Dlaczego TV nie odbiera wszytkich kanałów DVB-T2/HEVC ?

endrju86
Posty: 13
Rejestracja: 16 października 2021, o 12:15
Miejscowość: Kraków

Re: Dlaczego TV nie odbiera wszytkich kanałów DVB-T2/HEVC ?

Post autor: endrju86 »

No właśnie tych kanałów testowych nawet nie wyszukuję i szukam przyczyny...
Czy może coś "blokować" te kanały? Wina anteny czy może coś u mnie przy podłączeniu jest nie tak?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Dlaczego TV nie odbiera wszytkich kanałów DVB-T2/HEVC ?

Post autor: hadam »

Jeśli jesteś w zasięgu a telewizor nie wyszukuje, to by znaczyło że ma tylko tuner DVB-T.
Prawidłowo, bo głowica DVB-T nie może widzieć sygnału DVB-T2, odwrotnie tak, bo głowice wstecznie są kompatybilne.

Choć przyznaję, dziwna by to była sytuacja, aby telewizor obsługiwał kodek HEVC a nie miał głowicy DVB-T2.

Poszukaj jeszcze w ustawieniach wyszukiwania, czy jest opcja wyszukiwania tylko kanałów DVB-T i dodatkowego włączenia wyszukiwania także kanałów DVB-T2. Włącz tą opcję jeśli jest i wyszukaj kanały ponownie.

Podobny przypadek był opisywany powyżej przez kol. @babarek, tylko w jego przypadku chodziło o telewizor Panasonic TX-58EX700E, no i Sprawdzam TV u niego telewizor zapisywał, czyli sprawa wygląda nieco inaczej a rozwiązał to tak:
babarek pisze: 7 stycznia 2022, o 22:31 Szukałem w różnych ustawieniach TV i ostatecznie znalazłem funkcję dodawania trybów odbioru. Dodałem DVB-T2 ponieważ nie był zaznaczony. Po kolejnym wyszukiwaniu, TV odnalazł kanały z MUX-5.
Przyznam się że nie rozumiem dlaczego telewizor odnalazł wcześniej Sprawdzam TV oraz Wydarzenia 24 HEVC bez zaznaczonego trybu DVB-T2? Całkiem mnie to zmyliło. Byłem przekonany że te dwa kanały nadawane są zgodnie z nowym standardem?
Ale jak wspomniałem, przyczyna w tym przypadku może leżeć gdzieindziej, ponieważ nawet jeśli byłaby wyłączona w ustawieniach funkcja wyszukiwania TVB-T2, zakładając, że telewizor ma taką głowicę i taką funkcję w menu, to dlaczego nie wyszukuje Sprawdzam TV?
Można by jeszcze spróbować ustawić inny region niż Polska i dopiero wtedy wyszukać. Jednak wszystkie te kombinacje mają sens tylko wtedy jeśli jesteś pewny, że telewizor jest na pewno wyposażony w głowicę DVB-T2, jeśli nie to szkoda zachodu.
Być może jest tak, że te same odbiorniki były sprzedawane z różnymi głowicami na różne rynki, dlatego są różne opisy. W Polsce wtedy w 2014 nie był wymagany DVB-T2.
To by też tłumaczyło w pewnym sensie dlaczego ma kodek HEVC. Możliwe, że pomimo różnych głowic mają podobne oprogramowanie, ale to też tylko moje domysły.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Dlaczego TV nie odbiera wszytkich kanałów DVB-T2/HEVC ?

Post autor: K63 »


dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Dlaczego TV nie odbiera wszytkich kanałów DVB-T2/HEVC ?

Post autor: dvbtowiec »

Jeżeli telewizor odbiera planszę Sprawdzam TV lub Wydarzenia 24, to na 90% posiada tuner DVB-T2, tylko jest to wyłączone programowo.

W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy MUX5 wyszuka się po zmianie regionalnych ustawień na np. Niemcy.

Jeśli to nie pomoże, to spróbować odszukać w sieci informacje czy można to zmienić w menu serwisowym.
Na pewno taka opcja jest w marce TCL.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Dlaczego TV nie odbiera wszytkich kanałów DVB-T2/HEVC ?

