DVBT2 Wrocław - problem z odbiorem

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DVBT2 Wrocław - problem z odbiorem

Post autor: DanielK »

Anteny siatkowe do kosza. Ewentualnie wymienić zasilacz na inny bo te często się psują i "sieją". Poza tym jak tu na wzmacniaczu przefiltrujecie np. silne LTE?
Zawsze najlepsze są anteny kierunkowe i to pasywne. Używać wzmacniacza tylko gdy jest taka konieczność. Dobry wzmacniacz do anteny to koszt ok 100-200 zł.

Wskazania procentowe z tunerów nie maja nic wspólnego z rzeczywistym pomiarem. Będzie pokazywać 100% a pomiar miernikiem wykaże że jest dużo poniżej normy i to ledwo na granicy odbioru.

sampler
Posty: 69
Rejestracja: 23 lipca 2013, o 13:37
Miejscowość: Lubin
Odbiornik: LG 55LB700V
Instalacja antenowa: Siatka+LNA101
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża/RTON Śnieżne Kotły

Re: DVBT2 Wrocław - problem z odbiorem

Post autor: sampler »

W takim razie jaką antenę pasywną polecisz na pasmo bez LTE czyli 21-48?

Kedar13
Posty: 2
Rejestracja: 4 kwietnia 2022, o 08:08
Miejscowość: Lubin
Instalacja antenowa: kierunkowa BX1000+ Olympia Combo VHF/UHF bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVBT2 Wrocław - problem z odbiorem

Post autor: Kedar13 »

Cześć,
Piszę po raz pierwszy na forum, więc najpierw chciałbym przywitać się ze wszystkimi. A przechodząc do rzeczy mam problem z odbiorem MUX-2 na kanale 47. Moja lokalizacja to Lubin, antena bez wzmacniacza, taka jak w tym linku https://dvbsklep.pl/antena-bx1000-plus-olympia-combo skierowana prosto na nadajnik na Ślęży, dekoder to Wiwa H.265 Mini i są zakłócenia na MUX-2. Siła sygnału jest na 100% a jakość skacze od kilkunastu do 100% i obraz się tnie. Pozostałe MUX-y działają bez problemu i przed zmianą też wszystko dobrze działało. Poradźcie, czy da się coś z tym zrobić.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVBT2 Wrocław - problem z odbiorem

Post autor: dvbtowiec »

Tuner masz podłączony bezpośrednio pod antenę, czy korzystasz po drodze z rozdzielaczy pasywnych, jeśli tak, to jakich.

mw95
Posty: 26
Rejestracja: 7 lipca 2021, o 11:16
Miejscowość: Lubin
Odbiornik: MyGica T230A, Ariva T75
Instalacja antenowa: BX-1000-OLYMPIA
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły

Re: DVBT2 Wrocław - problem z odbiorem

Post autor: mw95 »

Kedar13 pisze: 5 kwietnia 2022, o 13:39 Cześć,
Piszę po raz pierwszy na forum, więc najpierw chciałbym przywitać się ze wszystkimi. A przechodząc do rzeczy mam problem z odbiorem MUX-2 na kanale 47. Moja lokalizacja to Lubin, antena bez wzmacniacza, taka jak w tym linku https://dvbsklep.pl/antena-bx1000-plus-olympia-combo skierowana prosto na nadajnik na Ślęży, dekoder to Wiwa H.265 Mini i są zakłócenia na MUX-2. Siła sygnału jest na 100% a jakość skacze od kilkunastu do 100% i obraz się tnie. Pozostałe MUX-y działają bez problemu i przed zmianą też wszystko dobrze działało. Poradźcie, czy da się coś z tym zrobić.
miałem podobnie i skierowałem antenę na Śnieżne Kotły

Kedar13
Posty: 2
Rejestracja: 4 kwietnia 2022, o 08:08
Miejscowość: Lubin
Instalacja antenowa: kierunkowa BX1000+ Olympia Combo VHF/UHF bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVBT2 Wrocław - problem z odbiorem

