Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Awatar użytkownika
Fotodetektor
Posty: 49
Rejestracja: 7 grudnia 2014, o 14:23
Odbiornik: VU+ ULTIMO 4K
VU+ SOLO 2
Instalacja antenowa: Mabo 150
Diora 90
Televes Q90AL
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Problem z odbiorem/wyszukaniem kanałów

Post autor: Fotodetektor »

Być może nie obędzie się bez wizyty instalatora-technika.

bstok
Posty: 10
Rejestracja: 11 grudnia 2016, o 19:35

Re: Problem z odbiorem/wyszukaniem kanałów

Post autor: bstok »

Jarosław- te anteny, które podales nadają sie do pokoju i jakie parametry powinna posiadać antena?

Fotodetekor - myslalem o tym ale czy jest sens skoro chyba antena jest winna? Druga sprawa to czy ten technik/instalator może byc z supermarketu? Bo wiem, ze przy zakupie oferował mi usługę ustawienia kanałów.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Problem z odbiorem/wyszukaniem kanałów

Post autor: K63 »

bstok pisze:czy ten technik/instalator może byc z supermarketu?
bstok pisze:oferował mi usługę ustawienia kanałów
:lol: :lol: :lol: Nawet o tym nie myśl! Kolejna kasa wywalona w błoto!
Możesz podać swoją lokalizację lub wrzucić fotkę co "widzi" Twoja antena skierowana w kierunku nadajnika?

bstok
Posty: 10
Rejestracja: 11 grudnia 2016, o 19:35

Re: Problem z odbiorem/wyszukaniem kanałów

Post autor: bstok »

Obrazek

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Problem z odbiorem/wyszukaniem kanałów

Post autor: K63 »

Wg mnie, jedyna antena która uchodzi za pokojową i czasami "daje radę" przy odbiorze wewnątrz, to APOK (Antena POKojowa). Lepsze rezultaty daje jednak umieszczenie jej na zewnątrz. Jest lekka, więc łatwo zamontować ją na zewnętrznym parapecie lub na ścianie (wskazane zastąpienie wzmacniacza symetryzatorem). Mając jednak na uwadze uruchomienie mux-8 proponuję niedużą MLOG-5-69.

bstok
Posty: 10
Rejestracja: 11 grudnia 2016, o 19:35

Re: Problem z odbiorem/wyszukaniem kanałów

Post autor: bstok »

A co myślisz o takich antenach? Czytałem, że jak niby są jakieś utrudnienia w postaci bloków/drzew lub jest za nisko należy szukać anten ze wzmacniaczem i o dużym zysku:

https://sklep.delta.poznan.pl/antena-de ... p1557.html
http://www.anprel.sklep.pl/p118,antena- ... a2006.html

P.S. ten symetryzator to trzeba dodatkowo dokupić do anteny?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Problem z odbiorem/wyszukaniem kanałów

Post autor: K63 »

Z antenami tego typu mam niezbyt miłe doświadczenia - szczególnie blisko nadajnika. Ich głównym elementem jest mocny wzmacniacz. Na dodatek - ze względu na konstrukcję - nie można zastąpić go symetryzatorem. Jesteś blisko bardzo mocnego nadajnika, który nadaje z mocą 58-100 kW i wzmacniacz jest niewskazany. Poszukiwania odbioru zawsze zaczynamy od pasywnych anten wyposażonych w symetryzator. Przy odbiorze odbitym i rozproszonym najlepiej spisują się anteny o szerokim kącie widzenia, czyli m.in siatki lub krótkie, np. Dipol 3/21-69, Dipol 11/21-60

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Problem z odbiorem/wyszukaniem kanałów

Post autor: Kolor »

...Przy odbiorze odbitym i rozproszonym najlepiej spisują się anteny o szerokim kącie widzenia, czyli m.in siatki lub krótkie, np. Dipol 3/21-69, Dipol 11/21-60
Zdaje się, że kolega szuka anteny pokojowej, te podlinkowane mało się nadają do mieszkania, choć sam używałem w mieszkaniu siatki.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Problem z odbiorem/wyszukaniem kanałów

