Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
MaxEvans
Posty: 1186
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: MaxEvans »

Tego nie da się już odwlec. Chyba muszą przejść. A dlaczego chcesz, aby zostali ?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: qwerty »

1. Przejdą na dvb-t2/hevc to będą nadawać więcej swoich kanałów. Jakości (i tak dennej) nie zwiększą.
2. Na 3 kupione tunery LTC 2 już padły. Ojciec ogląda na razie dvb-t na czas rozpatrzenia reklamacji (tak więc wszystkie klony LTC LXDVB101 to wielkie gówno, bo padały tak samo).
3. DVB-T2 potrzebuje silniejszego sygnału do odbioru.

SamsungM23
Posty: 127
Rejestracja: 25 stycznia 2023, o 06:37
Miejscowość: Tarnogród
Odbiornik: Signal t2 box
Instalacja antenowa: Opticum Iskra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk Giedlarowa

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: SamsungM23 »

Znajomemu padły dwa tunery marki Esperanza, te malutkie wielkości pendrive.
Natomiast kilkanaście tunerów Wiva H265 Pro New czy Pro Max działa bez zadnych uwag.
Tak samo Signal t2 box też kilka działa od maja 2022.
Co do jakości sygnału na Dvbt2 nie trzeba chyba silniejszego sygnału.
Tam gdzie działał Dvbt tam działa Dvbt2.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: qwerty »

"Chyba". Najpierw poczytaj jaki jest wymagany sygnał w dBμV, a potem pisz...

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

I tak przejdzie na nowy standard więc dyskusja jest nieco na wyrost. Odbierasz w ogóle coś z DVB-T2 HEVC? Masz do tego dekoder?
Dobrze wykonana instalacja antenowa (raczej nie taka którą masz w opisie do profilu) ma sygnał powyżej wymaganego. Zatem dla zdecydowanej większości odbiorców zmiana nie ma wpływu na odbiór.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: qwerty »

Zobacz na mój profil, to będziesz wiedział, czy mam odbiornik dvb-t2... Zauważam, że coraz więcej ludzi ma problem z podstawowym myśleniem...
Będziesz oglądać dodatkowe kanały tvp? Zdecydowana ilość ludzi niby jest w zasięgu multipleksu 8, a ile go odbiera to wiadomo. Czemu ludzie odbierali dvb-t, a jak przeszło na dvb-t2 to tracili odbiór (mimo, że nowy STB odbiera DVB-T)...
Na wiosce (tuż przy granicy z Białorusią) dvb-t bez problemów odbierał, ledwo odbieram dvb-t2 (tylko jeden). Jak przejdzie tvp na dvb-t2 to wszyscy mieszkańcy wsi stracą praktycznie odbiór telewizji...
Rozumiem, że kupisz mieszkańcom taki zestaw:
https://www.dxc.cz/eshop/antenni-sousta ... -20y-2148/
lub taki:
https://www.dxc.cz/eshop/antenni-sousta ... -20y-2148/

+ oczywiście instalacja odgromowa...

Wystarczy czytać te forum i było widać ile było problemów z zasięgiem w czasie przechodzenia na dvb-t2....

Myślisz czemu MR:
Dla ciekawskich parametry wg normy 60728-1 (na gniazdku końcowym)
stary standard DVB-T minimum MER 26 dB
nowy standard DVB-T2 minimum MER 32 dB
To nie jest silniejszy sygnał o 23% (ale żebyś wiedział ile razy sygnał DVB-T2 ma być silniejszy musisz skończyć szkołę podstawową).

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Piszesz bdurne ogólniki i dodatkowo próbujesz mnie obrażać. Twój profil nie musi być aktualny. Pytam, dyskutuj jak człowiek a nie strugaj cwaniaka. MUX3 przejdzie na nowy standard czy Ci się to podoba czy nie. Nowe kanały od TVP mnie nie interesują, ważne że obecne będą w przywoitym HD.
MUX8 wymaga anteny na to pasmo w wielu przypadkach. Nie masz porządnej instalacji więc nie wypowiadaj się za ogół. Anteny kupuje się raz na całe życie jeśli się je dobrze dobierze do lokalnych warunków odbioru dyskutancie z dyplomem.
I nie musi to być tak rozbudowana inltalacja jak raczysz przytaczać, ale w Twoim przypadku te wyroby antenopodobne z profilu, mające praktycznie zerowe wzmocnienie własne, się jak sam widzisz nie sprawdzają.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: qwerty »

