Czułość tunera - wpływ na odbiór

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Czułość tunera - wpływ na odbiór

Post autor: DanielK »

Zakładam nowy wątek, gdyż czułość głowicy w tunerach jest ciekawym zagadnieniem i często o tym wspominamy przy okazji różnych odbiorników.

Jeśli chcemy prawidłowo ocenić czułość tunera, należy przede wszystkim zmierzyć sygnały z anteny i wiedzieć jakie powinny być parametry.
Na co zwrócić uwagę:
- preferowana antena bez wzmacniacza
- miernik powinien posiadać certyfikat kalibracji (najlepiej w miarę aktualny)
- sprawdzić czy sygnały z anteny są zgodne z normami (także pasmo radio UKF, VHF - DAB+, oraz powyżej 700 i 800 MHz - LTE)
- dokonać i zapisać szczegółowe pomiary każdego z multipleksów
- mile widziany słaby sygnał - poniżej normy - z jakiegoś dalszego nadajnika

Dopiero wówczas można wydać jakąś ocenę.

Kiedyś robiłem takie pomiary i napiszę z mojej pamięci:
Dla DVB-T 64QAM FEC 5/6 (MUX-3) przyjąłem minimalny poziom sygnału 48 dBµV (dla FEC 3/4 jest 45 dBµV).

Odbiór bez puzlowania:
min. 33 dBµV:
- Opticum Nytro Box
- Fte MAX T220

min. 35-37 dBµV:
- AB Cryptobox 752HD combo

min. 36-40 dBµV:
- Octagon SF8008
- Octagon SF8008 mini
- AX Multibox combo

Pamiętaj, że 40 dBµV to nadal poniżej normy.

Problem z częścią tunerów - wybranych modeli czasem tylko danej partii - Ferguson, Skymaster, MediaTech i inne był taki, że gdy była jakaś określona ilość błędów w sygnale gdzie taki np. Opticum Nytro Box, albo telewizor LG dawał radę, to one już puzlowały. Część telewizorów np. Sony albo Panasonic za 3-4 tys. zł też miały problem z odbiorem i trzeba się było naprawdę postarać z dobrymi kierunkowymi antenami, aby to na nich dobrze działało. Niektóre telewizory np. Philips miały problem ze zbyt wysokimi poziomami sygnału - nie mam na myśli powyżej 70 dBµV (i więcej) tylko około 60 dBµV. Dlatego unikajmy wzmacniaczy.

Przez niemal 10 lat zdarzyło mi się jednoznacznie stwierdzić usterkę między 5 a 10 sztuk telewizorów i kilkanaście dekoderów.
Usterka, czyli nieprawidłowy odbiór gdy sygnały są zgodne z normami.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Czułość tunera - wpływ na odbiór

Post autor: eter »

Jestem ciekaw, czy nowe Wiwy (hevc) są mniej czułe od Skymasterów M265.
Skymaster odbiera mi bardzo dobrze, nawet przy sygnale moc 15 i jakość 60.
Ciekawe, jak z Wiwami.
Najlepiej jakby ktoś miał te dwa odbiorniki równocześnie i mógł "organoleptycznie" to sprawdzić na tej samej antenie.
Ale to raczej chyba trudna sytuacja...aby mieć dostęp do dwóch jednocześnie.

mihau
Posty: 49
Rejestracja: 1 lutego 2015, o 15:42
Miejscowość: Gryfino
Odbiornik: Fte MAX T220 HD

Re: Czułość tunera - wpływ na odbiór

Post autor: mihau »

Autorowi tematu wyszło, że Nytrobox obok Fte MAX T220 ma najlepszą czułość spośród przetestowanych przez Niego tunerów.
Postanowiłem na Opticum Nytrobox NS i Fergusonie Ariva T650i porównać odbiór w Gryfinie muxa na k.47 z Berlina.
W porównaniu lepiej wypadł stary Ferguson.
W linku poniżej kilkuminutowy vlog z porównaniem.
https://www.youtube.com/watch?v=N83jrtEDo88

irdeto
Posty: 298
Rejestracja: 29 listopada 2011, o 23:31
Miejscowość: Okolice Lublińca
Odbiornik: uClan D-BOX 4K Combo, Panas i LG
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-48 + Dipol 7/5-12 + ams AWS-121m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Częstochowa-Klepaczka + G.Św.Anny-Wysoka

