ASP-8 PM H/V

homman
Posty: 14
Rejestracja: 22 września 2012, o 21:50

ASP-8 PM H/V

Post autor: homman »

Czy ktoś ma doświadczenie z tą anteną ?
Strasznie mało opinii na necie. Na allegro np tylko jeden sprzedawca.

Mam problem u rodziców. Generalnie odkąd jest wzmacniacz televesa jest w miarę spoko.
Wcześniej tragedia niemal na każdej antenie.
Mimo niewielkiej odległości. Ale las i przewyższenie po drodze robi swoje.

Aktualnie jest tam DIPOL 19/21-48 symetryzator 1-69 + televes 561501
Problem jest natomiast wciąż z MUX 1 i Polsatem na MUX 2 co ciekawe pozostałe na MUX 2 są 100%
MUX 8 też by się przydało.

Myślę wymienić antenę albo na siatkę z pionowym dipolem albo na logarytmiczną

Ta siatka jest dość droga i mało mnie przekonuje ale logicznie powinna być lepsza. Ciężko z kolei ustawić siatkę pod kontem. Chyba że ustawi się krzywo maszt. :roll:
Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: ASP-8 PM H/V

Post autor: K63 »

homman pisze: 22 sierpnia 2021, o 21:09 Problem jest natomiast wciąż z MUX 1 i Polsatem na MUX 2 co ciekawe pozostałe na MUX 2 są 100%
Jeżeli na danej częstotliwości występują problemy odbiorcze, to dotyczą one wszystkich kanałów nadawanych w danym mux, a nie tylko jednego. Poobserwuj dłużej inne kanały mux-2. A może odbiornik zaprogramował ten mux z dwóch różnych nadajników - na różnych częstotliwościach?
homman pisze: 22 sierpnia 2021, o 21:09 Czy ktoś ma doświadczenie z tą anteną ?
homman pisze: 22 sierpnia 2021, o 21:09 Mimo niewielkiej odległości. Ale las i przewyższenie po drodze robi swoje
Testowałem na niej odbiór z Suchej Góry (ok. 50 km). Z odbiorem mux 1-3 nie było problemu, ale mux-8 nie odebrała. Troszkę lepiej było z odbiorem mux-8 z Przehyby (ok. 45 km), ale szału nie było. Ale nawet gdyby u mnie było wszystko OK, to trudno ją polecić skoro masz trudne warunki odbiorcze. W takich przypadkach trzeba zapomnieć o combo i próbować na oddzielnej antenie VHF.
Aplikacja podaje ci błędne dane odnośnie mocy mux-8. Po modernizacji, nadajnik w SG ma moc max. 8.1 kW, a w twoim kierunku leci 3 kW.

homman
Posty: 14
Rejestracja: 22 września 2012, o 21:50

Re: ASP-8 PM H/V

Post autor: homman »

Uwierz mi że tak jest niestety.

Wszystkie pozostałe kanały na danym mux poza polsatem maja po 90% sygnału a polsat 60.
Strzyżów nie nadaje polsatu więc inny nadajnik na tej samej częstotliwości nie istnieje.

Dlaczego jest problem z MUX 1 nie mam pojęcia. Może to za wysoko dla Yagi 690MHz?
Choć apkom gdzie podają kanały nie ufam. W wawie gdzie mieszkam np pokazuje mi że Raszyn nadaje wiele kanałów których tam na pewno nie ma. Są z kolei na pałacu kultury ale tam nie mam jak obrócić anteny.

Gdyby problem dotyczył tylko MUX 8 to po prostu dołożył bym antenę i spiął sygnał do siebie.
Natomiast przy problemach z Polsatem na mux 2 w deszczowe dni itd. Raczej wymienił bym po prostu antenę.

Siatkowa mogła by zbierać więcej odbić stąd mój pomysł na nią.
Ta yagi jest naprawdę długa jak na te 7km zaledwie.
Z logarytmicznymi nie mam doświadczenia.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: ASP-8 PM H/V

Post autor: K63 »

homman pisze: 23 sierpnia 2021, o 18:02 Wszystkie pozostałe kanały na danym mux poza polsatem maja po 90% sygnału a polsat 60.
Robiłeś reset fabryczny? Po czym programowanie ręczne na k.29,32,48.
homman pisze: 23 sierpnia 2021, o 18:02 Siatkowa mogła by zbierać więcej odbić stąd mój pomysł na nią
Pozostają eksperymenty. Nikt ci nie powie która antena sprawdzi się na 100%. W takich warunkach siatki radzą sobie stosunkowo dobrze.
homman pisze: 23 sierpnia 2021, o 18:02 Dlaczego jest problem z MUX 1 nie mam pojęcia. Może to za wysoko dla Yagi 690MHz?
Im wyższa częstotliwość, tym gorsza propagacja i większe tłumienie w instalacji. Dlatego dobrej jakości elementy instalacji i pewne złącza są bardzo ważne.