Post autor: K63 »

Wziąłem to pod uwagę i dlatego sugeruję anteny o małych rozmiarach, które od biedy mogą spełniać rolę pokojówek lub można je zamontować np. do szpalety zewnętrznej okna. W pierwszej kolejności zasugerowałem APOK-a. A kolega zrobi co zechce.

panaho
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2012, o 10:27

Re: Problem z odbiorem/wyszukaniem kanałów

Post autor: panaho »

bstok pisze:A co myślisz o takich antenach? Czytałem, że jak niby są jakieś utrudnienia w postaci bloków/drzew lub jest za nisko należy szukać anten ze wzmacniaczem i o dużym zysku:

https://sklep.delta.poznan.pl/antena-de ... p1557.html
http://www.anprel.sklep.pl/p118,antena- ... a2006.html

P.S. ten symetryzator to trzeba dodatkowo dokupić do anteny?
Ja mam taką Dextę. Tyle że mocowaną na zewnątrz. Sygnał z Wa-wy z odległości 40 km i rozdzielony na 3 odbiorniki. Na każdym wskazania MUX1,2,3 - 100/100, MUX8 - 80/100, MUX TVN - 100/90. Przy złej pogodzie kilka procent mniej. Nie ma ona pochlebnych opinii ale u mnie się sprawdza. Chociaż u mnie w okolicy bardzo rzadko spotykana. Mam ją już kilkanaście lat i nie wygląda na taką, która miała by się zaraz rozlecieć więc na razie nie wymieniam. Może kiedyś trochę lepiej robili. Jeśli miałbyś możliwość w jakimś sklepie kupić z możliwością zwrotu to zawsze można spróbować. Bo kupić kolejną i rzucić w kąt... Ja swoją kiedyś dostałem w zasadzie za darmo.
Ostatnio zmieniony 15 grudnia 2016, o 23:18 przez panaho, łącznie zmieniany 1 raz.

bstok
Posty: 10
Rejestracja: 11 grudnia 2016, o 19:35

Re: Problem z odbiorem/wyszukaniem kanałów

Post autor: bstok »

Kolor pisze:
...Przy odbiorze odbitym i rozproszonym najlepiej spisują się anteny o szerokim kącie widzenia, czyli m.in siatki lub krótkie, np. Dipol 3/21-69, Dipol 11/21-60
Zdaje się, że kolega szuka anteny pokojowej, te podlinkowane mało się nadają do mieszkania, choć sam używałem w mieszkaniu siatki.
To znaczy szukam pokojowej, ale ważne żeby działało może być nawet ta siatkowa, bo jest małych rozmiarów.
K63 pisze:Wziąłem to pod uwagę i dlatego sugeruję anteny o małych rozmiarach, które od biedy mogą spełniać rolę pokojówek lub można je zamontować np. do szpalety zewnętrznej okna. W pierwszej kolejności zasugerowałem APOK-a. A kolega zrobi co zechce.
Ta pierwsza antena APOK, to chyba jest ze wzmacniaczem? A teraz wyżej pisałeś, że nie warto stosować wzmacniaczy, bo lepiej brać antenę ze symetryzatorem.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Problem z odbiorem/wyszukaniem kanałów

Post autor: K63 »

bstok pisze:Ta pierwsza antena APOK, to chyba jest ze wzmacniaczem? A teraz wyżej pisałeś, że nie warto stosować wzmacniaczy, bo lepiej brać antenę ze symetryzatorem.
To żaden problem. Zresztą napisałem ...
K63 pisze:Jest lekka, więc łatwo zamontować ją na zewnętrznym parapecie lub na ścianie (wskazane zastąpienie wzmacniacza symetryzatorem)
Ta APOK to tzw. ćwiartka siatki. Jest jeszcze dostępna troszkę "mocniejsza" 1/2 siatki. I choć jest to antena zewnętrzna, ze względu na rozmiary może zastąpić pokojówkę

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Problem z odbiorem/wyszukaniem kanałów

Post autor: Domel28 »

Ja używam 1/2 siatki przerobionej na pokojową. W moim przypadku spisuje się bardzo dobrze. Odległość od nadajnika 12km, symetryzator, MUX-y 1,2,3 i 8 na pełnej jakości. APOK jest trochę lekki i był targany kablem. Obrazek

bstok
Posty: 10
Rejestracja: 11 grudnia 2016, o 19:35

Re: Problem z odbiorem/wyszukaniem kanałów

Post autor: bstok »

Mam problem z ustawieniem kanałów, tzn. wyszukało mi 23 kanały, ale mam tak jakby tylko połowę, bo do 11.

