DVBT2 Wrocław - problem z odbiorem

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: DVBT2 Wrocław - problem z odbiorem

Post autor: VAHANARA »

EEQ pisze: 13 czerwca 2022, o 17:11 Mam taki problem, że maszt mojej anteny jest na dachu dość wysokiego budynku. Boję się przy niej grzebać samemu. Myślę, aby poszukać w sieci firm, które montują i ustawiają anteny na dużych wysokościach.
No, wszystko zależy, jak to tam u ciebie faktycznie wygląda. Ogólnie takie rzeczy robią normalne firmy instalacyjne. Uprząż albo szelki i się jedzie. Trzeba cyknąć fotki, podzwonić i pogadać.

EEQ
Posty: 189
Rejestracja: 1 czerwca 2012, o 23:47
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: SONY KDL-40CX520
WIWA H.265 MAXX New
WIWA HD-90 NEW!
Instalacja antenowa: Antena "Televes Mix Combo" na dachu budynku
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Śnieżne Kotły

Re: DVBT2 Wrocław - problem z odbiorem

Post autor: EEQ »

Napisałem do trzech firm instalacyjnych. W pierwszej oszacowali mi koszt 700+ zł za wszystko (antena, przewód, montaż). Z drugiej napisali, że jest sezon montażu klimatyzacji i mają zbyt duże obłożenie. Podali telefon do kogoś, aby spytać. Z trzeciej firmy nikt nie odpisał.

Chyba "oleję" stary maszt (1 metr od okienka wejściowego na dach) i poprawię mocowanie nowego, który przykręciłem tuż przy oknie 10 lat temu. Niestety nie do końca fachowo wkręciłem kołki rozporowe i po dekadzie czasu lekko się poluzowały. Boję się, że jak mocniej powieje, to kiedyś ten maszt może spaść z dachu. Stary maszt antenowy zamocował mój ojciec i siedzi w murze porządnie, ale boję się do niego cokolwiek przykręcać (lęk wysokości).

Możecie polecić mi dobrą i tanią antenę kierunkową pasywną (bez wzmacniacza)? Zamontuję ją samemu (mniejszy koszt) metodą prób i błędów... Tylko będzie pewnie więcej kombinowania niż kiedyś, gdy 10 lat temu zamontowałem antenę siatkową (szerokopasmową). :)

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: DVBT2 Wrocław - problem z odbiorem

Post autor: VAHANARA »

EEQ pisze: 22 czerwca 2022, o 16:48 Niestety nie do końca fachowo wkręciłem kołki rozporowe i po dekadzie czasu lekko się poluzowały. Boję się, że jak mocniej powieje, to kiedyś ten maszt może spaść z dachu.
Jest to możliwy scenariusz. Może za słabo dokręciłeś i otwory się wyrobiły się, a może niewłaściwe kołki użyłeś do materiału ściany. Najpewniej byłoby zamocować maszt w nowym miejscu, na nowych otworach. I dobrać typ kołka. Albo kotwy chemiczne.
EEQ pisze: 22 czerwca 2022, o 16:48 Możecie polecić mi dobrą i tanią antenę kierunkową pasywną (bez wzmacniacza)? Zamontuję ją samemu (mniejszy koszt) metodą prób i błędów...
A jak daleko antena będzie odsunięta od ściany i pod jakim (mniej więcej) kątem? Może jakaś fotka?
Kierunek na Skrzyczne będzie osłonięty jakoś elementami budynku?

EEQ
Posty: 189
Rejestracja: 1 czerwca 2012, o 23:47
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: SONY KDL-40CX520
WIWA H.265 MAXX New
WIWA HD-90 NEW!
Instalacja antenowa: Antena "Televes Mix Combo" na dachu budynku
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Śnieżne Kotły

Re: DVBT2 Wrocław - problem z odbiorem

Post autor: EEQ »

VAHANARA pisze: 22 czerwca 2022, o 23:52
EEQ pisze: 22 czerwca 2022, o 16:48 Niestety nie do końca fachowo wkręciłem kołki rozporowe i po dekadzie czasu lekko się poluzowały. Boję się, że jak mocniej powieje, to kiedyś ten maszt może spaść z dachu.
Jest to możliwy scenariusz. Może za słabo dokręciłeś i otwory się wyrobiły się, a może niewłaściwe kołki użyłeś do materiału ściany. Najpewniej byłoby zamocować maszt w nowym miejscu, na nowych otworach. I dobrać typ kołka. Albo kotwy chemiczne.
Użyłem kołków rozporowych 8 mm, o ile dobrze pamiętam. Tylko zrobiłem taki błąd, że zaznaczyłem otwory na ścianie, potem wywierciłem na raz wszystkie... I finalnie się okazało, że trzecia śruba lekko nie pasuje, więc przykręciłem ją na "chama", aż jest wygięty łeb śruby. Mocowanie dolegało do ściany, ale chyba jednak zbyt słabo docisnąłem. Bałem się, że przesadzę i urwę śrubę.

