Dobór anteny - Radom, nadajnik 3 km i 41 km

rafraf
Posty: 12
Rejestracja: 27 listopada 2020, o 23:25
Miejscowość: Adamów

Dobór anteny - Radom, nadajnik 3 km i 41 km

Post autor: rafraf »

Cześć,

Chciałbym w miejsce pokojowej anteny (która sprawia problemy) dobrać antenę zewnętrzną. Antena będzie zawieszona w budynku przy ul. Słowackiego, na wysokości około 20 m nad poziomem gruntu (balkon).
Patrząc na mapy z nadajnikami widzę, że mogę liczyć na odbiór MUX-3 i MUX-8 z nadajników Wacyn i Przytycka oraz MUX-1 i MUX-2 z nadajnika Kozłowiec. Do pierwszy dwóch nadajników jest około 3 km do trzeciego 41 km. Azymut nadajników to 286 i 263. Rożnica w azymucie chyba pozwoli na odbiór sygnału z obydwu nadajników, kierując antenę na ten dalszy?
Czy antena Duplexa Barczak będzie ok? A może coś innego polecicie?
Tutaj link do "mojej" mapki http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php? ... YmNHNyZ2s=

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: Dobór anteny - Radom, nadajnik 3 km i 41 km

Post autor: XmuX »

Barczak Duplexa jest "zaprojektowana" dla K60, więc ma realne wzmocnienie 6-7,5 dBd na K21-K48. F/B i F/R jest dość tragiczne do K31, ale to nie powinno przeszkadzać przy montażu na balkonie. Kąt promieniowania wynosi około 60 stopni. Dipol VHF jest w rezonansie na około K8 i jest dookólny w polaryzacji pionowej, co może być również dobre dla lokalnego MUX8. Osobiście użyłbym jednak lepszej anteny, gdyż stosowanie jakiegoś wzmacniacza szerokopasmowego nie jest zalecane ze względu na lokalny nadajnik o mocy 50kW. Pewnie dlatego nie działa też aktywna "antena" pokojowa.

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Dobór anteny - Radom, nadajnik 3 km i 41 km

Post autor: pasjonat »

Ja bym wziął Antenę dookólną za około 200 zł.

rafraf
Posty: 12
Rejestracja: 27 listopada 2020, o 23:25
Miejscowość: Adamów

Re: Dobór anteny - Radom, nadajnik 3 km i 41 km

Post autor: rafraf »

XmuX pisze: 17 grudnia 2021, o 19:58 Barczak Duplexa jest "zaprojektowana" dla K60, więc ma realne wzmocnienie 6-7,5 dBd na K21-K48. F/B i F/R jest dość tragiczne do K31, ale to nie powinno przeszkadzać przy montażu na balkonie. Kąt promieniowania wynosi około 60 stopni. Dipol VHF jest w rezonansie na około K8 i jest dookólny w polaryzacji pionowej, co może być również dobre dla lokalnego MUX8. Osobiście użyłbym jednak lepszej anteny, gdyż stosowanie jakiegoś wzmacniacza szerokopasmowego nie jest zalecane ze względu na lokalny nadajnik o mocy 50kW. Pewnie dlatego nie działa też aktywna "antena" pokojowa.

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)
Czy mógłbyś polecić lepszą antenę?

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Dobór anteny - Radom, nadajnik 3 km i 41 km

Post autor: pasjonat »

Sam za kilka lat biorę antenę dookólną za około 200 zł do nadajnika na Świętym Krzyżu mam około 40 km w linii prostej.

rafraf
Posty: 12
Rejestracja: 27 listopada 2020, o 23:25
Miejscowość: Adamów

Re: Dobór anteny - Radom, nadajnik 3 km i 41 km

Post autor: rafraf »

pasjonat pisze: 17 grudnia 2021, o 20:21 Sam za kilka lat biorę antenę dookólną za około 200 zł do nadajnika na Świętym Krzyżu mam około 40 km w linii prostej.
Patrzę na anteny dookólne i nie widzę żadnego producenta, który produkuje anteny kierunkowe. Większość tych anten wygląda podobnie, niezależnie od marki. Mam wrażenie, że patrzę na chińskie produkty niskiej jakości, brandowane w zależności od potrzeby...
Możesz coś polecić dla przykładu?