Re: Czułość tunera - wpływ na odbiór

Post autor: irdeto »

Tu też takie porównanie czułości głowicy , autor zapowiedział jeszcze piąty test,
oby mógł porównać jak największą ilość tunerów..
Właśnie chodzi o takie porównanie na słabej instalacji antenowej, na skrajnych granicach odbioru.

Wracając do Signal T2 BOX , ( tu go nie ma) to stwierdziłem, że jest porównywalny z innymi na Mstar-ach.
Dipol chyba po prostu zbyt chciał wypromować na swojej stronie ten tuner,
by skusić tych co maja ewentualne trudne warunki odbiorcze,
już niekonieczne te wynikające ze złej instalacji antenowej..
Okazało się, że jest jak pozostałe, co wcale nie oznacza że jest zły w całokształcie.
Obrazek

Test1
https://www.youtube.com/watch?v=ULYwKRh1FaQ
Test2
https://www.youtube.com/watch?v=AWAIN0d9HE4
Test3
https://www.youtube.com/watch?v=flGd0ACpHPI
Test4
https://www.youtube.com/watch?v=pDOzl4gMnhw

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Czułość tunera - wpływ na odbiór

Post autor: eter »

Skopiuję to co napisałem w temacie WIW.
Dzisiaj sprawdzałem tuner WIWA H265 new, kupując go dla starszego człowieka u mnie na mojej instalacji.
Jestem co najmniej zdziwiony....kiedy u mnie wszystkie MUXY (oprócz Muxa 8) odbierają dobrze (oprócz MUXa 4, który to w mojej lokacji ma zacinki z powodu odbioru SFN z Kotłów i Wichowa) tak na WIWIE odbiera poprawnie jedynie MUX1.
Co najmniej dziwne, MUX2 w ogóle nie ma sygnału, natomiast MUX3 rwie cały czas tak jak i MUX5.
Tak więc mój tuner SKYMASTER STB M265 ma w porównaniu z Wiwą o wiele czulszą głowicę i stabilniejszy odbiór.
Więc jak praktyka pokazuje, na tej samej instalacji jeden tuner potrafi odbierać dobrze, kiedy inny prawie w ogóle.
Mam tylko nadzieję, że u tego starszego człowieka będzie dobry odbiór.
Czyli jak ktoś ma niestabilny i słaby odbiór na WIW-ach polecam SKYMASTERa, czułość i stabilność odbioru bije na łeb pod tym względem Wiwy, albo mi się trafił jakiś wybitnie dobry egzemplarz SKYMASTERA:)

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Czułość tunera - wpływ na odbiór

Post autor: DanielK »

Jeszcze zwróciłbym uwagę na to, że czułość głowicy może być inna:
- DVB-T vs. DVB-T2
- zależnie od modulacji
- zależnie od numeru kanału.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Czułość tunera - wpływ na odbiór

Post autor: Dobrycel »

no ładne kwiatki z tą czułością :)

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Czułość tunera - wpływ na odbiór

Post autor: eter »

Ta sytuacja mocno mnie zdziwiła, kiedy dwa tunery przeznaczone do tego samego...mają tak rozjechaną czułość.
Czyli wychodzi na to, że w tej kwestii nie ma żadnych norm jakie muszą spełniać...
No, ale żeby była aż taka różnica, że jeden tuner na danym sygnale potrafi bez zakłóceń odbierać a drugi w ogóle, to trochę kuriozalna sytuacja.
Wychodzi na to, że jakbym nie trafił na tuner Skymastera, tylko na Wiwę, to nie miałbym w ogóle odbioru...i nie wiem, czy w ogóle w moich warunkach potrafiłbym go uzyskać.
No cóż, cyfrowa technika to już nie to samo co analog...wychodzi na to, że liczy się w niej również "łut szczęścia" i w zależności jaki wybierzemy odbiornik, możemy nie mieć odbioru, lub mieć całkiem dobry.
PS Na szczęście u tego człowieka w całkiem innej lokacji i z anteną ze wzmacniaczem Wiwa dała radę.

