Pytanie o wybór - telewizor, czy nowy tuner DVB-T?

Gierek
Posty: 70
Rejestracja: 2 maja 2021, o 19:18
Miejscowość: Sucha Beskidzka
Odbiornik: LG 32LF5610 oraz tuner Amiko Mini 4K UHD T2/C
Instalacja antenowa: antena W1E, na parapecie
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła/Skrzyczne

Pytanie o wybór - telewizor, czy nowy tuner DVB-T?

Post autor: Gierek »

Hejka, osobiście przyznam się, że w miarę zbliżania się nowego standardu HEVC do nas (to już za miesiąc przełączenia, jak ten czas leci :o :shock: ) mam niestety co raz większe wątpliwości co do tunerów...
W związku z tym chciałem się Was zapytać: co polecacie: nowy tuner, czy lepiej kupić... nowy telewizor?

Mój obecny telewizor ma już trochę lat (od około 10 lat w domu go mam), ale działa bardzo dobrze. Niestety nie ma HEVC, a tym bardziej - HbbTV. HbbTV mnie interesowałoby, bo... nie wiem czemu, takie urozmaicenie, tak jakby dostęp do nowych kanałów tak extra, w dodatku? Myślę, że tak. Szkoda się pozbywać dobrego telewizora, ale... obawiam się, że z kwestią tunera do DVB-T2 u nas może być kaszka z mleczkiem.

Z drugiej strony... są tunery DVB-T2. Teraz się śmieję z samego siebie, jak chciałem kupić... KM0550 :o , ale zrezygnowałem, wolałbym kupić coś droższego, ale dobrego.

Jest jeszcze trzecia opcja... poczekać, i kupić tuner DVB-T2. Co myślicie? Gdybym kupił telewizor, to nie wiedziałbym, co z starym telewizorem kupić, poza tym jest też ryzyko, że sprzęt mógłby nie działać. Ciężko wybrać :oops:

Jak myślicie? Pozdrawiam Was serdecznie, i życzę miłego dnia.

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: Pytanie o wybór - telewizor, czy nowy tuner DVB-T?

Post autor: Byczek12345 »

Weź jeszcze pod uwagę, że DVB-T2 nie będzie wiecznie, wróble zaczęły ćwierkać coś o 2030 roku. Wtedy będziesz miał do wyrzucenia dwa sprawne odbiorniki telewizyjne. Moim zdaniem lepiej teraz kupić tani dekoder, a potem jak zacznie to wszystko działać (mam na myśli HbbTV), dokupić lepszy dekoder z HbbTV.

bubabuba1
Posty: 84
Rejestracja: 12 czerwca 2012, o 06:36
Miejscowość: Trójmiasto
Odbiornik: Wiwa PRO, Wiwa MINI, Opticum Nytro NS
Instalacja antenowa: antena zbiorcza

Re: Pytanie o wybór - telewizor, czy nowy tuner DVB-T?

Post autor: bubabuba1 »

Dla mnie jest to pytanie z gatunku: wyrzucić na śmietnik 900 zł czy nie.

Dla wyjaśnienia: Minimum 1000 zł nowy telewizor kosztuje a dekoder 100 zł czyli do interesu dokładam 900 zł.

A HbbTV to jakieś koszmarne nieporozumienie a nie dodatkowe programy, jak ktoś ma internet to ma tam tysiąc ciekawszych rzeczy niż HbbTV. Mam w domu TV z HbbTV już od kilku lat i nawet nie chciało mi się kabla od netu połączyć do TV aby to przetestować na obecnym systemie.

Taka mała Wiwa Mini montowana w gniazdo HDMI jest całkowicie niewidoczna i praktycznie tylko wystaje mały czujnik i używasz innego pilota, mam to używam jestem zadowolony.

Oczywiście jak ktoś chce się pochwalić SOMSIADOWI, że ma nowy TV i to więcej cali...... to i tak go rozsądek nie powstrzyma i kupi nowy bo dodatkowo ma jakieś g. którego nigdy nie użyje jak HbbTV czy inne wodotryski.

MaxEvans
Posty: 1186
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Pytanie o wybór - telewizor, czy nowy tuner DVB-T?

Post autor: MaxEvans »

A jak Twoja wiwa sie zachowuje, grzeje się.Też chcę ukryć za monitorem. Uważam jak Ty nie ma sensu wydać tyle pieniędzy na nowy sprzęt.

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Pytanie o wybór - telewizor, czy nowy tuner DVB-T?