Post autor: Kedar13 »

dvbtowiec pisze: 5 kwietnia 2022, o 13:46 Tuner masz podłączony bezpośrednio pod antenę, czy korzystasz po drodze z rozdzielaczy pasywnych, jeśli tak, to jakich.
Tuner podłączony bezpośrednio pod antenę.
mw95 pisze: 5 kwietnia 2022, o 13:49
miałem podobnie i skierowałem antenę na Śnieżne Kotły
Niestety blok jest tak ustawiony, że nie da się skierować anteny na Śnieżne Kotły.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVBT2 Wrocław - problem z odbiorem

Post autor: K63 »

DanielK pisze: 5 kwietnia 2022, o 10:44 Poza tym jak tu na wzmacniaczu przefiltrujecie np. silne LTE?
Ciekawe jak rynek zareaguje na refarming w kwestii wzmacniaczy i symetryzatorów? Czy i kiedy pojawią się na k.21-48? Do kiedy będą dostępne te na k. 21-60 lub 21-69? Podejrzewam, że zapasy są na tyle duże, że jeszcze długo będzie można je kupić. A w przypadku emisji LTE w paśmie 700 MHz dla niezorientowanych odbiorców będzie to spory problem. Ogólnie panuje przekonanie, że wzmacniacz w antenie musi być. A gdy nie pomaga jeden, to kupuje się kolejny ... jeszcze mocniejszy.
Podejrzewam, że obecnie spora popularność mogą zyskać w mirę tanie wzmacniacze kanałowe (oczywiście tylko w przypadku, gdzie użycie wzmacniacza jest niezbędne).
DanielK pisze: 5 kwietnia 2022, o 10:44 Wskazania procentowe z tunerów nie maja nic wspólnego z rzeczywistym pomiarem. Będzie pokazywać 100% a pomiar miernikiem wykaże że jest dużo poniżej normy i to ledwo na granicy odbioru.
Zgadzam się z tym w 100%. Bardzo ostrożnie należy podchodzić do "stuprocentowych" wskazań odbiorników. Taki sygnał dekoder może pokazać zarówno jako bardzo dobry, jak i graniczny. Mało tego, bardzo mocny sygnał o bardzo dobrej jakości, może być przez dekoder nieodebrany, ze względu na przesterowanie głowicy.
Ostatnio napotkałem sytuację, kiedy to dekoder Signal Mini-T2 odbierał stabilnie przy sile sygnału ... 0% :!: i jakości 100%. W pomiarach wyszło - ok. 39 dBµV, MER ok. 23 dB, BER -> pre E-03, post E-07.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DVBT2 Wrocław - problem z odbiorem

Post autor: DanielK »

Tak są już od co najmniej 2 lat anteny na k. 21-48.
Na przykład te:
https://dvbt2wpolsce.pl/sprzet-do-odbio ... i-5g-ready

@K63 - czyli Signal odbiera lepiej niż powinien zgodnie z normami ;-) Jak 90% innych STB. Grunt to robić pomiar.
Czasem na instalacji indywidualnej lepiej zostawić bez wzmacniaczy i poziom ok. 39 dBµV niż dokładać wzmacniacze.

sampler
Posty: 69
Rejestracja: 23 lipca 2013, o 13:37
Miejscowość: Lubin
Odbiornik: LG 55LB700V
Instalacja antenowa: Siatka+LNA101
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża/RTON Śnieżne Kotły

Re: DVBT2 Wrocław - problem z odbiorem

Post autor: sampler »

Jaka widoczność kątowa mają te anteny FTE?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVBT2 Wrocław - problem z odbiorem

Post autor: K63 »

DanielK pisze: 6 kwietnia 2022, o 12:49 Tak są już od co najmniej 2 lat anteny na k. 21-48.
Tak, wiem że od pewnego czasu są na rynku anteny na k.21-48. Sam o nich pisałem w innym temacie. Chodzi mi raczej o tzw. "galanterię" antenową, czyli symetryzatory i wzmacniacze 21-48, którymi będzie można zastąpić te na 21-60/69 używane dotychczas w "starych" antenach.
sampler pisze: 6 kwietnia 2022, o 21:15 Jaka widoczność kątowa mają te anteny FTE?
Zależy od modelu. Np. Eye (42-48º H/V) lub Diamond (38-52º H/V) -> viewtopic.php?p=238890#p238890

adsar
Posty: 9
Rejestracja: 29 maja 2020, o 14:44
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: WIWA Maxx H.265
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVBT2 Wrocław - problem z odbiorem

Post autor: adsar »

.
Ostatnio zmieniony 7 kwietnia 2022, o 12:30 przez adsar, łącznie zmieniany 1 raz.

