Odbiór MUX8 18 km od nadajnika, na 3 odbiornikach. Televes V Mix nie daje rady, odbiera w zależności od ułożenia kabla.

marek_g
Posty: 43
Rejestracja: 14 lipca 2011, o 02:05
Odbiornik: Samsung LE37D550
Instalacja antenowa: "antena siatkowa" + symetryzator/ 10 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżąjsk: RTCN *Giedlarowa*

Odbiór MUX8 18 km od nadajnika, na 3 odbiornikach. Televes V Mix nie daje rady, odbiera w zależności od ułożenia kabla.

Post autor: marek_g »

Znajomi poprosili mnie o ustawienie anteny, mieszkają koło Przeworska (najbliższy nadajnik Leżajsk Giedlarowa 18 km). Już wcześniej mieli tam problem z odbiorem TV na jakimś Telmorze ASR z wbudowanym wzmacniaczem.
Telmora im zdemontowałem i zamontowałem kupioną przez nich jakąś antenę DPM HN51 z wbudowanym symetryzatorem. Musiałem ją też zdemontować, nie odbierała MUX1 (k. 43) no i MUX8 ale to zrozumiałe bo to antena UHF.
Kupiłem Televesa V MIX który z powodzeniem sobie radził u mojego sąsiada w trudnych warunkach (23 km od Giedlarowej; 50 m od anteny metalowe silosy a ze 100 metrów dalej las).
Obrazek

Żeby być pewnym podłączyłem antenę bezpośrednio do tunera (połączyłem dwa kable beczką). Z Televesem zaczęły się dziać prawdziwe cuda. Wszystkie 5 MUXów działa z wyjątkiem MUX8. Przekręciłem antenę z Leżajska na Przemyśl i pomimo, że ten nadajnik jest ponad dwa razy dalej zaczęło łapać MUX8, tuner Ariva T760i pokazywał poziom sygnału 67% a jakość skakała od 30% do 50% (w instrukcji tunera jest sugestia aby oba parametry były min 80%). Co ciekawe działał też MUX4 nadawany tylko z Leżajska.
Przy okazji okazało się, ze zamontowany na tym samym maszcie odbiornik Internetu radiowego Ubiquity AirGrid generuje zakłócenia ale po oddaleniu kabla antenowego od Ethernetowego zakłócenia zniknęły.
Podłączyłem antenę do pasywnego rozdzielacza na 3 TV. Na tunerze poziom sygnału spadł do 50% a jakość do zera, pikseloza ale coś widać. Pozostałe TV, na jednym odbiór na granicy ale prawidłowy, na drugim szczątki sygnału i brak odbioru.
Co do kabla to na zewnątrz czarny, PE, żelowany, złączka kompresyjna, około 20 m. kabla. Wewnątrz od rozdzielacza do telewizorów po 5-10 m. białego kabla PCV, złączki nakręcane. Zauważyłem też, że w zależności od tego jak jest ułożony kabel na dachu to czasem odbiera a czasem nie.
Co do okolicy to maszt 3 metrowy przykręcony do komina na wysokości koło 8 metrów, kierunek Leżajsk w miarę czysty, jakieś drzewo bez liści 80 metrów dalej, Przemyśl lekko zasłania czubek dachu 10 metrów dalej.

Teraz się zastanawiam co tu robić. Gdzie szukać przyczyny? Antena chyba odpada bo nowa, kabel też nowy zarówno zewnętrzny jak i wewnętrzny, z resztą mam 50 metrów swojego Triseta 113 PE i próba podmiany nic nie dała.
Mam pomysł żeby rozdzielacz z pasywnego zmienić na aktywny (AMS ARA 1/3F) ale nie wiem czy te wspomniane 67% sygnału i 30-50% jakości wystarczy. Dokupię też w razie czego wzmacniacz wkręcany bezpośrednio do anteny. Wolałbym zostać przy symetryzatorze bo wzmacniacz to proszenie się o kłopoty ale chyba nie ma innego wyjścia.
Spróbuję też zdziałać coś z tą anteną DPM, bo mam u siebie dodatkowy dipol AX80 który według producenta ma zysk 12 dB więc mogę spróbować go podłączyć. Wielu znajomym w okolicy "dokładałem" dipol do MUX8 i nie było problemów z odbiorem.
Jak myślicie, dobrze kombinuję czy raczej powinienem jakiegoś innego rozwiązania problemu?