Post autor: Ramirez »

Taka Wiwa ma zasadniczą wadę. Zbyt krótki kabel zasilania. Jak ktoś podłączy pod USB w TV to ok. Może sobie tak być. Ale wtedy nie mamy możliwości zaprogramowania nagrywania.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Pytanie o wybór - telewizor, czy nowy tuner DVB-T?

Post autor: Dobrycel »

Jak Cię swędzą pieniadze to mozesz kupić TV. Bedziesz mieć na wypas wszystko Smart TV Hbb TV i inne bajery (jak masz internet szybki). Z drugiej strony jak kasy szkoda, to kup tuner. Najlepiej miec kogoś w sklepie i że tak powiem wypożyczyć kilka tunerów, podłączyć i zostawić ten, który Ci będzie odpowiadać. Można przez internet zamówić kilka modeli i testować co bedzie lepsze dla Ciebie. Obraz, układ menu, pilot itp. Coś ma się w marcu i kwietniu na rynku pojawić. Zależy też, z której czści Polski jesteś, bo pewne regiony będą już w marcu przełączone. Ja dopiero w maju. Z internetu dowiemy sie jak to w praktyce wygląda. Ale ja mając zapięty dekoder, Czeskie kanały odbieram. Idą jak żyleta pod względem jakości.

Gierek
Posty: 70
Rejestracja: 2 maja 2021, o 19:18
Miejscowość: Sucha Beskidzka
Odbiornik: LG 32LF5610 oraz tuner Amiko Mini 4K UHD T2/C
Instalacja antenowa: antena W1E, na parapecie
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła/Skrzyczne

Re: Pytanie o wybór - telewizor, czy nowy tuner DVB-T?

Post autor: Gierek »

Dobrze, jestem z zachodniej Małopolski, i odbieram telewizję z nadajników na Śląsku i w Małopolsce. :)

bubabuba1
Posty: 84
Rejestracja: 12 czerwca 2012, o 06:36
Miejscowość: Trójmiasto
Odbiornik: Wiwa PRO, Wiwa MINI, Opticum Nytro NS
Instalacja antenowa: antena zbiorcza

Re: Pytanie o wybór - telewizor, czy nowy tuner DVB-T?

Post autor: bubabuba1 »

MaxEvans pisze: 22 lutego 2022, o 14:44 A jak Twoja wiwa sie zachowuje, grzeje się.Też chcę ukryć za monitorem. Uważam jak Ty nie ma sensu wydać tyle pieniędzy na nowy sprzęt.
Temperatura w czasie pracy to jakieś 45 - 50 stopni czyli jest to po prostu obudowa ciepła.
Mam podpięty przez tą przedłużkę HDMI wiec jest odsunięty od TV, a sam TV też jest źródłem ciepła.
Raczej nie jest to jakaś temperatura która mogła by uszkodzić elektronikę przy wieloletnim używaniu nawet.
Ostatnio zmieniony 23 lutego 2022, o 19:21 przez bubabuba1, łącznie zmieniany 2 razy.

bubabuba1
Posty: 84
Rejestracja: 12 czerwca 2012, o 06:36
Miejscowość: Trójmiasto
Odbiornik: Wiwa PRO, Wiwa MINI, Opticum Nytro NS
Instalacja antenowa: antena zbiorcza

Re: Pytanie o wybór - telewizor, czy nowy tuner DVB-T?

Post autor: bubabuba1 »

Ramirez pisze: 22 lutego 2022, o 18:41 Taka Wiwa ma zasadniczą wadę. Zbyt krótki kabel zasilania. Jak ktoś podłączy pod USB w TV to ok. Może sobie tak być. Ale wtedy nie mamy możliwości zaprogramowania nagrywania.
To żadna wada. Po prostu jak potrzebujesz długiego kabla usb to sobie dokupujesz tzw "przedłużacz USB" czyli gniazdo męskie i żeńskie na końcach. Sam takiego używam i mam wpiętego tam pendrive-a do nagrywania.

https://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/oferta/przedluzacz-u ... 9811239521

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Pytanie o wybór - telewizor, czy nowy tuner DVB-T?

Post autor: Ramirez »

Nie każde urządzenie działa prawidłowo na przedłużaczu usb. Potrafi być niestabilne, nie być wykrywane okazyjnie. To nie ma 100% pewności że takie rozwiązanie zawsze się sprawdzi.

MaxEvans
Posty: 1186
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Pytanie o wybór - telewizor, czy nowy tuner DVB-T?