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: Dobór anteny - Radom, nadajnik 3 km i 41 km

Post autor: XmuX »

rafraf pisze: 17 grudnia 2021, o 20:19
XmuX pisze: 17 grudnia 2021, o 19:58 Barczak Duplexa jest "zaprojektowana" dla K60, więc ma realne wzmocnienie 6-7,5 dBd na K21-K48. F/B i F/R jest dość tragiczne do K31, ale to nie powinno przeszkadzać przy montażu na balkonie. Kąt promieniowania wynosi około 60 stopni. Dipol VHF jest w rezonansie na około K8 i jest dookólny w polaryzacji pionowej, co może być również dobre dla lokalnego MUX8. Osobiście użyłbym jednak lepszej anteny, gdyż stosowanie jakiegoś wzmacniacza szerokopasmowego nie jest zalecane ze względu na lokalny nadajnik o mocy 50kW. Pewnie dlatego nie działa też aktywna "antena" pokojowa.

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)
Czy mógłbyś polecić lepszą antenę?
Naprawdę nie mam pojęcia co polecić z "polskiej" produkcji, nie w mojej mocy jest kupić i pomierzyć wszystkie anteny na świecie :-) Ale jak ostatnio obserwuję, to każdy kto potrafi trzymać w ręku piłę i wiertarkę "robi" anteny w Twoim kraju :-( Problemem jest to, że przyzwyczaiłeś się do kupowania "anteny" w cenie, która nie wystarcza nawet na opakowanie i transport. Ale oczywiście nie oznacza to, że to, co drogie, jest również dobre. Niestety, tak to już jest :-( . A ja na żadnym polskim forum nie znalazłem nikogo, kto zajmowałby się konkretnymi pomiarami konkretnych anten dostępnych na polskim rynku, tak jak to robi spora grupa techników w Czechach.

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Dobór anteny - Radom, nadajnik 3 km i 41 km

Post autor: pasjonat »

Niestety Forum nie pozwala wysyłać linków stron ze sklepu, ale polecam szukać po wzmocnieniu 30 db widzę za 169 zł np. taką VAYOX VA0024 lub Antena Digital720combo

Jedna ma 30 db, druga 28 db, myślę na tych, ale może za kilka lat będą nowsze i lepsze.


Proszę pana, ale nie wszystkie produkty chińskie są niskiej jakości.

rafraf
Posty: 12
Rejestracja: 27 listopada 2020, o 23:25
Miejscowość: Adamów

Re: Dobór anteny - Radom, nadajnik 3 km i 41 km

Post autor: rafraf »

XmuX pisze: 17 grudnia 2021, o 21:04
rafraf pisze: 17 grudnia 2021, o 20:19
XmuX pisze: 17 grudnia 2021, o 19:58 Barczak Duplexa jest "zaprojektowana" dla K60, więc ma realne wzmocnienie 6-7,5 dBd na K21-K48. F/B i F/R jest dość tragiczne do K31, ale to nie powinno przeszkadzać przy montażu na balkonie. Kąt promieniowania wynosi około 60 stopni. Dipol VHF jest w rezonansie na około K8 i jest dookólny w polaryzacji pionowej, co może być również dobre dla lokalnego MUX8. Osobiście użyłbym jednak lepszej anteny, gdyż stosowanie jakiegoś wzmacniacza szerokopasmowego nie jest zalecane ze względu na lokalny nadajnik o mocy 50kW. Pewnie dlatego nie działa też aktywna "antena" pokojowa.