homman
Posty: 14
Rejestracja: 22 września 2012, o 21:50

Re: ASP-8 PM H/V

Post autor: homman »

Generalnie jestem po testach anten.
Obie anteny były dodatkowo z wzmacniaczem +18db ARW na VHF televes 561501

Na siatce z pionowym dipolem wszystko jest na jakość 70 jak by tego nie ustawiał. Nawet bokiem. Jak to siatka.

Na emma esse jest fajnie w stylu 90% siłą 100 Jakość. Przy dużym deszczu zejdzie do 80.

Natomiast problem jest z mux 8,
Całymi dniami jest. I parametry jw niemal 100/100. Przychodzi moment siłą 0 jakość 70 albo mniej.
Czasem to jest przy dużym deszczu czasem przy ładnej pogodzie.

Co do MUX2 tak jak pisałem Polsat ma minimum jakoś 10 mniej.
Może kwestia separacji kanału nie wiem.

Innymi słowy MUX 8 jak do mnie dolatuje to go na kawałku druta odbierze w stylu yagi w odwrotnej polaryzacji. Jak nie ma to nie ma i nic nie pomoże.
Myślałem czy zamówić barczaka DVBT 2LOG HV z wzmacniaczem do testu. Ale chyba niewielki ma to sens. Antena jest krótsza ciut i słabsza. Wzmacniacz tylko na VHF zawsze mogę domontować.

Ale wątpię że wzmacniacz mi tu pomoże niestety. Może kiedyś nadajnik zwiększy moc.
Według moich danych i 1 screena leci do mnie tylko 1,5KW

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: ASP-8 PM H/V

Post autor: K63 »

homman pisze: 31 sierpnia 2021, o 21:46 Według moich danych i 1 screena leci do mnie tylko 1,5KW
Tyle było przed modernizacją, gdy moc maksymalna mux-8 była 18 kW. Obecnie anteny nadawcze na wieży poszły wyżej i moc obniżono do max. 8.1 kW. Zobacz jak wygląda to na twoim azymucie.
Obrazek
Teoretyczne natężenie pola oscyluje - jak poprzednio - w okolicy 70 dBμV.

homman
Posty: 14
Rejestracja: 22 września 2012, o 21:50

Re: ASP-8 PM H/V

Post autor: homman »

Nie bardzo wiem jak to odczytać.
Według mapy z apek to w moją stronę jest zwykle najmniejsza propagacja fal.
Więc jeśli do tej pory z 18 zostawało 1,5 to z 8 nie zostanie prawie nic.

Natomiast zaciekawiłeś mnie tym że anteny poszły do góry.
Ale wszystkie czy tylko te do MUX 8 ?
Mogę spróbować jeszcze pochylić antenę pod większym kontem. I tak myślałem dorobić inną obejmę by ją pochylać.
Na razie zastosowałem uchwyt obrócony o 90* I nakierowywałem na mux 1/2

I ciekawe jest to że sygnał jest i nagle znika na mux 8.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: ASP-8 PM H/V

Post autor: K63 »

homman pisze: 31 sierpnia 2021, o 22:37 Nie bardzo wiem jak to odczytać
Jest to charakterystyka promieniowania mux-8 z Suchej Góry w zakresie 360°. Co 10° masz podaną wartość wypromieniowanej mocy ERP. Jeżeli azymut z miejsca odbioru do nadajnika to 148°, to z nadajnika do miejsca odbioru jest 328°, co pokazuje linia ze środka diagramu, przy której wartość ERP oscyluje w okolicach 3 kW.
Z najniższą mocą (2.9 kW) SG nadaje w kierunku płn.-zach. Z maksymalną (8.1 kW) - w kierunku wschodnim i południowym.
homman pisze: 31 sierpnia 2021, o 22:37 Natomiast zaciekawiłeś mnie tym że anteny poszły do góry.
Ale wszystkie czy tylko te do MUX 8 ?
Wszystkie -> viewtopic.php?p=239709#p239709
homman pisze: 31 sierpnia 2021, o 22:37 I ciekawe jest to że sygnał jest i nagle znika na mux 8.
Dla poprawy odbioru mux-8 nadawanego w polaryzacji pionowej, dobrze jest umieścić antenę na wysięgniku bocznym poziomym.
viewtopic.php?p=226252#p226252

Zablokowany