zyggi
Posty: 91
Rejestracja: 27 maja 2021, o 08:12
Miejscowość: Toruń
Odbiornik: WIWA H265.MAXX
Instalacja antenowa: Emme Esse 560HVD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Konin "Żółwieniec"

Re: Odbiór MUX8 18 km od nadajnika, na 3 odbiornikach. Televes V Mix nie daje rady, odbiera w zależności od ułożenia kab

Post autor: zyggi »

https://www.sat-charts.eu/nadajnik,41Le ... arowa.html

wg tej strony już tam nie ma mux8, na wikipedii jest wiec uwzgledniajac te problemy to chyba sat-charts ma racje

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Odbiór MUX8 18 km od nadajnika, na 3 odbiornikach. Televes V Mix nie daje rady, odbiera w zależności od ułożenia kab

Post autor: poxipol »

Przyczyna to wadliwa konstrukcja anteny Televes,zwłaszcza gdy odbieramy pasmo VHF w polaryzacji V.
Chodzi tu przede wszystkim o mocowanie anteny do uchwytu - powinno być za reflektorem.Jeżeli jest inaczej to stosunek promieniowania głównego do wstecznego może spaść poniżej krytycznej wartości 12 dB .
Objawi się to dużym spadkiem jakości sygnału a kabel staje się dodatkową anteną.
Antena VHF to dipol prosty + reflektor co daje max 2 dB zysku w górnym paśmie i 0 dB w dolnym ze względu na jej szerokopasmowość.
Inna sprawa czy obie anteny UHF-VHF łączone są sumatorem czy zwrotnicą.

zyggi
Posty: 91
Rejestracja: 27 maja 2021, o 08:12
Miejscowość: Toruń
Odbiornik: WIWA H265.MAXX
Instalacja antenowa: Emme Esse 560HVD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Konin "Żółwieniec"

Re: Odbiór MUX8 18 km od nadajnika, na 3 odbiornikach. Televes V Mix nie daje rady, odbiera w zależności od ułożenia kab

Post autor: zyggi »

poxipol pisze: 16 grudnia 2021, o 23:31 Przyczyna to wadliwa konstrukcja anteny Televes,zwłaszcza gdy odbieramy pasmo VHF w polaryzacji V.
Chodzi tu przede wszystkim o mocowanie anteny do uchwytu - powinno być za reflektorem.Jeżeli jest inaczej to stosunek promieniowania głównego do wstecznego może spaść poniżej krytycznej wartości 12 dB .
Objawi się to dużym spadkiem jakości sygnału a kabel staje się dodatkową anteną.
Antena VHF to dipol prosty + reflektor co daje max 2 dB zysku w górnym paśmie i 0 dB w dolnym ze względu na jej szerokopasmowość.
Inna sprawa czy obie anteny UHF-VHF łączone są sumatorem czy zwrotnicą.
i ta wadliwa konstrukcja nagle zaczela odbierac z dwa razy dalszej odleglosci sygnal z nadajnika o mocy 8 kW? 8-)

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: Odbiór MUX8 18 km od nadajnika, na 3 odbiornikach. Televes V Mix nie daje rady, odbiera w zależności od ułożenia kab

Post autor: XmuX »

Bez obrazy, ale jeśli nie wiesz co to jest antena, jak działa i co się z nią "dzieje" to nie rozumiesz impedancji, reaktancji pojemnościowej i indukcyjnej, fal stojących i innych rzeczy X, na co wpływają i na co wpływa na nie, nie mówiąc już o tym, jak wygląda promieniująca charakterystyka dipola spolaryzowanego poziomo w płaszczyźnie pionowej, więc nie powinieneś w ogóle komentować takich tematów, tylko zmylić innych nieświadomych odwiedzających to forum.