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)
Czy mógłbyś polecić lepszą antenę?
Naprawdę nie mam pojęcia co polecić z "polskiej" produkcji, nie w mojej mocy jest kupić i pomierzyć wszystkie anteny na świecie :-) Ale jak ostatnio obserwuję, to każdy kto potrafi trzymać w ręku piłę i wiertarkę "robi" anteny w Twoim kraju :-( Problemem jest to, że przyzwyczaiłeś się do kupowania "anteny" w cenie, która nie wystarcza nawet na opakowanie i transport. Ale oczywiście nie oznacza to, że to, co drogie, jest również dobre. Niestety, tak to już jest :-( . A ja na żadnym polskim forum nie znalazłem nikogo, kto zajmowałby się konkretnymi pomiarami konkretnych anten dostępnych na polskim rynku, tak jak to robi spora grupa techników w Czechach.
Nie musi być polskiej produkcji :) Wystarczy, że będzie w polskiej dystrybucji, np. anteny Televes. Może coś od nich? Jeśli antena jest dobra mogę za nią zapłacić więcej niż za opakowanie i transport ;)

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: Dobór anteny - Radom, nadajnik 3 km i 41 km

Post autor: XmuX »

Zdecydowanie nie należy dawać pseudo rad "kup kawałek drutu w plastiku ze wzmacniaczem 30dB"!!! Przecież nawet sam Emitel ostrzega przed tym na swojej stronie internetowej! Televes jsem měl v rukou jen jeden a žádná zvláštní hitparáda to nebyla a ten slavný BOOS je v podmínkách silného místního vysílače vs. slabý vzdálený taky úplně na nic, jelikož AGC " nastaví " zesílení podle nejvyšší úrovně na vstupu, takže když je místní signál hodně silný, tak nezesiluje vůbec a slabý signál zůstane tak jak byl :-) Ja bym chyba spróbował na początek jakiegoś logpera 21-48 od emme-esse jeśli jest dostępny, są też wersje VHF+UHF z odwróceniem polaryzacji, w VHF to nie jest armata, ale na Twój lokalny MUX8 wystarczy, zależy ile masz miejsca na montaż. Negocjowałem z trzema polskimi producentami anten o jakąś licencjonowaną produkcję, żeby było to przystępne dla wszystkich, ale jak na razie bez skutku :-) Prawdopodobnie strach przed konkurencją czy coś :-)

rafraf
Posty: 12
Rejestracja: 27 listopada 2020, o 23:25
Miejscowość: Adamów

Re: Dobór anteny - Radom, nadajnik 3 km i 41 km

Post autor: rafraf »

@XmuX

W Polskich sklepach znalazłem tylko Emme Esse 560HVD, jeśli chodzi log per. Myślisz, że mogę spróbować?

zyggi
Posty: 91
Rejestracja: 27 maja 2021, o 08:12
Miejscowość: Toruń
Odbiornik: WIWA H265.MAXX
Instalacja antenowa: Emme Esse 560HVD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Konin "Żółwieniec"

Re: Dobór anteny - Radom, nadajnik 3 km i 41 km

Post autor: zyggi »

Mam tą antenę od niedawna, jest dobra ale nie ma przepaści pomiędzy nią a Opticum AX1000 lub jej klonem bo nie pamiętam dokładnie co to było(ma ponad 7 lat). Są pewne różnice w sygnale - EE560 ma przeważnie wyższe wskaźniki jakości i siły, zakłócenia które się pojawiają są jakby "plynniejsze" - nie ginie cały obraz tylko część, na krótsze chwile ucieka dźwięk ale przy zastosowaniu pasywnego rozgałęźnika lub trójnika F sygnał jest niestety słabszy niż na AX1000, a to było dla mnie ważne bo nie mogę jednocześnie coś nagrywać i oglądać. To wszystko na odległości 70 km od nadajnika(Żółwieniec). Na 40 km zastosowałem Barczaka DigiLog i tam się sprawdza ale to na jeden nadajnik - Trzeciewiec.

jnk
Posty: 49
Rejestracja: 27 sierpnia 2010, o 20:06
Miejscowość: Grajewo - podlaskie
Odbiornik: SONY KD-49XG8096 z HbbTV 1.5, tuner USB KOM1060,
AUNA DAB+
Instalacja antenowa: Emme Esse 548UC + wzm. Alcad CA-215, 1 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: 60km-Krynice, 53km-Miłki, Suwałki-61km

Re: Dobór anteny - Radom, nadajnik 3 km i 41 km

Post autor: jnk »