Post autor: hadam »

K63 pisze: 26 lutego 2022, o 09:56 https://www.youtube.com/watch?v=dS3PWabM5aQ
Od 6,40 minuty tego filmu, mówią, że Samsungi z przed 2016 pomimo, że odbierają Sprawdzam TV i Wydarzenia24, to nie koniecznie będą działać w nowym systemie.
Kol. @endrju86 ma Samsunga z 2014 i u niego wyszukuje tylko Wydarzenia24, natomiast Sprawdzam TV i MUX5 już nie.
Oczywiście sprawdzić trzeba wszystkie możliwe ustawienia, ale czy ma tuner DVB-T2? trudno powiedzieć. Tym bardziej, że na większości portali, zwłaszcza popularnych sklepów opisują że nie ma, na nielicznych że ma.
Chyba, że faktycznie w menu serwisowym ma zablokowane.
Mój stary Samsung ma tak w menu serwisowym zablokowane HbbTV. Jak zmieniłem z POL na EU-GER to wszystko inne zaczęło wariować i musiałem wrócić.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Dlaczego TV nie odbiera wszytkich kanałów DVB-T2/HEVC ?

Post autor: K63 »


dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Dlaczego TV nie odbiera wszytkich kanałów DVB-T2/HEVC ?

Post autor: dvbtowiec »

Tzn. tak dokładnie to prowadzący powoływali się na serwisy producenckie. Sami żadnej istotnej wiedzy nie przekazali z własnego doświadzcenia.
Zwróciłem szczególną uwagę na informacje z serwisu TCL, który wg nich nie wypowiada się oficjalnie, a obecne emisje traktuje jako testowe i telewizory nie muszą niczego odbierać.
Będą się odnosić jak ruszy regularna emisja.
Natomiast Ci którzy sobie na własnym doświadczeniu sprawdzili, wiedzą już że TCL ma w menu serwisowym opcję włączenia DVB-T2.
Nie można zagwarantować że w każdym modelu i że po włączeniu telewizor będzie działał poprawnie, ale kto bardziej rozeznany sobie sprawdzi, jeśli ma problem w odbiorze.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Dlaczego TV nie odbiera wszytkich kanałów DVB-T2/HEVC ?

Post autor: hadam »

Z drugiej jednak strony Samsung UE48HU7500 jest to wypasiony model jak na rok 2014, dlatego kodek HEVC może obsługiwać.
Ale skoro producent go nie wymienna na swojej stronie jako zgodny, to chyba bardziej wiarygodnego źródła nie ma.
Jest to dosyć stary model, więc informacji w necie jest niewiele i wszędzie gdzie coś znalazłem to to, że ma tuner DVB-T/DVB-S2/DVB-C, ale kol. @endrju86 napisał, że widział też opisy T2, dlatego na tym się opieram.

Tu jest karta produktu i ma tuner DVB-T. Jest to podobnie jak mój Samsung TV 3D :arrow: https://icecat.biz/rest/product-pdf?pro ... 71&lang=pl
Przy wielu opcjach są czerwone gwiazdki, co by mogło sugerować, że były produkowane w różnych wersjach, nie koniecznie programowych, ale bardziej sprzętowych, bo chodzi o na przykład liczbę czy rodzaj złącz, moc głośników czy pobór mocy a także rodzaj tunerów.

Grzebanie w ukrytym menu serwisowym telewizora jest jak grzebanie w biosie komputera, tylko jeszcze gorzej, bo tu nie ma powrotu do ustawień domyślnych, nie jest to trudne, ale trzeba wiedzieć jakie wiąże się z tym ryzyko.
W moim przypadku aby zmienić kraj przeznaczenia na niemiecki, musiałem przestawić dwie funkcje w menu serwisowym. Część funkcji da się zmienić bezpośrednio, natomiast te poważniejsze są odświetlone. Musiałem wejść w tryb serwisowy w telewizorze a jednocześnie użyć komputera i zewnętrznego programu, komputer i telewizor były w tym czasie połączone w sieci.
Po takim przestawieniu wszystko w telewizorze musiałem ustawiać od nowa. Testowałem to przez kilka miesięcy, ale ani HbbTV nie działało prawidłowo a dodatkowo źle działało EPG i ścieżki językowe pomimo, że wszystkie ustawienia w menu miałem na polski.
W czasie testowania Samsung wydał aktualizację którą wgrałem, miałem pecha, bo ta zablokowała mi połączenie z programem do zmiany niepodświetlonych funkcji w menu serwisowym.
Już myślałem że uwaliłem telewizor i właściwie się z tym pogodziłem, ale znalazłem rozwiązanie. Wróciłem do poprzedniego oprogramowania telewizora z przed aktualizacji, ale aby to zrobić musiałem w ustawieniach sieci zmienić serwer DNS a potem wyszukać aktualizację.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Dlaczego TV nie odbiera wszytkich kanałów DVB-T2/HEVC ?

