminacji MŚ. Ale już informacje kto będzie grał, czy to jest studio, czy 1/2 połowa, są ucięte.

I jak bardzo można dostosowywać layout ekranów informacyjnych pod siebie? Da się edytować szczegóły, np bezpośrednio w kodzie strony, czy jest się ograniczonym do opcji przygotowanych wcześniej w menu oprogramowania?

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: DanielK »

some83 pisze: 25 marca 2021, o 00:43 Ktoś wie, jak na tych tunerach zainstalować VVC?
Pewnie się da. Nie próbwałem.
some83 pisze: 25 marca 2021, o 00:43 A TVP z TVN testują sobie HEVC, zamiast VVC.... :lol:
Dlatego, że w Polsce będzie H.265, a nie VVC.
Uwierz mi, są 1000 razy ważniejsze tematy niż kodek VVC.
adiq pisze: 25 marca 2021, o 01:47 Czy OpenATV, albo inny system wyświetlają kompletne nazwy przyszłych programów w EPG? Najprościej to sprawdzić na TVP Sport, gdzie w tytule często jest nazwa wydarzenia, miejsce, faza rozgrywek i drużyny.
Na TV Sony wyświetla całość, ale już tanie przystawki mniej lub bardziej ucinają te tytuły. Widać np, że w środę będzie mecz eliminacji MŚ. Ale już informacje kto będzie grał, czy to jest studio, czy 1/2 połowa, są ucięte.

I jak bardzo można dostosowywać layout ekranów informacyjnych pod siebie? Da się edytować szczegóły, np bezpośrednio w kodzie strony, czy jest się ograniczonym do opcji przygotowanych wcześniej w menu oprogramowania?
Można zmieniać wygląd w menu z pilota. Też mnie to denerwuje, że EPG jest obcięte w innych STB.
Wstawiam kilka zrzutów ekranu.
Obrazek
Obrazek

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: some83 »

Pewnie są 1000razy ważniejsze sprawy niż VVC w Elektronice i Telekomunikacji, ale nikt się nimi nie zajmuje:
jak odkodowanie TV Publicznych w całej UE,
wielojęzyczne transmisje AV w Mpeg5 = LC EVC (co samo w sobie, dla takiego Deutsch Welle byłoby 16x ważniejsze niż VVC, a niemieckie prywatne kanały FTA HD i SD mogłyby konkurować z francuskimi, angielskimi, hiszpańskimi oraz włoskimi i polskimi ułamkiem kosztów finansowych jak i CO², dla wymienionych języków byłoby by to 3x ważniejsze niż VVC).
i parę innych technologii.

Jak tak późno wdrażamy HEVC, to moglibyśmy wdrożyć w pełni darmowy AV1.
(Taniej wyszłoby kodowanie Polsatowi naziemnemu, ale nic nie szkodzi by dekoderom Polsatu naziemnego dać zielone światło do AV1, bo inaczej za szyfrowanie HEVC musieliby zapłacić).

Wprowadzenie VVC wraz z 2xMiMo dałoby z 4x lepszy efekt, i może lepiej z tym poczekać, bo samo 2xMiMo może nie chwycić.
Choć wydaje się, że nadawcom nic nie broni wprowadzać 2xMiMo, jeśli tylko chcą, (a pewnie chcą się lenić),
choć możliwe, że ta druga polaryzacja to powinien być dosył LC EVC.

Politycznie to można by clić poza unijne odbiorniki, które nie są Combo,
bo nie combo, to tanio można by produkować wewnątrz UE.

Oraz w ogóle zmuszenie EUropejskich nadawców by ze sobą zaczęli kontynentalnie konkurować, a nie współpracować.




Dajcie znać, jak komuś się uda odpalić VVC na tych Linuxach.


zgadywany PS:
Czy, żeby menu nie było obcięte, to nie wystarczy włączyć Ratio 1:1?
nie wiem, czy to problem rozwiązuje, ale sam kiedyś z dobry kwadrans szukałem tego rozwiązania......
(ale odnośnie wycinania paska start menu z wejścia HDMI)

adiq
Posty: 97
Rejestracja: 21 listopada 2020, o 02:48
Miejscowość: Polska

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: adiq »

Widział ktoś taką linuksową przystawkę z podwójnym tunerem DVB-T, albo przynajmniej semi-twin pozwalający na przełączanie kanałów w trakcie nagrywania. Gdzie nie spojrzę to same combo gdzie musisz oglądać aktualnie nagrywany program.

No i zasadnicze pytanie: jak wygląda kwestia stabilności takich "wynalazków"? Czasu uruchamiania, nieprzewidzianych zwiech, przegrzewania, jakości nagrywania. Jak by nie patrzeć to już są minikomputerki pokroju miboxa, a do jakości opensource'owego oprogramowania mam stosunek delikatnie mówiąc ambiwalentny (choć tutaj chyba nie powinno być gorzej niż w typowych chińskich zbugowanych STB).

Zablokowany