Jak chce włączyć 12,13,14,15 itp. kanał to nic się nie włącza jakby nie było , czyli wychodzi na to, że mam kanały od 1 - 11. O co chodzi?

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Problem z odbiorem/wyszukaniem kanałów

Post autor: Kolor »

Chodzi o brak umiejętności obslugiwania odbiornika. Twój opis problemu tez nie jest dokladny. Numery kanalow podane przez Ciebie nic nie mówią, powinieneś podać nazwy programów.

madlen544
Posty: 2
Rejestracja: 27 marca 2017, o 19:28

Kobieta prosi o pomoc

Post autor: madlen544 »

Witam. Mam następujący problem, a zaznaczam, że w temacie jestem zielona. Potrzebuję jak najlepszej anteny pokojowej ( tylko taka wchodzi w grę). Z obecną mam problem następującej wagi- odbiera jedynie mux-3 ( wywnioskowałam tak z przeglądania innych wątków- odbiera jedynie programy grupy TVP). Zaznaczam, że moja lokalizacja to ul. Bema Białystok <zrezygnowana>

Awatar użytkownika
Kuba.G
Posty: 147
Rejestracja: 24 października 2016, o 21:05
Odbiornik: Panasonic TX-P42GT20E
Instalacja antenowa: UHF antena GSM ATK 20
Antena VHF 3 elementowa
Wzmacniacz MA082L Terra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok "Krynice"

Re: Błagam o pomoc

Post autor: Kuba.G »

To nie pokojowa ale można ją w pomieszczeniu gdzieś umieścić ANTENA LOGARYTMICZNA SPACETRONIK SPL-4VH8UF /6-69/ (Długość - 40cm ,cena 31,90 zł) i ten dłuższy dipol ustawiasz poziomo ,miałem kiedyś pokojową antene logarytmiczną dobrze się sprawowała
http://www.dmtrade.pl/p7579,antena-loga ... -6-69.html
na Bema wystarczy "WERSJA ANTENY BEZ WZMACNIACZA:" patrz Instalacje PDF
http://dmtrade.pl/katalogi/Spacetronik/4VH8UF.pdf

t

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Slicznie proszę o pomoc

Post autor: K63 »

Planując użycie anteny pokojowej musisz mieć świadomość że możesz nie uzyskać dobrej jakości, stabilnego odbioru wszystkich mux-ów.
madlen544 pisze:moja lokalizacja to ul. Bema Białystok
Do nadajnika w Krynicach masz ok. 14 km. Czy okna/ściany Twojego mieszkania są od strony nadajnika czyli północno-zachodniej?
madlen544 pisze:Z obecną mam problem następującej wagi- odbiera jedynie mux-3
Jaka to konkretnie antena?

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Kobieta prosi o pomoc

Post autor: antypyra »

Nawet mężczyzna nie odbierze mux1 i mux2 w Białymstoku anteną pokojową. Są one nadawane z mniejszą mocą niż Mux3.
Można spróbować anteny ze wzmacniaczem. Może zależeć odbiór od otoczenie, wysokości piętra, materiału, z którego jest zbudowany budynek itd.

http://www.dipol.com.pl/antena_dvb-t_we ... _A6030.htm

madlen544
Posty: 2
Rejestracja: 27 marca 2017, o 19:28

Re: Slicznie proszę o pomoc

Post autor: madlen544 »

http://www.e-adma.pl/p/141/1893/-antena ... soria.html

To moja antena. Na wyższych piętrach odbiera bardzo dobrze. Niestety na moim nie- pokój od strony zachodu.

Zablokowany