OPTICUM AX Lion NS v.2 (z 2xUSB)

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

OPTICUM AX Lion NS v.2 (z 2xUSB)

Post autor: Krosnoludek »

OPTICUM AX Lion NS - test odbiornika

Ali 3822P (RAM 64 MB)
Obrazek

Szczecińska firma AX Technology wprowadziła do oferty nowy odbiornik naziemnej telewizji cyfrowej – Opticum AX Lion NS. NS to skrót od Nowy Standard, by podkreślić, iż jest to urządzenie zgodne z wprowadzanym w Polsce standardem DVB-T2 H.265/HEVC HD. AX Lion NS nie dość, że nadaje się do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, to alternatywnie można go wykorzystać do odbioru niekodowanych kanałów cyfrowej telewizji kablowej, np. pakietu Start (33 kanały) w UPC Polska. Ponadto AX Lion NS pełni funkcję odtwarzacza multimediów oraz nagrywarki na zewnętrzne nośniki (PVR Ready). Innym obok AX Lion NS odbiornikiem wprowadzonym w przez AX Technology jest Nytro Box NS – urządzenie bardzo zbliżone do Liona i oczywiście również w pełni kompatybilne z nowym standardem nadawania naziemnej telewizji w Polsce.

Ciąg dalszy testu: https://satkurier.pl/news/214152/opticu ... rnika.html

Inny test: https://www.youtube.com/watch?v=uO41zZoUkwg

Strona producenta: https://www.axtechnology.eu/receivers/?lang=pl
Sklep firmowy: https://univision24.pl/pl/p/Tuner-DVB-T ... ON-NS/1174 (jest dostępne nowe oprogramowanie)
https://hollex.pl/odbiornik-dvb-tt2c-op ... -4731.html
Ostatnio zmieniony 10 czerwca 2022, o 10:59 przez Krosnoludek, łącznie zmieniany 7 razy.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: OPTICUM AX Lion NS

Post autor: DanielK »

Od siebie wkleję 3 zrzuty ekranu.

Schludny i czytelny pasek Info:
Obrazek


Ciekawa funkcja Auto aktualizacja listy programów - nie wiem jak działa.
Obrazek


Wreszcie w tanim tunerze przeczytamy cały tytuł programu na TVP Sport! Tutaj zaznaczyłem strzałką. Informacja jest przewijana automatycznie. Przesuwając kursorem w dół przeczytamy opis następnego programu. Nie każdy tani tuner to oferuje.
Obrazek

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: OPTICUM AX Lion NS

Post autor: Krosnoludek »

Takie przewijanie od dawna jest w Skymaster, dawne Globo. Podoba mi się funkcja monitorowania oferty (ACU) dla starszych osób, nie trzeba do nich jeździć i skanować pasma bo jakiś kanał zniknął. Działa pewnie tak jak w telewizorach, że nad ranem skanuje pasmo i jeśli jest jakaś zmiana to koryguje to na liście kanałów.
Należy przy okazji dodać, że odbiornik dobrze wyświetla wszystkie polskie znaki. Niestety poza opisem audycji brak dodatkowych informacji np. o reżyserze, gatunku, roku produkcji.
Naprawili to już?

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: OPTICUM AX Lion NS

Post autor: Dobrycel »

Czy ma wyłącznik czasowy programowany z pilota? Tzn naciskam i po godzinie jest off?
Czy idzie w sofcie ustawić godzine wyłączenia? Jesli tak czy też się włącza o tej godzinie po czym wyłącza?

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: OPTICUM AX Lion NS

Post autor: Krosnoludek »

Uwaga, są dwie wersje tego samego tunera, jedna jak w pierwszym poście, a druga z okrągłymi przyciskami na panelu przednim, oraz brak drugiego gniazda USB na panelu tylnym. Komu zależy na dwóch gniazdach USB, niech dopytuje która to wersja.
Obrazek

Obrazek

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: OPTICUM AX Lion NS

Post autor: Dobrycel »

Użytkowników proszę o info na temat timera.
Dlaczego są stosowane gniazda coaxial? W czym to gniazdo jest lepsze od dzwieku po HDMI lub jack?

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: OPTICUM AX Lion NS

Post autor: TLW/SZA »

Nie wiem jak będzie sprawował się ten dekoder? Ale jego poprzednik Nytro Box NS który kupiłem pod koniec grudnia po półtora miesięcznym skromnym użytkowaniu, włączony raptem kilka razy może przepracował z 20 godzin przez ten czas, po prostu się popsuł. Jakież było moje zdziwienie że po włączeniu listwy zasilającej dekoder nie daje oznak życia. Poszedł do reklamacji, ciekawe co na to producent? bo na stronie internetowej sklepu w którym go kupowałem są bardzo krytyczne recenzje co do jego funkcjonalności, przeważnie występuje opis częstego zawieszania się i w konsekwencji końcowe padnięcie sprzętu. Niestety podzespoły produkowane z szajsu w Chińskim raju nie zdają egzaminu. No cóż mogłem zakupić dwie sztuki Nytro Box Plus, ten jak do tej pory działa dobrze a był kupiony bodajże w lipcu 2021. Do tej pory w starym standardzie miałem Opticuma T90 i do tej pory śmiga, niestety i w firmie Opticum trafia się badziew, może producent wyciągnie jakieś wnioski.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: OPTICUM AX Lion NS

Post autor: Krosnoludek »

Opticum T90 produkowała inna firma Globo, teraz jest pod marką Skymaster i nadal je produkuje, które oprogramowanie pisane jest w Polsce (przynajmniej tak było za czasów Globo).
Ty obecne tunery kupiłeś od innej firmy AXTechnology.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: OPTICUM AX Lion NS

Post autor: DanielK »

Rozszerzony opis audycji - mamy: Reżyser, Aktor, Rok i Kraj produkcji.