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: DVBT2 Wrocław - problem z odbiorem

Post autor: XmuX »

K63 pisze: 6 kwietnia 2022, o 22:55
DanielK pisze: 6 kwietnia 2022, o 12:49 Tak są już od co najmniej 2 lat anteny na k. 21-48.
Tak, wiem że od pewnego czasu są na rynku anteny na k.21-48. Sam o nich pisałem w innym temacie. Chodzi mi raczej o tzw. "galanterię" antenową, czyli symetryzatory i wzmacniacze 21-48, którymi będzie można zastąpić te na 21-60/69 używane dotychczas w "starych" antenach.
sampler pisze: 6 kwietnia 2022, o 21:15 Jaka widoczność kątowa mają te anteny FTE?
Zależy od modelu. Np. Eye (42-48º H/V) lub Diamond (38-52º H/V) -> viewtopic.php?p=238890#p238890
Przywożą do Ciebie śmieci i rupiecie z całego świata :-(
Poza kilkoma E-E nie widziałem jeszcze w polskich sklepach żadnych porządnych anten, po prostu dużo szaleństwa.
Jeśli chodzi o symetryzatory, to jeśli zostały zaprojektowane prawidłowo dla K21-69, to nie trzeba ich w żaden sposób modyfikować, będą nadal działać i nie trzeba nic z nimi robić, są raczej bezużyteczne, nie uzyskasz żadnych ekstremalnie lepszych osiągów. Chyba że, ponownie, został on zaprojektowany i działał prawidłowo na K12-69, co nie jest regułą, a wręcz przeciwnie.
Wszystkie nasze czeskie symetryzatory są dokładnie mierzone, nikt w Polsce nie robi czegoś takiego. Spróbuj zadać sobie pytanie: dlaczego?

http://nanoboot5.cz/mereni/

To jest to samo, dlaczego żaden producent i sprzedawca nie poda danych obliczeniowych z jakiegoś dowolnie rozpowszechnianego programu symulacyjnego, EZNEC, MMANAGAL, 4NEC2 ????.

https://www.facebook.com/photo/?fbid=21 ... 0347130024

Ponieważ od razu wiedziałby i znałby dość wyraźnie i dokładnie WSZYSTKIE charakterystyki anteny :-) A wtedy trudno byłoby podrobić i trudno sprzedać te wszystkie cuda :-)

Televes_Szymon
Posty: 2
Rejestracja: 7 kwietnia 2022, o 08:49
Miejscowość: Polska
Instalacja antenowa: Televes V+ MIX

Re: DVBT2 Wrocław - problem z odbiorem

Post autor: Televes_Szymon »

Przy dużych odległościach od nadajnika i na granicy sygnału zachęcam do przetestowania najnowszej anteny Televes V+ MIX (nr katalogowy 149011) w trybie aktywnym, powinna zapewnić pewny i stabilny odbiór.

Specyfikacja:
- UHF/VHF
- 2. Dywidenda Cyfrowa (LTE700)
- możliwość pracy w trybie pasywnym (bez zasilacza) lub aktywnym (z zasilaczem 12V - 24V)
- zysk do 33 dB
- możliwość ustawienia dipoli VHF w pionie lub poziomie

Obrazek

Więcej informacji na stronie: https://www.televes.com/pl/149011-antena-v-mix.html

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVBT2 Wrocław - problem z odbiorem

Post autor: K63 »

Televes_Szymon pisze: 7 kwietnia 2022, o 14:35 zysk do 33 dB
Chyba trochę to niepoważne, by Televes uciekał się do marketngu podobnego do tego, jakiego uzywają sprzedawcy "chińszczyzny". No ale chcąc coś spzedać, musisz przyjąć warunki gry, które to oni narzucili.
Dobrze że w specyfikacji nie napisano "zysk do 55 dB" (22 w VHF i 33 w UHF). ;)

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: DVBT2 Wrocław - problem z odbiorem

Post autor: XmuX »

Kolejny bezużyteczny badziew, tylko po to, żeby oszukać ludzi, zysk "anteny" bez wzmacniacza nie podany, kąty promieniowania nie podane, szerokość pasma zysku nie podana, swr nie podany itd. Ogólnie rzecz biorąc, anteny z Hiszpanii pochodzą od firmy Alcad, w przeciwnym razie to badziewie.