Post autor: MaxEvans »

bubabuba1 pisze: 23 lutego 2022, o 19:00
MaxEvans pisze: 22 lutego 2022, o 14:44 A jak Twoja wiwa sie zachowuje, grzeje się.Też chcę ukryć za monitorem. Uważam jak Ty nie ma sensu wydać tyle pieniędzy na nowy sprzęt.
Temperatura w czasie pracy to jakieś 45 - 50 stopni czyli jest to po prostu obudowa ciepła.
Mam podpięty przez tą przedłużkę HDMI wiec jest odsunięty od TV, a sam TV też jest źródłem ciepła.
Raczej nie jest to jakaś temperatura która mogła by uszkodzić elektronikę przy wieloletnim używaniu nawet.
Dzięki

bubabuba1
Posty: 84
Rejestracja: 12 czerwca 2012, o 06:36
Miejscowość: Trójmiasto
Odbiornik: Wiwa PRO, Wiwa MINI, Opticum Nytro NS
Instalacja antenowa: antena zbiorcza

Re: Pytanie o wybór - telewizor, czy nowy tuner DVB-T?

Post autor: bubabuba1 »

Ramirez pisze: 23 lutego 2022, o 20:56 Nie każde urządzenie działa prawidłowo na przedłużaczu usb. Potrafi być niestabilne, nie być wykrywane okazyjnie. To nie ma 100% pewności że takie rozwiązanie zawsze się sprawdzi.
Bez przesady nie mówimy tutaj o 20 metrowych przedłużaczach, gdzie sygnał może być za słaby a o długości np. 1,5 m jak w linku i na takim i dłuższym (bo ja używam 2,5 m) absolutnie nie ma żadnych problemów.

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Pytanie o wybór - telewizor, czy nowy tuner DVB-T?

Post autor: Ramirez »

Mam metrowy przedłużacz usb3.0 Nie działa na nim tuner TV, nie działa też jeden czy dwa pendrivy z 10 jakie mam. Różnie bywa.

bubabuba1
Posty: 84
Rejestracja: 12 czerwca 2012, o 06:36
Miejscowość: Trójmiasto
Odbiornik: Wiwa PRO, Wiwa MINI, Opticum Nytro NS
Instalacja antenowa: antena zbiorcza

Re: Pytanie o wybór - telewizor, czy nowy tuner DVB-T?

Post autor: bubabuba1 »

No tak, ale zasadniczo była tu mowa o kablu zasilającym (że jest za krótki), czyli mowa o podaniu napięcia 5V i ewentualnym spadku tego napięcia.

Co innego kable użyte do transmisji danych i to jeszcze jak usb 3 to do bardzo szybkiej transmisji danych.
A jak masz problemy z 2 pendrive-mi na 10 to może wina tych dwóch pendrive-ów a nie kabla skoro pozostałe 8 chodzi na przedłużaczu usb.

W Wiwie jest usb 2, wiec wymagania do kabli na pewno są niższe. A skoro mi działa w Wiwie mini na 2,5 m i to najtańszym kupionym na aledrogo to nie wiem jaki masz ten tuner (bo raczej nie Wiwa mini) albo kabel słaby, że nie działa u Ciebie.
A może źródło zasilania USB w TV jest takie słabe, przykładowo u mnie w Samsungu są 3 USB i na jednym jest napis" Hdd 1A a na pozostałych dwóch jest napis 0,5A i może to jest powód (że wkładasz w te słabsze) a nie kabel.

MaxEvans
Posty: 1186
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Pytanie o wybór - telewizor, czy nowy tuner DVB-T?

Post autor: MaxEvans »


Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Pytanie o wybór - telewizor, czy nowy tuner DVB-T?

Post autor: TLW/SZA »

Ciekaw jestem ilu naiwniaków się da na to złapać? W ramach pakietu powinni jeszcze dorzucić 'kabel hdmi+" oraz "zestaw baterii+" :lol:

MaxEvans
Posty: 1186
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Pytanie o wybór - telewizor, czy nowy tuner DVB-T?

Post autor: MaxEvans »

Ostatnio zmieniony 15 marca 2022, o 16:49 przez MaxEvans, łącznie zmieniany 1 raz.

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Pytanie o wybór - telewizor, czy nowy tuner DVB-T?

Post autor: pasjonat »

250 zł na telewizor, 100 zł na dekoder co za śmieszna ustawy, moim zdaniem powinny obniżyć podatek na dekodery i telewizory i mamy niższe ceny. Ja bym tak zrobił.

Zablokowany