Brak TVP1 i TVP2

ricken_gk
Posty: 17
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 10:31
Odbiornik: ariva t55
Instalacja antenowa: telmor
Nadajnik - obiekt nadawczy: katowice- kosztowy

Brak TVP1 i TVP2

Post autor: ricken_gk »

Ostatnio ustawiałem telewizor i nie znalazł kanału bodajże 43 mux3 kanały TVP1 i TVP2.
Czy cos było zmienia lub wyłączane ostatnio na nadajniku Kosztowy?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Brak TVP1 i TVP2

Post autor: hadam »

RTCN Kosztowy nadaje MUX-3 na 41 kanale i ten jest właściwy dla woj. śląskiego z mocą 100kW.
Natomiast na 34 kanale, także nadaje MUX-3 ale to dla małopolskiego z niższego i o wiele słabszego systemy antenowego.
U mnie też ostatnio MUX na kanale 34 o jest o wiele słabszy, szatkuje albo całkiem zanika.

ricken_gk
Posty: 17
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 10:31
Odbiornik: ariva t55
Instalacja antenowa: telmor
Nadajnik - obiekt nadawczy: katowice- kosztowy

Re: Brak TVP1 i TVP2

Post autor: ricken_gk »

tak poprawka kanał 41 a nie 43
Nadajnik Kosztowy
czy oni cos ostatnio majstrowali w sobotę? bo odbiornik podczas wyszukiwania nie znajdywał tego kanału
drugi odbiornik jaki mam jak już miał kanały to odbierał...

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Brak TVP1 i TVP2

Post autor: dvbtowiec »

Prawdopodobnie masz problem ze stabilnym odbiorem. Zbyt dużo błędów w Twojej instalacji.
Nie wiemy jak masz wykonaną instalacje w domu, może tam gdzie odbiornik nie odbiera jakościowo gorszy sygnał sygnał dociera ze wzgl. na długość kabla, czy zastosowane rozdzielacze.
Przy słabej jakości sygnału także dużą rolę odgrywa czułość samej głowicy w odbiornikach. Jedne na tej samej antenie mogą kanał zaprogramować, inne nie.

ricken_gk
Posty: 17
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 10:31
Odbiornik: ariva t55
Instalacja antenowa: telmor
Nadajnik - obiekt nadawczy: katowice- kosztowy

Re: Brak TVP1 i TVP2

Post autor: ricken_gk »

tak za dużo błędów... 10 lat wszystko działało wymieniłem odbiornik 1 na nowy i stracił się akurat 1 kanał :)
proszę o inteligentne odpowiedzi....
Czy nadajnik kosztowy w sobotę teraz zmieniał coś z nadawaniem na kanale 41?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Brak TVP1 i TVP2

Post autor: K63 »

ricken_gk pisze: 4 marca 2022, o 10:58 wymieniłem odbiornik 1 na nowy i stracił się akurat 1 kanał
Może przy przepinaniu przewodu antenowego ze starego do nowego odbiornika, uszkodzeniu uległo jakieś połączenie. :?:
ricken_gk pisze: 4 marca 2022, o 10:12 odbiornik podczas wyszukiwania nie znajdywał tego kanału
Czy w opcji wyszukiwania ręcznego na k.41 (634 MHz) odbiornik pokazuje jakieś parametry?

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Brak TVP1 i TVP2

Post autor: dvbtowiec »

ricken_gk pisze: 4 marca 2022, o 10:58 proszę o inteligentne odpowiedzi....
Jeśli chcesz uzyskać pomoc, to nie obrażaj tych, którzy udzielają Ci odpowiedzi.
Brak działania jednego odbiornika na kanale 41 w instalacji ewidentnie wskazuje na problem z Twoją antenową instalacją odbiorczą.
A jeśli już chcesz sobie słodzić, to zestawiając fakty z tego co opisujesz, szukanie przyczyny po stronie nadawczej jest mało inteligentne.

Z Twoich wcześniejszych wypowiedzi wynika że antenę masz ustawioną na Skrzyczne i ze słabą jakością odbioru.
viewtopic.php?p=201189#p201189

Jeżeli w MUX3 cytuję
ricken_gk pisze: 8 lutego 2015, o 16:34 lekko czasem zacina
tzn. że jakość sygnału jest niestabilna i w sygnale jest dużo błędów.
Czy od 2015 zmieniała się instalacja? Skoro piszesz wyżej że
ricken_gk pisze: 4 marca 2022, o 10:58 10 lat wszystko działało
, to sądzę że masz ten sam stan faktyczny co w 2015 roku.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Brak TVP1 i TVP2

Post autor: Dobrycel »

