Likwidacja zakłóceń

elektronik74
Posty: 7
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 16:30
Miejscowość: Ryglice
Odbiornik: DVB-T
Instalacja antenowa: antena kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów

Likwidacja zakłóceń

Post autor: elektronik74 »

Witam.Mam problem z zakłóceniami z pojazdów typu skutery i od kos spalinowych.Np: dziś rano sąsiad kosił u siebie kosą saplinowa(posesja po drugiej stronie drogi) i nieszło ogłądać TV. Zakłócenia są tak silne ,że zacina obraz i dzwięk ,rozmywa się obraz.Czasem obraz robi sie czarny i brak dziweku. Antena kierunkowa yagi z symetryzatorem.Maszt na wysokości około 13m może 14m nad ziemią.Przewód(TRISET 113 PE) od anteny podprowadzony do pokoju na poddaszu i wpięty do wzmacniacza CA-215 ALCAD 12V NA 2 WYJŚCIA ABCV. Ze wzmacniacza przewód ponownie wypuszczony na zewnątrz i wpuszczony do pokoju z TV.Łącznie około 20m przewodu.Jak zlikwidować zakłócenia?Mieszkam w Ryglicach ul.Piastowska , Dość wysoko antenę ustawiam na Tarnów -Marcinka próbuję też na Rzeszów.Od balkonu do drogi około 18m. Nie bardzo pasuje mi chodzenie po dachu.Może ktoś coś doradzić?Jeszcze jedno odbiornik to TV Sharp zakupiony w lipcu tego roku.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Likwidacja zakłóceń

Post autor: K63 »

elektronik74 pisze: 14 sierpnia 2021, o 10:09 Mam problem z zakłóceniami z pojazdów typu skutery i od kos spalinowych.
Wygląda to tak, jakbyś miał dosyć słabe parametry jakościowe sygnału. Bez zakłóceń jest OK, ale sygnał jest w pobliżu granicy poprawnego odbioru. Jakie masz parametry odbiorcze (siła, jakość) na kanałach 21, 22, 23, 45?
elektronik74 pisze: 14 sierpnia 2021, o 10:09 Mieszkam w Ryglicach ul.Piastowska
W dolnej czy górnej części ulicy?
elektronik74 pisze: 14 sierpnia 2021, o 10:09 Przewód(TRISET 113 PE) od anteny podprowadzony do pokoju na poddaszu i wpięty do wzmacniacza CA-215 ALCAD 12V NA 2 WYJŚCIA ABCV
Jak wygląda odbiór bez wzmacniacza?

elektronik74
Posty: 7
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 16:30
Miejscowość: Ryglice
Odbiornik: DVB-T
Instalacja antenowa: antena kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów

Re: Likwidacja zakłóceń

Post autor: elektronik74 »

Jest to dolna część Piastowskiej od strony Podkarpackiej prowadzącej w kierunku Jonin. Bez wzmacniacza też zakłócenia i brak kilku programów.Z tym ,że ostatnio dołożyłem do anteny taki zwijany dipol na MUX-8.Nie wiem czy wzmacniacz sprawił pojawienie się nowych programów czy ten dipol. Przed modernizacją nie było :WP, TVP Kobieta i jeszcze kilku programów.Sprawa zsyganłem wygląda tak: Siła sygnału np:90% jakość 60% i skacze.Np w tej chwili na PULS2 mam siła sygnału 98% skacze do 78% .Antena skierowana w kierunku Rzeszowa.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Likwidacja zakłóceń

Post autor: K63 »

elektronik74 pisze: 14 sierpnia 2021, o 12:23 Jest to dolna część Piastowskiej od strony Podkarpackiej prowadzącej w kierunku Jonin
No cóż, Marcinkę masz przysłoniętą niezłą górką i najbardziej sensowną alternatywą wydaje się być Sucha Góra. Chociaż możesz spróbować Gorlice lub Przehybę (te same kanały 34,36,45).
elektronik74 pisze: 14 sierpnia 2021, o 12:23 ostatnio dołożyłem do anteny taki zwijany dipol na MUX-8
Czy taki - https://davbol.pl/dipole/dipol-mux8-polaryzacja-pozioma. :?:
Może poprawić odbiór mux-8, ale także trochę popsuć UHF.
elektronik74 pisze: 14 sierpnia 2021, o 12:23 Antena skierowana w kierunku Rzeszowa.
Raczej Krosna. :?: Przestroiłeś kanały - na 29,32,48?