Czy twierdziłem, że nigdy nie przejdzie? Napisałem, że aby to było jak najpóźniej. Czytaj ze zrozumieniem.
Także nie wybieraj fragmentów mojej wypowiedzi. Odpowiedz: Ile było problemów z zasięgiem w czasie przechodzenia na dvb-t2 multipleksu 1 i 2?
Lepsza jakość? DVB-T: 24,88 Mbps, DVB-T2: 39,7 Mbps. Teraz nadają 6 kanałów, więc przypada: 4 Mbps, dla DVB-T2 będą nawać 9 kanałów: 4,4 Mbps. Tylko pamiętaj, że jest to wartość brutto. Odejmij kilka ścieżek audio i bitrate wideo będzie podobno. Tylko nie wyskakuj z HEVC. Lepiej kompresuje, ale patrząc na kodowanie obrazu to jest wydajniejszy o jakieś 1/3. HEVC usuwa ziarno.

szymon9904
Posty: 123
Rejestracja: 23 lipca 2015, o 14:36
Miejscowość: Żary
Odbiornik: T2: FTE T220 Max, Samsung UE40K5672 | DAB: Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: FTE Diamond (pasywnie) - ok. 17 m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły / Wichów / Liberec / Lobau

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: szymon9904 »

Jest też druga strona medalu. Parametr MER istotnie musi być wyższy dla standardu DVB-T2, natomiast siła sygnału nie.

Według tej samej normy mamy tak:
DVB-T 64QAM FEC 5/6 (MUX-3, MUX-8) - 51-74 dBuV
DVB-T2 256QAM FEC 3/4 (MUX-1, MUX-2) - 46-74 dBuV
DVB-T2 256QAM FEC 4/5 (MUX-4, MUX-5) - 48-74 dBuV

Czyli podsumowując - wymagany jest wyższy MER, a nie siła ;)

Powiem więcej, standard DVB-T odbierany jest jeszcze na szczątkowych parametrach - oczywiście tam, gdzie mamy miejsce wolne od zakłóceń przemysłowych.
Ostatnio w mojej okolicy była konserwacja części nadajników na k. 24 (MUX-3 TVP Wrocław). Pozostało jedno z doświetleń, odbierałem je z parametrami: siła 31 dBuV, MER 18,7-19,3 dB (foto). Mimo to odbiór na odbiorniku FTE T220 Max był wciąż stabilny, raz na kilka minut pojedyncze piksele.
Obrazek

Takie parametry są grubo poniżej normy, a nowy standard wymusił na odbiorcach 'poszukanie' tej jakości.
I ta jakość można rzec często ludziom 'ucieka' poprzez kiepsko ekranowane kable, marketowe przewody i wtyki antenowe z plastikowymi końcówkami (robi się niedopasowanie impedancji).. nawet chiński zasilacz za 5-10 zł ostro tnie MER (w porównaniu np. do Mezona SDC-5) ;)

Inną sprawą są tunery DVB-T2, w przypadku marki LTC zupełnie mnie to nie dziwi, że się szybko zepsuły. Radzę omijać ich sprzęty.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

@qwerty Ile było tych problemów w skali kraju, znasz statystyke? Skoro pytasz, daj konkret.
Wiele z tych problemów na które się powołujesz to był odbiór na byle czym, co wychodziło z dyskusji, w tym stare kable z dużym tłumieniem, nieodpowiednie rozdzielacze, często zasilanie wzmacniaczem anteny pasywnej, lub uszkodzonym wzmacniaczem, a także przesterowywanie sygnału.

Co do nowego standardu HD w HEVC przy tej przepływności wygląda bardzo dobrze. Mydło jest właśnie w HD na MUX3.
A TVP może umieścić 9 kanałów bez straty jakości, gdyż zmieniając konfigurację MUX6 zyskuje na pojemności. Widziałem 9 kanałów HD na MUX6 w tej konfiguracji i jakość była bardzo dobra.

Poza tym nie bierzesz pod uwagę że na wszystkich MUX kanały zapożyczają sobie przepływność w dynamicznych scenach i często 6, czy 8 Mb to standard, a momentami widziałem nawet 11 na jedne kanał.
W MUX3 przy dynamicznych scenach w starym standardzie jest maksymalnie 4 do 5 Mb. Różnicę widać gołym okiem.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: qwerty »

@szymon9904
Bo masz FTE T220. Zobacz na innych odbiornikach, co sprzedają na allegro. LTC, Esperanza, Blow, Deko, Wiwa to jedno i to samo. Różni się pudełkiem + inne kolory w menu. Są tam te same scalaki. Temu mają taką samą czułość.

szymon9904
Posty: 123
Rejestracja: 23 lipca 2015, o 14:36
Miejscowość: Żary
Odbiornik: T2: FTE T220 Max, Samsung UE40K5672 | DAB: Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: FTE Diamond (pasywnie) - ok. 17 m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły / Wichów / Liberec / Lobau