marek_g
Posty: 43
Rejestracja: 14 lipca 2011, o 02:05
Odbiornik: Samsung LE37D550
Instalacja antenowa: "antena siatkowa" + symetryzator/ 10 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżąjsk: RTCN *Giedlarowa*

Re: Odbiór MUX8 18 km od nadajnika, na 3 odbiornikach. Televes V Mix nie daje rady, odbiera w zależności od ułożenia kab

Post autor: marek_g »

Wczoraj dokładałem do Yag dipole AX80 (26 km od RTCN Leżajsk, 33 km od RTCN Przemyśl) u dwóch znajomych. W obydwu przypadkach sygnał MUX8 dużo lepszy z Leżajska.
To mnie tylko utwierdziło, że pod Przeworskiem jest coś nie tak. Odrzucam zakłócenia z LTE, nadajnik 600 metrów od anteny i w tym samym kierunku ale chyba w takiej sytuacji pierwszą ofiarą padłby MUX1 na 43 kanale a nie odległy od LTE800 MUX8 na 184,5 MHz.
Ustaliłem sobie plan działania od najtańszego żeby tych ludzi nie narażać na koszty:
1. Spróbuję z tą anteną DPM do której zamocuję AX80. Najpierw pasywnie potem z wzmacniaczem Opticum WZ 20. Dowiem się wtedy czy to wina anteny czy nadmiernego tłumienia kabla.
2. Jak pierwszy sposób nie zadziała to zamontuję samą DPM albo Televes, zobaczę co lepsze i Fubę VHF z zyskiem 10 dB, to chyba wystarczy. Zsumuję sygnał w zwrotnicy (AMS ZA 206Ms). Pokręcę VHF po nadajnikach, Leżajsk, Krosno, Przemyśl i Zamość (u mnie Zamość radzi sobie świetnie). Może coś z tego wyniknie. Jak sygnał będzie słaby zamontuję wzmacniacz do VHF.
3. Jeżeli sygnał po rozdzieleniu na 3 TV będzie za słaby dodam rozdzielacz aktywny (AMS ARA 1/3F).

To wyczerpuje moje pomysły. Próbowałem już latać po posesji i owszem Televes łapie sensowny sygnał ale na jej środku a nikt stawiać masztu tam nie będzie. BTW właściciele już mi mówili, że było parę osób i nikt nie potrafił im ustawić anteny. Taki to ciężki przypadek.
Swoją drogą to lepiej użyć wzmacniacza dopuszkowego/wkręcanego czy tego nakablowego wbudowanego w rozdzielacz AMS ARA 1/3F?
Na razie czekam, aż około środy przyjdą zamówione rzeczy. Dam znać czy coś z tego wynikło.

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: Odbiór MUX8 18 km od nadajnika, na 3 odbiornikach. Televes V Mix nie daje rady, odbiera w zależności od ułożenia kab

Post autor: XmuX »

Jakie wartości PWR, C/N, MER, CBER, VBER zmierzono za pomocą jakiego przyrządu pomiarowego i na jakiej antenie referencyjnej??????
K6 jest tam w SFN, więc jak wygląda pomiar IO????
Jeśli wiesz, jak czytać emimapy, można wyraźnie zobaczyć, że miejsce odbioru jest na styku zasięgu dwóch nadajników!!!
Jest tam również wyraźnie napisane!!!, że potrzebna będzie antena kierunkowa o dużym zysku!!! Jest tam również napisane, że nie zaleca się stosowania wzmacniacza antenowego!!!
Podobnie logiczne jest, że sygnał z Tatarskiej Hory może być lepszy, bo jest ona 80 metrów wyżej (a więc ma swobodniejszą strefę Fresnela) niż Giedlarowa, która też ma co najmniej 5dB tłumienia w kierunku Twojego punktu odbioru. To wszystko jest logiczne i proste i można je łatwo znaleźć, jeśli się wie, CO i GDZIE szukać.
Z odpowiednim sprzętem i wiedzą oraz właściwymi i odpowiednimi komponentami, 99% instalacji jest prostych, szybkich, wydajnych i absolutnie stabilnych. Twoja "metoda instalacji" polegająca na bieganiu po domu z dipolem to wyrzucanie pieniędzy przez okno dla biednego klienta na niepotrzebne śmieci, tak jak to było z tymi, którzy biegali z dipolem przed tobą :-(
I tak jest w większości przypadków, niestety nie tylko w Polsce, ale także w Czechach i na Słowacji, ale jak widzę, w Polsce jest to wyjątkowo duża plaga :-( A jak się wszystko przełączy na T2, to będzie jeszcze gorzej i wszyscy będą przeklinać Emitela i T2, ale 99,99% ma to źle w swojej instalacji :-(
Co jest dla mnie dość zaskakujące, to fakt, że to forum jest pod oficjalną stroną Emitela, ale nie ma edukacji i wysiłków, aby uczynić ogół społeczeństwa bardziej poinformowanym!?