elektronik74
Posty: 7
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 16:30
Miejscowość: Ryglice
Odbiornik: DVB-T
Instalacja antenowa: antena kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów

Re: Likwidacja zakłóceń

Post autor: elektronik74 »

Tak dokładnie ten dipol. Przestrajałem od nowa wszystko.A czy Sucha Góra przypadkiem nie nadaje polaryzacja V i nie muszę obracać anteny.Na dziś zakończę robotę po niedzieli będę działał dalej.Tak ,że dam znać.W sumie to myślałem o tych Gorlicach więc chyba sprawdzę to po niedzieli.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Likwidacja zakłóceń

Post autor: K63 »

elektronik74 pisze: 14 sierpnia 2021, o 13:34 Tak dokładnie ten dipol
Tutaj masz mój test z użyciem takiego dipola do yagi 19/21-60.
elektronik74 pisze: 14 sierpnia 2021, o 13:34 A czy Sucha Góra przypadkiem nie nadaje polaryzacja V i nie muszę obracać anteny
Sucha Góra w polaryzacji pionowej nadaje tylko mux-8, więc obracając antenę pogorszysz lub stracisz odbiór mux 1-3.
elektronik74 pisze: 14 sierpnia 2021, o 13:34 W sumie to myślałem o tych Gorlicach więc chyba sprawdzę to
Jak już będziesz miał antenę ustawioną w kierunku południowym, to sprawdź jeszcze Szczawnicę. A może na tak ustawionej antenie uzyskasz lepszy sygnał z Tarnowa (odbiór z odbicia)?

elektronik74
Posty: 7
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 16:30
Miejscowość: Ryglice
Odbiornik: DVB-T
Instalacja antenowa: antena kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów

Re: Likwidacja zakłóceń

Post autor: elektronik74 »

Obróciłem już antenę w kierunku Gorlic (sugerowałem się dvb-t finder) .Choć ta apka czasem pokazuje cuda (przynajmniej mi się tak wydaje.) Na pewno poprawiła się jakość sygnału jest bardziej stabilna na wskazniku w menu telewizora. Siła sygnału też jest ok.Przetestuję przez wekeend jak to będzie działało.

elektronik74
Posty: 7
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 16:30
Miejscowość: Ryglice
Odbiornik: DVB-T
Instalacja antenowa: antena kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów

Re: Likwidacja zakłóceń

Post autor: elektronik74 »

I tak po 1,5 miesiąca oglądania szlak trafił wszystko. Dwa dni temu znikło część programów. Więc wczoraj postanowiłem ustawić antenę na Krosno Sucha Góra. Od wczoraj do chwili obecnej było wszystko ok.Na chwilę obecną brak wielu programów. Już sam nie wiem co robić.Ale wiem co zrobię.Dam dobrą radę firmie Emitel. Zamiast wprowadzać nowe systemy nadawania DVB-T2 zróbcie coś żeby wzmocnić sygnał .Zaczynacie robotę od d...y strony .Nie sztuka ludzi wpuścić w koszty na zakup nowych odbiorników TV i nie da się nic oglądać.I na dodatek ludzie muszą płacić haracz Kurskiemu tylko za co?Pozdrowienia z Ryglic dla Emitel by was szlak z tym nadawaniem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Likwidacja zakłóceń

Post autor: Dobrycel »

@K63 Masz gdzieś zdjęcia jak dokładnie zamocowałeś ten dipol do tej anteny? Jak podłączyłeś i przewody zapiałeś itp?
Czy warto? Bo kosztowo to wychodzi to samo co kupić ANTENA BX1000 (u mnie były po 70 pln).