Televes_Szymon
Posty: 2
Rejestracja: 7 kwietnia 2022, o 08:49
Miejscowość: Polska
Instalacja antenowa: Televes V+ MIX

Re: DVBT2 Wrocław - problem z odbiorem

Post autor: Televes_Szymon »

Dziękujemy za konstruktywną krytykę. Zapraszamy do linku powyżej do zakładki "Dokumentacja" - można w niej znaleźć przydatne informacje, które być może "umknęły" Szanownym Panom.

Zapraszamy również do testowania anteny i podzielenia się wynikami pomiarów po instalacji (moc sygnału, MER, C/N, BER, echa, wykresy konstelacji, widma) w trybie pasywnym i aktywnym ze wskazaniem lokalizacji w Polsce.

Bądźmy poważni, nie nabijajmy niepotrzebnie postów.

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: DVBT2 Wrocław - problem z odbiorem

Post autor: XmuX »

Drogi Panie, zachowaj tę marketingową gadkę dla naiwnych, ignoranckich laików :-) oni mogą się na to nabrać :-) W Twojej zakładce "dokumentacja" nie ma żadnych przydatnych informacji, jest tylko zysk anteny ze wzmacniaczem :-)
Powinieneś chyba przynajmniej poczytać o tym, co sprzedajesz.

Nie chcę Cię w żaden sposób urazić, ale jakie jest Twoje wykształcenie w zakresie inżynierii HF i ile lat doświadczenia fizycznego masz w tej dziedzinie? Ile dziesiątek lub setek anten zmierzyłeś fizycznie w terenie i na poligonie??? Albo ile zaprojektowałeś i skonstruowałeś?

A ile płacicie Emitelowi za reklamę na tym forum? Nie wiem, jak w Polsce, ale w Czechach takie reklamy są zabronione na wszystkich forach.

Jeśli chodzi o pomiary terenowe w rzeczywistych warunkach odbioru w T2 z HEVC, QAM256 i dużym SFN, to np. televes DAT700 wypadł niestety najgorzej ze wszystkich anten, nawet gorzej niż chińska FUBA 902. W wersji 790 było znacznie lepiej, ale samo przesunięcie dyrektorów bez dostosowania innych wymiarów spowodowało pogorszenie właściwości. Ale o tym wszystkim też wiesz.

eśli więc masz odpowiedniej jakości sprzęt pomiarowy i niezbędną wiedzę, możesz kupić kilkadziesiąt różnych anten i samodzielnie wykonać skomplikowane pomiary. Wprowadzenie wymiarów fizycznych do programu symulacyjnego we współrzędnych kartezjańskich również nie jest trudne dla eksperta. Jak mierzyć SWR, na pewno wiesz też, jak duży wpływ ma on na jakość odbioru z modulacją QAM256, jak "system" BOSS (który jest niczym innym jak zwykłym wzmacniaczem z ACG) jest całkiem bezużyteczny przy odbiorze słabego lub zagłuszanego sygnału w obecności lokalnego silnego nadajnika. Korzystne będzie zastosowanie wysokiej jakości filtra SAW, jeśli rzeczywiście jest on wysokiej jakości, itd., itd.
Prezentacja niezniekształconych wyników będzie bardzo przyjemna i doceniona przez wszystkich.

