OPTICUM AX Lion NS v.2 (z 2xUSB)

ams8
Posty: 171
Rejestracja: 23 lutego 2010, o 09:39

Re: OPTICUM AX Lion NS v.2 (z 2xUSB)

Post autor: ams8 »

Chyba jest coś nowego odnośnie firmware:
AX_Lion_NS_v2_20220630.rar
Pobrałem ale jeszcze nie instalowałem.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: OPTICUM AX Lion NS v.2 (z 2xUSB)

Post autor: Krosnoludek »

Pisałem ostatnio do pana Zielińskiego z pytaniem o soft Senior kiedy się wreszcie pojawi, wraz z kompleksowym powiększeniem wszystkich rzeczy oraz dodaniem obsługi HDMI-CEC oraz automatyczną aktualizacją listy kanałów, ale bez odzewu, co to oznacza że nie będzie? Pytał ktoś jeszcze o soft Senior ostatnio?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: OPTICUM AX Lion NS v.2 (z 2xUSB)

Post autor: hadam »

HDMI CEC i ACU nie da się pogodzić, przynajmniej nie w prostych tanich tunerach, bo ACU będzie włączała telewizor w nocy.
Oprogramowanie musiałoby być tak napisane, żeby w menu nie było możliwości włączenia obydwu funkcji jednocześnie.
Tunery Opticum, ale nie tylko, jedne mają HDMI CEC a inne ACU, ale nie mają obydwu funkcji naraz.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: OPTICUM AX Lion NS v.2 (z 2xUSB)

Post autor: DanielK »

Jeśli chodzi o software senior - to jest przydatne i jest potrzeba ale ilu sprzedawców/instalatorów powie o tym ludziom? :lol:

Co do HDMI-CEC to wszystko na ten temat. Bardziej rozbudowane macie tylko w tunerach z Linux, gdzie można poszczególne ustawienia zmienić.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: OPTICUM AX Lion NS v.2 (z 2xUSB)

Post autor: Krosnoludek »

Wiadomo że w tanim tunerze będzie tylko proste HDMI-CEC, i mam nadzieję, że jakoś rozwiążą kwestię HDMI-CEC i AUC, tak by tuner włączając się nad ranem powiedzmy o 4 w celu przeskanowania pasma nie włączał telewizora. Pytanie czy w ogóle pracują nad tym oprogramowaniem, bo dopytuje się Pana Zielińskiego i na razie bez odpowiedzi. Dostał ktoś ostatnio odpowiedź w tej sprawie?

popej
Posty: 7
Rejestracja: 18 sierpnia 2022, o 19:50
Miejscowość: Gdańsk

Re: OPTICUM AX Lion NS v.2 (z 2xUSB)

Post autor: popej »

W nowym firmware pojawiło się ustawienie w menu: CEC Wł/Wył. I tyle, bo niezależnie co się ustawi, to nie działa.
Ponadto napisy w pierwszym pasku info zostały mocno powiększone a jak tekst się nie mieści na ekranie, to jest przesuwany.

Przy okazji odkryłem, że jest przysłonięta pozycja w menu do ustawiania audio. Można wybrać PCM/Bypass/Auto. Jak nie jest PCM, to tuner wysyła Dolby Digital po HDMI i można trafić na filmy z dźwiękiem przestrzennym. To było też w poprzednim firmware, tyle że nie znalazłem. Jak idzie DD, to regulacja głośności nie działa. A powinno regulować przez CEC.

Co do funkcjonalności CEC, to nie widzę powodu, żeby to nie było rozwiązane inteligentnie. Pewnie jedyny problem, to wymagania postawione programiście.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: OPTICUM AX Lion NS v.2 (z 2xUSB)

Post autor: Krosnoludek »

Prawdopodobnie nie będzie kompleksowo przerobionego softu Senior, bo nikt o to nie pyta tylko ja (kilku tu z forum też pisało o to do AX) bo dużo przy tym roboty i będzie kosztować też.

Więc poprosiłem by powiększyć banner info (to jest już powiększone) oraz szczegółowy opis danej audycji (po drugim wciśnięciu przycisku info na pilocie) oraz jak się da EPG. Dołożyć odsługę HDMI CEC oraz automatyczną aktualizacją listy kanałów i wystarczy dla starszych osób czy słabo widzących, najważniejsze rzeczy były by powiększone, reszta może zostać nie ruszana.
Może dało by się to zrobić w jednym sofcie wybierając w menu czy ma być wyświetla standardowa czcionką czy powiększona?