Post autor: dvbtowiec »

Niektóre telewizory magą to mieć bardzo skomplikowane.
Akurat w TCL jest to banalnie proste do włączenia. Opcja jest na pierwszym planie po otwarciu menu serwisowego i ma nazwę jasno sugerującą o co chodzi.
W modelu który kupowałem rodzicom z 2019 mimo iż opcja w menu serwisowym jest wyłączona, odbiór kanałów z MUX5 jest prawidłowy, a także Sprawdzam TV i Wydarzenia 24. Czyli od pewnego czasu TCL na polski rynek już domyślnie włączał tuner T2.
Ale podejrzewam że są na rynku modele z wcześniejszych lat, gdzie ten parametr jest aktywny dla Polski, bo domyślnie tuner T2 został wyłączony.

Zgadzam się z opiniami z filmu że w większości przypadków telewizory które trafiały na rynek europejski mają jedną linię produkcyjną i tunery DVB-T2 posiadały, ale były włączone programowo tylko na kraje które używały tego systemu.

Jednak to tylko teoria. Jeśli takie macie podejrzenia że np. Samsung miał kilka linii produkcyjnych, to byłoby to bardzo dziwne, ale nie jest wykluczone.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Dlaczego TV nie odbiera wszytkich kanałów DVB-T2/HEVC ?

Post autor: hadam »

Może linia jedna, ale różne płyty główne. Ale to też tylko teoria.
Albo po prostu zgodnie z informacjami producenta, wszystkie mają tuner DVB-T a na stronach gdzie podają DVB-T2 (ja takich nie znalazłem), jest błąd.
Zgodnie z tym co podaje Samsung to żaden ich telewizor poniżej 2015 nie obsługuje nowego standardu.
Ale jest też taka informacja pod gwiazdką:
* Informacja dotyczy wyłącznie oficjalnej polskiej dystrybucji i obejmuje modele wprowadzone na rynek w latach 2015-2022. Lista modeli może być aktualizowana.
Tym niemniej, zawsze warto się upewnić. Można też zadzwonić do serwisu i tam zapytać.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Dlaczego TV nie odbiera wszytkich kanałów DVB-T2/HEVC ?

Post autor: Dobrycel »

Z telewizorami to są takie jaja, że mogą odbierac Wydarzenia 24 oraz sprawdzam TV ale nie bedzie Hevc :D
Trzeba czekać na nowe oprogramowanie, które może się pojawić na dniach, ewentualnie telefon do serwisu i pytać.
Niektóre TV mają ukryte opcje jak TCL/Thompshom. Ogladałem film wklejony powyżej, i tam w opisie pod filem mały poradnik. Zastosowałem się do niego i u mnie też ruszyły kanały hevc. Dziwne, że nie jest to domyślnie włączone. Zrobisz reset telewizora i znowu nie działa.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Dlaczego TV nie odbiera wszytkich kanałów DVB-T2/HEVC ?

Post autor: dvbtowiec »

Dobrycel pisze: 3 marca 2022, o 09:15 Z telewizorami to są takie jaja, że mogą odbierac Wydarzenia 24 oraz sprawdzam TV ale nie bedzie Hevc :D
To też kanały w HEVC, więc coś się pomyliło w tym zdaniu.
Podejrzewam że chodziło Ci o DVB-T2.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Dlaczego TV nie odbiera wszytkich kanałów DVB-T2/HEVC ?

Post autor: Dobrycel »

No nie. Wyżej jest podany link do filmu instalatora gdzie rozmawia z gościem z serwisu Sony. Czasem trzeba wgrac nowy soft, czasem trzeba odbnlokować coś w telewizorze... Będą jaja i to spore.

endrju86
Posty: 13
Rejestracja: 16 października 2021, o 12:15
Miejscowość: Kraków

Re: Dlaczego TV nie odbiera wszytkich kanałów DVB-T2/HEVC ?

