Sony TV dziwne zakłócenia odbioru

dyskusje o odbiorze, nie dające się zaklasyfikować do żadnego innego działu na forum
jnk
Posty: 49
Rejestracja: 27 sierpnia 2010, o 20:06
Miejscowość: Grajewo - podlaskie
Odbiornik: SONY KD-49XG8096 z HbbTV 1.5, tuner USB KOM1060,
AUNA DAB+
Instalacja antenowa: Emme Esse 548UC + wzm. Alcad CA-215, 1 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: 60km-Krynice, 53km-Miłki, Suwałki-61km

Sony TV dziwne zakłócenia odbioru

Post autor: jnk »

Większość czasu odbiór idealny bez zakłóceń. Od czasu do czasu pojawiają się zakłócenia na MUX-8 , obraz szatkuje i nie da się tego odbierać. Myślałem, że to zakłócenia spowodowane przez pobliski nadajnik BTS (ok. 250 m) lub przez jakieś prace remontowe na nadajniku Krynice. Ostatnio nabyłem miernik sygnału FreeSAT V8 i z zdziwieniem stwierdziłem, że gdy na odbiorniku TV Sony są wyżej wspomniane zakłócenia to miernik pokazuje idealny obraz kontrolny bez zakłóceń i o bardzo dobrych parametrach. Czasami zakłócenia występują również na wszystkich Mux' ach z mniejszą lub większą siłą. Wtedy na części z nich odbierana jest tylko fonia a zamiast obrazu jest komunikat o jego braku. Po zresetowaniu systemu t.j. po przytrzymaniu klawisza wyłącz na pilocie przez ok. 5 sek. aż do pojawienia się na ekranie możliwości wyboru "uruchom ponownie" wyżej wspomniane zakłócenia ustępują. Mam pytanie czy takie problemy trafiają się też innym? Czy może to wina np. przegrzewania się odbiornika lub po prostu odbiornik SONY KD-49XG8096 ma problemy z przetwarzaniem odbieranego sygnału?
Ostatnio zmieniony 31 grudnia 2021, o 23:27 przez jnk, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Sony TV dziwne zakłócenia odbioru

Post autor: Puma »

Stawiam na niedopracowane oprogramowanie, nie jestem fanem Sony. Na moim i Mamusi LG nic takiego nie występuje, co prawda MUX 8 nie mamy ale na innych jest wszystko w porządku.
W pobliżu są 3 nadajniki telefonii komórkowej.

Bohun1953
Posty: 14
Rejestracja: 29 września 2013, o 12:52
Miejscowość: Krzynowłoga Mała
Odbiornik: Telewizor Sony Bravia
Dekoder Wiwa,
Instalacja antenowa: UHF Tridigit+wzm+filtr 48FAR,VHFdipol+wzm,zwrotnica+filtrLTE,+wzm.antenowy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn/Pieczewo, Ciechanów/MonteCassino

Re: Sony TV dziwne zakłócenia odbioru

Post autor: Bohun1953 »

Sprawdź jakieś urządzenia WiFi pracujące w pobliżu anteny TV. Ja kiedyś zamontowałem blisko anteny TV kamerę łączącą się z ruterem po WiFi i zniknął mi MUX-3. Po oddaleniu zakłócenia ustały.
Czasami zakłócenia tez biorą się od blisko pracujących "żarówek" LED.
U mnie nawet z przewodów przechodzących blisko anteny a biegnących do lamp LED.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Sony TV dziwne zakłócenia odbioru

Post autor: dvbtowiec »

Mam telewizor z tej serii XG i nic takiego nie obserwuję.
Sony mają bardzo dobre głowice. Nie podzielam zdania z jakimś niedopracowanym oprogramowaniem.
Nawet słaby sygnał (jakość rzędu 5%) potrafią odbierać stabilnie.
Restart telewizora raczej nie ma tu na nic wpływu.

