Czułość tunera - wpływ na odbiór

Zygzuś
Posty: 134
Rejestracja: 22 maja 2022, o 13:25
Miejscowość: Tarnów
Odbiornik: Wiwa Maxx
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON G.Św.Marcina

Re: Czułość tunera - wpływ na odbiór

Post autor: Zygzuś »

irdeto pisze: 26 maja 2022, o 00:41
przemek89k pisze: 25 maja 2022, o 10:52 często polecane są Ariva T75
Ale podobno jak się przełącza programy P+ P- , to czasami przeskakują po dwa kanały.
Tak w komentarzach na allegro piszą, a taki inny znajomy też to potwierdził. Może i to nie mankament dla kogoś..
A kolega z roboty kupił rodzicom dwa , WIWE i T30 , to go poprosiłem o porównanie,
Tylko że antena na poddaszu, więc ograniczony zysk, więc przepinał jeden po drugim, i stwierdził że wiwa krzaczyła na mux3,
a ten t30 nie.

K63 pisze: 25 maja 2022, o 11:13
Podejrzewam, że tak może wyglądać przesterowanie sygnału na tym odbiorniku i w ten sposób objawia się właśnie dosyć dobra czułość głowicy przy niskim natężeniu sygnału. Ale przy wyższych wartościach spada jakość sygnału, pomimo że inne odbiorniki pokazują 100%. U mnie podobny objaw w Signal T2-Mini występował przy poziomie ok. 70 dBuV na niektórych mux-ach DVB-T przed zmianami. Przy okazji sprawdzę jak jest teraz.
Ale miałem też dwa przypadki, gdzie T2-Mini odbierał poprawnie przy jakości ... 0% :!: :o
Mankament wielu dekoderów to niestety kiepski odbiór przy słabszej jakości sygnału, inaczej mówiąc dużo ludzi ma zakłócenia na starych, zniszczonych antenach, kablach.
Jeśli taki sprzęt nie działa jak dobrej marki tv, oddać i nie denerwować się, bo są dekodery czułe co odbiorą z "druta".
Taka ariva fajna, ale zależy od chińskich komponetów, chcieli dobrze, soft, detale, epg, ale odbiór to ruletka, nie radzi sobie jak sygnał niestabilny.

irdeto
Posty: 299
Rejestracja: 29 listopada 2011, o 23:31
Miejscowość: Okolice Lublińca
Odbiornik: uClan D-BOX 4K Combo, Panas i LG
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-48 + Dipol 7/5-12 + ams AWS-121m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Częstochowa-Klepaczka + G.Św.Anny-Wysoka

Re: Czułość tunera - wpływ na odbiór

Post autor: irdeto »

irdeto pisze: 16 kwietnia 2022, o 20:47 Ten Signal T2 BOX a może i inne na tym samym procesorze nie zbyt chyba czułe są... :(
Poświęciłem chwilę, bo chciałem wgrać te ostatnie firmware,a drugi kupiony BOX jeszcze tu leży,ktoś nie odebrał go.
Szkoda że nie mam więcej tunerków, by porównać.
Sprawdzany był również wcześniej na starym AZART-cie też sobie nie radził, Mux 4 w ogóle nie wykrywał sygnału,
a Mux 8 to szatkownica była ciągle.
Opticum NytroBox NS o wiele lepiej dawał rady na tej kiepskiej zbiorczej, Mux4 i Mux8 stabilnie szły.


Dotyczy to tylko tego kanału 41 z Mux3 , bo wszystkie pozostałe k9,k27,k32,k35,k39 były normalnie po 100.
W większości pasek trzymał się na dole,choć czasami podbijało go ciut wyżej, na szczęście nie zauważyłem zrywania obrazu.
Wiadomo to nie jest pomiar bez odpowiednich przyrządów.

Wszytko na tej samej instalacji, na strychu jeszcze rozdzielacz na drugi pokój z LG.

Signal T2 BOX
Obrazek

Cryptobox 752 Combo
Obrazek

Panasonic
Obrazek

LG
Obrazek
__________

No i kolejne porównanie na tej samej instalacji,
Opticum AX LION NS
Obrazek

Wiem że to tylko wizualne paski a nie miernik, ale jednak w porównaniu z Signal BOX znowu jest różnica..

Po niedzieli będzie podpięty na tym słabym Azarcie u takich jednych, to będzie już bardziej porównanie względem Signala co mieli.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Czułość tunera - wpływ na odbiór

Post autor: qwerty »

To jaki tuner ma największą czułość?
Brać Opticum Nytro Box / Fte MAX T220 czy DEKO TV? Obecnie odbiornik dvb-t jest na granicy odbioru (na mapkach emitela poza zasięgiem). Ten Opticum to jaka wersja? NS czy plus czy NS+?

irdeto
Posty: 299
Rejestracja: 29 listopada 2011, o 23:31
Miejscowość: Okolice Lublińca
Odbiornik: uClan D-BOX 4K Combo, Panas i LG
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-48 + Dipol 7/5-12 + ams AWS-121m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Częstochowa-Klepaczka + G.Św.Anny-Wysoka

Re: Czułość tunera - wpływ na odbiór

Post autor: irdeto »

DanielK pisze: 26 maja 2022, o 16:39 @irdeto - rozumiem, że koniecznie musisz mieć kanały CZ i dlatego ten wzmacniacz? Do Wręczycy masz ok 25 km więc sygnały są bardzo silne. Poza tym AMS wzmocni Ci także niepożądane LTE no i kłopoty murowane....