Post autor: endrju86 »

Jaką firmę masz na myśli? Czy Samsungi też mają takie ukryte opcje?

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Dlaczego TV nie odbiera wszytkich kanałów DVB-T2/HEVC ?

Post autor: dvbtowiec »

Dobrycel pisze: 4 marca 2022, o 11:18 Czasem trzeba wgrac nowy soft, czasem trzeba odbnlokować coś w telewizorze... Będą jaja i to spore.
Czasami są blokowane głowice DVB-T2 programowo w starszych modelach, gdyż w Polsce nie było DVB-T2.
Jeśli telewizor głowicy nie posiada, to żadna aktualizacja nie pomoże.
Aktualizacja jedyne co wykona jeśli jest głowica, to odblokuje blokadę w oprogramowaniu na widzialność zainstalowanej głowicy w danym regionie.
Użytkownik może próbować to jednak robić sam we własnym zakresie zmieniając ustawienia regionalne telewizora, lub szukając w sieci informacji czy taka opcja jest w menu serwisowym.
Ale to dotyczy tylko odbiorników które mają głowicę DVB-T2 i kodek HEVC.

Kodeka HEVC nie zaktualizujesz, do tego potrzebny jest nowy procesor. Bez kodeka HEVC, od razu wiadomo że telewizor niczego nie odbierze, a co najwyżej mając głowicę DVB-T2 może zaprogramować kanały ale nie będzie obrazu.

Wszystkie telewizory mają menu serwisowe. Ale jeśli ktoś nie wie czego i jak szukać, to lepiej tego samemu nie robić, można uszkodzić telewizor.

Zatem żadnych jaj nie będzie. Trzeba tylko wiedzieć o czym się pisze :)

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Dlaczego TV nie odbiera wszytkich kanałów DVB-T2/HEVC ?

Post autor: giaur500 »

Nie wiem co niby ma testować te Sprawdzam TV, skoro jest umieszczone w multipleksie dvb-t, a nie dvb-t2. Tak samo wydarzenia24. Mux testowy tvp jest w dvb-t2 i to jest dopiero prawdziwy test. Niby prawie zawsze jest tak, że jeśli odbiornik obsługuje hevc, to ma także obsługę dvb-t2, ale jak widać, nie zawsze. Albo po prostu pytający nie ma zasięgu tego muxa i dlatego mu nie wyszukuje.

endrju86
Posty: 13
Rejestracja: 16 października 2021, o 12:15
Miejscowość: Kraków

Re: Dlaczego TV nie odbiera wszytkich kanałów DVB-T2/HEVC ?

Post autor: endrju86 »

giaur500 pisze: 7 marca 2022, o 10:57 Albo po prostu pytający nie ma zasięgu tego muxa i dlatego mu nie wyszukuje.
Mam, bo sprawdzałem na innym TV.

Awatar użytkownika
dylemat24
Posty: 120
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 15:24
Miejscowość: Kraków

Re: Dlaczego TV nie odbiera wszytkich kanałów DVB-T2/HEVC ?

Post autor: dylemat24 »

Czy ktoś wie co daje zastosowanie emicji SFN?, szukałem ale nic konkretnnego nie znalazłem.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Dlaczego TV nie odbiera wszytkich kanałów DVB-T2/HEVC ?

Post autor: dvbtowiec »

Nie chodzi o to co daje. Odbiorcy nic nie daje.
Ale ma znaczenie przy małej liczbie częstotliwości w sytuacji zawężonego pasma telewizyjnego.
Nie starczyło by częstotliwości gdyby każdy duży nadajnik pracował na innym kanale fizycznym.

lasin
Posty: 3
Rejestracja: 21 kwietnia 2022, o 15:43
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: ferguson t232fhd506

Re: Dlaczego TV nie odbiera wszytkich kanałów DVB-T2/HEVC ?

Post autor: lasin »

Podpinam się pod temat. Rodzice mają tv ferguson t232fhd506, zakupiony jakieś 3 lata temu. Niestety w żaden sposób nie udaje się dostroić kanału testowego. Wg instrukcji telewizor ma DVB-T 2, czy są różne wersje albo ograniczenia, które uniemożliwiają odbiór? Na tej samej antenie tuner Wiwa bez problemu łapie kanały. Nie pomogło strojenie przy wyborze Niemiec jako lokalizacji.
Pozdrawiam

Zablokowany