Komu zależy na sofcie senior, proszę pisać do Pana Zielińskiego.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: OPTICUM AX Lion NS v.2 (z 2xUSB)

Post autor: Dobrycel »

To jest takie błedne koło producentów i dziwnej wizji softu .
Jak i gdzie ludzie mają zgłaszać? Nikt nie wie gdzie i jak zgłaszać więc kto bedzie zgłaszał. Jak już gdziesdotrześz to jes a po co to, a co to zmieni a na co to itp. Olewać firmykrzak i kupowac sprzęt tam, gdzie realnie coś zmieniają i wprowadzaja.

atlantydas
Posty: 1
Rejestracja: 28 listopada 2022, o 00:44
Miejscowość: kielce

Re: OPTICUM AX Lion NS v.2 (z 2xUSB)

Post autor: atlantydas »

Mam ten dekoder i myślę czy go nie zwrócić. Zawiesza się, jedynie reaguje wtedy na odcięcie zasilania.
Zmiana softu coś pomoże? Z drugiej strony, boję się, że może wiązać się to z utrata gwarancji, możliwości oddania, więc nie wiem czy jest sens bawić się.

Data softu 2022-03-05
Aplikacje DVB T2_sdk_v2.4.0
Biblioteki STB T2/C GX
GEMIMI_V1.3

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: OPTICUM AX Lion NS v.2 (z 2xUSB)

Post autor: Krosnoludek »

Jaka jest Wasza opinia o tym tunerze? Warto go kupić? Kupilibyście go jeszcze raz?
Plusem jest soft Senior który miał zostać kompleksowo zrobiony, a pewnie nie będzie.
Czy Wiwa lub Skymaster ?

ams8
Posty: 171
Rejestracja: 23 lutego 2010, o 09:39

Re: OPTICUM AX Lion NS v.2 (z 2xUSB)

Post autor: ams8 »

Mam Wiwę i Liona, oba tunery odłączyłem, bo mam dość kopania się z koniem, wywiozę na działkę i obdaruję kogoś, kto nie ma takiego fiksum dyrdum jak ja. Do oglądania TV nadają się znakomicie, ale jak dla mnie to nic więcej. Na nowe firmware raczej nie ma co liczyć. Komu by się chciało ulepszać gwizdek w lokomotywie parowej. Ale było by super dla osób starszych, gdyby dokończono wersję Senior.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: OPTICUM AX Lion NS v.2 (z 2xUSB)

Post autor: Krosnoludek »

W wersji senior wystarczyło by tylko powiększyć jeszcze szczegółowy opis programu po drugim naciśnięciu info, dołożyć obsługę HDMI CEC oraz automatyczną aktualizacją listy kanałów, ewentualnie EPG powiększyć i tyle wystarczy, najpotrzebniejsze rzeczy były by powiększone. Tylko że nikt więcej niż ja do Pana Zielińskiego o to nie pisze i przez to mają wywalone, dla jednej osoby nie będą przerabiać. Komu jeszcze zależy na sofcie senior pisać tu: w.zielinski@axtechnology.eu

Wiwę z tego powodu nie chcę, że tam wystarczy przytrzymać dłużej jakiś przycisk na pilocie i wykonuje różne ukryte rzeczy, np przywraca do ustawień fabrycznych, a starsze osoby nie wiedzą co się dzieje... Wiwa ma za to lepszego pilota.

ams8
Posty: 171
Rejestracja: 23 lutego 2010, o 09:39

Re: OPTICUM AX Lion NS v.2 (z 2xUSB)

Post autor: ams8 »

Klawisze Wiwy są twarde głośne, klawisze Liona ciche miękkie.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: OPTICUM AX Lion NS v.2 (z 2xUSB)

Post autor: Krosnoludek »

Przyszedł dziś tuner, działa ok, ale pilot w nim to masakra, malutki, przyciski mikroskopijne, jednak ten z Wiwy H.265 jest sto razy lepszy zwłaszcza dla starszych osób.
Muszę wgrać do niego nowe oprogramowanie z czerwca bo jest z kwietnia, oraz później soft Senior, bo czcionka jest w nim również mała, a ten tuner wybrałem że względu na soft Senior.

ams8
Posty: 171
Rejestracja: 23 lutego 2010, o 09:39

Re: OPTICUM AX Lion NS v.2 (z 2xUSB)