marek_g
Posty: 43
Rejestracja: 14 lipca 2011, o 02:05
Odbiornik: Samsung LE37D550
Instalacja antenowa: "antena siatkowa" + symetryzator/ 10 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżąjsk: RTCN *Giedlarowa*

Re: Odbiór MUX8 18 km od nadajnika, na 3 odbiornikach. Televes V Mix nie daje rady, odbiera w zależności od ułożenia kab

Post autor: marek_g »

Udało się w końcu. Źródła zakłóceń w postaci anteny do internetu nie dało się zlikwidować. Za to antena (Televes V MiX) została przeniesiona z komina, niżej na północno-wschodnią ścianę domu, jak najdalej od internetu. Zamontowałem jeszcze na strychu aktywny rozgałęźnik AMS bo na pasywnym sygnał był mocno osłabiony po rozdzieleniu na 3 TV.
MUXy 1, 2 ,3(Lublin i Rzeszów), 4, 5 działają wyśmienicie więc o nich nie ma co pisać. MUX8 ma znośny poziom sygnału. Na TV Philips sygnał jest określony jako "akceptowalny" a poziom błędów wynosi 0. Tuner Ariva T760i pokazuje siłę sygnału 70 i jakość 50. TV Selecline mniej więcej odwrotnie siłę 50 a jakość 70. Na wszystkich TV odbiór jest poprawny.
Mam nadzieję, że teraz już wszystko będzie OK. Wczoraj warunki były raczej niesprzyjające dobremu odbiorowi, padał deszcz a mimo to wszystko dobrze działało. Ostatecznie przekonam się czy wszystko OK na wiosnę gdy drzewa się zazielenią.
Obrazek

carlo-c4
Posty: 29
Rejestracja: 28 marca 2021, o 16:35
Miejscowość: Siedlce
Instalacja antenowa: ATV 21/24-49 , Dipol 1 RZ B
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chotycze

Re: Odbiór MUX8 18 km od nadajnika, na 3 odbiornikach. Televes V Mix nie daje rady, odbiera w zależności od ułożenia kab

Post autor: carlo-c4 »

Kolego masz nieżle skopaną instalację skoro z 18 km a nawet 30 masz problem z odbiorem . Ja również dzielę na 3 telewizory sygnał poprzez Badmora R3 i antena pasywna atv 21 24/49 mam kabla od h..a i 38 km do nadajnika także dziwne że Ty nie odbierasz ?!
Ja bym Ci radził przejrzeć konkretnie wszystkie złącza kable fki. Televes to przereklamowana firma , wiem bo mam zdemontowaną model Zenit która jest słaba a jest bliżniaczo podobna do Twojej V mix tyle że elementami do odbioru VHF . Poszukaj zwykłej 19 elementowej nawet starej używanej dla testu sporo kiedyś tego było i testuj . Przy 18 km taka https://www.dipol.com.pl/antena_telewiz ... A1910R.htm powinna wystarczyć nawet z podziałem na trzy odbiorniki .
Jeśli chodzi o VHF to nic nie będzie lepsze niż typowa antena na te pasmo 4 elementową można już za 40 zł kupić do tego najprostsza zwrotnica za f10 od dipola i musi hulać .
Ale wczesniej sprawdż całą instalację bo problem może być na prawdę drobny , ewentualnie masz wyjątkowe złe położenie jakieś nadajniki blisko albo jesteś w dolinie ?!

Zablokowany