Signal T2-Mini dobrze odbiera DVB-T2 przy ok 40 dBµV.
Halo, przepraszam że dopiero teraz Cie cytuje.
Nie @Daniel , kanałów nie cza już z CZ , dlatego ta druga antena TriDigit jest już od zeszłej jesieni odkręcona.
Co do odległości, to faktycznie byłoby coś koło tego, jak się przejedzie troszkę na inny koniec na taki wzgórek, to gołym okiem przy podzie da dostrzec maszt z Wręczycy.
Można by się kiedyś pokusić, by to wszytko ominąć i przez zwykłą zwrotnicę puścić, bo w antenach są symetryzatory, więc obalać masztu by nie cza,a do puszki to po drabinie bez problemu się dostanie.
No jedynie zaryzykować wydatek na zwrotnicę, taką na efki najlepiej..
Zasilacz jest użyty z czegoś innego o większej mocy, zapewne stabilizowany, bo z niego jeszcze jest zasilana trzy elementowa antena radiowa na pion, wzmacniacz przelotowy ams FM blisko dipola. ( osobna instalacja, nie do tego ams-a)
Co do LTE, no to aż tak nie wiem jaka musi być odległość BTEsów , ale w pobliżu to za bardzo nie ma.

Wzmocnienie z UHF jest zbite do zera, ale już na VHF jak się zjedzie to już się nie poogląda tego muxu.
Dlatego jest do końca na potencjometrze ustawione.
Według mapki , którymi może i nie do końca można się sugerować, to tak na krawędzi tego klina.
Obrazek

Najlepiej to by odpowiadał mi kierunek Katowice, ale niestety bardzo blisko są tory i nie da się stabilnie oglądać.
Często jakieś tam próby się robi, bo maszt obracany. Kierunek Opole też by szedł, ale tam ich regionalny.

__________
Teraz byłem u znajomej od mamy, bo prosiła o pomoc, że nic odbiera. Okazało się że zasilacz niby działa, ale jednak po jego wymianie pokazały się sygnały mux3 i 8 w starej TOSHIBIE. Zamówiłem jej LIONA , choć miałem dylemat jaki , ale pomyślałem o sofcie SENIOR. Myślałem o tym Signal Box bo ma przełączanie i podgłaszanie na tych pionowych guzikach,
fuba podobny układ ma, tylko coś skrytykowali te ostatnie modele.
Ale do czego dążę , tam jest też antena obrócona na Katowice, ale już daleko od torów i daje radę stara logarytmiczna z LG2.
I teraz pytanie, będę chciał wykorzystać te 5V z Opticuma i wywalić zasilacz, czy dużo straci się na zysku..?
W sumie to tylko kwestia odkręcenia kabla z separatora i na efke+wtyk.
Tylko po paskach sygnału tego może się nie dowiem,musiałbym mieć przyrząd by porównać z dokładnością.
Zapewne każdy wzmacniacz, np LN177, czy tam SWA 2000 mają różne wymagania co do napięcia, a ten LG2 może mieć za mało.?

______
Poza tym to mnie rozpierdziela w tych tunerkach to, że jak się wciśnie OK, wyskoczy lista i jak jakaś starsza osoba wtedy przypadkiem przycisnie na boki, to w opticimach premium box jest ze trzy rodzaje sortowania, kolejność listy się zmienia,
później panika co się stało.
W Signalach to zmienia się tylko na kanały radiowe.
Według mnie mogłoby być przełączanie na kolejne programy 1-10 , 11-20 itd.
Już nie wspomnę że mógłby być podwójne okno bloku kanałów.
Golden Media, to nawet na trzy można było ustawić, Cryptobox ma na dwie.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Czułość tunera - wpływ na odbiór

Post autor: DanielK »

Bez pomiaru z miernika nic nie można powiedzieć.

Przetestowałem kilka różnych odbiorników (tunerów) pod kątem pasków wskazujących sygnały i w żaden sposób nie da się tego odnieść do rzeczywistego pomiaru. Różnica np. 20 dB (bardzo dużo) w poziomie sygnału a paski z dekodera ani drgną.
Nie ma żadnego odniesienia.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Czułość tunera - wpływ na odbiór

Post autor: qwerty »

Możesz napiać, który Opticum Nytro Box z ma odbiór przy min 33 dBµV. Jest kilka wersji, a muszę kupić. NS, NS+

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Czułość tunera - wpływ na odbiór

Post autor: DanielK »

qwerty pisze: 9 czerwca 2022, o 11:55 Możesz napiać, który Opticum Nytro Box z ma odbiór przy min 33 dBµV. Jest kilka wersji, a muszę kupić. NS, NS+
To było sprawdzane na DVB-T, a nie na DVB-T2. Nytro Box bez NS, nie marketowy.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Czułość tunera - wpływ na odbiór

Post autor: qwerty »

Ok, to kupuję FTE

irdeto
Posty: 299
Rejestracja: 29 listopada 2011, o 23:31
Miejscowość: Okolice Lublińca
Odbiornik: uClan D-BOX 4K Combo, Panas i LG
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-48 + Dipol 7/5-12 + ams AWS-121m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Częstochowa-Klepaczka + G.Św.Anny-Wysoka

Re: Czułość tunera - wpływ na odbiór

Post autor: irdeto »

DanielK pisze: 9 czerwca 2022, o 11:50 Bez pomiaru z miernika nic nie można powiedzieć.
Nie wiem czy tego dotyczyła odpowiedź,
ale zasilanie 5V jednak nie dało sobie rady z tym wzmacniaczem LG2.
Jedynie Mux 3 z Katowic zaczął co jakiś czas zrywać i to BER w opticumie dużo błędów dostawało momentami.
Co ciekawe, TVS co ma 5 kW było ok.
Cza było z powrotem podłączyć zasilacz 12V

Zablokowany