Post autor: ams8 »

Krosnoludek pisze: 22 grudnia 2022, o 13:34 ...pilot w nim to masakra, malutki, przyciski mikroskopijne, jednak ten z Wiwy H.265 jest sto razy lepszy zwłaszcza dla starszych osób.
Dziwne, może coś się zmieniło, bo u mnie oba piloty jeśli chodzi o wielkość i układ obudowy i klawiszy wyglądają jakby z jednej matrycy były tłoczone.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: OPTICUM AX Lion NS v.2 (z 2xUSB)

Post autor: Krosnoludek »

Pilot w Wiwie, od zawsze ten sam w tym modelu:
https://wiwa.info.pl/produkty/tunery/wiwa-h-265

Obrazek

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: OPTICUM AX Lion NS v.2 (z 2xUSB)

Post autor: Krosnoludek »

Czy jest w menu gdzieś wybór czy przełączająć kanały obraz ma być zamrożony czy ciemny ekran?

bodziokrakow
Posty: 13
Rejestracja: 25 maja 2022, o 22:37
Miejscowość: Kraków
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: OPTICUM AX Lion NS v.2 (z 2xUSB)

Post autor: bodziokrakow »

atlantydas pisze: 11 grudnia 2022, o 22:41 Mam ten dekoder i myślę czy go nie zwrócić. Zawiesza się, jedynie reaguje wtedy na odcięcie zasilania.
Zmiana softu coś pomoże? Z drugiej strony, boję się, że może wiązać się to z utrata gwarancji, możliwości oddania, więc nie wiem czy jest sens bawić się.

Data softu 2022-03-05
Aplikacje DVB T2_sdk_v2.4.0
Biblioteki STB T2/C GX
GEMIMI_V1.3
Gwarancji nie można utracić z powodu aktualizacji oprogramowania (oficjalnego), to jest normalna czynność, teraz niemal wszystko się przecież aktualizuje. Ponadto producent (dystrybutor) sam umieszcza w pudełku informację o konieczności aktualizacji oprogramowania.
Co do zwrotu do sprzedawcy, to nie wiem, w zasadzie sprzęt nie powinien nosić śladów użytkowania, ale to może warto ze sprzedawcą ustalić.

bodziokrakow
Posty: 13
Rejestracja: 25 maja 2022, o 22:37
Miejscowość: Kraków
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: OPTICUM AX Lion NS v.2 (z 2xUSB)

Post autor: bodziokrakow »

Właśnie kupiłem tego Liona, co ciekawe ma wgrane oprogramowanie z 13.07.2022r., a na stronie AX jest z 30.06, czyli chyba wcześniejsze. W tym z lipca zmienił się banner info, jest mniejszy niż w tym z czerwca, za to są też dodatkowe parametry techniczne, których mi brakowało właśnie w tym z czerwca (tam były tylko tytuły aktualnego i następnego programu oraz pasek postępu).
W konfiguracji jest opcja do włączenia/wyłączenia CEC i to w zakresie włączania/wyłączania poprzez tuner telewizora działa, tzn. jak funkcja jest włączona, to tuner włącza/wyłącza TV, jak w konfiguracji wyłączymy CEC, to tuner nie steruje już telewizorem. Sprawdzone przy połączeniu przez HDMI z TV Panasonic.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: OPTICUM AX Lion NS v.2 (z 2xUSB)

Post autor: hadam »

bodziokrakow pisze: 30 grudnia 2022, o 13:35 Co do zwrotu do sprzedawcy, to nie wiem, w zasadzie sprzęt nie powinien nosić śladów użytkowania, ale to może warto ze sprzedawcą ustalić.
To prawda, lepiej wcześniej zadzwonić, jeśli był używany.
Aczkolwiek ja zwróciłem tuner, korzystając ze zwrotu w ciągu 14 dni, bo był kupiony przez internet.
Tuner testowałem przez 4 dni, w tym czasie zaktualizowałem mu oprogramowanie, jednak zwrot ustaliłem wcześniej ze sprzedawcą. Do aktualizacji się nie przyznałem, ale pewnie to sprawdzili, wspomniałem tylko o testowaniu.
Trafiłem na fajnego gościa i bon, dopłatę 100 zł zwrócił mi w systemie, zanim tuner do niego doszedł, resztę po około 4 - 5 dniach, gdy odebrali i sprawdzili przesyłkę.

Zablokowany