adzik
Posty: 23
Rejestracja: 5 marca 2022, o 20:34
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Signal T2-MINI
Instalacja antenowa: Yagi
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: Czułość tunera - wpływ na odbiór

Post autor: adzik »

Zauważełem dziwną przypadłość tunerów Signal T2-Mini polegającą na zmianie czułości odbioru po zmianie rozdzielczości (z 1080P na 1080i i do 576i). Zmiana jest nie tylko liczbowa-procentowa dla wartości jakość/siła ale również zauważalna w odbiorze, nawet do braku sygnału.
SW=V5.2.1.31 (oraz .28)
HW=2.0.RC26.27.1DU
sprawdzałem na ch28(sprawdzam), sygnał dosyć słaby, Yaga bez żadnych wzmaczniaczy, za to rodzielacz 1/4, nie mam przy sobie miernika by podać faktyczną siłę sygnału.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Czułość tunera - wpływ na odbiór

Post autor: eter »

Dobre.
To już całkiem ciekawy objaw.

ACoTam2
Posty: 5
Rejestracja: 14 kwietnia 2022, o 08:46
Miejscowość: Wałbrzych/Mieroszów
Odbiornik: Blow 4635FHD (wersja ze zł. ethernet)
Instalacja antenowa: BiQuad własnej roboty :)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko Czarna Góra/W-ch Chełmiec

Re: Czułość tunera - wpływ na odbiór

Post autor: ACoTam2 »

Chciałbym się dowiedzieć trochę na temat tunerów Edision - dosyć mało informacji na ich temat, a wyglądają obiecująco (przynajmniej obudowa nie jest tym samym klepanym dla dziesiątek modeli badziewiem), A po drugie są zasilane zewnętrznym zasilaczem 5V - dla mnie dosyć ważne, możliwość łatwego zasilenia w terenie. Ktoś ma takiego edisiona i może porównać z np. nytro box'em, signalem mini lub technisat alma 2820?

irdeto
Posty: 298
Rejestracja: 29 listopada 2011, o 23:31
Miejscowość: Okolice Lublińca
Odbiornik: uClan D-BOX 4K Combo, Panas i LG
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-48 + Dipol 7/5-12 + ams AWS-121m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Częstochowa-Klepaczka + G.Św.Anny-Wysoka

Re: Czułość tunera - wpływ na odbiór

Post autor: irdeto »


Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Czułość tunera - wpływ na odbiór

Post autor: Dobrycel »

Licze na sprawdzenie czułości dekoderów DVB-T2. Przeciętny kowalski czułości nie sprawdzi bo nie ma miernika za kilka tysięcy. A takie allegrowe za 30 zeta to chyba nic warte są...

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Czułość tunera - wpływ na odbiór

Post autor: DanielK »

Nie kupować dekoderów tańszych niż 90 zł :!:

Przede wszystkim wypada mieć sprawną instalację antenowa. A że odbiorniki odbierają np. dużo poniżej normy to już na ich plus.
35 dBµV to porównując do analogu ledwo rozpoznawalny śnieg na ekranie.

Możliwość odbioru jest wrażliwa na modulację. 16 QAM łatwiej odebrać niż 64 czy 128 QAM.
DVB-T2 - po przełączeniu - wymaga trochę lepszego sygnału niż DVB-T i 64QAM (przed przyłączeniem).

irdeto
Posty: 298
Rejestracja: 29 listopada 2011, o 23:31
Miejscowość: Okolice Lublińca
Odbiornik: uClan D-BOX 4K Combo, Panas i LG
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-48 + Dipol 7/5-12 + ams AWS-121m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Częstochowa-Klepaczka + G.Św.Anny-Wysoka

