Odległość -42km od nadajnika Dęblin/Ryki lub 52km Warszawa/Raszyn tylko MUX-3 gdzie pozostałe mux-y?

m@rio
Posty: 3
Rejestracja: 3 czerwca 2021, o 22:03
Miejscowość: Garwolin północne okolice
Odbiornik: TV philips, TV balaupunkt , dekoder blow4501hd
Instalacja antenowa: antena, maszt na dachu powyżej domu, antena kierunkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa / Raszyn lub Dęblin / Ryki

Odległość -42km od nadajnika Dęblin/Ryki lub 52km Warszawa/Raszyn tylko MUX-3 gdzie pozostałe mux-y?

Post autor: m@rio »

Witam
Jest sytuacja z anteną - Emimaps proponuje dwa nadajniki:
42km od nadajnika Dęblin / Ryki azymut do nadajnika 143
52km Warszawa / Raszyn azymut do nadajnika 288


Instalacja nowa i antena nowa max 2lata. Antena wygląda tak
Obrazek
Niestety wyrzuciłem pudełko i nie wiem jaki to model, kupiony w media ekspert. Jest to antena bez zasilacza prawdopodobnie ma sam symetryzator.

Wg legendy i kolorów zasięgu emimaps akurat kończą się okręgi obu nadajników w miejscu mojej anteny, w naszej miejscowości.
Dodatkowo w obu kierunkach przeszkodami są wysokie brzozy na sąsiednich działkach w odległości ok. 30-50m od anteny. Zainstalowana antena kierunkowa bez wzmacniacza ustawiona jesienią na Raszyn do wiosny odbierała 3 muxy bez problemu. Na wiosnę jak pojawiły się liście sygnał zginął. Przekręciłem na Dęblin/Ryki. Początkowo działało. Potem też pojawił się problem.
Teraz antena łapie tylko jeden mux3 i koniec ale nie na kierunkach sugerowanych nadajników tylko normalnie leciałem 360 dookoła i przypadkiem na zachód pojawił się ten mux3. Nie jest to ani kierunek nadajnika Ryki ani Raszyn tylko pośredni między nimi na zachód. Prawdopodobnie jakiś sygnał odbity. Jest tam paczka w każdym razie TVP 1 HD,TVP 2 HD,TVP 3,TVP INFO HD,TVP Historia,TVP Sport HD.
Co dziwne sąsiedzi obok i za mną z niższych anten odbierają sygnał na zwykłych siatkach. Większość ma siatkowe ustawione na Raszyn ale są też kierunkowe. 95% domów jest na wiosce na Raszyn.
Dołożenie zasilacza i wzmacniacza 12V do mojej anteny nie pomaga sygnał całkowicie ginie. Jedynie jak skręcę moc zasilacza z 12V na połowę czy mniej, czyli zmniejszę moc wzmacniacza wraca sygnał. Ale taki sam poziom sygnału jest bez wzmacniacza. Dekoder ma zasilanie LNB i wówczas na nim ten mux3 działa. Jak wyłączę LNB nic. Na nowym TV z 2021 nic nie łapie.
Co zrobić? Wywalić tą antenę co mam i kupić siatkową i ustawić jak sąsiedzi czy walczyć inaczej?. Jeśli ma to jakieś znaczenie to sygnał będzie docelowo rozgałęziony na strychu na 4 docelowo w przyszłości.
Co można zrobić? Jaka antenę zainstalować jeśli tą siatkową to jaką? Z góry dziękuję za pomoc.

Dopiszę, że lista nadajników wygląda tak
Obrazek
Ostatnio zmieniony 6 czerwca 2021, o 23:37 przez m@rio, łącznie zmieniany 1 raz.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Odległość -42km od nadajnika Dęblin/Ryki lub 52km Warszawa/Raszyn tylko MUX-3 gdzie pozostałe mux-y?

Post autor: poxipol »

Antena siatkowa jest bardziej kierunkowa w płaszczyźnie pionowej w porównaniu z krokodylem,a wynika to z ich charakterystyk promieniowania.
Krokodyl będzie zbierał więcej zakłóceń.
Spróbuj go dać ostro w górę.

m@rio
Posty: 3
Rejestracja: 3 czerwca 2021, o 22:03
Miejscowość: Garwolin północne okolice
Odbiornik: TV philips, TV balaupunkt , dekoder blow4501hd
Instalacja antenowa: antena, maszt na dachu powyżej domu, antena kierunkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa / Raszyn lub Dęblin / Ryki

Re: Odległość -42km od nadajnika Dęblin/Ryki lub 52km Warszawa/Raszyn tylko MUX-3 gdzie pozostałe mux-y?

Post autor: m@rio »

Spróbuję jutro dać w górę.
Wieczorem pojawia się mux z polsatem, tvn itd. ale rwie. Czasem mniej lub więcej.

Z tego co sprawdziłem wg sat-charts nadajnik Warszawa "Raszyn" ma cztery muxy tj.: mux1, mux2, mux3, mux4, mux5.
Wszystkie cztery są w Polaryzacja: Pozioma (H).
Trzy z nich Transmisja: dookólna a jeden tj. mux3 Transmisja: kierunkowa.

Czy tego typu antena
https://www.telmor.pl/Katalog-produktow ... c-DVB-T-T2
ogarnie te wszystkie cztery muxy?

Beata
Posty: 39
Rejestracja: 16 grudnia 2020, o 20:53
Miejscowość: Rybnik
Odbiornik: Philips7334 viva
Instalacja antenowa: Sparta lambda. telmor
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Wisła ostrawa

Re: Odległość -42km od nadajnika Dęblin/Ryki lub 52km Warszawa/Raszyn tylko MUX-3 gdzie pozostałe mux-y?

Post autor: Beata »

Powinna nie odbierze tylko mux8

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Odległość -42km od nadajnika Dęblin/Ryki lub 52km Warszawa/Raszyn tylko MUX-3 gdzie pozostałe mux-y?

Post autor: Puma »

Z wzmacniaczem zawsze są problemy, za silny sygnał to brak sygnału. Wzmacniacz zamoknie lub się uszkodzi = brak sygnału.

Wzmocnienie to samo a bez wzmacniacza:
https://www.dipol.com.pl/antena_telewiz ... _A2550.htm

m@rio
Posty: 3
Rejestracja: 3 czerwca 2021, o 22:03
Miejscowość: Garwolin północne okolice
Odbiornik: TV philips, TV balaupunkt , dekoder blow4501hd
Instalacja antenowa: antena, maszt na dachu powyżej domu, antena kierunkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa / Raszyn lub Dęblin / Ryki

Re: Odległość -42km od nadajnika Dęblin/Ryki lub 52km Warszawa/Raszyn tylko MUX-3 gdzie pozostałe mux-y?

Post autor: m@rio »

Dziękuję wszystkim za próbę pomocy i dyskusję.

Ta antena rozwiązała problem.
https://www.telmor.pl/Katalog-produktow ... c-DVB-T-T2

Może tamta była za mocna.

Spróbuję ją wykorzystać w drugiej polaryzacji dla Mux8 ale to dopiero na przyszłe lato czy wiosnę, bo będzie trzeba włazić na dach oraz zsumować sygnał na strychu z dwóch anten, w tym jednej ze wzmacniaczem a drugiej bez. Muszę się doszkolić jak to zrobić i co dokupić. Zapewne skorzystam z pomocy w nowym wątku.

Pozdrawiam

Zablokowany