Elektronik mozesz UKE wezwać oni sprawdzą. Ale UKE w przypadku wadliwej instalacji powinno wystawiać rachunek.
Często gęsto winą są inne czynniki jak wadliwa instalacja, lub zakłócenia z tego co obok jest.
Ps Nowych TV nie trzeba kupowac. Wystarczy pudełko za około 100 pln.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Likwidacja zakłóceń

Post autor: K63 »

elektronik74 pisze: 1 października 2021, o 18:47 Dwa dni temu znikło część programów
@elektronik74 - od kilku dni coś niedobrego dzieje się z mux-1 z Tarnowa. Z kilku miejsc mam sygnały o kłopotach z odbiorem na k.45.
Dobrycel pisze: 1 października 2021, o 22:55 @K63 Masz gdzieś zdjęcia jak dokładnie zamocowałeś ten dipol do tej anteny?
Dipol montuje się razem z puszką. Jedną taką "zrobiłem" dla kolegi. Zamontował ją na strychu i odbiera. Ale do nadajnika ma tylko ok. 6 km.
Obrazek
Ostatnio montowałem w miejscu gdzie jest optyczna widoczność nadajnika. Parametry na wszystkich mux-ach - bardzo dobre.

elektronik74
Posty: 7
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 16:30
Miejscowość: Ryglice
Odbiornik: DVB-T
Instalacja antenowa: antena kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów

Re: Likwidacja zakłóceń

Post autor: elektronik74 »

Kolego dipol mam tak jak na Twoim zdjęciu. Co do kabli to podłączenia są też ok .A problem nie jest tylko u mnie bo gro ludzi mówi ,że ma problem z odbiorem. Ci co mieszkają na dużych wzniesieniach mają ok ale ci co mieszkają niżej w dolinie to już jest tragedia.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Likwidacja zakłóceń

Post autor: K63 »

Spróbuj ponownie skierować na Tarnów. Wczoraj została usunięta usterka w emisji mux-1.
No cóż, w pewnych lokalizacjach (np. w dolinie) poprawny odbiór jest utrudniony lub niemożliwy - nawet stosunkowo niedaleko nadajnika. Fizyki nie oszukasz. Czasem uzyskanie dobrego odbioru jest możliwe, ale wymaga dużo zabiegów i sporo cierpliwości. Ponadto stosowanie w takich warunkach anteny kierunkowej może utrudniać poprawny odbiór wszystkich mux-ów.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Likwidacja zakłóceń

Post autor: Dobrycel »

@K63 i on sobie tak dynda? Bo na dachu masz jedną (chodzi o ten dipol na mux 8) Kupujesz to w internecie wszystko? Warto sie w to bawić czy za te pieniacze nie kupi się lepszej anteny?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Likwidacja zakłóceń

Post autor: K63 »

Dobrycel pisze: 5 października 2021, o 12:59 on sobie tak dynda?
Nic nie dynda. Na zdjęciu powyżej dipol razem z puszką przymocowany jest do głównego nośnika anteny. On sam jest przystosowany do montażu na nośniku.
Obrazek
Te dipole kupuję u producenta - https://davbol.pl/dipole/dipol-mux8-polaryzacja-pozioma .
Dobrycel pisze: 5 października 2021, o 12:59 Warto sie w to bawić czy za te pieniacze nie kupi się lepszej anteny?
Każda antena jest na tyle dobra na ile zdaje egzamin w danej lokalizacji. Jeżeli nadajnik jest blisko, to to z doborem anteny praktycznie nie ma problemu. Odbierają także takie "wynalazki" jak ten wyżej. Trzeba liczyć się jednak z tym, że na takim "kombinowanym" dipolu odbiór w paśmie UHF może być gorszy (chociaż nie musi), niż na samym dipolu UHF.

elektronik74
Posty: 7
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 16:30
Miejscowość: Ryglice
Odbiornik: DVB-T
Instalacja antenowa: antena kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów

Re: Likwidacja zakłóceń

Post autor: elektronik74 »

Sęk w tym Panowie , że miesiąc wszystko działa pięknie ładnie , a po miesiącu np:tak jak dziś nie ma połowy programów.Antena na chwile obecną ustawiona na Krosno.Gdyby antena była zle ustawiona czy coś zle podłączone to nawet przez miesiąc bym nie oglądną TV. I co ma robić obrotnicę do anteny ? Bo na to wygląda ,że non stop muszę zmieniać kierunek odbioru.To ja dziękuję emitelowi za taką robotę i ich nowości z DVB-T2 .

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: Likwidacja zakłóceń

Post autor: XmuX »

Obrazek
Stary, to jest szalone, co każdy może sprzedać jako „antenę”. Wypchnij pół metra drutu przez okno i nadal jesteś, a może nawet lepiej :-)

Zablokowany