Stary maszt, który wykonał mój ojciec, ma śruby mocujące przewiercone na wylot. Nawet największa wichura mu niestraszna. ;)
VAHANARA pisze: 22 czerwca 2022, o 23:52
EEQ pisze: 22 czerwca 2022, o 16:48 Możecie polecić mi dobrą i tanią antenę kierunkową pasywną (bez wzmacniacza)? Zamontuję ją samemu (mniejszy koszt) metodą prób i błędów...
A jak daleko antena będzie odsunięta od ściany i pod jakim (mniej więcej) kątem? Może jakaś fotka?
Kierunek na Skrzyczne będzie osłonięty jakoś elementami budynku?
Antena jest/będzie ponad szczytem dachu (spadzisty). Nie jest niczym przysłonięta. To ta na maszcie bliższym na zdjęciu (srebrny) przy okienku. Stary maszt jest metr za okienkiem (brązowy)... Bez porządnego zabezpieczenia lepiej na ten dach nie wychodzić.

Obrazek

EEQ
Posty: 189
Rejestracja: 1 czerwca 2012, o 23:47
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: SONY KDL-40CX520
WIWA H.265 MAXX New
WIWA HD-90 NEW!
Instalacja antenowa: Antena "Televes Mix Combo" na dachu budynku
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Śnieżne Kotły

Re: DVBT2 Wrocław - problem z odbiorem

Post autor: EEQ »

W innym temacie na forum znalazłem taką antenę (link poniżej). Nadaje się? Cena wygląda na przystępną... :)

https://www.dipol.com.pl/antena_telewiz ... _A1610.htm

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: DVBT2 Wrocław - problem z odbiorem

Post autor: VAHANARA »

EEQ pisze: 23 czerwca 2022, o 19:09 Użyłem kołków rozporowych 8 mm
Heh, na kołku ósemce to można sobie kwiatek albo obrazek na ścianie powiesić, a nie taki kawał masztu, jak Ty to zrobiłeś. Kołki obruszało, bo ten maszt to kawał dźwigni, który musiał je obruszać. Dobrze, że to siatka tam wisi, przy dłuższej Yadze pewnie już dawno by się położył. A ponieważ się ruszał, to pewnie dlatego nie wyrwało L-ki ze spawów podstawy montażowej

Pry mocowaniu tak wysokiego masztu na L-ce, to powinien być obowiązkowo dodatkowy punkt mocowania / stabilizacji do samego poddasza. Albo zastosowany powinien być klasyczny uchwyt masztowy, czyli, przykładowo, coś takiego --> https://www.dipol.com.pl/obejma_scienna ... _E8552.htm
EEQ pisze: 23 czerwca 2022, o 19:09 Stary maszt, który wykonał mój ojciec, ma śruby mocujące przewiercone na wylot. Nawet największa wichura mu niestraszna.
Wiedział, co robił.
EEQ pisze: 23 czerwca 2022, o 19:09 Antena jest/będzie ponad szczytem dachu (spadzisty).
Czyli dowolna antena może być, nawet długa Yaga. Oczywiście do długich Yag mocowanie POWINNO być solidne.
EEQ pisze: 23 czerwca 2022, o 19:09 Bez porządnego zabezpieczenia lepiej na ten dach nie wychodzić.
Dach jak dach. Nie po takich się łaziło, jak koty... ;)
EEQ pisze: 23 czerwca 2022, o 19:17 W innym temacie na forum znalazłem taką antenę (link poniżej). Nadaje się? Cena wygląda na przystępną...

https://www.dipol.com.pl/antena_telewiz ... _A1610.htm
Dla mnie to słaba antena, powiedziałbym, do relatywnie bliskich odległości od nadajnika. Tym bardziej, nie do separacji upierdliwych SFN-ów. Ma gorsze parametry nawet od siatki.