Sony mają standardowo wewnętrzny wzmacniacz podbijający parametry sygnału o nazwie LNA. Poszukaj go w zaawansowanych ustawieniach cyfrowych sygnału naziemnego i wyłącz (dokładna ścieżka do LNA: Ustawienia/Oglądanie Telewizji/Kanały/Ustawienia kanałów/Zaawansowane). Może masz zbyt wysoki poziom sygnału na wejściu do telewizora i wzmacniacz w Sony go przesterowuje.

A jeśli to nie pomoże, to musisz mieć wzmacniacz w antenie? Ja bym go na początek usunął.
Wzmacniacz może powodować zakłócenia także i przesterowywać sygnał.
Granica dobrego odbioru odbiorników jest różna w zależności od odbiornika.
jnk pisze: 31 grudnia 2021, o 20:23 i o bardzo dobrych parametrach.
Jakich, pamiętasz?
SNR i BER zwłaszcza mógłbyś przytoczyć.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Sony TV dziwne zakłócenia odbioru

Post autor: DanielK »

Telewizory Sony potrafią różnie odbierać sygnały. Generalnie trzeba uważać na zbyt duży poziom sygnału (na DVB-T nie przekraczać max 70 dBµV). Muszą być zgodne z normami i z niską ilością błędów w sygnale.

jnk
Posty: 49
Rejestracja: 27 sierpnia 2010, o 20:06
Miejscowość: Grajewo - podlaskie
Odbiornik: SONY KD-49XG8096 z HbbTV 1.5, tuner USB KOM1060,
AUNA DAB+
Instalacja antenowa: Emme Esse 548UC + wzm. Alcad CA-215, 1 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: 60km-Krynice, 53km-Miłki, Suwałki-61km

Re: Sony TV dziwne zakłócenia odbioru

Post autor: jnk »

Parametry, które pamiętam to S/N = 40 wartość chyba maksymalna do uzyskania na tym odbiorniku. Pasek jakości i siły sygnału pokazywał wartości maksymalne. Liczba błędów po korekcji wynosiła 0. Przed korekcją niestety nie pamiętam. Te wartości dotyczą sygnału z MUX8. Sygnał z MUX4 odbieram odbity od bloku stojącego naprzeciw mego. Bez wzmacniacza jakość tego sygnału waha się od 0 do ok. 12% i oczywiście szatkuje przy spadku poziomu. Po wzmocnieniu jakość sygnału waha się od 30 do 50% i odbiór jest wyjątkowo dobry jak na takie warunki odbioru. Z odbicia odbieram też sygnał MUX3 z Giżycka (Miłki) w którym mam program regionalny TVP3 (Olsztyn). Sygnał Mux8 i pozostałe Mux1, Mux2 i Mux3 (program regionalny TVP3 B-stok) oraz Mux5 odbieram z nadajnik Krynice (B-stok).
P.s. Problem z zanikiem obrazu na innych MUX'-ach i odbiorze tylko dźwięku pozbawiłem się wcześniej w styczniu po waszych poradach wymieniając wzmacniacz Terra HS004L o wzmocnieniu 44 dB na dużo słabszy wzmacniacz Alcad CA-215 o wzmocnieniu 24 dB. Problem z zakłóceniami sygnału MUX-8 powodującego szatkowanie obrazu i zacinanie dźwięku występuje nadal okresowo. Siła sygnału pozostaje stale na poziomie 100% a jakość sygnału spada z 100% na poniżej 40%. Nie jest to spowodowane wzmacniaczem bo po podłączeniu anteny z pominięciem wzmacniacza jakość sygnału MUX-8 spada jeszcze bardziej oraz spada siła sygnału a zakłócenia obrazu wzrastają. Może jest to spowodowane przez maszt krótkofalowy pogotowia ratunkowego, który pokrywa się prawie z kierunkiem odbioru mojej anteny i znajduje się w odległości ok. 180 metrów od niej (zmierzono na mapie google) ?
Dodam, że ostatnio odbiór MUX-8 znacznie się poprawił, może to z powodu letniej pogody lub wyjazdu na wakacje tych co zakłócali sygnał a może Emitel coś poprawił w swoim systemie nadawczym.

Zablokowany