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: szymon9904 »

Mam, ale przez moje ręce przeszło trochę innych odbiorników - głównie Opticumy i Wiwy, także Fuba, Signale, Fergusony. Zdarzały się także Cabletechy, SmartGPS. Miałem jeden przypadek, gdzie tuner New Digital Senior nie chciał odbierać MUX-1 na k. 30 przy parametrach zgodnych z normą. Okazało się, że był uszkodzony, wymiana na Wiwę H.265 Maxx rozwiązała temat ;)
Zależy od miejsca, ale ogółem dało się tak dobrać sprzęt odbiorczy, by problemy po mojej wizycie bezpowrotnie zniknęły ;)
Problem jest nieco inny, bardziej taki, że praktycznie każdy taki tuner jest 'niedorobiony' na swój sposób - błędy w softach, tłumaczeniu etc. Najlepsza jest Wiwa, gdzie przytrzymując przez dłuższą chwilę przycisk 'info' można zresetować odbiornik do ustawień fabrycznych :)

Szczerze mówiąc porównywałem Wiwę H.265 Maxx i FTE T220 - FTE odbiera także niemiecki multipleks na k. 34 (na granicy odbioru, wieczorami lepiej), Wiwa niekoniecznie (dopiero jak sygnał urośnie wieczorami). Poza tym odbierają w zasadzie tak samo, polskie multipleksy mam po 55-60 dBuV siły, MER ponad 35 dB - nic dziwnego, sygnały w normie. Być może też trafił mi się dobry egzemplarz wspomnianej Wiwy ;)
W temacie o telewizji z Czech opisałem, z jakimi parametrami odbieram stabilnie ichniejsze DVB-T2 (i to na obu tych tunerach). Tam też mają 256QAM w T2 i spore SFNy, jedynie FEC obniżony - bo 2/3.

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: pasjonat »

HEVC w 3 mb będzie wyglądać lepiej niż w H.264 w 3 mb.

Może to słabe porównanie ale pokazuje, że H.265 lepiej sobie radzi nawet z 1 mb niż stary kodek.https://www.youtube.com/watch?v=vbqAS1QVBsU

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: qwerty »

Bardzo słabe porównanie. To jakbyś chciał porównać mp3 i wma kodowane potem do vorbis... Kodowałem wiele plików z przeróżnym bitrate i przy niskim bitrate hevc też wygląda jak kupa.

SamsungM23
Posty: 127
Rejestracja: 25 stycznia 2023, o 06:37
Miejscowość: Tarnogród
Odbiornik: Signal t2 box
Instalacja antenowa: Opticum Iskra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk Giedlarowa

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: SamsungM23 »

qwerty pisze: 27 lipca 2023, o 09:46 Zdecydowana ilość ludzi niby jest w zasięgu multipleksu 8, a ile go odbiera to wiadomo.
Multiplex 8 wymaga dodatkowej anteny często w polaryzacji pionowej i zwrotnicy antenowej.
Akurat niektóre stare siatki odbierają oprócz UHF także VHF i to w polaryzacji pionowej.
Ale to niewielki procent.

Faktem jest jednak to że w dobie telewizji analogowej czyli przed 2013 rokiem program TVP1 często był nadawany właśnie w pasma VHF i to pionowej polaryzacji.
Wtedy kupowało się dwie anteny jedna na konkretny kanał VHF druga na konkretny UHF do tego między antenami zwrotnica w antenach dwa symetryzatory i wsio chodziło.
Bez żadnego ustawiania anteny na kompas czy paski sygnału jak dzisiaj.
To były czasy rok 1992 a numer kanału z nadajnika to się z telegazety TVP odczytywało a nie internetu.

j@n
Posty: 129
Rejestracja: 16 kwietnia 2021, o 22:59
Miejscowość: Warszawa

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: j@n »