Uwielbiam takich ludzi :) Nic nie było zmieniane wszystko ok. A jak patrzysz na instalacje to sie zastanawiasz jak to działało. Jak powiesz, że trzeba kabel kupić to krzyk wyzwiska :) Bo to kosztuje. No ale panie pan palisz jak smok wiesz ile Pan na to wydajesz miesiecznie i rocznie? A co to pana k..a obchodzi :D
Dobra tak na poważnie, to lepiej zrobisz jak zrobisz fotki anteny, jak ustawiona, jak w antenie masz podłączone, czy masz jakies rozdzielacze, zasilacze, sumatory itp. Jak końcówka anteny zrobiona. Zdjęcia powiedzą duzo na temat stanu anteny, poprawności wykonania jak i Twojej wiedzy. Jest to wszystko po to, aby instalatorzy którzy tutaj są mogli odpowiedzieć na Twoje pytanie. Ja instalatorem nie jestem, ja się ciągle ucze nowych rzeczy z forum. Nawet sam sie zdziwiłem wiele razy jakie mogą być problemy z instalacją oraz jakie czynni wpływają na sygnał.

ricken_gk
Posty: 17
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 10:31
Odbiornik: ariva t55
Instalacja antenowa: telmor
Nadajnik - obiekt nadawczy: katowice- kosztowy

Re: Brak TVP1 i TVP2

Post autor: ricken_gk »

Zrobiłem testy i efekty są takie:
- nowy TV nie widzi dalej kanalu 41 z kosztowy (sygnał 0)
- nowy dekoder dvb-t2 tez nie znajduje kanału 41 z kosztowy (sygnał 0)
- telewizor 15 letni ze starym dekoderem dvb-t działa bez zarzutu na kanale 41 (bo już ma ustawione kanały)
- roczny telewizor działa zurzutu na kanale 41 (bo już mial ostawione kanały)

także problem zaistniał w ostatnim roku mistrze :)
Obstawiam albo problem z anteną siatkową telmor na dachu. Może teraz trzeba kierunkowe?
Albo mysle poczekać do maja bo ktoś coś zdupił w ostatnim roku w sygnale....

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Brak TVP1 i TVP2

Post autor: K63 »

ricken_gk pisze: 8 lutego 2015, o 16:34mieszkam w Tychach ul.Witosa (...) mam balkon od południa (...) ustawiłem antenę na Skrzyczne
Czy w kierunku Skrzycznego masz otwarty teren, bez przeszkód?
ricken_gk pisze: 27 marca 2022, o 10:32 - telewizor 15 letni ze starym dekoderem dvb-t działa bez zarzutu na kanale 41 (bo już ma ustawione kanały)
- roczny telewizor działa zurzutu na kanale 41 (bo już mial ostawione kanały)
Jakie masz parametry sygnału k.41 na tych telewizorach?

ricken_gk
Posty: 17
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 10:31
Odbiornik: ariva t55
Instalacja antenowa: telmor
Nadajnik - obiekt nadawczy: katowice- kosztowy

Re: Brak TVP1 i TVP2

Post autor: ricken_gk »

Lokalizacja Zabrze wiec antena ustawiona na kosztowy.
Jakosc i sila sygnalu na mux 3 97 i 100proc.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Brak TVP1 i TVP2

Post autor: K63 »

ricken_gk pisze: 27 marca 2022, o 19:14 Lokalizacja Zabrze
Jak daleko masz do nadajnika mux-3 (k.41) na kominie EC (ul. Wolności)? Jaka jest lokalizacja twojej anteny względem tego nadajnika?
ricken_gk pisze: 27 marca 2022, o 19:14 Jakosc i sila sygnalu na mux 3 97 i 100proc
A na nowym telewizorze i dekoderze?
ricken_gk pisze: 27 marca 2022, o 10:32 - nowy TV nie widzi dalej kanalu 41 z kosztowy (sygnał 0)
- nowy dekoder dvb-t2 tez nie znajduje kanału 41 z kosztowy (sygnał 0)
- telewizor 15 letni ze starym dekoderem dvb-t działa bez zarzutu na kanale 41 (bo już ma ustawione kanały)
- roczny telewizor działa zurzutu na kanale 41 (bo już mial ostawione kanały)
Czy wszystkie te odbiorniki są równocześnie podłączone do anteny Telmor? Jeżeli tak, to czym dzielisz sygnał?

ricken_gk
Posty: 17
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 10:31
Odbiornik: ariva t55
Instalacja antenowa: telmor
Nadajnik - obiekt nadawczy: katowice- kosztowy

Re: Brak TVP1 i TVP2

Post autor: ricken_gk »

Lokalizacja zabrze mikulczyce ul. leśna, antena ustawiona na nadajnik kosztowy.
97 proc i 100 na telewizorze 3 letnim i na telewizorze 15 letni z dekoderem dvb-t.
Połaczone wspolnie na 1 antenie, rozdzielony sygnał i tyle.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Brak TVP1 i TVP2

