Jaka antena na zalesiony teren?

saw700
Posty: 2
Rejestracja: 24 marca 2021, o 01:14
Miejscowość: Łódź

Jaka antena na zalesiony teren?

Post autor: saw700 »

Panowie miejscowość Grotniki (koło Zgierza) do nadajnika w Łodzi 23km,
teren bardzo mocno zalesiony,nie ma możliwości zamontowania anteny ponad drzewami(za wysokie)
Montuję te anteny https://sklep.satserwis.pl/antena-trojr ... tk-36.html
próbowałem innych kiepsko sobie radzą.
W wielu miejscach w Grotnikach montowałem tą antenę zawsze z różnymi przedwzmacniaczami,bo na symetryzatorze sygnał słaby.
Trafiło mi się miejsce zamontowałem tą antenę
https://sklep.satserwis.pl/antena-trojr ... tk-36.html i tą płytkę
https://sklep.satserwis.pl/wzmacniacz-a ... 01s-3.html
oczywiście zasilacza 12V i jeden telewizor,antena ustawiona optymalnie na Łódź
Wszystkie muxy grają bez zarzutu z tym że Mux 3, co jakiś czas piksele się pojawiają i kanały TVP się tną.
Jeszcze nie byłem ponownie,powalczę z innym przedwzmacniaczem,zobaczę na samym symetryzatorze,
pokręcę anteną.
Jaką antenę polecacie na tak ciężkie tereny,mnóstwo wysokich drzew,w dużej gęstości.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antena na zalesiony teren?

Post autor: K63 »

Prawdopodobnie lepiej zdałaby egzamin antena o maksymalnym (dużym) zysku w zakresie k.21-48. Wg specyfikacji antena ATK-36 jest na k.21-69, zatem maksymalny zysk ma zapewne w zakresie k.55-65.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Jaka antena na zalesiony teren?

Post autor: VAHANARA »

saw700 pisze: 24 marca 2021, o 13:18 Wszystkie muxy grają bez zarzutu z tym że Mux 3, co jakiś czas piksele się pojawiają i kanały TVP się tną.
Pytanie, dlaczego te zakłócenia się pojawiają - zaniki sygnału, przesterowany wzmacniacz, zakłócenia? Przydałyby się poziomy i jakości ze wszystkich mux-ów, to się powinno wyjaśnić.
saw700 pisze: 24 marca 2021, o 13:18 aką antenę polecacie na tak ciężkie tereny,mnóstwo wysokich drzew,w dużej gęstości.
Moim zdaniem nie ma reguł. Czasami silnie kierunkowa, czasami poczciwa siatka. A w ogóle, to w takich warunkach, moim zdaniem, o wiele istotniejszy bywa wzmacniacz niż sama antena. Duże wzmocnienia i silne wyjście.

Ta antena wygląda na OK, chyba jakiś klon Dipola

Można poszukać jakiejś na pasmo 750MHz (k48), jak napisał @K63 ale nie sądzę, żeby dało to bardzo widoczne efekty, bo może byłoby ze dwa dB więcej, co nie ratuje przy wahaniach sygnałów w takich miejscach w granicach dobrych kilku dB, a jeśli jest bardzo źle to i do kilkunastu. Ale to gdybanie - poziomy i jakości sygnałów są potrzebne.

saw700
Posty: 2
Rejestracja: 24 marca 2021, o 01:14
Miejscowość: Łódź

Re: Jaka antena na zalesiony teren?

Post autor: saw700 »

Za3tg będę ponownie u klienta walczył z tematem,wtedy porobię zdjęcia z miernika
i wstawię,napiszę efekty co wywalczyłem.
Czekam nadal na pomysły innych.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antena na zalesiony teren?

Post autor: K63 »

Nie mam doświadczenia z lasem. który ciągnie się kilometrami. Montowałem jedynie antenę, przed którą było ok. 100 m lasu. Umieszczenie anteny na dachu nic nie dało. Najlepszy sygnał - umożliwiający stabilny odbiór - był na wysokości 1.5-2 m nad ziemią (ale tylko UHF, bo VHF się nie przebił). Po prostu korony drzew bardziej tłumiły sygnał, niż ich pnie.