Można utworzyć np:

http://www.crk.cz/FILES/VR-ANT/67.%20O% ... %20(4).pdf

http://www.crk.cz/FILES/VR-ANT/65.%20O% ... %20(2).pdf

http://www.crk.cz/FILES/VR-ANT/64.%20O% ... %20(1).pdf

http://www.crk.cz/FILES/VR-ANT/86.%20AntDVBT2.pdf

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVBT2 Wrocław - problem z odbiorem

Post autor: hadam »

XmuX pisze: 8 kwietnia 2022, o 13:37 A ile płacicie Emitelowi za reklamę na tym forum? Nie wiem, jak w Polsce, ale w Czechach takie reklamy są zabronione na wszystkich forach.
Na tym forum też jest zabronione, widać administrator się jeszcze nie dopatrzył, albo nikt nie zgłosił.
9. Zabronione jest publikowanie Postów o treściach handlowych, linków do stron komercyjnych, kupię/sprzedam itp. Wszystkie reklamy będą usuwane. Zabronione jest podawanie linków, bannerów i reklam produktów. Szczególnie usuwane będą linki do aukcji internetowych. Zabrania się reklamowania swoich lub cudzych serwisów internetowych w tematach, treści wypowiedzi, avatarach, sygnaturach itd., bez zgody Administracji Forum.
viewtopic.php?t=3736

EEQ
Posty: 189
Rejestracja: 1 czerwca 2012, o 23:47
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: SONY KDL-40CX520
WIWA H.265 MAXX New
WIWA HD-90 NEW!
Instalacja antenowa: Antena "Televes Mix Combo" na dachu budynku
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Śnieżne Kotły

Re: DVBT2 Wrocław - problem z odbiorem

Post autor: EEQ »

Anteny siatkowe do kosza. Ewentualnie wymienić zasilacz na inny bo te często się psują i "sieją". Poza tym jak tu na wzmacniaczu przefiltrujecie np. silne LTE?
Zawsze najlepsze są anteny kierunkowe i to pasywne. Używać wzmacniacza tylko gdy jest taka konieczność. Dobry wzmacniacz do anteny to koszt ok 100-200 zł.
Widzę, że moja WIWA H.265 MAXX New nie radzi sobie z sygnałem z 3 nadajników blisko siebie. A może to tylko wina anteny siatkowej. Zdaje się, że nakłada mi się sygnał ze Ślęży (Wrocław), Czarnej Góry (Kłodzko) i Chełmca (Wałbrzych). Zastanawiam się, czy antena kierunkowa (pasywna) pomoże. Na mapie Google te nadajniki są blisko siebie. Da się może rozwiązać ten problem bez wymiany anteny? Jak sobie pomyślę, że mam ją znowu zmieniać (nieciekawa lokalizacja na szczycie dachu), to mi się odechciewa.

PS Dlaczego te trzy nadajniki, zlokalizowane tak blisko siebie, nadają na tym samym kanale (częstotliwości)? ;)

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: DVBT2 Wrocław - problem z odbiorem

Post autor: XmuX »

hadam pisze: 8 kwietnia 2022, o 13:58
XmuX pisze: 8 kwietnia 2022, o 13:37 A ile płacicie Emitelowi za reklamę na tym forum? Nie wiem, jak w Polsce, ale w Czechach takie reklamy są zabronione na wszystkich forach.
Na tym forum też jest zabronione, widać administrator się jeszcze nie dopatrzył, albo nikt nie zgłosił.
9. Zabronione jest publikowanie Postów o treściach handlowych, linków do stron komercyjnych, kupię/sprzedam itp. Wszystkie reklamy będą usuwane. Zabronione jest podawanie linków, bannerów i reklam produktów. Szczególnie usuwane będą linki do aukcji internetowych. Zabrania się reklamowania swoich lub cudzych serwisów internetowych w tematach, treści wypowiedzi, avatarach, sygnaturach itd., bez zgody Administracji Forum.
viewtopic.php?t=3736
Tylko wulgarne posty powinny być zgłaszane, inaczej jest jak w poprzednim ustroju, a to mi się nie podoba :-(
Brak możliwości wstawiania łączy do witryn jest moim zdaniem dość ograniczający, skoro nie można wstawiać zdjęć bezpośrednio do postów. Dostęp do "informacji" jest więc dla laika dość ograniczony i nie ma on możliwości dowiedzieć się, co kupić, a czego raczej nie kupić :-)

Zablokowany