Mux8 brak odbioru

wasyl81
Posty: 2
Rejestracja: 18 kwietnia 2021, o 18:27
Miejscowość: Stalowa Wola

Mux8 brak odbioru

Post autor: wasyl81 »

Witam. Antena zamontowana na dachu domu w miejscowości Wólka Turebska k. Stalowej Woli. Skierowana w kierunku nadajnika Kielce Święty Krzyż. Do niedawna odbiór bdb wszystkich mux-ow. Mux 1,2,3 oraz Mux 8 od czasu do czasu zakłócony ale ogólnie odbierał dobrze. Kabel koncentryczny był trochę za krótki i mocno napięty prze co z czasem upiłował się na wietrze o blachę na dachu. Obciąłem go i przedłużyłem tak żeby można go było już schować pod blachę. Mux 1 2 3 odbierają z jakością 100% natomiast mux 8 zniknął zupełnie. Co ciekawe pojawił się za to mux 3 z programem TVP3 Rzeszów ( do tej pory praktycznie nie odbieralny. Był tylko ten z TVP 3 Kielce teraz mam obydwa. Nie znam modelu anteny ale zrobiłem zdjęcie : https://ibb.co/Vtg1WVz + symetryzator. Podejrzewam że nie jest to antena przeznaczona do Vhf niemniej jednak przed uszkodzeniem kabla mux8 odbierał bardzo dobrze aż sam się zdziwilem. Po przedłużeniu sygnał zniknął zupełnie. Nie wiem jak to wyjaśnić. Czyżby ten naciągnięty krótki kabel idący pod kątem 45 stopni do dachu robił za dodatkowy dipol?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Mux8 brak odbioru

Post autor: hadam »

Prawdopodobnie mogło tak być, że kabel robił za antenę, bo tego typu antena nie jest przeznaczona na pasmo VHF i w Twojej lokalizacji nie miała szans odbierać MUX-8.
Pomimo, że to antena na pasmo UHF to jednak może odbierać w bardzo sprzyjających warunkach także VHF ale a Ty masz do nadajnika około 70 km kierunek na Sandomierz, czyli na Św. Krzyż.
Po drugie ustawiona jest w polaryzacji poziomej czyli H a RTCN Św. Krzyż nadaje MUX- 8 w polaryzacji pionowej czyli V.
Poza tym MUX- 1 i 2 idą po 100 kW i to dookolnie, MUX-3 150 kW też dookolnie natomiast MUX-8 10 kW kierunkowo, choć w Twoim kierunku nie ma dużych wytłumieni, to jednak różnica w mocach nadajników jest spora, do tego różna polaryzacja.
Dlatego radzę do tej anteny dokupić drugą na pasmo VHF, ustawić ją pionowo i połączyć je zwrotnicą antenową.
Ewentualnie wymienić ją na antenę typu combo na obydwa pasma ale taką z regulacją do różnych polaryzacji i tylną większą ustaw pionowo.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Mux8 brak odbioru

Post autor: K63 »

wasyl81 pisze: 19 kwietnia 2021, o 11:45 Nie znam modelu anteny ale zrobiłem zdjęcie : https://ibb.co/Vtg1WVz + symetryzator.
A co ona tak w niebo "patrzy"?
wasyl81 pisze: 19 kwietnia 2021, o 11:45 ... mux 8 zniknął zupełnie. Co ciekawe pojawił się za to mux 3 z programem TVP3 Rzeszów
ObywatelDVB-T pisze: 19 kwietnia 2021, o 12:34 dokupić drugą na pasmo VHF, ustawić ją pionowo i połączyć je zwrotnicą antenową
Sygnał mux-8 był prawdopodobnie na pograniczu odbioru. Podejrzewam że pochodził (podobnie jak mux-3) z nadajnika w Machowie k. Tarnobrzega (ok. 30 km). Teoretycznie to "twój" nadajnik i powinieneś odebrać z niego wszystkie mux-y. Tak jak doradza kol. @ObywatelDVB-T, potrzebna ci jest dodatkowa antena VHF ustawiona na Tarnobrzeg, ale w polaryzacji poziomej.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Mux8 brak odbioru

Post autor: hadam »

Faktycznie nie wziąłem pod uwagę Tarnobrzega, myślałem, że kolega odbiera że Świętego Krzyża.

wasyl81
Posty: 2
Rejestracja: 18 kwietnia 2021, o 18:27
Miejscowość: Stalowa Wola

Re: Mux8 brak odbioru

Post autor: wasyl81 »

Wiem , że nie powinna tak patrzeć w niebo nawet ostatnio chciałem ją przestawić ale śruby zardzewiały nie szło odkrecic i będę musiał je wymienić zastanowił mnie jedynie fakt że dokładnie w takim położeniu przed uszkodzeniem kabla przez kilka lat mux8 odbierał bez większych problemów jedyne co się zmieniło to przedłużyłem przewód żeby nie był napięty i nie dyndał na wietrze i wtedy sygnał zniknął dodam też że kilka kilometrów dalej odbieram mux 8 bez większych problemów na zwykłej antenie siatkowej i to z balkonu na parterze bloku. Chyba tak jak pisał kolega wyżej napięty kabel robił za antenę.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Mux8 brak odbioru

Post autor: K63 »

wasyl81 pisze: 19 kwietnia 2021, o 18:45 dodam też że kilka kilometrów dalej odbieram mux 8 bez większych problemów na zwykłej antenie siatkowej i to z balkonu na parterze bloku.
O niczym to nie świadczy. Inna lokalizacja = inne warunki odbiorcze. Już u sąsiada może być inaczej - lepiej lub gorzej.
Na zdjęciu widzę, że przewód masz poprowadzony wzdłuż szczytu dachu. Jeżeli ma kontakt z blachą, to powinien być czarny i o jak największym współczynniku ekranowania, np. https://hollex.pl/kabel-televes-t100-cu ... p-709.html lub https://www.dipol.com.pl/przewod_koncen ... 1017_1.htm

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Mux8 brak odbioru

Post autor: hadam »

Poza tym antena siatkowa trochę lepiej sobie radzi w paśmie VHF niż ta którą pokazałeś na zdjęciu.
W niektórych warunkach może się bardziej sprawdzić, co z kolei nie oznacza że siatkowa jest lepsza czy gorsza. Wszystko zależy od lokalizacji.
Tak jak piszemy, najlepiej dołóż drugą na pasmo VHF i zwrotnicę. Takie rozwiązanie jest najpewniejsze i najmniej ryzykowne. Poza tym możesz antenę VHF mieć na inny nadajnik niż UHF i możesz też zmieniać polaryzację, masz więcej manewrów i więcej możliwości.
Kabel jak napisał @K63 też ma znaczenie, powinien być do zastosowania zewnętrznego. Blacha się nagrzewa i kabel traci właściwości i wtedy blacha może zakłócać. Może gdy był napięty to tak nie stykał z dachem.

Zablokowany