Jeśli już jakaś krótka, to może coś z matrycowych, jak taka, przykładowo --> https://www.dipol.com.pl/antena_telewiz ... _A2550.htm
albo trochę dłuższa --> https://skleptvsat.pl/pl/p/Antena-VZENI ... KONFIG/539
ewentualnie całkiem długie i masywne --> https://skleptvsat.pl/pl/p/Antena-zewne ... 9-elem/473 oraz https://www.dipol.com.pl/antena_telewiz ... _A2670.htm

Ale, pamiętaj, że przy SFN-ch nie ma innej możliwości, jak zawiesić antenę i popatrzeć, co z nią można. Bo mogą być spore różnice pomiędzy różnymi antenami o porównywalnych zyskach (szerokości wiązek) związane z ich konstrukcją w eliminacji zakłóceń od SFN-ów.

EEQ
Posty: 189
Rejestracja: 1 czerwca 2012, o 23:47
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: SONY KDL-40CX520
WIWA H.265 MAXX New
WIWA HD-90 NEW!
Instalacja antenowa: Antena "Televes Mix Combo" na dachu budynku
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Śnieżne Kotły

Re: DVBT2 Wrocław - problem z odbiorem

Post autor: EEQ »

Czyli chyba jednak muszę zdecydować się na montera, który ma porządny miernik i się na tym zna... A ten mój maszt "przeróbkę" ze stojakiem "L" od satelity jak najszybciej zdemontuję, zanim mi go z dachu zdmuchnie. ;)

Może ktoś polecić fachowca z Wrocławia w przystępnej cenie? Bo 700+ zł, jak na domek jednorodzinny, to chyba dość dużo. Czy nie?

EEQ
Posty: 189
Rejestracja: 1 czerwca 2012, o 23:47
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: SONY KDL-40CX520
WIWA H.265 MAXX New
WIWA HD-90 NEW!
Instalacja antenowa: Antena "Televes Mix Combo" na dachu budynku
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Śnieżne Kotły

Re: DVBT2 Wrocław - problem z odbiorem

Post autor: EEQ »

Jestem po wizycie montera. Wszystko trwało godzinę. Całkowity koszt 630 zł (424 zł sama robocizna). W tym chyba 200 zł za pracę na dużej wysokości. Monter wyszedł na dach bez zabezpieczenia i w ogóle się nie "cykał"... :)

Co do odbioru... Zainstalował antenę "Televes Mix Combo" i tuner "WIWA H.265 MAXX New" ma lepszy odbiór, ale dalej nie jest idealnie. Nadajniki "Kłodzko/Czarna Góra" oraz "Wałbrzych/Chełmiec", które nadają na tych samych częstotliwościach (kanałach) co "Wrocław/Ślęża", nadal się gryzą na MUX-1 i mniej MUX-3. Na szczęście obydwa MUX-y odbieram idealnie z [bodajże] nadajnika "Jelenia Góra/Śnieżne Kotły", który jest zlokalizowany dużo dalej. Antena odbiera też idealnie MUX-8.

Jak do tej pory wygląda, iż jest ok. Szkoda, że nie da się u mnie (zachód Wrocławia) oglądać wszystkiego ze Ślęży, ale co poradzisz. Winą jest chyba niedostateczne dostrojenie dekodera WIWA do SFN-ów. Na mierniku montera wszystko wyglądało bez zarzutu. ;)

PS Drugi maszt zdemontowałem w godzinę, choć monter twierdził, iż siedzi porządnie... Ale przynajmniej teraz będę spał spokojnie. :D

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: DVBT2 Wrocław - problem z odbiorem

Post autor: VAHANARA »

EEQ pisze: 6 lipca 2022, o 19:45 Monter wyszedł na dach bez zabezpieczenia i w ogóle się nie "cykał"...
Pisałem, "jak koty"... ;)
EEQ pisze: 6 lipca 2022, o 19:45 Winą jest chyba niedostateczne dostrojenie dekodera WIWA do SFN-ów. Na mierniku montera wszystko wyglądało bez zarzutu.
No, tak już bywa z przy SFN-ach. I nie ma reguły, gdzie który dekoder / odbiornik spiszę się lepiej, bo to indywidualne sprawy są dla konkretnych miejsc. Często odbiorniki TV mają lepsze obróbki sygnałów i kasowanie ech, ale też nie ma reguły. Inaczej mówiąc - łut szczęścia się przydaje przy wyborze sprzętu... ;)

Z Wiwą jest o tyle fajnie, że jednym pilotem obsługiwać można i dekoder i TV. Za to je cenie od początku NTC...

Zablokowany