Modulator dvb-t

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Modulator dvb-t

Post autor: giaur500 »

Są dostępne takie oto urządzenia, które generują gotowy do nadawania sygnał dvb-t. Można go puścić na telewizor bezpośrednio albo w antenę:
https://www.aliexpress.com/item/4000225686323.html

A nawet bardziej zaawansowane:
https://www.aliexpress.com/item/32990293884.html

I teraz tak:
- jeżeli puszczę sygnał przez antenę, żeby odbierać w całym domu: na ile to legalne? Rozumiem, że nie może wyjść poza moją posesję. Ktoś to sprawdza?
- zapewne jeśli podłączę bezpośrednio pod tv, to mogę robić co chcę.

Ktoś widział takie urządzenia z bliska? Działa to w ogóle tak jak powinno? Rozumiem, że to będzie mux z jednym programem, a epg raczej tam nie umieszczę.

DVB-T2
Posty: 171
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 07:52
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Święty Krzyż

Re: Modulator dvb-t

Post autor: DVB-T2 »

Kiedyś jeden taki sprzęt opisywał SK
satkurier.pl/news/169896/test-edision-hdmi-modulator-lite.html
Pewnie wszystkie są klepane na podobnym hardware, więc ideowo zbliżone, jest tam w tekście kilka celnych spostrzeżeń.

Tamten - 1 mux z 1 kanałem, dało się pozmieniać niektóre elementy, jak nazwę, czy LCN (fajne, można pomieszać z naziemnymi bez szkody), pogrzebać przy jakości, ale EPG nie...

Osobiście nie miałem okazji, ale podejrzewam, że podobnie jak w modulatorach analogowych - moc na wyjściu jest śladowa, bez solidnego wzmocnienia nie puścisz tego "bezprzewodowo".

Gdyby się jednak udało... jeśli gdzieś coś komuś zakłócisz, to bardzo szybko przy obecnych możliwościach technicznych źródło zakłóceń zostanie precyzyjnie namierzone. Puszczanie w eter na tym paśmie nie jest legalne, a pomijając legalność - może szkodzić właśnie zakłóceniami - to nie są sprzęty profi, mogą prążkować po paśmie i narobić smrodku w eterze, nie odważyłbym się próbować tego puszczać jakkolwiek inaczej poza wewnętrzną domową "kablówką", dorzucając ten sygnał do domowej instalacji. Ale to prywatna opinia.

Poczekajmy jeszcze na posiadaczy, może ktoś doda coś z praktyki, też chętnie poczytam ;)

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Modulator dvb-t

Post autor: giaur500 »

Niewątpliwie antena pasywna może z takim samym wzmocnieniem działać jako nadawcza. Ale czy jeżeli podłączę wyjście takiego modulatora np do anteny yagi ze wzmacniaczem, to taki wzmacniacz zadziała w drugą stronę i będzie wzmacniał sygnał doprowadzany do anteny?

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Modulator dvb-t

Post autor: DanielK »

Antenę musisz mieć pasywną.
Wyjście z modulatora możesz jeszcze wzmocnić dobrej jakości wzmacniaczem.

Jako, że i tak tutaj masz 1 kanał na 1 mux, to nie potrzebujesz dużej pojemności, ustawiasz modulację i FEC tak aby zwiększyć zasięg. Także pasmo ma znaczenie, na VHF poleci dalej.

Zablokowany