Re: Czułość tunera - wpływ na odbiór

Post autor: irdeto »

Ten Signal T2 BOX a może i inne na tym samym procesorze nie zbyt chyba czułe są... :(
Poświęciłem chwilę, bo chciałem wgrać te ostatnie firmware,a drugi kupiony BOX jeszcze tu leży,ktoś nie odebrał go.
Szkoda że nie mam więcej tunerków, by porównać.
Sprawdzany był również wcześniej na starym AZART-cie też sobie nie radził, Mux 4 w ogóle nie wykrywał sygnału,
a Mux 8 to szatkownica była ciągle.
Opticum NytroBox NS o wiele lepiej dawał rady na tej kiepskiej zbiorczej, Mux4 i Mux8 stabilnie szły.


Dotyczy to tylko tego kanału 41 z Mux3 , bo wszystkie pozostałe k9,k27,k32,k35,k39 były normalnie po 100.
W większości pasek trzymał się na dole,choć czasami podbijało go ciut wyżej, na szczęście nie zauważyłem zrywania obrazu.
Wiadomo to nie jest pomiar bez odpowiednich przyrządów.

Wszytko na tej samej instalacji, na strychu jeszcze rozdzielacz na drugi pokój z LG.

Signal T2 BOX
Obrazek

Cryptobox 752 Combo
Obrazek

Panasonic
Obrazek

LG
Obrazek

Instalacja może i nie profesionalna,lecz sobie radzi, wcześniej wisiała trzecia antena na kierunek Opole/Jesenik.
Kierunek Katowice/Łysa Góra niestety z powodu bardzo bliskiej trakcji kolejowej
to nie zbyt se radził jak pendolino i inne przejeżdżały.
Obracając bardziej w prawo UHF to łapało Winnickiego z Cz-wy Błeszna, ale taki kompromis nie aż tak potrzebny.
Obrazek

Stary wzmacniacz masztowy ams
Obrazek

przemek89k
Posty: 17
Rejestracja: 20 listopada 2016, o 19:27
Odbiornik: samsung ue32eh 5000 wxxh

Re: Czułość tunera - wpływ na odbiór

Post autor: przemek89k »

Obecnie posiadam Signal T2-Mini i powiem, że szału nie ma - nie wyszukuje MUX-3, a pozostałe MUX-y nie mają zbyt dobrej siły sygnału (wcześniej na tunerze TV wszystko było ok).
Zastanawiam się nad zmianą na któryś z poniższych:

Opticum NytroBox NS
Opticum AX LION NS
Ferguson Ariva T75
Ariva T30

Z tego co czytałem/oglądałem to często polecane są Ariva T75 i T30 ze względu właśnie na czułość głowicy. Podobno w tym T30 jest nawet czulsza od nowszych T75 - czy ktoś może to potwierdzić? Szkoda tylko, że nie mają programowalnego pilota, nie chciałbym korzystać z dwóch oddzielnych. A może możecie polecić coś czulszego od Signal T2-Mini z programowalnym pilotem?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Czułość tunera - wpływ na odbiór

Post autor: K63 »

irdeto pisze: 16 kwietnia 2022, o 20:47 Signal T2 BOX
Obrazek
Podejrzewam, że tak może wyglądać przesterowanie sygnału na tym odbiorniku i w ten sposób objawia się właśnie dosyć dobra czułość głowicy przy niskim natężeniu sygnału. Ale przy wyższych wartościach spada jakość sygnału, pomimo że inne odbiorniki pokazują 100%. U mnie podobny objaw w Signal T2-Mini występował przy poziomie ok. 70 dBuV na niektórych mux-ach DVB-T przed zmianami. Przy okazji sprawdzę jak jest teraz.
Ale miałem też dwa przypadki, gdzie T2-Mini odbierał poprawnie przy jakości ... 0% :!: :o

przemek89k
Posty: 17
Rejestracja: 20 listopada 2016, o 19:27
Odbiornik: samsung ue32eh 5000 wxxh

Re: Czułość tunera - wpływ na odbiór

Post autor: przemek89k »