Post autor: K63 »

ricken_gk pisze: 28 marca 2022, o 07:10 Lokalizacja zabrze mikulczyce ul. leśna, antena ustawiona na nadajnik kosztowy.
Niemal na ty samym azymucie co Kosztowy, masz stosunkowo blisko bardzo mocne doświetlenie mux-3 na kominie EC. Ponadto do anteny może dolatywać z boku sygnał na k. 41 ze Skrzycznego i z Rybnika. Podejrzewam, że odbiorniki które nie programują się na k.41, mogą mieć problem ze zbyt mocnym sygnałem SFN.
Dlatego ponawiam pytanie - jakie są parametry sygnału k.41 na problematycznych odbiornikach?

ricken_gk
Posty: 17
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 10:31
Odbiornik: ariva t55
Instalacja antenowa: telmor
Nadajnik - obiekt nadawczy: katowice- kosztowy

Re: Brak TVP1 i TVP2

Post autor: ricken_gk »

Na problematycznych czyli całkiem nowym TV i nowym dekoderze dvb-t2 w ogóle nie wykrywa nic na kanale 41, sygnał i moc po 0 procent. Tak jakby kanał 41 nie istniał.

Powiem, że tak patrze i ja sie wkurzam to myśle sobie o takich użytkownikach mniej obeznanych i chciałem tu "pogratulowac" tym Panom od tej zmiany na dvb-t2. Może tak mysle sobie że nawet dobrze, że te mux-3 nie działa mniej tej propagandy dociera do ludzi. :twisted:

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Brak TVP1 i TVP2

Post autor: K63 »

ricken_gk pisze: 28 marca 2022, o 11:51 Na problematycznych czyli całkiem nowym TV i nowym dekoderze dvb-t2 w ogóle nie wykrywa nic na kanale 41, sygnał i moc po 0 procent. Tak jakby kanał 41 nie istniał.
A kanały 40 (mux-2) i 42 (mux-TVS) te odbiorniki odbierają?
ricken_gk pisze: 27 marca 2022, o 10:32 Obstawiam albo problem z anteną siatkową telmor na dachu
A ta antena Telmor-a na dachu, to jakaś ASR? Ze wzmacniaczem?

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: Brak TVP1 i TVP2

Post autor: XmuX »

Dobrycel pisze: 5 marca 2022, o 12:09 Uwielbiam takich ludzi :) Nic nie było zmieniane wszystko ok. A jak patrzysz na instalacje to sie zastanawiasz jak to działało. Jak powiesz, że trzeba kabel kupić to krzyk wyzwiska :) Bo to kosztuje. No ale panie pan palisz jak smok wiesz ile Pan na to wydajesz miesiecznie i rocznie? A co to pana k..a obchodzi :D
Dobra tak na poważnie, to lepiej zrobisz jak zrobisz fotki anteny, jak ustawiona, jak w antenie masz podłączone, czy masz jakies rozdzielacze, zasilacze, sumatory itp. Jak końcówka anteny zrobiona. Zdjęcia powiedzą duzo na temat stanu anteny, poprawności wykonania jak i Twojej wiedzy. Jest to wszystko po to, aby instalatorzy którzy tutaj są mogli odpowiedzieć na Twoje pytanie. Ja instalatorem nie jestem, ja się ciągle ucze nowych rzeczy z forum. Nawet sam sie zdziwiłem wiele razy jakie mogą być problemy z instalacją oraz jakie czynni wpływają na sygnał.
Za ten komentarz daję wszystkie kciuki w górę!!!

Jak już pisałem jesienią w innej dyskusji, wielu Polaków będzie bardzo płakać przy przejściu na DVB-T2 z QAM256 i SFN.
Niestety, w 99,9% przypadków błąd leży po stronie ODBIORNIKA, nadajnik nadaje prawidłowo.
To, że jakoś działało i grało w analogu, a potem w DVB-T nic nie znaczy, T2 z wielokrotnie bardziej złożoną modulacją plus SFN jest znacznie bardziej wymagające dla jakości łańcucha odbiorczego.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Brak TVP1 i TVP2

Post autor: K63 »

XmuX pisze: 28 marca 2022, o 22:42 Jak już pisałem jesienią w innej dyskusji, wielu Polaków będzie bardzo płakać przy przejściu na DVB-T2 z QAM256 i SFN.
Tylko, że w tym akurat przypadku zmiany na DVB-T2 jeszcze nie było. No, ale skoro teraz jest problem, to wątpię by po zmianie było OK.
W innym temacie pisałem o problemach na dużych obszarach SFN w Czechach - viewtopic.php?p=240634#p240634

Zablokowany