Odbiór z Katowice Kosztowy

cormoran
Posty: 10
Rejestracja: 6 stycznia 2012, o 08:07

Odbiór z Katowice Kosztowy

Post autor: cormoran »

Witam
Mieszkam w okolicach Bielska Białej (kier. Cieszyn). Od kilku tygodni mam problem z odbiorem muxów 1,2,3 i testowe HEVC z nadajnika Katowice Kosztowy. Antena Opticum AX1000 + wzmacniacz (wkręcany do anteny w kształcie walca). Antena na strychu. Do czasu wystąpienia problemów wszystkie kanały były w jakości i sile 100/100. Teraz odbieram tylko kanał Polsat HD bardzo dobrze i z tego muxa pozostałe kanały, natomiast wspomniane wyżej mają siłę 100, ale jakość 0-15%. Przestawiałem/korygowałem antenę i bez efektu. Co może być powodem pogorszenia sygnałów ?

szymon9904
Posty: 123
Rejestracja: 23 lipca 2015, o 14:36
Miejscowość: Żary
Odbiornik: T2: FTE T220 Max, Samsung UE40K5672 | DAB: Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: FTE Diamond (pasywnie) - ok. 17 m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły / Wichów / Liberec / Lobau

Re: Odbiór z Katowice Kosztowy

Post autor: szymon9904 »

Jeżeli odbierasz MUX TVS na kanale 42, który nadaje z mocą 5 kW, a nie odbierasz MUXów nadających z dużą mocą i głównego systemu antenowego, to jest to objaw wskazujący na przesterowany sygnał.. lub - z racji umiejscowienia anteny na strychu - na tyle zmieniła się fala docierająca do anteny, że radzi sobie akurat z MUXem TVSu, a w przypadku reszty nie. A jak wiadomo, na strychu odbiór może być totalnie różny i niejednorodny. Warto sprawdzić obie te opcje.

cormoran
Posty: 10
Rejestracja: 6 stycznia 2012, o 08:07

Re: Odbiór z Katowice Kosztowy

Post autor: cormoran »

No właśnie to jest też dla mnie dziwne, że słabsze sygnały odbieram 100/100 a te muxy się potraciły. A co to znaczy przesterowany sygnał ? Mam obniżać napięcie na zasilaczu ? Może wykręcić ten wzmacniacz przed anteną ? Nie mam możliwości w tej chwili zainstalowania anteny na dachu ze względu na złe warunki pogodowe.

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Odbiór z Katowice Kosztowy

Post autor: MaxEvans »

Jeśli masz regulację zasilacza to zmniejsz. Zobaczymy.

szymon9904
Posty: 123
Rejestracja: 23 lipca 2015, o 14:36
Miejscowość: Żary
Odbiornik: T2: FTE T220 Max, Samsung UE40K5672 | DAB: Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: FTE Diamond (pasywnie) - ok. 17 m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły / Wichów / Liberec / Lobau

Re: Odbiór z Katowice Kosztowy

Post autor: szymon9904 »

cormoran pisze: 20 grudnia 2021, o 16:42 No właśnie to jest też dla mnie dziwne, że słabsze sygnały odbieram 100/100 a te muxy się potraciły. A co to znaczy przesterowany sygnał ? Mam obniżać napięcie na zasilaczu ? Może wykręcić ten wzmacniacz przed anteną ? Nie mam możliwości w tej chwili zainstalowania anteny na dachu ze względu na złe warunki pogodowe.
Przesterowany - oznacza za silny. O tym świadczy właśnie bardzo dobry odbiór słabszych MUXów, a brak tych mocniejszych. Oczywiście pomiary miernikiem w pełni by mogły potwierdzić te założenie.
Możesz spróbować obniżyć napięcie na zasilaczu, ale nie jest to profesjonalne rozwiązanie. Docelowo widziałbym raczej zamianę wzmacniacza na słabszy bądź całkowite pozbycie się go (wtedy też przy odbiorniku zasilacz z separatorem zastępujemy zwykłą wtyczką antenową).

cormoran
Posty: 10
Rejestracja: 6 stycznia 2012, o 08:07

Re: Odbiór z Katowice Kosztowy

Post autor: cormoran »

Rozkrecilem zasilacz A konkretnie wtyczkę i zarobiłem na nowo. Po tym zabiegu Polsat hd też jest z jakością 0 i siłą 100. Dzisiaj ma dojść nowy zasilacz to zobaczymy czy w tym jest problem.

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Odbiór z Katowice Kosztowy

Post autor: MaxEvans »

Jeśli masz zwykłą wtyczkę antenową zamontuj a zasilenie daj z tunera.

cormoran
Posty: 10
Rejestracja: 6 stycznia 2012, o 08:07

Re: Odbiór z Katowice Kosztowy

Post autor: cormoran »

Wymieniłem zasilacz i kanały zaczęły chodzić. Muszę tylko wyregulowac kierunek anteny bo nie odbieram TVN hevc i z innego muxa stopklatki. Jeżeli mi się nie uda to zmienię zasilacz na zasilanie z tunera. Dziękuję wszystkim za zainteresowanie tematem i pomoc.

Zablokowany