Obrazek

analogi
Posty: 4
Rejestracja: 22 lutego 2022, o 18:30
Miejscowość: Gołuchów
Odbiornik: SONY XF90
Instalacja antenowa: OLYMPIA BX1000+ LTE Combo VHF+UHF na ścianie budynku
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz Mikstat

Re: OPTICUM AX Lion NS

Post autor: analogi »

A na jakiej wersji softu ten poprawiony opis? Grudniowej czy z lutego?

[edit]
Ok, znam już odpowiedź na powyższe pytanie! W grudniowym sofcie poprawiono (zwiększono) treści wyświetlane na pasku info (choć wg mnie ten poprzedni był bardziej czytelny - znajdował się tylko opis treści audycji).
Teraz czekamy jeszcze na lutową łatkę dotyczącą lekkich poprawek opisu nagrywanych pozycji.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: OPTICUM AX Lion NS

Post autor: Krosnoludek »

Tu masz nowe oprogramowanie: https://univision24.pl/pl/p/Tuner-DVB-T ... ON-NS/1174
Jak widać na zdjęciach, jest to wersja z dwoma gniazdami USB.

Uwaga, oprogramowanie nie jest zamienne pomiędzy tunerami, inne jest do tunera z jednym USB, a inne do z 2 USB.
Dlaczego nie oznaczyli inaczej tunerów, np. ten z dwoma USB - Lion NS 2, tylko mają takie same nazwy i przez to wiele osób może uceglić tuner.

Jeśli macie wątpliwości które oprogramowanie wgrać, piszcie tu: ""Wojciech Zieliński" AXTechnology" <w.zielinski@axtechnology.eu>

piotrk123
Posty: 29
Rejestracja: 3 czerwca 2012, o 15:36

Re: OPTICUM AX Lion NS

Post autor: piotrk123 »

@Krasnoludek Coś się tam rusza w temacie dekodera z HbbTV?

rusiadek
Posty: 51
Rejestracja: 24 listopada 2021, o 19:44
Miejscowość: Michałowice
Odbiornik: KDL-42W655A, KDL-40WD655
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn - Łazy

Re: OPTICUM AX Lion NS

Post autor: rusiadek »

Ewentualnie jaka będzie w przybliżeniu cena, czy warto czekać, bo może taniej wyjdzie nowy telewizor.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: OPTICUM AX Lion NS

Post autor: Krosnoludek »

Ja liczę na cenę w okolicach 300 zł za tuner z HbbTV. Nic więcej nie wiem, oprócz tego że jest małe opóźnienie z nim, pierwotnie miał pojawić się najwcześniej w marcu, więc liczę że najpóźniej w kwietniu się pojawi, bo potem gdy połowa kraju będzie już przełączona, to nie ma semsu tunera wprowadzać, bo połowa kraju już jakiś zakupiła, i nikt następnego nie będzie kupował. Ja cieszę się że jestem w trzecim etapie, a nie w pierwszym.

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: OPTICUM AX Lion NS

Post autor: MaxEvans »

Kurczę liczyłem,że się pojawi jak najszybciej. Oby przez brak chipów nie było opóźnienia.

ams8
Posty: 171
Rejestracja: 23 lutego 2010, o 09:39

Re: OPTICUM AX Lion NS

Post autor: ams8 »

W którejś z prezentacji youtubowych tego gościa który notorycznie paluchem wszystko pokazuje jest informacja, że ten tuner zapisuje na nośniku także tytuł audycji.

analogi
Posty: 4
Rejestracja: 22 lutego 2022, o 18:30
Miejscowość: Gołuchów
Odbiornik: SONY XF90
Instalacja antenowa: OLYMPIA BX1000+ LTE Combo VHF+UHF na ścianie budynku
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz Mikstat

Re: OPTICUM AX Lion NS

Post autor: analogi »

Tak było na sofcie z listopada. Grudniowy to usunął. Producent zobowiązał się to poprawić (plus coś tam jeszcze przy EPG) i wydać aktualizację w lutym... kończy się marzec a aktualizacji brak (dostępna jest ciągle grudniowa).

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: OPTICUM AX Lion NS

Post autor: Krosnoludek »

Tu Masz przecież z lutego: https://univision24.pl/pl/p/Tuner-DVB-T ... ON-NS/1174
Chociaż jak się w niego wejdzie to wychodzi że też jest z grudnia, a tylko opis ma z lutego. Spróbuj go wgrać.

rusiadek
Posty: 51
Rejestracja: 24 listopada 2021, o 19:44
Miejscowość: Michałowice
Odbiornik: KDL-42W655A, KDL-40WD655
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn - Łazy

Re: OPTICUM AX Lion NS

Post autor: rusiadek »

Moim zdaniem najnowsze softy są na:
https://www.axtechnology.eu/download2/?lang=pl

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: OPTICUM AX Lion NS

Post autor: Krosnoludek »

Tam gdzie podałem, to jest ich firmowy sklep.

Zablokowany