qwerty pisze: 27 lipca 2023, o 10:17 Lepsza jakość? DVB-T: 24,88 Mbps, DVB-T2: 39,7 Mbps. Teraz nadają 6 kanałów, więc przypada: 4 Mbps, dla DVB-T2 będą nawać 9 kanałów: 4,4 Mbps. Tylko pamiętaj, że jest to wartość brutto. Odejmij kilka ścieżek audio i bitrate wideo będzie podobno. Tylko nie wyskakuj z HEVC. Lepiej kompresuje, ale patrząc na kodowanie obrazu to jest wydajniejszy o jakieś 1/3. HEVC usuwa ziarno.
Zgadzam się, na pewno nie jest wydajniejszy o 50% lub więcej jak to niekiedy się o nim pisze. Również prawda, że usuwa ziarno - ale przy niskim bitrate. Dodam też, że przy niskim bitrate przejścia tonalne w okolicach czerni wyglądają naprawdę bardzo słabo i tego efektu przy kodeku AVC nie było. Dla mnie niski bitrate to 3 Mb/s i mniej.
dvbtowiec pisze: 27 lipca 2023, o 10:30 Poza tym nie bierzesz pod uwagę że na wszystkich MUX kanały zapożyczają sobie przepływność w dynamicznych scenach i często 6, czy 8 Mb to standard, a momentami widziałem nawet 11 na jedne kanał.
W MUX3 przy dynamicznych scenach w starym standardzie jest maksymalnie 4 do 5 Mb. Różnicę widać gołym okiem.
Dokładnie tak! Dlatego obliczenia @qwerty, że średni bitrate w DVB-T2 i DVB-T są podobne nic nie znaczą jeśli chodzi o jakość. Na przykład jak w DVB-T dwa kanały osiągną chwilowo po 6 Mb/s, to mamy już zużytą ponad połowę pojemności multipleksu. Nie da się wycisnąć dla nich więcej, to niemal maksimum i zdarza się rzadko, a jakość pozostałych mocno spada.

W DVB-T2 mamy aż 36 lub 40 Mb/s do podziału. Więcej kanałów, a jeśli są to kanały o różnej charakterystyce to jeszcze lepiej dla jakości. W MUX6 normą jest, że jeśli kanał potrzebuje 8 Mb/s lub więcej to pewnie tyle dostanie. Max widziałem 12 Mb/s. Jeśli ktoś uwielbia ziarno, to tutaj ono będzie. Taka audycja z ziarnem dostanie średnio nawet 7 Mb/s. Średnio! Nie 4, tylko 7. A potrzebny bitrate pochodzi z np. Alfa TVP lub Belsat TV. Dlatego od strony jakości będzie lepiej gdy TVP ABC ostatecznie trafi do MUX3, to również kanał o niskim zapotrzebowaniu na bitrate. ABC i Info będą oddawać bitrate sportowi oraz jedynce i dwójce.
qwerty pisze: 27 lipca 2023, o 12:08 Kodowałem wiele plików z przeróżnym bitrate i przy niskim bitrate hevc też wygląda jak kupa.
Tak jak sport w MUX4. HEVC przy 3 Mb/s mocno rozmywa obraz i to było widać podczas ostatniej "awarii".

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: qwerty »

SamsungM23 pisze: 27 lipca 2023, o 18:29 Faktem jest jednak to że w dobie telewizji analogowej czyli przed 2013 rokiem program TVP1 często był nadawany właśnie w pasma VHF i to pionowej polaryzacji.
Wtedy kupowało się dwie anteny jedna na konkretny kanał VHF druga na konkretny UHF do tego między antenami zwrotnica w antenach dwa symetryzatory i wsio chodziło.
Bez żadnego ustawiania anteny na kompas czy paski sygnału jak dzisiaj.
To były czasy rok 1992 a numer kanału z nadajnika to się z telegazety TVP odczytywało a nie internetu.
Przy analogowej odbierało się na siatce z przedwzmacniaczem i nie ważne jakie pasmo - zawsze odbierało.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Nie zawsze, przerysowujesz w każdą stronę i zbyt uogólniasz.
Siatka jest anteną szerokopasmową. W trudnych warunkach odbioru trzeba było stosować anteny kierunkowe, każda na inne pasmo.
Teraz siatka także sobie poradzi w idealnych warunkach odbioru. W porównaniu z czasem analogu mamy wysyp czynników zakłócających, a siatka szeroko zbiera każdy sygnał.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: qwerty »

Siatka się idealnie sprawowała w czasach analogu przy granicy z Białorusią. Odbierała idealnie analog. Jedynie artefakty były jak jakiś młodzieniec przejeżdżał starym motocyklem (siał zakłócenia). Przekręcałem antenę i wskakiwała Białoruś. Teraz siatka odbiera dvb-t (i jeden multipleks dvb-t2). Próbowałem przeróżne "krokodyle", budżetowe i te > 150 zł i gorzej odbierają od siatki. U teściowej atx-55 bez najmniejszych problemów odbiera multipleks8

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Harmonogram zmian - refarming częstotliwości i przejście na DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Bo ma szczęście być w idealnym położeniu z silnym sygnałem z pasma VHF. ATX-55 jest dedykowana na pasmo UHF. Nie ma sensu rozmawiać o odbiorze MUX8 na antenach z pasma UHF. Jeśli ktoś ma szczęście odbierze, jeśli nie musi mieć dwie anteny, lub antenę combo.

Zablokowany