To ja tak mam, że dla kilku kanałów siła sygnału 0% a jakość w okolicach 100% i odbiór jest bardzo dobry, więc pewnie coś parametry z siłą sygnału przekłamują. Mimo wszystko mam zamiar zmienić tego Signal T2-Mini tylko nie wiem jeszcze na co... może ktoś coś poleci (coś z tego co zaproponowałem wyżej, lub innego)?

irdeto
Posty: 298
Rejestracja: 29 listopada 2011, o 23:31
Miejscowość: Okolice Lublińca
Odbiornik: uClan D-BOX 4K Combo, Panas i LG
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-48 + Dipol 7/5-12 + ams AWS-121m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Częstochowa-Klepaczka + G.Św.Anny-Wysoka

Re: Czułość tunera - wpływ na odbiór

Post autor: irdeto »

przemek89k pisze: 25 maja 2022, o 10:52 często polecane są Ariva T75
Ale podobno jak się przełącza programy P+ P- , to czasami przeskakują po dwa kanały.
Tak w komentarzach na allegro piszą, a taki inny znajomy też to potwierdził. Może i to nie mankament dla kogoś..
A kolega z roboty kupił rodzicom dwa , WIWE i T30 , to go poprosiłem o porównanie,
Tylko że antena na poddaszu, więc ograniczony zysk, więc przepinał jeden po drugim, i stwierdził że wiwa krzaczyła na mux3,
a ten t30 nie.

K63 pisze: 25 maja 2022, o 11:13
Podejrzewam, że tak może wyglądać przesterowanie sygnału na tym odbiorniku i w ten sposób objawia się właśnie dosyć dobra czułość głowicy przy niskim natężeniu sygnału. Ale przy wyższych wartościach spada jakość sygnału, pomimo że inne odbiorniki pokazują 100%. U mnie podobny objaw w Signal T2-Mini występował przy poziomie ok. 70 dBuV na niektórych mux-ach DVB-T przed zmianami. Przy okazji sprawdzę jak jest teraz.
Ale miałem też dwa przypadki, gdzie T2-Mini odbierał poprawnie przy jakości ... 0% :!: :o
No możliwe @K63 , ale w tym wzmacniaczu na maszcie wzmocnienie na UHF jest zjechana do 0 dB,
a na VHF cza było do końca dać, wtedy było najlepsza jakość Mux 8.
Jak się wzmacniało UHF , to słabł VHF i nawet krzaczył.
No tak póki co niech pozostanie. Najlepiej jakby zlikwidowali VHF i w Mux 5 go wciśli.
Były próby skręcania bardziej w prawo, na Częstochowa / Błeszno to Mux 3 już nie bardzo szedł .
Maszt jest kombinowany, można nim w całości obracać, na takim pierścieniu stalowym się wspiera o mocowanie , ala łożysko oporowe.
Dlatego czasami chce mi się kombinować jak jestem tam, to na Katowice, albo Opole jak chce coś sprawdzić.
Mało tego byś się uśmiał, po drugiej stronie domu był drugi maszt na antenę FM , trzy elementowy w pionie,
a na spodzie kombinowany mechanizm na silniczku do obracania , ojciec lubił ściągać co się dało ..
A satka też miała robioną obrotnicę ala siłownik (śruba gwintowana) z silniczkiem od maluch z wycieraczek
od 42E do Hispasata 30W to szło , kurde i poszło na złom :cry:
Jak był pierwszy PACE SS 6060 to już były pierwsze próby złapania innych pozycji, ale brakowało w pamięci w nim.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Czułość tunera - wpływ na odbiór

Post autor: DanielK »

@irdeto - rozumiem, że koniecznie musisz mieć kanały CZ i dlatego ten wzmacniacz? Do Wręczycy masz ok 25 km więc sygnały są bardzo silne. Poza tym AMS wzmocni Ci także niepożądane LTE no i kłopoty murowane....

Signal T2-Mini dobrze odbiera DVB-T2 przy ok 40 dBµV.

Zablokowany