Anten z serii Combo już trochę przetestowałem. Zawszę odbierały mniej więcej na poziomie anteny siatkowej. Przeważnie zakres UHF był przyzwoity a zakres VHF odbierał słabo albo bardzo słabo. Ta 560HVD na obu zakresach odbiera zaskakująco dobrze. Lepszy odbiór to już chyba tylko z zestawu anten, każda na oddzielne pasmo. Do uzyskania pełnej siły i jakości sygnału przy odległości od nadajnika ok. 60km i odbiorze w terenie utrudnionym (miedzy blokami) musiałem na kablu antenowym podłączyć dodatkowo wzmacniacz liniowy. Antena jest wyjątkowo lekka i zaskakująco wytrzymała. Pręty boczne są stalowe i sprężyste. Przy niewielkich wygięciach powracają do swego kształtu nie tak jak aluminiowe w większości pozostałych anten. Polecam! warto spróbować. Mam ją od ok. miesiąca i nie zamierzam powracać do żadnej z dotychczas używanej przez mnie. Chciałbym jeszcze kupić drugą tego samego producenta ale tylko na zakres UHF by na maszcie zawiesić i wycelować na inny dodatkowy nadajnik. Takie anteny logarytmiczno-periodyczne tylko na zakres UHF są w ofercie tego producenta link do strony anten log-per emmeesse oraz i tu . Są do kupienia na polskim eBay'u za 42 zł ale za przesyłkę chcą 140 zł. Na stronie czeskiej znalazłem test anten pod kątem skuteczności odbioru i tłumienia zakresu 5G w którym najlepiej wypadła antena Emme Esse 45UC link tu
Ostatnio zmieniony 18 grudnia 2021, o 22:30 przez jnk, łącznie zmieniany 1 raz.

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: Dobór anteny - Radom, nadajnik 3 km i 41 km

Post autor: XmuX »

rafraf pisze: 18 grudnia 2021, o 13:54 @XmuX

W Polskich sklepach znalazłem tylko Emme Esse 560HVD, jeśli chodzi log per. Myślisz, że mogę spróbować?

Wysłałem Ci prywatną wiadomość.
Możesz również odpowiedzieć, jeśli chcesz, za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres xmux@seznam.cz lub
https://www.facebook.com/profile.php?id=100057341833795

rafraf
Posty: 12
Rejestracja: 27 listopada 2020, o 23:25
Miejscowość: Adamów

Re: Dobór anteny - Radom, nadajnik 3 km i 41 km

Post autor: rafraf »

Dziękuję wszystkim za rady. Zamówiłem Emme Esse 560HVD. Po montażu napiszę jaki jest odbiór.

Pozdrowienia

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: Dobór anteny - Radom, nadajnik 3 km i 41 km

Post autor: XmuX »

jnk pisze: 18 grudnia 2021, o 17:28 Na stronie czeskiej znalazłem test anten pod kątem skuteczności odbioru i tłumienia zakresu 5G w którym najlepiej wypadła antena Emme Esse 45UC link tu

UC45 ma problem z pogorszeniem SWR i spadkiem wzmocnienia przy K38,39,40, a od K45 w górę wzmocnienie też mocno spada, bo góra pasma jest już dotknięta tłumieniem filtru wycinającego, który ma bardzo niską selektywność. Więcej pomiarów w kontynuacji tego artykułu tutaj: https://www.televizniweb.cz/2020/06/vel ... l-nejlepe/
Przedstawiamy wyniki najbardziej obszernych pomiarów w Radio Club Přerov w różnych warunkach odbioru (różne azymuty, różne niejednorodności pola elmag, różne "pożądane" kanały, różne SFN) w tym MER i Noise Margin:
https://www.digitalnitelevize.cz/images ... -16286.jpg

Uwaga: UC45 i inne typy logperów mają jeszcze jedną poważną wadę, a mianowicie przedostawanie się wilgoci do linii zasilającej, czy to przez główny wysięgnik, czy przez niewłaściwie umieszczony f-connector, co w krótkim czasie pogarsza sprawność anteny.

Uwaga 2: Dziwi mnie, że nikt w Polsce nie zajmuje się takimi testami (przynajmniej ja nie natknąłem się na coś takiego na polskich stronach internetowych), choć jestem pewien, że jest wiele osób dysponujących odpowiednim sprzętem.

Zablokowany