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: Jaka antena na zalesiony teren?

Post autor: wiertolot »

U mnie to samo, wkoło drzewa 15 metry i wyższe przy budynek dookoła, wyższe od budynek z 4,5 razy,
zero szans na odbiór poprawny i czegokolwiek, czego ja już nie próbowałem, jakich fachowców i profesjonalistów nie wyzywałem,
ustawili troszkę jak nie było liści na bezwietrzną pogodę, wiatr zerwał odbiór kończył,
teraz liście puściły, gąszcz zrobił nie do przejścia, tak jakby ktoś dookoła płot, mur wysoki na 10 metry wysoki i wyższy postawił jak na granicy USA z Meksykiem, nic nie dochodzi, a powieje to pojawia obraz co sekundę i znika i tak na przemian, różne anteny, wzmacniacze nic to nie daje i zdaje się tylko 30 km. od nadajnika i nic nie dochodzi................antenę dam wyżej na korony drzew ustawię jest jeszcze gorzej, jak niżej na pieńki ustawie to główny MUX-3 nadający 100 kW jeszcze jak nie wieje trochę łapie na najmocniejszym wzmacniaczu, wiać zacznie zerwie lekki wiaterek odbiór kończy,bo na symetryzatorze to nic zero sygnałów wszelakich.

Miernikiem nic nie da mierzenie sygnałów w takiej zalesionej miejscowości, gdyż przy pogodzie bezwietrznej i wietrznej ten sygnał będzie inny i może dochodzić na daną chwilę, a po chwili po godzinie, dwóch w zależności od zmiany warunków pogodowych może już go nie być wcale w danym miejscu, gdyż drzewa przy powiewach wiatru inaczej odchylają za każdym razem w zależności od siły wiatru i ilości liści, śniegu na nich i powodują różne zakłócenia różnego rodzaju, gdyż jak ruszają te drzewa na wietrze te fale radiowe i sygnał z nadajnika inaczej rozchodzą i tam gdzie wcześniej dochodziło może już nie dochodzić, temu przerywa, tnie, znika obraz, trzeba by było wtedy z każdą anteną biegać z miejsca na miejsce i ustawiać gdzie na dany moment do dochodzi. Temu tego odbioru w takich zalesionych miejscowościach nie ma poprawnego i nie będzie.

I te drzewa ruszają w różne strony, powodując różne zakłócenia na drodze fal radiowych od nadajnika do anteny, temu to raz dochodzi, potem znika...................inne rozchodzenie fal radiowych dodatkowo nadawanych z różnymi i różnorodnością mocy nadawczych dajmy na każdym MUX.

jnk
Posty: 49
Rejestracja: 27 sierpnia 2010, o 20:06
Miejscowość: Grajewo - podlaskie
Odbiornik: SONY KD-49XG8096 z HbbTV 1.5, tuner USB KOM1060,
AUNA DAB+
Instalacja antenowa: Emme Esse 548UC + wzm. Alcad CA-215, 1 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: 60km-Krynice, 53km-Miłki, Suwałki-61km

Re: Jaka antena na zalesiony teren?

Post autor: jnk »

Odnośnie problemów z odbiorem, sposobu rozchodzenia się fal w trudnym terenie, jak powinna wyglądać antena do odbioru w takich trudnych warunkach, jak powinna wyglądać konstrukcja anteny wraz z dokładnymi jej wymiarami i rysunkami, opis wzmacniaczy SWA, GPS i innych bardzo dokładny wraz z ich schematami itd. Na te wszystkie problemy i pytania odpowiedzi odszukałem w bardzo dobrej książce w wersji html około 900 stron. Książka jest w języku rosyjskim, ale po włączeniu translatora da się bez problemu ją przeczytać tu link do tej książki: https://lib.qrz.ru/book/export/html/1001 .

Zablokowany